Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Kaza sonrası Değer Kaybı ve Diğer tüm sigorta işlemleri

F fozcann Konu Sahibi
2 ay (107 mesaj)
Merhabalar.Kasko,Trafik, Sağlık ve diğer sigorta işlemlerinde forumda bir çok sigorta acente çalışanı arkadaşlarımız var.Bu kısımla ilgili zaten bir çok konu açılmış.Bende Ankara Elvankentte sigorta acenteliği yapıyor olmakla birlikte Hasar değer kaybı konusunda da hizmet veren bir acentemiz bulunmaktadır.Bundan dolayı bende formda özellikle bu konudaki eksikliği tamamlamak adına yeni bir konu açıyorum.
Ankara'da ikamet eden arkadaşlar her türlü sigorta işleminde ve hasar değer kaybı konusunda bizleri iş yerimizde de ziyaret edebilirler.

İlk olarak bir kaza gerçekleştiğinde bu konu hakkındaki haklarımızı bilmemiz gerekir.
Araç sahipleri olarak hepimiz zorunlu trafik sigortası yaptırıyoruz. Eğer yaptırdığınız sigorta poliçesinin içine şöyle bir göz atacak olursanız ilk olarak şunları görürsünüz.
1) Her sene teminat oranları değişmekle birlikte 2021 yılı için karşı tarafa vereceğiniz zarar 43 bin lira ile sınırlıdır. Yani diyelim ki %100 kusurlu olarak lüks bir araca çarptınız, çıkan hasar masrafının sadece 43 bin lirasını öder sigortanız. (Bu sıkıntıyı yaşamamak için mutlaka İMM' niz olsun)
2) Poliçe teminatında hasar ödemesi olduğu gibi değer kaybı ödemesi de var. Karşı tarafın aracında meydana gelen değer kaybını yine poliçeniz ödüyor. Bu teminat da 43 bin liranın içinde yine. Yani değer kaybı+onarım masrafları toplamda 43 bini geçemez.
3)Değer kaybı için kaza tarihinden itibaren 2 yıl zamanınız var. Diyelim ki bugün biri gelip aracınıza vurdu. Önümüzdeki 2 yıl içinde istediğiniz zaman değer kaybına başvurabilirsiniz.
4) Anayasa mahkemesi 2020 yılı Ekim ayında değer kaybına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre özetle;
a)165 bin km sınırı kalktı.
b) Yaş sınırı kalktı.
c)sigorta şirketlerinin kendi hesabına göre değil, aracın reel olarak piyasada ne kadar değer kaybı yaşadığını hesaplamak gerekir dedi. Yani diyelim ki 2015, 100 bin km de bir Ford Focus' umuz var. Hatasız boyasız olanları 185 bin lira. Bizimkinin ise dün iki kapısı boyandı. İki kapısı boyalı olanlar ise ortalama 172-175 bin arası. O zaman bizim aracın gerçek zararı 10-13 bin arası diyebiliriz. Bu kararla birlikte insanlar hem 2 yıl geriye dönük haklarını aldı, hemde eskiye nazaran 2-3 kat daha fazla tazminat almaya başladı.(tabi şu an bu karar sigorta şirketlerinin işine gelmediği için onlar hala eski usulden devam ediyor. Bu şekilde kararlar çıktığını iddia edip sigorta şirketinden herhangi bir ödeme alamazsınız. Sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapmanız gerekir.)(İnternet üzerinden arayanlar sizi tam da bunun için arıyor. Güvenmediğiniz tanımadığınız kişilere bu konuda vekâlet vermeyiniz)
5) Şimdi size hasar bedeli farkından da bahsedeyim. Danıştay can güvenliği açısından araçların onarımında orijinal parça kullanılmasına hükmetti. Ancak trafik sigortaları hala yan sanayi, eşdeğer veya çıkma parça temin ediyor. Burada da şunu yapmak gerekir. Değer kaybı için sigorta tahkim komisyonuna başvuru yaptığınız zaman avukatınız orijinal parça farklarını da mahkemeden talep etmelidir. Örneğin çamurluğunuz değişti. Eskisi orjinalken şimdi takılan yan sanayi. Bu durumda fiyatlarına bakılır. Diyelim ki orijinal parça 4500 lira, yan sanayisi 1500 lira. Arada 3000 lira daha alacağınız kalıyor.
6) Son olarak değer kaybı ve hasar farkı alabilmek için bir kaç kriter var. Birincisi aracınızın aynı yerden daha önce hasarı olmaması gerekir. İkincisi aracınızın geçmişten gelen bir pert veya ağır hasar kaydı olmaması gerekir. Üçüncüsü kaza tarihinin üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmemeli. Zaman aşımı olur. Dördüncüsü %100 kusurlu olmamalıyız. En azından %25 bile olsa bir haklılık payımızın olması lazım. Ödemeler de bu orana göre yapılacaktır. Diyelim ki 10 bin lira hasarimiz, 6 bin lira da değer kaybimiz var. Yüzde 25 haklıyız. Buna göre 2500 TL hasar, 1500 TL de değer kaybı alabiliriz.

Bu süreçte güvenilir bir avukattan hizmet almak gerekir. Dolandırılmaktan korkanlar için;
İlk önce bu işin dolandırıcılığı nasıl olur onu bilmemiz lazım.
1) Verdiğiniz vekalet metnini mutlaka okuyun. Dava konusu değer kaybı, hasar bedeli farkı, pert farkı vb. olmalı. Aracınızın karıştığı kaza ile ilgili olmalı.
2) Vekâlet verdikten sonra işi nasıl takip edeceğinizi bilmeniz gerekir. Avukatınız sizi bilgilendirmek zorunda. Ancak siz de sigorta tahkim komisyonu internet sitesi üzerinden davayı takip edebilirsiniz.https://online.sbm.org.tr/sbm-tahkim...Sorgu/list.sbm
TC kimlik numarası girmek yeterlidir. Dosya durumunda taraflara bildirim veya mahkemeye tevdi yazdığında anlayın ki dava bitmek üzere.
3) Bu süreç ortalama 6 ay ile 8 ay arası sürüyor. Eğer bilirkişi raporunda ve müteakiben kararda 5 bin lira üzerinde bir rakam çıktıysa sigorta şirketinin itiraz hakkı var. Karara itiraz edecektir. Bu durumda da süreç ortalama 3 ay daha uzar. Dosya itiraza gittiyse dosya durumunda itiraz hakem heyeti diye yazar.
4) Dava sonuçlandığında genellikle para avukatın hesabına yatar. Avukat sizinle yüzde kaç ile anlaştı ise onu kesip kalanı size gönderir. Dolandırıcılık hikayesi burada olursa olur. Diyelim ki yüzde 20 ile anlaştınız. 5000 lira tazminat çıktı. Buna göre avukatın size 4000 lira göndermesi gerekir.(Yaklaşık 300 tl Bilirkişi ücretini hakem karşı tarafa yüklemediyse, veya dava kısmen kaybedilirse bir miktar karşı vekâlet ücreti çıkabilir. Bunların da sizin tazminatınızdan düşmesi normaldir) Ancak bunun haricinde sizden astronomik bir kesinti yapılırsa veya paranız hiç yatırılmazsa avukatın kötü niyetli olduğunu düşünebilirsiniz. Yine de gerekli izahat için avukat ile konuşun. İlk olarak karar evrakını isteyin. Orada mahkemenin ne kadar tazminata hükmettiğini görürsünüz. Daha sonra gelen paranın dekontunu ve hangi kesintilerin yapıldığının evrakını isteyin. Eğer paranız yatmadıysa, mahkeme çoktan sonuçlandıysa, avukatın da bu duruma verecek makul bir cevabı yoksa, avukatı bağlı bulunduğu baroya şikayet edebilirsiniz. Avukatların en çok çekindiği durumdur. Bunu yapacağınızı söylemeniz bile avukatın boğazını düğümler. Yasal olarak müvekkile gelen bir parayı avukat en fazla 1 ay elinde tutabilir.
5) Değer kaybı almanın kriterlerini yukarıda yazmıştım. Buna göre aracınıza değer kaybı çıkıp çıkmadığını az çok anlarsınız. Diyelim ki aracınız pert kayıtlı. Ancak sizi surekli arayan bir firma değer kaybı alacağını iddia ediyor. İnanıp da vekalet verirseniz, avukat dosyayı alır, davayı açar, kaybedeceği Aşikardır ama niyet farklı. Davayı gerçekten de kaybeder. Daha sonra ben senin avukatlığını yaptım diyerek sizden vekâlet ücreti ister. Bu da farklı bir dolandırma yöntemidir. Bundan korunmak için mutlaka vekâlet verirken sözleşme alın. Sözleşmede de "her ne şekilde olursa olsun dava kaybedilirse, veya herhangi bir para tahsil edilemez ise müvekkilin avukata herhangi bir ödeme yükümlülüğü yoktur " maddesinin olması gerekir.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


D D.E.O.
2 ay (173 mesaj)
Sorun çözüldü teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi D.E.O. -- 24 Ekim 2021; 18:1:59 >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: dhlabs


DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.