Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
264
Cevap
0
Tıklama
207
Öne Çıkarma
League of legends, Dota vb. her türlü rekabetçi oyunu bırakmalısınız

B Bob Seger Konu Sahibi
11 ay (1672 mesaj)
Bu oyunlar çok ciddi bağımlılık yapıyor ve yaşattıkları sahte tatmin hissi sizi gerçek hayattan koparıyor. Kesinlikle bırakın. Hiç oynamadıysanız asla bulaşmayın bu tarz oyunlara. Sizi bağımlı yapan, zamanınızı bu kadar fazla çalan hiçbir şey eğlence aracı olamaz. Zamanla güncelleyeceğim bu başlığı.

Bu tarz oyunlar sizi sürekli kendisine bağlı tutabilmek için farklı yöntemler kullanıyor ve insan psikolojisini çok çok iyi bilen kişiler tarafından tasarlanıyor.

Örnek olarak sandık çıkarma, ganimet kutusu, ustalık puanı alma, yeni karakter açma, lig yükselme vb. hepsinin psikolojide bir açıklaması var ve oyunları oynayanlar üzerinde çok iyi kullanılıyor.

Bir oyun yaklaşık 30 dk sürüyor ve sandığınız gibi kazanmak sadece sizin elinizde olan bir şey değil. Oyun algoritması %50 üzerinde zafer aldığınızda sizin takımınıza %50 nin üzerinde oyun kaybetmiş, troll adamları sizin takımınıza veriyor ve sonuç olarak 30 dk lık stresli bir süreç geçiriyorsunuz.

Oyunu bıraktığınızı düşünün. Youtubeda gezerken yeni metayı görüyorsunuz ya da sevdiğiniz karaktere kostüm çıkmış. Bu küçük haberler sizi oyuna geri döndürüyor ne yazık ki. Neden oyunlara sürekli güncelleme geldiğini ve bazı karakterlerin aralıklı olarak aşırı güçlendiğini şimdi daha iyi anlamışsınızdır.

Mobaları ve diger rekabetci sacmalıkları bırakmak icin iyi nedenler 

1- Yerine koyulabilecek cok daha faydalı hayatta isinize yarayacak hobiler edinmek hayat kaliteni artıracaktır.
2- Ailenize söven saygisiz, seviyesiz, ukala, zehirli insanlardan uzakta olmanın huzurunu düşün.
3- Burada kazanılan başarıların, emeğin belli bir süre geçtiginde hiç olması, hicbir ise yaramaması seni biraz olsun düşündürmüyor mu?
4- Sahte tatminler insanı gercek hayatta her zaman geri dusurur. (mobaları ve diger rekabetci sacmalikları bırakarak hayatta yükselmek icin buyuk bir adım atmış olursun)
5- Cidden az mı oynuyorsun? Kendine karşı dürüst ol. Bu oyunu oynadığın süreyle neler yapabilecegini hayal et. Bu zaman kaybı çıkmazından kurtulmak, yapman gerekenlere odaklanmak hayatını mutlaka olumlu etkileyecektir.
6- Oyunları sorunlarından kaçmak icin degil kendini ödüllendirmek icin oynamalısın. Biraz olsun düşün ve neyin dogru olduguna sakince karar vermeye çalış. 
7- Bir şey ücretsizse ürün sensin bunu unutma. Burada tüketilen oyun degil asıl tüketilen sizin zamanınız, sizin hayatınızdır. Lütfen gercek sorunlarınla yüzles. Her ne kadar zor olsada yüzles ve bunun icin mucadele et. 

< Resime gitmek için tıklayın >
https://www.researchgate.net/publication/327981557_Digital_Poison_-_Approaching_a_Theory_of_Toxic_Behavior_in_MOBA_Games (google ceviri kullanarak okuyabilirsiniz)

4 Ocak 2021 eklemesi

Burada şu mesleği yapıyorum isimde cok basariliyim ve lol de oynarım diyen arkadaşların anlamadıkları bazı noktalar var.

Olay bu tarz oyunların bağımlılık derecesinde kendine bağlamasıdır. "Knight online hayat offline" diye bir söz söylenmiştir zamanında. Mobalar da benim gözümde knight gibi insanları aşırı kendine bağlayan, hayattan soyutlayan yapımlardır.

Lolün de diger mobaların da kitlesi bellidir. Ben şu mesleği yapıyorum holdingte calisiyorum lol de oynuyorum diyen arkadaslar siz %1 %0.5 %0.1 gibi bir azınlıksınız bu oyunların ortamında. Öğretmenin, mühendisin, doktorun, Cedi Osmanın bu oyunu oynaması konuyu çürütmek icin bir argüman olamaz. Sanki konu icerisinde bunu oynayanların %100 ü ağır issiz ve kaybedendir yazmışım gibi cevaplar geliyor bazı arkadaşlardan.

Kanseri yenen insanlar var diye bakın kanser ölümcül değildir diyemezsiniz.

MOBALARI BIRAKMAK NEDEN ZORDUR? (reddit üzerinden bir konuşmayı paylaşayım)

Bir süredir mmorpgs, çevrimiçi oyunun en bağımlılık yaratan biçimi olarak görülüyor. Bir moba, bir mmorpg'nin küçük bir özeti gibidir; Örneğin wow'da yaptığınız gibi 1. seviyeden başlarsınız ve maç boyunca daha iyi eşyalar ve daha fazla seviye kazanırsınız. Ancak maç bittikten sonra, başa dönüyorsunuz ve bu nedenle ilk süreci sonsuza dek tekrar etme olasılığınız var. Kazanmasanız bile, güçlenme sürecinden zevk alırsınız. Bu süreç, tıpkı çarkta bir hamster olmaya benziyor, zihninizin hayvansal kısımlarında tatmin ve mutluluk uyandırıyor. Bu uyarımı daha büyük miktarlarda ve daha uzun süreler için istemeye başlayacaksınız.

Bir diğer önemli husus ise rekabettir. Rekabet kendi başına kötü değildir, ancak bir mobayı ne kadar çok oynarsanız, özellikle 'dereceli' veya 'ciddi' maçlar oynuyorsanız, bir maçın sonucuna o kadar çok yatırım yaparsınız. Oyuncuların, bir maçı kazanma dürtüsünü tatmin etmek için birbiri ardına maç kaybetmesi ve her maçta daha kötü ve daha kötü performans göstermesi ve bu nedenle kazanmadan bütün bir gün veya akşam oyuna girmesi alışılmadık bir durum değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bob Seger -- 4 Ocak 2021; 20:11:57 >

Hayatınızdan çalıp sizi uyuşturmaktan başka bir şey yaptığı yok. Elbet bir gün gözünüzü açıyorsunuz fakat o zaman da geç olduğunun farkına varıyorsunuz.

EN ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı TRI CLICK 0.7 - 11 ay +123
Herkes diyor oyun oynamıyorum zararlı diye e kardeş bu denli fazla online sayısını sen yapmıyon o yapmıyo kim yapıyo? Oyun oynayın arkadaşlar. Online de oynayın offline de. Kafa dağıtın. Dünya ac...
Yoruma Git
Yorumun Devamı meola147of - 11 ay +74
eve ttnet bağlattırın ping 500 olcağı için zevk almazsınız oyunu oynayasınız gelmez
Yoruma Git
xxCrazyBoyxx01 - 11 ay +70

T tolgaka09
11 ay (12 mesaj)
rez alalım ben de çok oynuyorum
M makyuvelli
11 ay (1 mesaj)
Hocam bende 1 gün önce sildim cs yi şu an tavana bakıyorum yapacak hiçbir şeyim yok.


Bu mesaja 4 cevap geldi.

X xxCrazyBoyxx01
11 ay (92 mesaj)
eve ttnet bağlattırın ping 500 olcağı için zevk almazsınız oyunu oynayasınız gelmez


Bu mesaja 2 cevap geldi.

R Remo8
11 ay (745 mesaj)
hırsla alakalı bu biraz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Remo8 -- 9 Ocak 2021; 1:58:35 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H hashus1099
11 ay (4866 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: makyuvelli

Hocam bende 1 gün önce sildim cs yi şu an tavana bakıyorum yapacak hiçbir şeyim yok.
30'lu yaşlarınıza geldiğinizde oynadığınız oyunlar size iyi bir hayat sağlamıyor. o yüzden, her ne kadar sıkıcı olsa da ileride hayat kalitenizi artıracağını bildiğiniz yatırımlar yapmanız gerekiyor kendinize.


Bu mesaja 4 cevap geldi.

T TRI CLICK 0.7
11 ay (57 mesaj)
Hayatınızdan çalıp sizi uyuşturmaktan başka bir şey yaptığı yok. Elbet bir gün gözünüzü açıyorsunuz fakat o zaman da geç olduğunun farkına varıyorsunuz.

EN KISA SÜREDE BIRAKIN...


Bu mesaja 3 cevap geldi.

T TheSilentGhost-T
11 ay (230 mesaj)
Hocam ben chill takılıyorum csgo'da ve çokta güzel oluyor. Hemen yanı başımda uzak akrabam olan bir komşum var Office giriyoruz çok güzel birbirimize söve söve oynuyoruz, zevklide oluyor. 3. Arkadaşta gelince birbirimize ana bacı katmadan sovuyoruz, takım toxik olmayan Rus oluyor gene sovuyoruz, seçkin değilken hile geliyor önce sovuyoruz sonra ben hileyi açıp hvh yapıyorum, türk geliyor sovmeden oynuyoruz, son ele kadar parayı az az harcıyorum falan sarıyor Ağa birde runaway sunucuları var sesli sohbeti kökten kapatınca çok güzel açıksa bazen mallar gelip boş yapıyor falan ona böyle 30 yaşında adamın ciddiyetiyle yaptığının nasıl birşey olduğunu anlatıyorum falan zevkli ortam sövmek falan
S Simone Simons
11 ay (1143 mesaj)
ilk başlarda güzeldi şimdi yaş ortalaması çok düştüğünden oyunlarda edep ahlak kalmadı küfür kıymet sinir sitres hep
G Guest-AB9486067
11 ay (57 mesaj)
Eskisi kadar oyunlar zevk vermiyoki< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Ç Çağdaş
11 ay (6588 mesaj)
Aoe 2'den başka oyun oynamıyorum, oda en fazla 3-4 saat :/
R richardfeymanınsaçı
11 ay (467 mesaj)
lise 3 de bıraktım iyiki de bıraktım artık test çözüyorum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M microsoft1998
11 ay (53 mesaj)
ben eğleniyorum zamanı çaldığını düşünmüyorum sahte tatmin derken gayet tatmin oluyorum
D DrakeMcCain
11 ay (216 mesaj)
Bu tarz oyunlara hiç başlamamıştım zaten. Ama offline oyun oynuyorum. Mesela şu an bilgisayarımda Arkham Knight, Grim Dawn ve Luxor serisi var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DrakeMcCain -- 2 Ocak 2021; 12:25:30 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mr. solucan
11 ay (317 mesaj)
İnsan bir uğraşı olmadığı zaman oynuyor bu tarz oyunları. Ortaokul ve lise döneminde bu oyunlar yoktu, knight online oynardık. Deli gibi de oynardım. Çoğu arkadaşım bıraktığında dahi oynamaya devam etmiştim bir süre. Sonradan gelecek kaygısı, iş güç derken bıraktım ama son 1 aydir League of Levend Wild Rift denen oyuna başladım. Mobilden oynanıyor. Vallahi insan oynamak için can atıyor. Bir işin varsa dahi boş zaman olusturup oynamak istiyorsun.

Velhasıl bu oyunlar genellikle boş zamandan dolayı oluyor. Zamanı doldurup boş zamanı minimize etmek lazım. Muhtemelen en fazla 1-2 aya sıkılıp bu oyunu da bırakırım zaten.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M makyuvelli
11 ay (1 mesaj)
Hocam yapmak istediğim hiçbir şey ders çalışasım yok 2 gündür bıktım resmen


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hashus1099

M menectras
11 ay (124 mesaj)
Csgo’yu bıraktığımdan beri mental ve bedenen rahatım. Herkese tavsiye ederim.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M meola147of
11 ay (92 mesaj)
Herkes diyor oyun oynamıyorum zararlı diye e kardeş bu denli fazla online sayısını sen yapmıyon o yapmıyo kim yapıyo? Oyun oynayın arkadaşlar. Online de oynayın offline de. Kafa dağıtın. Dünya acı dolu biryer. Uyuşturun kendinizi. Sonunda ölüm yok. Bağımlılık da yapmaz güvenin bana. Deli gibi 7/24 yıllarca oynayan kişilerin bıraktığını çok gördüm.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 4 cevap geldi.