Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
70
Cevap
0
Tıklama
30
Öne Çıkarma
Küçük esnaftaki fiyatlar niçin bu kadar yüksek?
Y
geçen hafta
Yüzbaşı
Konu Sahibi

İstisnaları ayrı tutuyorum. Uygun fiyata satan esnafları ayrı tutuyorum.


Dün tansiyon aleti almak için bir yere girdim. Omron marka ürüne 840 TL dediler. Başka bir yere gittim orası daha da yüksek fiyat söyledi. İnternetten baktım fiyatı 470 lira. Kargo bedava. 6 da taksit var.


Arada neredeyse 2 kat fark var. Para kolay kazanılmıyor. Niye kardeş niye? Bu fiyatlar nedir? Adam aynı ürünü 470'e satabiliyor ve kâr da ediyor. Sen niye 840 diyorsun? Pek çok üründe durum bu şekilde.Teknosa gibi yerler de kira veriyor ama fiyatlar internettekine yakın.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: Witch-King-Mordor


Halâ esnaftan mı alışveriş yapıyorsunuz. İnternetin gözünü seveyim. Akakçe de herşey ortada
Yoruma Git
onur1301 - geçen hafta +54
Kendilerini uyanık sanıyorlar
Yoruma Git
JaReD22 - geçen hafta +27
Bir ürünü internetten alabiliyorsam, esnafa sormaya bile yeltenmem.

Pandeminin başında öğretmen olan teyzemin ders anlatmada kullandığı tabletinin kalemi bitmiş, acil AAAA kalem...
Yoruma Git
Yorumun Devamı pürkinator - geçen hafta +20
J
geçen hafta
Yarbay

Kendilerini uyanık sanıyorlar< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
geçen hafta
Moderatör

Bir kısmı böyle ama diğer kısmı öyle değil. Küçük esnafım. Bilgisayar parçaları satıyorum. Aynı zamanda ana faaliyet alanım olan yazılım üzerine de hizmet veriyorum.
Doğrudan ara dağıtıcı olmadan ürünleri ithalatçı yada onun yetkilendirdiği yurtiçi dağıtıcısından alıyorum.
Maalesef bu tür firmalar x ürününü şu şekilde satabiliyor :
x ürünü bayiye 5$ + kdv + kargo olarak satılıyor. Ancak aynı firma online olarak perakende, x ürününü 4$'a kdv ve kargo dahil satıyor. Benim x ürününün maliyeti olan 5$ + kdv + kargoya %15-20 bandından kar koymam lazım ki sattığımda kar elde edebileyim (enflasyon göz önüne alınmadığında) . Bu sefer bende fiyat şişiyor ama bu ithalatçı firma yada onun yan firması bana sattığı fiyattan daha az fiyata online satış gerçekleştiriyor.

İlk sebep bu. İkinci sebepse esnaf x ürününü alıyor. Piyasada biraz tanındıktan sonra 2 katına varan fiyatla satış yapıyor. Sebebini sorduğumuzda "e kira ödüyorum stopaj ödüyorum" diyor. Haklı mı? Kısmen haklı ama bu iki katına ürün satmasını gerektirmez.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @JaReD22
Y
geçen hafta
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Kardeş tabii ki arada fiyat farkı olur. Sonuçta ürünün gelişi küçük esnafa daha yüksekten olabilir.

Benim demek istediğim arada 2 kat fiyat farkı olması çok tuhaf. Tansiyon aleti internette 450 liraysa esnafta 600-650 olsa alacaktım ama 850 nedir?
_____________________________

Eski kullanıcı adı: Witch-King-MordorBu mesajda bahsedilenler: @kangroo
O
geçen hafta
Yarbay

Halâ esnaftan mı alışveriş yapıyorsunuz. İnternetin gözünü seveyim. Akakçe de herşey ortada< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

K
geçen hafta
Yarbay

Gümrüklerde çok sorunlar çıkarmaya başlamışlar, ancak büyük ithalatçıların avukatları uğraşabiliyor. Orta ölçek bir dükkanla konuştum teknik bir alet için koruna kılıfının içinde metal olduğu için lüks çanta olarak gümrüklendiriliyormuş. Bayisi olduğu markanın kılıfını getiremiyor, kendim amazon veya e-bay ile daha rahat getirebiliyorum.

İkinci sebebi de yerine koyma maliyeti. Raftakini sattıktan sonra yenisini kaçtan alıp koyabileceğini bilemiyor. Yüksek sayıda ve sürekli alanlar daha yakın tahminlerde bulunabiliyorlar. Zaten enflasyonun kendi kendisini üretmesi, "enflasyon canavarı" tam olarak bu. Yani 470'e verince o parayla tekrar 350-400'e alıp koyabilecek mi, yoksa tekrar sipariş zamanı gelince 600'den mi veya 800'den mi alması gerekecek. Bu bütün kalemlerde böyle olursa bir perakendeci işi çeviremez. Onun için marjları yüksek tutuyorlar.K
geçen hafta
Yüzbaşı

İnternet fiyatlarına da zam getirttirirler yakında. Taksiciler odasının baskısıyla Über'i yasaklatmış ülkeyiz sonuçta< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

K
geçen hafta
Yüzbaşı

Gelir şimdi kira veriyor vergi veriyor tayfası.A
geçen hafta
Yarbay

Küçük esnaftan bir şey almayı bırakalı çok oldu< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

L
geçen hafta
Teğmen

Esnaf degilim.
Lakin dün bir parça değişimi için caddede ki dükkana girdim.Servisi arayıp değişim icin 500 lira fiyat çıkardı.
Dedim tamam haberleşiriz.Karsida bir iş hanı var en üst katında bu işi yapan insanlar olduğunu biliyorum.Dedim şunlardan sorayım.
Bu arada garantili bir şey değil,benim verdiğim parçayı takacak cihaza bu kadar.
Üst kata çıktım dedim bunu ne kadara takarsın 200 tl abi dedi.Pazarlik etme gereği duymadım.Verdim çıktım.Ve 1 saat ici de hazır etti.
Dedimki caddenin karşısındaki 500 lira istedi.Sen niye az söylüyorsun.
Abi dedi onlar cadde üstünde, millet aceleci 5 kat cikmayayim diye bilinçsizce 500 lira veriyor dedi.Yapilan iş bu parçaya gerekli şeylerin tutarı bu bizde 30 40 lira işçilik alıyoruz basit işlem dedi.
Şimdi o büyük esnafmi beni ,yoksa kucugumu derseniz.Ben yinede küçük esnafın iyisine kurban olurum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

P
geçen hafta
Yüzbaşı

Bir ürünü internetten alabiliyorsam, esnafa sormaya bile yeltenmem.

Pandeminin başında öğretmen olan teyzemin ders anlatmada kullandığı tabletinin kalemi bitmiş, acil AAAA kalem bulmak için çıktım. Bir iki yerde buldum biri 40 biri 60 tl istedi 2 adedine. Eve gidip 9tl + ekspress kargoyla aldım. Yersen ...E
7 gün
Yarbay

çok zorda kalırsam nadiren evimin karşısındaki bakkaldan 1 adet ekmek alıyorum bazı günler.
onun haricinde esnaf kardeşlerimize hayırlı işler diliyorum.C
6 gün
Yüzbaşı

Ne kadar opersem kâr kafası işte< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
6 gün
Teğmen

Pahalı oldukları yetmez gibi birde vergi kaçakçısı alayı. Zaten 2 kat fazlaya düdüklüyon milleti bari vergini öde..< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

L
6 gün
Yarbay

madem pahalı pahalılıktan şikayet edenler aynı ürünleri daha uygun satacak bir yer acsınlarda bizde oralardan alalım. işin içine girsinlerde görelim.hadi güvenen açsın ama olurmu bol keseden sallayacak illaki.sen aç bizde oradan alalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leftercan1907 -- 5 Ağustos 2022; 11:53:44 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
L
6 gün
Yarbay

madem öyle asgari ücret cok fazla daha ucuz olan işcilik olan suriyeli afgan bilmem ne çalıştıralım.hala türk işci mi çalıştıran mı var.gidip yabancı çalıştırsınlar.burada herşey esnafta pahalı deyipte kendiside esnaf olunca pahalı satacak ve yabancı işcide calıştıracak.herkes kendine göre işine göre nasıl geliyorsa öyle konuşuyor.R
6 gün
Yüzbaşı

Mümkün olsa alacağım herşeyi internetten sipariş veririm ama kargocular paketleri yerden yere vurduğu için sadece zorunlu olunca esnaftan alıyorumS
6 gün
Binbaşı

Ben vergi kaçıran küçük esnaf görmedim.
Kesinlikle hiçbiri çoluğuna çocuğuna haram lokma yedirmez.
Hepsi şerefli namuslu insanlar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

L
6 gün
Yarbay

ben hiç vergi kaçıran büyük para babaları görmedim sattığı ürünlerde asla vergi kaçırmaz.bu yüzden çok aşırı zengin oldular vergi başka dalavare o bu yapmadıkları için çok namuslulardır.hiç kötülük yapmadan zengin oldular.