Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Kat Mülkiyeti Kanunu'na hakim biri var mı?

V
Vega Konu Sahibi
geçen ay (3223 mesaj)
Olay kısaca şöyle. 12 kişilik apartmanda yaşıyoruz ve bir komşu bahçeyi istediği gibi kullanıyor. Bahçeyi çapalayıp, toprak döküyor ve asma gibi bitkiler ekiyor. Bahçede belli bölümleri ayırıp oraya tahta çakıp dikiyor.
Bahçenin ön yüzüne yola döşenen parke taşları ile yapay saksı yapmış ve çok kötü bir görüntü ortaya çıktı. Bahçe eskisinde de daha kötü görünüyor şu an.

Kanun'a baktım ama uzun olduğu için hepsini incelemedim. Ancak internette aşağıdaki bilgiyi buldum;

quote:

"Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre kat sahiplerinden birisi, diğer kat maliklerinin en az %80’inin izni olmadan ortak kullanım alanlarında değişiklik yapma hakkına sahip olamıyor. Bu durumda bir kat malikinin bahçe veya diğer ortak kullanım alanlarında onarım, inşaat ya da farklı renkte dış cephe boyası yapmak için bütün kat maliklerinin 5’te 4’ünden onay alması gerekiyor.

Bununla birlikte kanuna göre kat maliklerinden biri, ortak kullanım alanlarında sebep olduğu tahribattan ve zarardan dolayı diğer daire sahiplerine karşı sorumlu tutuluyor. Kanun, kat maliklerinin her birini; ana gayrimenkulün bakımını yapmaya, yapının mimari durumunu, güzelliğini ve sağlamlığını korumaya mecbur kılıyor."Ve bu;
https://emlakkulisi.com/apartman-bahcesinde-yapilacak-degisikliklere-nasil-karar-verilir/163704Şimdi şikayet yeri Belediye'mi? Belediye'ye bildirmeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vega -- 24 Mayıs 2020; 18:46:39 >


L
Lawyer066
geçen ay (864 mesaj)
Sikayet yeri once yonetim ardindan mahkeme

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.