Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
9
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Kıyamet koparken otomatikman helalleşmiş mi olacağız?

N ntticaret Konu Sahibi
geçen yıl (392 mesaj)
Inancli birisiyim, belkide bu yuzden vesvese geliyor bilemiyorum. Simdi herkesin borcu ve alacagi var, kiyametin kopacagi zamanda belli degil. Diger olumlerde cenaze namazinda veya geride kalanlar haklarini helal edebiliyorlar. Kiyamet koparken de bircok kisi borclu veya alacakli olacak. Akrabasina, bankaya, cocuguna esine faturasi vs. O borclar alacaklar kiyametle birlikte silinecek mi. Kul demezmi Allah'im kiyamet kopmasaydi odeyecektim diye. Yada o borclar alacaklar gunaha vey sevaba cevrilip mi mahsuplasilacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A AMC
geçen yıl (13568 mesaj)
Nerden bilelim allasen.
F ferther
geçen yıl (330 mesaj)
Neden öyle olsun ki?
Hayatın bir süresi, garantisi mi var.
Allah la pazarlık yapabileceğimizi mi zannediyoruz.
Düzgün yaşayacaksın, kul hakkından uzak duracaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ferther -- 5 Aralık 2019; 10:13:59 >


S symbolcu
geçen yıl (1168 mesaj)
Hesap dediğin zaten bu değilmi kimin kimde alacağı varsa orada hesap görülecek.
Kıyamet olması birşeyi değiştirmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


0 01001101
geçen yıl (3039 mesaj)
belli bi soru kafasına takıldığı için vesveseye kapılan çok kişi gördüm ama bu kadar teknik bir sorudan dolayı bunu yaşayan birini ilk defa görüyorum. gerçekten çok iyi soru.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


V Vanished Man
geçen yıl (570 mesaj)
Öyle bakarsan o ödemediğin borçları ödeyip ödemeyeceğini de biliyor. Bu lafı söyleyeceğini de biliyor. Uyduracağın bahaneyi de biliyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

N ntticaret Konu Sahibi
geçen yıl (392 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Öyle bakarsan o ödemediğin borçları ödeyip ödemeyeceğini de biliyor. Bu lafı söyleyeceğini de biliyor. Uyduracağın bahaneyi de biliyor.
Şüphesiz ki O kalplerimizdekini bilendir, gâybı da yalnızca O bilir ama; yarın kıyametin kopacağını varsayalım. Sen yemedin icmedin haftanın 7 gunu 12 saat calistin yeri geldi yorgunluktan ibadetlerini yapamadin yeri geldi ailenin yemesinden icmesinden kistin para biriktirdin ev aldin ve borcunda yok. Ben ise haftanın 5 günü 9 saat calistim ibadetlerimi de yaptim annemi babamida ihmal etmedim sıla-i rahim de yaptim mutfaktanda kismadim kazandigim parayla sadece hayatimi idame ettim ve gittim muteahhitten 20 yıl odemeli 4000bin TL ye ev aldim ama durust birisiyim ve borcumu da aksatmadan odeyecegim biliniyor. Bu durumda kiyamet kopunca ben mi sen mi avantajli olacaksin?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K Kütahyalı 77
geçen yıl (2123 mesaj)
İnançlı kardeşim unutma kıyametimiz kendi ölümümüzdür yani hiçbirimiz kıyameti göremeyeceğiz helalleşmeye gelince hiç kimsenin hakkı kimsede kalmayacak yani silinme diye bir olay yok zira kul hakkına Allah bile karışmıyor ve bana kul hakkıyla gelmeyin diyor herkes ahirette kimde maddi ve manevi ne hakkı varsa alacak tabi bu sevapları silme ve günahlara ekleme şeklinde olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Galatas4ray
geçen yıl (4221 mesaj)
Cevap basit.Öbür tarafta para geçmiyor kardeş.Adamla karşılaştırılacan Allah kul hakkına karışmaz.Hak sahibi kimse sana helal etmesi lazım.

“Hiç ölmeyeceğini zanneden biri gibi çalış, yarın ölecek biri gibi de tedbirli ol.” (Câmiu’s-Sagîr, II/12, Hadis No:1201)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


V VolcanoPower
geçen yıl (553 mesaj)
Allahu ekber ben badem biyik serafettin diye haykir seni ayiklarlar ordan zaten rahat ol

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.