Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
264
Tıklama
0
Öne Çıkarma
köprü diyot hakkında yardım lütfen

E Emekkk Konu Sahibi
7 yıl (2732 mesaj)
arkadaşlar selamlar elimde arızalı bir kart var bu kartın üstünde 35 a 250 v (gbpc3502 ) bir köprü diyot yanmış durumdaydı bende piyasada muadili aradım ancak bulamadım çevremde onun yerine 35 a 1000 v (kbpc3502 ) olan bir köprü diyot taktım karta , sorunsuz olarak yaklaşık 1 hafta çalıştı kart ve sonra gene aynı parça yandı dün tekrar üstündeki diyotu aynı şekilde değiştim ve gene çalışıyor , merak ettiğim bu sonradan taktığım diyot daha dayanıklı olması gerekmiyormu acaba ? teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emekkk -- 30 Ocak 2014; 8:48:16 >


P pedalist
7 yıl (141 mesaj)
amper olarak aynı.voltaj olarak yüksek taktığın diyot.devrede bir sorun varki diyotu yakmakta
S secollah
7 yıl (1071 mesaj)
Sorun diyotta değil devrendedir.Bir sıkıntı var ki 35A lik diyotu yakmakta.
E Emekkk Konu Sahibi
7 yıl (2732 mesaj)
selamlar tekrar cevaplar için teşekkürler , arkadaşlar bu kartın ait olduğu malzemenin firmasında eski çalışan bir arkadaşım onunda aynı olayın başına geldiğini yanlız 1 e 1 aynı köprü diyotu takmadığından dolayı diyotun yandığını söyledi o yüzden sorun devrede denince kafam karıştı birazcık
Bu mesajda bahsedilenler: @secollah

S secollah
7 yıl (1071 mesaj)
İstenen voltaj diyotun voltajından küçük.Yani diyot buna dayanacaktır.İstenen amper seviyesi de diyotun amperi kadar yani normal.Devrende bir sıkıntı var ki bu diyotu yakmakta.

Sen diyotunun üstünden geçeceği voltajın üstünde bir şey takarsan sıkıntı çıkarır.Yoksa diyotun özelliklerine uygun bir şey takacağından sıkıntı çıkmaz.

Bu sorunu gidermek için önce neden diyotlar bozuluyor sorusunun cevabını bulman gerek.2 cevap var diyot dandik,yada devre arızalı.
E Emekkk Konu Sahibi
7 yıl (2732 mesaj)
dostum diyot dandik diye düşünüyorum noname birşey çünkü teşekkür ediyorum cevap için
Bu mesajda bahsedilenler: @secollah
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.