Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir, 4 mobil kullanıcı
4315
Cevap
547882
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: **KIL DÖNMESİ AMELİYATI OLANLAR** (205. sayfa)

A AttOS
geçen yıl (122 mesaj)
Arkadaşlar microsinusektomi ameliyatını yapan herhangi bir devlet hastanesi var mı? Bir de Avrupa Cerrahinde ameliyat olan varsa ücreti ne kadar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mustafa-_07
geçen yıl (1 mesaj)
İlk olarak sabah hastaneye gittim ailen ile doktor spinal ya da genel ikisinden birini yapabiliriz dedi flep yöntemi ile oldum spinali seçtik açıkçası spinalden çok korkuyordum odaya yerleştik daha sonra damar yolu açtılar ameliyat için geldiler sedyeye aldılar indik ameliyathanelerin olduğu kata girdik ameliyathaneye anestezi uzmanı ve teknikeri beni oturttu kambur pozisyona getirdi çok korkuyordum fakat iğne o kadar inceymiş ki hissetmedim desem yeridir daha sonra yavaş yavaş uyuşmaya başladı belimin altı ameliyat bölgesini traş ettiler bana sedasyon verdiler hafif uykunu getiren bir şey 45 dakika civarı sürdü odaya geldik doktor 3 saate anestezinin geçer dedi fakat 4-5 saat oldu anca geçti tabi bu sürede biraz endişelendim fakat geçti hemşireler sürekli ağrın varsa ağrı kesici takalım dediler fakat gece boyunca hiç ağrım olmadı bazıları anesteziden dolayı baş ağrım oldu demiş o da olmadı bende doktor geldi gece pansumanımı yaptı ve asla üzerine oturmamı söyledi sabah oldu çıktık hastaneden geldik eve ama oturamamak ve sırt üstü yatamamak çok kötü hala yüzüstü yatıyorum dikişler alınana kadar böyleymiş onun dışında böyle yani he birde özel hastanede oldum doktor mikro yöntemi için büyük oldugunu söyledigi için flep oldum başka sorun olursa sorabilirsin herkese geçmiş olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @saplantılı

S saplantılı
geçen yıl (0 mesaj)
Flep sanırım biraz uzun süren bir ameliyat, genellikle genel anestezi ile yapıyolar yorumlarda hep böyle okumuştum. Kaç dikişin var acaba, dren takılıyken ve çıkarılırken bir sıkıntın oldu mu ve tuvaletini rahat yapabiliyo musun? Çok geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saplantılı -- 24 Temmuz 2019; 21:35:56 >


Bu mesajda bahsedilenler: @mustafa-_07

M mustafa-_07
geçen yıl (1 mesaj)
Belimin altı uyuşturuldu spinal anestezi yani iğnesini bile hissetmedim flep yöntemi dren takılmadı benimkinde o yüzden her gün pansuman gerek değil 45 dakika sürdü tuvaletimi de rahat yapıyorum sıkıntı yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @saplantılı

T Tükeniyoruz
geçen yıl (0 mesaj)
Genşler hepinize geçmiş olsun, ben de ameliyat oldum ve 6. günüm.. Öncelikle Konya'da yaşıyorum. Mikrosinüsektomi yöntemiyle ameliyat oldum. Hastanem Medicana ve doktorum Abdülhalim Serden Ay. Ameliyat 1500₺ artı muayene ve tahlil 190₺ toplam 1690₺ ödeme yaptım.
1) Bu cümleyi çok duydunuz ve kesinlikle haklılar. "GEÇ OLMADAN GİDİN MUAYENE OLUN!"
2) Ameliyatta ve öncesindeki spinal anestezi uygulamasında sivrisinek ısırığı bile ACI HİSSETMEDİM. Doktorum gençti, ameliyat sırasında geyik yaptık başladığı gibi bitti.
3) 4-5 saat anestezi çözsün diye bekledim, sonra yürüyerek eczaneye gittim ve ilaçlarımı alıp eve geçtim.
4) Kan ve iltihap varsa atılsın diye kuyruk sokumuna takılan Dren tam totoya denk geldiği için üzerine 3 gün oturamamak ve uyurken buna dikkat etmek bir meseleydi elbet.
5) Pansumanı her gün eşim yaptı. Benim için iyi bir avantajdı.
6) Şimdi dren çıktı oturabiliyorum. Uyurken daha serbestim.
7) Erken gidin diyorsak mikrosinüsektomi fırsatını kaçırmayın diye diyoruz. Totonuzdaki iltihaplı doku büyürse mikro değil makro keserler adamı.
8) Ameliyat öncesi fikir oluşmasını sağlayan tüm forumzedelere eyvallah ama herkese cevap veren Electro_Magnetic sana kocaman tebrik.
Haydi eyvallah..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Electro_Magnetic

C Circassian81
geçen yıl (1574 mesaj)
Arkadaşlar merhabalar mart ayı gibi de Konuya yazmıştım o dönem kuyruk sokumunda ağrı ve kızarıklık vardı ve doktora gitmiştim. Doktor son derece ilgisizdi hemen dokunup 1dk da bakıp kıl dönmesi ama önemli bir şey değil apse yapmamış demişti bende ne olacağını söylediğim de ileride ameliyat olursun demişti ve sefalaksin ilacını vermişti kullanıp bitirdim ağrı sızı zaten geçmişti.. Simdi işe 2 gündür kuyruk sokumu çevresini silerken çok hafif 1 2 damla açık renk kan bulaşıyor tuvalet kağıdına kuyruk sokumu derinliklerinde de bir nokta var sanırım apseye çeviriyor bu apsenin kanaması nasıl geçer acaba her dakika kan olmuyor mesela çarşamba gecesi silerken farkettim daha sonra dün yani perşembe günü hiç yoktu bu sabah ise yine çok az vardı ağrı sızı ise yok o bölgeye krem falan sürülür mü acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mustafa-_07
geçen yıl (1 mesaj)
ameliyatımın üstünden 1 hafta geçti artık yüzüstü yatmaktan bıktığım için doktora sorup simit yastık aldık öyle oturuyorum duş serbest duş aldıktan sonra pansumana gidiyoruz 2 gün pansumana gittim ağrım yok ilk günden beri böyle bakalım dikişler salı günü alınacak galiba
V Veroncrespove
geçen yıl (0 mesaj)
Ameliyattan sonra bölgede DELİK kalıp ordan da hatta sızıntısı(kan gibi yada bazen sarımtrak) olanlar mutlaka okuyun başımdan geçenleri o süreçte benim. Özellikle üye oldum ki okuyun ve sakın diyim dikkatli olun. Allah başa vermesin tekrarladı mı ne oldu şüphesi adamı cidden zorluyor. Tek diyeceğim sakın 2 büyük hastaneye(hatta 1 de devlete) görünmeden ikinci bir cerrahi işlem asla ve asla olmayın,sürekli kazılırsa orası o zaman sorun olur işte ve sabredin temiz tutun orayı. Gümüş nitrat yaptırın 1-2 seans. Eti yakıp kaynatma olayıdır. Her doktor bilir bu işle ilgili. MİKROSUNİS yöntemi yapan "cerrahi merkezlerden" de beni Allah korudu,kurtardı. Koca hastaneler var memlekette. Asla tavsiye etmiyorum deneyimlerim sonucu bu tür yerleri. Tecrübe oldu bana gayet iyi. Buyrun;

Bdüzünde orta yollu bir hastanede ameliyatı oldum. Hani migros tarafları aşşağıda az. Ha işte o. Muayene ücreti nispeten az olan:) Normal kapalı yöntem. 6 yıllık vakaydı. İş bitti. 3 ay sonra farkettim ki bir ufak delik var tam malum bölgede ve sargı bezi koyunca akıntı yapıyor. Dokturuma gittim,kafada ışıksız rasgele kontrol ve bir cımbızla(ameliyat cımbızı) deliğin içine baktı kurcalayarak. Bizim can tabi çıkıyor burundan ama ne yapacaksın tekrar ettiyse daha 3üncü ayda? Gel 4 gün sonra da,tekrarlamamış ama riskli bu durum tekrarlayabilir dedi doktorum. İkinci gidişimde yine aynı şeyi yaptı. O sıra gümüş nitratı öğrendim internetten. Bizim doktorda ama ne gezer. dayı zaten hayattan bezmiş bir halde sürekli operasyona giriyor. Amacım gümüş nitrat yaptırmak ki doğrusu da buymuş benim gibi durumlarda sonradan net gördüm. Deliği olan arkadaşım sen okumaya devam et;

Velhasıl Nereye gitsek falan dedim. Geçeyim dedim BAKIRKÖY'deki şu meşhur 2009lardan beri mikrosünis videolarınatan doktor bey'in adı geçen MİKROSUNİS'in tillahı kliniğe. Öncesinde yine Bakırköy'de 3-5 katlı bir CERRAHİ MERKEZİNE gittim ama. Burda sıkça adı geçen. Aynı gün 2 muayene. Gitti geldi olmasın maksat. Bu meşhur CERRAHİ MERKEZİ de deliğe baktı ve fotosunu hemen alıp ekranına verdi APPLE bilgisayarının:) Dedi dikiş görünüyor delikte efenim.(Dikiş kalmış bildiğiniz arkadaşlar orda benim)
E dedim ne yaparız? Mikrosünis yani küçük bir müdahale deliğiyle açar bakar temizleriz,böyle anlaşılmaz:) dedi. (Ameliyat olacaz bildiğin,insaf yok,para var para) Geçtik sekreterinin yandaki odasına. Esnaf usulu 1-2 laf etti kadın ve ardından 8500 TL istedi. SEKİZ BİN BEŞ YÜZ. Ameliyatın 4üncü ayıydı zannedersem işte. Ameliyatı 1500 tlye olmuş biri direkt anlar bu KAZIĞI tabi. Kadın ama anladığımı anlamadı:) Müsait olunca,kendimi ayarlayınca döneyim dedim,kadına kalsa cumaya hemen beni alacak işleme. Ne müsaitliği falan diyor. Dedim maddi olarak hanfendi. Yazık cidden insanları sağlı sollu tokatlıyorlar mikrosunis vurucu team date com.

Vol 2: Hemen çıktım bu aşşağı istikametteki kliniğe. Muayene ücretsiz olan meşhur yer. Sen gel zaten kitleriz biz sana demek bu muayene ücretsiz demek bu arada sağlıkta. Unutmayın. Girişte 2-3 kadınlı para alınan,sen geç sen kal ulan ayı denilen masa. Kadın doktor vardı. alındık içeri Kadın da baktı o da dikiş var dedi. Sedyedeyim bu arada odasının arka kısmındaki. Başladık pazarlığa! Sedyede. Bizim toto açık,yine o cımbız delikte. Baktı etti,e temiz içinde kıl birikmemiş,dikişi aldı. Kanlı cımbızla dikişi de gösterdi bana şükür gördük onu da. Kıl giriş deliği zaten değil bu dedi o da. O deliğin içi siyah/karanlık olurmuş. Ee ben buna GÜMÜŞ NİTRAT yaparım 4 seans ve kapatırım açığı da dedi. Ne kadar? 600 tl. 4 seans gel git mümkün değil benim hem olmadığım işlemin parasını niye vereyim. Forumdonanımcıyız. Dedim ki konuşalım bi ben yokum 1 ay sonra vs kadın kalkma ama diyo. Neyse baktı yemiyorum ben kalktım. Masaya geçtik anlaşma şöyle; 2 seans gelecem 1 hafta arayla 300 tl verecem peşin,sonraki seansları da gelince ödeyecem kısmetse ben memleket dönüşü. Neyse bastı gümüşü sıktı içine serum suyunu hijyen için 2 seans. Sonra başka bir konudan dolayı buraya gittim 2 ay sonra rahat. Bana dedikleri şey BORCUNUZ var. Ne borcu? Ee 4 seans totoya gümüş nitrat pansumanı. Dedim ben 2 seans oldum ve ödedim zaten. 2 seans da gelirsem ödeyecektim ama gerek kalmadı kapandı delik. Neyin borcu bu? Danışmadaki abla tövbe estagfirullahlar çekiyor vs kafaları sallıyor falan. Lan nereye düştük:) Doktora sorun dedim olmadım 4 seans ben kardeşim. Doktor kendi diyormuş alın parasını zaten. Geçtim siz bana 4 seans pansuman yaptınız da mı size 300 tl borcum kaldı dedim. Tartışıyor baktım benle. Sinirlendim ama borcun var gidemezsin deniyor gibi bir hava oluştu sanki. Polisi arayalım mı size borcum varsa şikayetçi olalım karşılıklı istiyor musunuz? diyince doktor geri vitese taktı. Velhasıl zorla çıktım ve tövbe ettim MİKROSÜNİS yapacak kliniklere adım atmaya. Allah korudu ki direkt bunlar da ilk girişte yat bi ameliyat yapak deseler yatacaktım daha uygun bir fiyata. Öyle bir çaresizlik beyler. Akıntıyı gördükçe insan var ya berber oluyor. Allah korudu işte. Başka laf yok.

Ez cümle; uzak durun mikrocuyuz diyip gel yat 8-10 ver diyen yada böyle merdivenaltından hallice pansiyon gibi tek kat usulü çalışan (bana göre ne olduğu dahi belirsiz) yerlerden.

Delik hala var tabi kapanmadı. gittim medicana yada medical park bdüzüne bikaç ay sonra. 120 muayene verdik. Adı aklımda değil tam ama pttnin üst tarafındaki büyük hastane işte. Bildiğin sağlık merkezi mis gibi çeşitli bölümler,modern cihazlar. Ordaki doktor da bu delik kıl girişi deliği değil ama riskli falan dedi. Gümüş nitratı sağlam yaptı. O kadında hiç his duymayan ben kıvrandım. Yanık kokusu geldi yani. Evde denemeyin ama. Neyse adam gibi anlattı doktor. Sen bekleyecen kıl temizliğini full yapacan dedi. 1.5 yılda zor kapanan var dedi. Gerekirse sargı bezi koy tam araya,kuru tut orayı günlük yıkan vs. Velhasıl dün devlet hastanesine gittim. Ne delik ne bişey. Zaten akıntım durmuştu 1-2 ay önce. Otururken ama hala hassas o bölge. 1.5 saat adam akıllı oturamıyorum hala arkadaşlar ama normal durum. Şuan bile yan cevirmisim kendimş hafif öyle uzanıp yazıyorum bunları.

Ameliyatı çok A plus olmasa da gerçek bir hastanede olun. Devlet hastanelerinde olun. Senden menfaati yok doktorun. Açık kalp ameliyatı oluyor millet. Bdüzü devlet hastanesi misal çok temiz bir yer. Özel gibi. Maceraya gerek yok. Delik kalanlar dediğim gibi sabredin ve kıl bırakmayın o ufak deliğin kenarında köşesinde. Kıl dürter kapanmaz delik. Anne,eş kim varsa tam orayı aldırın. Çok otur kalklı spor iyi gelmez sürekli sürekli. Yapmayın o tür egzersiz bi süre. Gümüş nitrat için de yer aramayın. Avcılardaki küçük bir hastane olan beypark da yapar(daha sonra başka mevzudan gittiğimde sormuştum kel sakallı doktora. Tabi gerekirse yapıyoruz demişti) bu e5 kenarı hastaneler de yapar. Telefonla sormak kolay bölüm sekreterine. Sorun gidin. Başka da diyeceğim yok. Herkes de sağolsun bu başlıktaki. O dönem çok okumuştum. Kalın sağlıcakla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veroncrespove -- 27 Temmuz 2019; 0:20:57 >


S saplantılı
geçen yıl (0 mesaj)
Arkadaşlar bugün ameliyatımı oldum aslında ameliyat da denmez küçük bir operasyon gibiydi.Nihat Bengisu hocaya ameliyatımı oldum şuan gayet iyiyim pek fazla ağrım sızım yok sadece yataktan kalkarken biraz ağrım oluyo onun dışında hiçbir şeyim yok.

Başımdan geçenleri anlatıyım.Muayenehaneye gittik muayene ücreti 450 tl eğer muayene olduktan sonra hemen ameliyat olursanız bu ücreti almıyolar direk ameliyat ücretini alıyolar. Ücret hastalığın büyüklüğüne göre değişiyo 2500-5000 tl arası. Benim kıl dönmem 7 aylık felandı ama 11 tane deliğim vardı hepsi küçük küçük nasıl bu kadar çok olduğunu bende anlamadım.Doktor muayene etti direk başlayalım dedi.

Narkoz felan yok ilk önce elinizin üstünden iğneyle bir delik açıyolar ve şırıngayla bişeyler veriyolar ne olduğunu sormadım anında başınız dönmeye başlıyo yarı uyanık yarı baygın oluyosunuz ama en ufak acı bile hissetmiyosunuz. Flep yöntemi felan hiçbir şey yok doktor direk orayı mikro işlemlerle temizliyo. Yaklaşık 20 dk felan sürdü. Delik sayım az olsaydı 1-2 dikiş atıp bırakıcaktı ama fazla olduğu için açık bıraktı orayı 3 haftaya felan kapanıcakmış. Derinden bir işlem uygulamıyo yaptığı iş yüzeysel. 1 saat felan orda dinlendikten sonra rahatça yürüyüp evinize gidebiliyosunuz. Ameliyat ücreti biraz pahalı olabilir ama ben özelde sormuştum flep yöntemi ile 3000 tl ye yapıcaktı bende Nihat Hocayı tercih ettim.

Eğer diğer yöntemlerle ameliyat olmaya korkuyosanız genel anestezi yiyip 15 gün yüzüstü yatmak istemiyosanız bi uğramanızı tavsiye ederim.Şimdiden herkese geçmiş olsun.
K Kullanıcı841846
geçen yıl (0 mesaj)
Merhaba arkadaşlar bende kıl dönmesi yaklaşık 3 yıldır devam ediyor. Yaşımdan dolayı bunu ailemle düzeltmem gerekiyor. 12.sınıf öğrencisiyim ve sürekli oturmam gerekiyor derslerde falan. Sizin önerilerinizi bekliyorum..kısa vadeli yatarak durabilirim(1-2hafta) ama uzun vadeli işimi görmüyor. Mesajlarınızı bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S S.T.A.Y
geçen yıl (746 mesaj)
Ben de 12.sınıfım ve yaklaşık senin gibi 3-4 yıldır vardı. Geçen hafta gittim doktora teşhis kondu, bugün farklı bi doktora gittim ameliyat kararı alındı, hatta işlemlere başladık birtakım testten geçtim. Ameliyata gelirsek doktor okul açıldıktan sonra en fazla 1-2 haftan sorun olabilir dedi ben de yazın olup kurtulayım diye önümüzdeki günlerde ameliyat olacağım. Bence okul açılmadan hallet okul zamanı daha beter sıkıntı yapmasın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Kullanıcı841846

K Kullanıcı841846
geçen yıl (0 mesaj)
Beyler bugün genel cerrahi doktoruna gittim ve bana kıl dönmesi olmadığını ve sadece bir çukur olduğunu söyledi ama ben eminim delik olduğundan. Bu deliğin kendi kendine kapanması mümkün olmadığına göre neden böyle bir şey dedi. Sizce ne yapmalıyım başka bir doktora mı görüneyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

E Electro_Magnetic
geçen yıl (84 mesaj)
daha önce kıl dönmesi teşhisi konulmuş muydu? nasıl emin olduğun kısmını anlayamadım.

Kıl dönmesi teşhisi herhangi bir genel cerrahın muayene ederek kolayca yapılabilmektedir. Eğer daha önce kıl dönmesi teşhisi konulmuş ise ve şimdiki doktorunuz kıl dönmesi olmadığını söyülyorsa, farklı bir doktora gitmenizde fayda var. Zira kıl dönmesi zamanla iyileşecek bir rahatsızlık değildir (sadece bazı hastalarda sessiz bir döneme girerek belirti vermez; bununla birlikte 3-4 yıl sonra bir bakarsınız tekrar iltihap olmuş, tekrar akıntı başlamış...).

Kıl dönmesi genelde iltihaplı akıntı ve beraberinde kanamaları da getiren semptomları vardır, iltihabın yeni geliştiği zamanlarda oluşan şişlikten dolayı oturmanızda size acı veren bir rahatsızlıktır, iltihap akmaya basladığında acınız azalır; fakat bu seferde akıntı ve koku sorunu başalar. Bu tip şikayetleriniz var mıydı?
Bu mesajda bahsedilenler: @Kullanıcı841846

S selimpusat34
geçen yıl (0 mesaj)
Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Derdime yalnızca siz derman olursunuz diye buraya yazıyorum.

1 Ağustos'ta yaklaşık 1.5-2 yıldır mevcut olan kıl dönmesi rahatsızlığım dolayısıyla ameliyat oldum. Ameliyat primer yöntemle yapıldı sanırım, emin değilim. Bölge tamamıyla çıkarıldı, dikdörtgen prizma şeklinde bir parça. Ve 12 dikiş atıldı. Kuyruk sokumumdan aşağı doğru uzanıyor. 3 Ağustos'ta dren alındı ve taburcu edildim. Doktorum çok ilgisizdi. Her gün pansuman yaptırmamı ve 15'inde kontrole gelmemi söyledi, duruma göre dikişleri alacaktı. Ancak bugün büyük tuvalet esnasında ıslak mendile kan bulaştığını fark ettim. Sağlık ocağındaki doktor da baktığında hastaneye gitmemizi, enfeksiyonvâri bir durum olduğunu söyledi. Benim doktoru nasıl olsa bulamayacağımızdan diğer devlet hastanesinde bir doktora muayeneye gittik. Doktor dikişin altında iltihap olduğunu, bunu boşaltması gerektiğini söyleyip 12 dikişimden üçünü aldı ve iltihabı boşalttı. Bu kısmı açık bırakacağını, 3 ayda iyileşeceğini ve yarın gümüş nitrat dökeceğini anlattı. Bunları söylediğinde elim ayağım titredi, çünkü açık bırakma metodundan çok korkuyorum. İyileşmesi, bakımı o kadar zor görünüyor ki. Adam benim ameliyat kaynaklı kısıtlamalarımı da kaldırdı bu arada. Oturabileceğimi falan söyledi. Geri kalan 9 dikiş de atsın istiyor sanırım.
Ben ne yapacağım arkadaşlar? Doktorun çözümü ve anlattıkları doğru ve tek çözüm mü? Yaram açık kalırsa ben nasıl hayatıma devam edeceğim? Açık yaraya kıl kaçmasını nasıl engelleyeceğim? Gecem gündüzüm üniversite yoğunluğuyla geçecek bu yıl, memlekette bir ay daha kalacağım sadece. Yardımcı olun rica ediyorum, bir yol gösterin bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selimpusat34 -- 9 Ağustos 2019; 22:43:18 >


P Project Cupertino
geçen yıl (472 mesaj)
Arkadaşlar tam 3 ay önce büyük bir tıp fakültesinde limberg flap yöntemiyle ameliyat oldum ama 1-2 haftadır kuyruk sokumuna yakın bölgede kaşıntı ve ağrı var tekrarladı diye çok korkuyorum, birazdan kremle ameliyat bölgesini ve kuyruk sokumunu temizleyeceğim.

Flap yönetiminde tekrar %1 diyorlar ama ben çok korkuyorum 3 ayda böyle bir şey mümkün mü ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Electro_Magnetic

S selimpusat34
geçen yıl (0 mesaj)
ARKADAŞLAR YALVARIYORUM YARDIMCI OLUN BİR ROTA ÇİZİN BANA ÖĞÜTLERİNİZE MUHTACIM.

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Derdime yalnızca siz derman olursunuz diye buraya yazıyorum.

1 Ağustos'ta yaklaşık 1.5-2 yıldır mevcut olan kıl dönmesi rahatsızlığım dolayısıyla ameliyat oldum. Ameliyat primer yöntemle yapıldı sanırım, emin değilim. Bölge tamamıyla çıkarıldı, dikdörtgen prizma şeklinde bir parça. Ve 12 dikiş atıldı. Kuyruk sokumumdan aşağı doğru uzanıyor. 3 Ağustos'ta dren alındı ve taburcu edildim. Doktorum çok ilgisizdi. Her gün pansuman yaptırmamı ve 15'inde kontrole gelmemi söyledi, duruma göre dikişleri alacaktı. Ancak bugün büyük tuvalet esnasında ıslak mendile kan bulaştığını fark ettim. Sağlık ocağındaki doktor da baktığında hastaneye gitmemizi, enfeksiyonvâri bir durum olduğunu söyledi. Benim doktoru nasıl olsa bulamayacağımızdan diğer devlet hastanesinde bir doktora muayeneye gittik. Doktor dikişin altında iltihap olduğunu, bunu boşaltması gerektiğini söyleyip 12 dikişimden üçünü aldı ve iltihabı boşalttı. Bu kısmı açık bırakacağını, 3 ayda iyileşeceğini ve yarın gümüş nitrat dökeceğini anlattı. Bunları söylediğinde elim ayağım titredi, çünkü açık bırakma metodundan çok korkuyorum. İyileşmesi, bakımı o kadar zor görünüyor ki. Adam benim ameliyat kaynaklı kısıtlamalarımı da kaldırdı bu arada. Oturabileceğimi falan söyledi. Geri kalan 9 dikiş de atsın istiyor sanırım.
Ben ne yapacağım arkadaşlar? Doktorun çözümü ve anlattıkları doğru ve tek çözüm mü? Yaram açık kalırsa ben nasıl hayatıma devam edeceğim? Açık yaraya kıl kaçmasını nasıl engelleyeceğim? Gecem gündüzüm üniversite yoğunluğuyla geçecek bu yıl, memlekette bir ay daha kalacağım sadece. Yardımcı olun rica ediyorum, bir yol gösterin bana.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

B bindokuzyüzyirmiüç
geçen yıl (10 mesaj)
Keşke kendi doktoruna gitseydin. Niye başka doktora gittin ki

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @selimpusat34

E Electro_Magnetic
geçen yıl (84 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: selimpusat34

ARKADAŞLAR YALVARIYORUM YARDIMCI OLUN BİR ROTA ÇİZİN BANA ÖĞÜTLERİNİZE MUHTACIM.

Herkese iyi akşamlar arkadaşlar. Derdime yalnızca siz derman olursunuz diye buraya yazıyorum.

1 Ağustos'ta yaklaşık 1.5-2 yıldır mevcut olan kıl dönmesi rahatsızlığım dolayısıyla ameliyat oldum. Ameliyat primer yöntemle yapıldı sanırım, emin değilim. Bölge tamamıyla çıkarıldı, dikdörtgen prizma şeklinde bir parça. Ve 12 dikiş atıldı. Kuyruk sokumumdan aşağı doğru uzanıyor. 3 Ağustos'ta dren alındı ve taburcu edildim. Doktorum çok ilgisizdi. Her gün pansuman yaptırmamı ve 15'inde kontrole gelmemi söyledi, duruma göre dikişleri alacaktı. Ancak bugün büyük tuvalet esnasında ıslak mendile kan bulaştığını fark ettim. Sağlık ocağındaki doktor da baktığında hastaneye gitmemizi, enfeksiyonvâri bir durum olduğunu söyledi. Benim doktoru nasıl olsa bulamayacağımızdan diğer devlet hastanesinde bir doktora muayeneye gittik. Doktor dikişin altında iltihap olduğunu, bunu boşaltması gerektiğini söyleyip 12 dikişimden üçünü aldı ve iltihabı boşalttı. Bu kısmı açık bırakacağını, 3 ayda iyileşeceğini ve yarın gümüş nitrat dökeceğini anlattı. Bunları söylediğinde elim ayağım titredi, çünkü açık bırakma metodundan çok korkuyorum. İyileşmesi, bakımı o kadar zor görünüyor ki. Adam benim ameliyat kaynaklı kısıtlamalarımı da kaldırdı bu arada. Oturabileceğimi falan söyledi. Geri kalan 9 dikiş de atsın istiyor sanırım.
Ben ne yapacağım arkadaşlar? Doktorun çözümü ve anlattıkları doğru ve tek çözüm mü? Yaram açık kalırsa ben nasıl hayatıma devam edeceğim? Açık yaraya kıl kaçmasını nasıl engelleyeceğim? Gecem gündüzüm üniversite yoğunluğuyla geçecek bu yıl, memlekette bir ay daha kalacağım sadece. Yardımcı olun rica ediyorum, bir yol gösterin bana.
öncelikle geçmiş olsun. Uzaktan yapabileceğim tek yardım size bazı öğütler olacaktır. Bu tür ameliyatlar sonrası ameliyatı yapan doktor sizi en iyi bilen doktor olacağından ona gitmeniz daha iyi olurdu. Fakat, iyi haber kıl dönmesi rahatsızlığıyla ilgili herhangi bir genel cerrahtan da destek alabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyelerine bire bir uymanızı ve sabırlı olmanızı tavsiye ederim. Ameliyatı kolay fakat bakımı zor bir rahatsızlık. Bir de malum yerde olunca esneme, basınç ve buna baglı iltihapların oluşması normal. Ben de ameliyat olduktan 6 ay sonra peçetede kan görünce telaşlanıp ameliyat olduğum doktorda soluğu almıştım. İnleceğinde durumun geçici olduğunu ve kapanan dikiş bölgesinin ucundan hafif açıldığını belirtmişti. Başka bir doktora gitmedim ve sabırla bekledim. Nitekim üzerinden yıllar geçti, şükür bir kanama, yırtılma olmadı. Dolayısıyla sabırlı olmanızı ve doktorunuzu dinlemenizi öneririm.

Ameliyat bölgesinin açık bırakılması gerektiği için doktorunuz bu şekilde yaklaşmış, en nihayetinde içerideki iltiabı boşaltması gerekiyordu bu yüzden bazı dikişlerin alınması gayet doğal. Kıl dönmesi ameliyatlarında bazı tekniklerde ameliyat yerine dikiş atılmaz açık bırakılır. Bazen de sizde olduğu gibi beklenmedik bir durum oluşursa ameliyat bölgesine müdahale gerekebilir ve yara açık bırakılabilir. Gümüş nitrat sıklıkla uygulanan bir kimyasal oldu artık. İtihaplı bölge için doktorunuz kullanmayı uygun görmüş.

Her operasyon sonrası farklı bakımlar gerektirmektedir. Kiminde sürekli pansumana gidersiniz, kiminde su değdirmeniz gerekir, kiminde ise günlük olarak yıkamanız gerekir. Dolayısıyla ameliyat sonrası bakım için yine doktorunuza danışmalısınız. Burada vereceğimiz bilgiler durumunu daha da kritik bir noktaya taşıyabilir.

Ben de mikro kesi yöntemi ile ameliyat oldum ve yaklaşık 8-10cm dikiş atmadan açık bırakıldı. Doktorumun tavsiyeleri doğrultusunda belli dönemlerde gazlı bez, daha sonraları da günlük duşta iyice yıkama, yara kapandıktan sonra tüy dökücü kremle ayda bir temizlik yollarını izledim.

Açık yara içten dışa doğru büyüyen dokuyla birlikte kapanacaktır. Günlük duş alımları önerildiğinde muhakkak bu şekilde ilerleyin. Onun dışında yaraya kıl kaçsa da bu durum ameliyat öncesindeki gibi deri altında yerleşip cıkamaması şeklinde bir durum büyük ihtimalle yapmaz. Açık yara olduğundan kıl, o kısımda eskisi gibi barınamayacaktır. Fakat yine de zor da olsa ihtimaller mevcut.

Sabırlı olun ve doktorunuzun önerilerini birebir uygulayın.

Sağlıklı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Electro_Magnetic -- 29 Ağustos 2019; 16:44:13 >


S Squrky
geçen yıl (4 mesaj)
Devlet hastaneleri fenol veya microsinusektomi ameliyatı yapıyor mu? Yapıyorsa hangileri yapıyor?
A aNTIWIRUS
geçen yıl (1957 mesaj)
bende aranıza katıldım bugün apseyi patlattılar haftaya kontrol var 3 hafta sonrada ameliyat uygulanacak.

çok özür dileyerek ; sargı popomun yarısını kaplamış durumda büyük abdest sırasında sargıyı söküp sonra temziledikten sonra tekrar sargı yapsam bir sıkıntı olurmu acaba ? veya sizin çözümleriniz nedir ? çok teşekkürler.