Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
5
Cevap
251
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Körlük - Vadideki Zambak - Fahrenhai - Fahrenheit 451
K
3 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Bu kitapları okuyacağım ilk olarak Körlükden başlayacağım daha önce okumuş olanlar varmı.Y
3 yıl
Yarbay

Vadideki Zambak ve Fahrenheit 451'i okudum.
-Genel olarak Fransız edebiyatını okumak zor geliyor bana. Çok yoğun mekan tasvirleri var. Vadideki Zambak da böyleydi, yanlış hatırlamıyorsam kitabın 1/4ü vadi tasviriyle geçiyodu.
-Fahrenheit451'in ise konusunu çok beğenip anlatımına bu ne demiştim. Çok kopuk bir anlatımı vardı. Bej kapaklı çevirisini okumuştum ben. Yeni çevirisi iyidir belki ama çeviriyle ilgili olduğunu sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunus626emre -- 18 Ekim 2020; 11:22:36 >

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
3 yıl
Yarbay

Körlük'ü de, Fahrenheit451'i de okudum. İkisini de tavsiye ederim. "En son hangi kitabı okudunuz?" konusunda aratırsan iki kitap hakkında da yorumlarım var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Heyea -- 18 Ekim 2020; 20:10:3 >

G
3 yıl
Binbaşı

Vadideki Zambak'ı okudum. Ortadan bir tık daha iyisi edebiyat dünyasında. Söz konusu kitaba gelene kadar birçok başyapıt var yani.S
2 yıl
Yüzbaşı

Vadideki zambak ilk elime aldığımda tasvirlerden çok sıkılmış ve bırakmıştım. İkincisinde de aynı şekilde. Ancak bu sefer okuyacağım diye kararlı bir şekilde başladım ve çok çok beğendiğim etkilendiğim bir kitaptı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

S
2 yıl
Yüzbaşı

Aslında balzac çok fazla betimleme yapar. victor hugo betimlemeyi dar bir çerçevede değil geniş çerçevede ele alır. bir oda değil de bir şehir misali. emile zola da ise betimleme alt orta seviyesinde diyebiliriz. dumas ise yine zola ayarındadır. yani fransız edebiyatı betimleme değil de dilin yapısı (insan ve yer isimleri ) yönünden zordur.

soruya gelince. saramago nun yazım tarzı zordur. fahrenheit modern klasik ve vadideki zambak ise klasiktir. yeni kitap okuyamaya başlayanların en büyük hatası klasikler gibi ağdalı ve ağır bir dili bulunan, edebi yönü yüksek kitaplar ile başlamaları. bir süre sonra yorucu gelir. yeni okuyucu bu duruma alışamaz ve daha olay başlamadan biter.

yeni okuyucu kesinlikle akıcı, edebi yönü pek bulunmayan, diyalogların görece fazla olduğu, heyecan dozu yüksek, deyim yerindeyse senaryo gibi kitapları okumalıdır. polisiye, kısmen bilim kurgu, macera tarzı kitaplar ile okuma serüvenine başlamalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi szmania -- 14 Ocak 2021; 9:49:56 >


Bu mesajda bahsedilenler: @yunus626emre
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.