Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 6 misafir
15546
Cevap
426430
Tıklama
30
Öne Çıkarma
Cevap: KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI (ANA KONU) (778. sayfa)

K
kir-pi
dün (4236 mesaj)
Termostat genellikle en zor ısınan yere ya da en azından evin genel ısısını en iyi yansıtacak yere konulması lazım, sizin oturma odası diğer yerlerden daha önce ısınıyor ise o odanın peteğine reglaj ayarı yapın. Önce peteğin alt vanasını tam kapatın, sonra çeyrek tur açın deneyin, oda ısınmıyor ise yavaş yavaş 1/8 lik adımlar ile (tabi bu her adımda en az 2 saat beklemek koşulu ile) vanayı açın, uygun vana açıklığını yakaladığınızda çocuk odası da oturma odanız da ısınacaktır. Yoksa termostatik vanayı isterseniz sonunda kadar açın kombi durmuş ise ısınmayan oda ısınamaz.




Bu mesajda bahsedilenler: @firoyd

K
kir-pi
dün (4236 mesaj)
Öncelikle Burdur gibi soğuk bir yerde kombiyi balkona koydurmayın, boşuna ısı kaybı(dolap ile kapatılsa bile), Evin içindeki kombi evin ısınmasına da katkıda bulunuyor, sizin yerinizde olsam mümkün ise mutfak+oturma odasında olsun derdim. Sessiz bir kombi hiç rahatsız etmez,Bosch 2300i mesela, tesisat mobil sistem olsun (oksijen bariyerli), petekler DD plus tercih edin. Ev benim olsaydı petek uzunluklarını şöyle tercih ederdim
salon 60x160 iki adet
mutfak+oturma odası 60x150 2 adet
çocuk odaları 60x100
hol: 60x120
yatak odası 60x160
Banyo: dış duvara baktığı için havlupan değil 60x60 petek
tabi termostatik vana ve termostat ihmal edilmemeli, kombinin olduğu yerden termostadın kablolu kullanılma ihtimaline karşı kablo çektirimelidir.





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kir-pi -- 21 Şubat 2020; 8:42:22 >


Bu mesajda bahsedilenler: @[email protected][[email protected]]

B
[email protected][[email protected]]
dün (97 mesaj)
Kombinin mutfak+oturma odasında olma ihtimali zayıf. Oturma odası tarafında olsa boru ve kombi görüntü kirliligi yapacak, mutfak içte olduğu için zaten oraya mümkün değil. Balkonu kapattiracagim zaten (maliyeti karşılayabilirsem isicamli cam balkon yoksa isicam sinerjili pimapen). Banyo için açık dermişsiniz ancak banyo 3 cephesi eve 1 cepkesi de asansör boşluğuna bakıyor bana oraya havlupan yeterli gibi geldi. Bir de salonun iki cephesi boşta ve direk kuzeyi görüyorken 33 m2 ye toplam 3.2 mt petek yazmışsınız, yatak odasının sadece 1 cephesi (kuzey bati) boşta, diğer iki cephe ev içi ve giyinme odası 1 cephesi de yan daireye bitişik oraya ise 15 m2 için 160 cm petek yazmışsınız. Bu şartlarda yatak odası salondan çok daha fazla ısınmaz mı?





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

K
kir-pi
dün (4236 mesaj)
Kombi Çift cam ile kapatılmış balkonda olur ise çok sorun olmaz, yatak odası 18 m2 şeklinde görünüyor planda o nedenle 160 cm demiştim, salon sürekli kullanılacaksa bile yaklaşık 10 m2 ye 1 m petek olduğu için yeter, zaten termostatik vana fazla ısınan yerleri kısacak otokontrol yapacak. Banyo biraz keyfe kalmış, havlupanların bişey kurutmak için kullanıldığını pek görmedim, daha çok görsel amaçlı gibi geliyor bana, merkezi sistemlerde her yer sıcak olduğu için kurtarıyor ancak bireyselde maalesef havlupanlar banyoyu çok iyi ısıtmıyor, aslında evin en sıcak olması gereken yeri banyodur.




Bu mesajda bahsedilenler: @[email protected][[email protected]]

E
eskihoca2
dün (49 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: firoyd

Hocam sormak istediğim oturma odasında termostat 21 dereceye ayarlı sürekli orda oturum olduğu için diğer odalara göre daha erken 21 dereceye ulaşıyor ve kombi kapanıyor Aynı esnada çocuk odasında kimse olmadığı için daha soğuk ama kombi uyku moduna geçtiği için orayı isitamamis oluyoruz. Bundan dolayı çocuk odasını daha fazla isitabilmek adına termostatik vananin derecesini mi arttirmaliyiz.
Benimde böyle bir sorun vardı.Termostat kablolu ve on of du ,koridordaydı.Koridor çabuk ısınıp çok geç soğuyordu.Kombi çalışıncaya kadar odalar soğuyordu. Kablosuz oda termostadı aldım.Şimdi isteğim odaya götürüp sıcaklığı ayarlıyorum.
kir-pi ustanın dediği gibi reglaç ayarı yapın deneyin .




_____________________________

Eski kullanıcı adı: metinnerkis



C
cipcokeyidur
7 sa. önce (5 mesaj)
merhaba hocam. Daha önceden yardımcı olmuştunuz petek boylarının az olduğunu söylemiştiniz ama biraz daha detay sorayım. yardımcı olursanız sevinirim. Samsun'da 2+1 bürüt 102-103 metrekare daire. 10 metrekaresi balkon.
mutfak 12 metrekare (70cmX60cm petek)
oturma odası 27 metrekare (100cmX60cm ve 90cmX70cm iki adet petek.)
yatak odası 21 metrekare (110X60cm petek)
çocuk odası 10 metrekare (90cmX60cm petek)
hol 10 metrekare (80cmX60cm petek)
banyoda 50cmX70cm havlupan mevcut.

standart petek genişliğini 60 cm olarak alırsak TOPLAMDA 5,55 metre uzunluğunda petek ve bir de havlupan var.


daire tek cepheli (batı) ve en üst kat. güney ve kuzey tarafta daireler var. doğu tarafı da apartman ortak kullanım alanı. yani 3 yanı kapalı. çatıya taşyünü serili.

YOĞUŞMALI KOMBİ ALMKAK İSTİYORUM.
Bosch condense 2300i tavsiye etti kir-pi
Bu kombiyle ilgili de epey konuşulmuş

Bu kombiyi alayım mı İnternetten daha uyguna alabileceğim bir site var mı?

Ve petek boylarını ne kadar artıralım?





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @disintegration
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.