Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Kayıpsız Müzik Dinleme ( Ses Kartı + Kulaklık) ?

Y yucelnet Konu Sahibi
geçen ay (2103 mesaj)
Merhabalar. Umarum konuyu doğru yere açmışımdır. Dahili bileşenler kısmı ile burası arasında tereddütte kalmıştım.

Arkadaşlar Ben müzik dinlemeyi çok seviyorum. Tarz olarak elektronik müzik dinliyorum.
Kayıpsız ve kaliteli olabilmei açısından, dinlediğim parçaları .flac formatında depoluyorum.
Kulaklığım da Pioneer HDJ 1000.
Ama ses kartı konusunda kararsız kaldım. İnternetten çok araştırdım ama bir sonuca varamadım.
Bu arada elimde MAUDIO Oxygen49 V3 MIDI klavye de mevcut.

Mesela Sound blaster gibi USB ses kartları var. Bu kartların haricinde studio ses kartları var.
Sorum şu; Mesela diyelim MAUDIO bir USB ses kartı almak mı yoksa sound blaster ses kartları mı daha mantıklı olur?
Studio ses kartlarında mic girişlerini farklı görüyorum çünki. Amaçları daha farklı gibi geldi.

Yani lafın kısası kaliteli, kayıpsız müzik dinleyebilmek için ses kartı tavsiyesi ve genel tavsiyeye ihtiyacım vardır.
Bu konularda tecrübesi olan, bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye almak beni mutlu eder.

Teşekkürler.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
T trkgncr
geçen ay (327 mesaj)
Sound Blaster tarzı kartlar multimedya kullanımı için ideal oluyor, diğer M-Audio, Focusrite gibi kartlar da stüdyo kaydı için ideal oluyor. İkisinin kullandığı ekipmanlar biraz farklı. O yüzden giriş-çıkış jakları da farklı. Ama fiyatları aynı hatta Sound Blasterların yeni serileri daha da pahalı.

Ekipman olarak farklılıklar şunlar:

Diyelim M-Audio kullanacaksınız. O zaman kullanmanız gereken mikrofon kondenser olmak zorunda ve phantom power (48V) ile çalışması gerekiyor. Normal kulaklıkların mikrofonunu bağlayamazsınız. Ayrıca enstrüman bağlayabiliyorsunuz gitar, bas gibi. Sesi de monitör edebilmek için kulaklık ya da stüdyo monitör kullanabiliyorsunuz. Normal hoparlör de bağlarsınız ama amacına uygun olmaz. Burada çünkü balanced bağlantılı kablolar işin içine giriyor ve bu bağlantı tipi sadece stüdyo monitörlerde var. Amacı da sesi kablo ne kadar uzun olursa olsun bozmadan göndermek. Bu kartlar audio interface olarak geçiyor ve ASIO driverı ile çalışıyor. Sebebi de DAW üzerinden ortak bir dile sahip müzik kaydı yapabilmeniz. Tüm amaç kaliteli bir kayıt alıp bu kaydı olduğu gibi sesi bozmadan monitör etmek. Dinlemek demiyorum çünkü dinleme terimi mutimedya için geçerlidir diyebilirim. Çünkü müziği zevkinize göre dinlersiniz, bassları-tizleri artırırsınız, midleri kısarsınız zevkinize kalmış. Sesi monitör ettiğinizde eq ayarı dümdüzdür, yani hiçbir frekansı bozmadan olduğu gibi ham hali ile sesi alırsınız. Kayıttaki amaç da bu zaten. Siz ham halini duyarak kaydedin, insanlar istediği şekilde dinlesin.

Sound Blaster tarzı kartlar ise tam olarak multimedya işlevi için geliştirilmiştir. Üzerindeki jaklar 3.5mm bağlantı şeklindedir. Hiçbir multimedya hoparlöründe balanced kablolar kullanılmadığı için çıkışları da unbalancedtır. Hatta mikrofon bağlantısı da unbalacedtır. Audio interfacelere göre bu kartlarda kullanılan mikrofonların pin sayısına baktığınızda aynıdır ama pinlerin işlevi farklıdır. Bu kartlar unbalaced stereo bağlantı gerçekleştirirken audio interfaceler balanced mono bağlantı gerçekleştirir, stereo istiyorsan iki tane mikrofon bağlarsın. Sound Blaster kartlarında olabildiğince eq ayarı da vardır. Amaç zaten müziği kendi zevkine göre dinlemek olduğu için tüm kullanıcılara hitap edecek kadar çeşitlilikte eq ayarı koyarlar yazılımlarına.

Türkçe'de ikisi de ses kartı olarak geçiyor ama aslında biri sound card diğeri audio interface. Birinin amacı multimedya, diğerinin amacı kayıt. Temel olarak farkları bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trkgncr -- 11 Nisan 2021; 18:12:13 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Y yucelnet Konu Sahibi
geçen ay (2103 mesaj)
Cevabınız için ve uzun uzun açıklamanız için çok teşekkürler. Evet ikisi de ses kartı olarak geçiyor ama gerçekten çok farklı.

Ben hiç bir eq ayarı vb. yapmadan sesi bozmadan, nasıl kayıt edip üretildiyse o şekilde duymak istiyorum. Sizin dediğiniz gibi bir ara monitör kulaklıklara da baktım. Çok pahalılar. Bendeki kulaklık da o konuda iyi gibi.

Sanırım benim ihtiyacım olan kart "soundblaster omni" gibi gözüküyor. Aslında MAUDIO kart alıp sadece kulaklık çıkışından khem kulaklığı hem de aynı çıkıştan hoparlar bağlayabilirim ama performans olarak hangisi tam net ses verir sizce?

Amacım sadece sesi net üretildiği gibi duyabilmek. Şu formülüm doğru mudur;

Ses formatı ve kalitesi(.flac .wav) + Kayıpsız medya oynatıcı + Hasas kulaklık + Ses kartı = Kaliteli müzik?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @trkgncr

T trkgncr
geçen ay (327 mesaj)
Formül bence doğru. Ben şahsen .flac ya da .wav kullanmıyorum. Ona rağmen dinlediğim müzikten zevk alıyorum. 192kHz çözebilen ses kartım var ama Spotify'dan dinliyorum. :) M-Audio aldığınızda hoparlörleri kulaklık çıkışına bağlamanızı tavsiye etmem. Ben çevirici aparat gelene kadar dediğiniz şekilde kullandım ama kulaklık çıkışı ile hoparlör çıkışının değerleri farklı oluyor.

Temiz ses için iki tip kart da olur. Ses anakarttan izole ve kaliteli çipsetlerle oluşturulduğu için temiz olacaktır her türlü. Gerisi hoparlöre ya da kulaklığa kalmış artık. Omni'ye de stüdyo monitör bağlayabilirsiniz. Edifier mesela direkt bu tip kartlar için üretiyor monitörlerini. Kulaklıklarda da çok farklı bütçede monitör kulaklıklar var. O konuda bir şey diyemeyeceğim. Ben Çin işi TRN BA5 kullanıyorum kulak içi olarak ama empedansı çok düşük olduğu için ses çok fazla geliyor. Bazen de oyun kulaklığımı takıyorum sırf kafa üstü daha rakat oluyor diye.

Sadece müzik dinleme amacı ile alacaksanız Creative almanızı öneririm. Omni biraz eski bir model sanki, eğer fiyarı 2k civarlarındaysa almayın derim. Daha yeni kartlar da o civardaydı. Onun yerine Focusrite, M-Audio, Presonus gibi kartlar da işinizi görür ama mikrofon bağlama konusunda sıkıntı çekersiniz. Bu kartların bütün jakları 6.3mm olduğu için tüm hoparlör ve kulaklıklarınızı dönüştürücü aparatlarla kullanmanız gerekecek. 2k verecekseniz eğer Focusrite Studio paketine bakabilirsiniz. İçerisinde ses kartı, referans kulaklığı ve mikrofonu geliyor. En azından düzgün ses alırken aynı zamanda düzgün bir mikrofon ve kulaklığınız da olur. Ama yer açısından daha fazla alan kaplar.
Bu mesajda bahsedilenler: @yucelnet

T Tarantuladam
3 hafta (1 mesaj)
Eğer amp ihtiyacınız yoksa ve sadece kayıpsız ses iletimi istiyorsanız size tavsiyem: Tempotec Sonata HD pro, fiyatının çok üstünde bir performansı olan bir ürün. Hakkında birçok inceleme var araştırabilirsiniz.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.