Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
16
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Karlı hava sonrası ilk çalıştırma

X xweser Konu Sahibi
3 ay (7986 mesaj)
Arkadaşlar aracım 2,5 hafta kadar yatıyordu. Buçuklu haftası kar altında geçti. Bugün yıkamadıysa gideyim dedim. Aracı çalıştırdım. Tek kontak çevirme ile teklemeden çalıştı ama çalıştıktan hemen sonra motor stop edecekmiş gibi sesi kesilir gibi oldu ama sonra toparlayarak kendine geldi. Araç 2013 model. Maalesef hiç antifriz değişmedi. Fabrikasyon anlayacağınız. Ondan olabilir mi? Ya da başka birşey? Ya da normal mi?
A angryagglee
3 ay (51 mesaj)
AKüden yapar bi anda havalar çok soğudu ondandır bende geçen bindim kontak basmadı kabloyla çözdük bi daha sorun çıkarmadı 10 gündür

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

X xweser Konu Sahibi
3 ay (7986 mesaj)
İnşaallah ondandır. Antifrizden korkuyorum açıkçası.
Bu mesajda bahsedilenler: @angryagglee

P PetrovaFire
3 ay (3243 mesaj)
Antifriz özelliğini kaybetmeye başlamıştır değiştirin derim ama bu sorun antifrizden değildir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L lionel1
3 ay (926 mesaj)
çalışmanın antifrizle alakası yoktur. akü zayıflamış olabilir ama ilk çalışmada çalışmış sanırım ondan değil. araç dizelse koyulaşmış mazottan olabilir hava kaç dereceydi önemli tabi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T tenekekutu
3 ay (7787 mesaj)
Yağın kalındır, kışlık yağ 0W40, 0W30 viskositede bilindik kaliteli yağ konursa kendini daha rahat toparlar araç. Antifirizi değiştirin bu arada, artık özelliğinin çoğunu kaybetmiştir o sıvı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tenekekutu -- 22 Ocak 2021; 22:44:15 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

X xweser Konu Sahibi
3 ay (7986 mesaj)
Depo tam dolu idi. Hava bugün güneşli idi. Havanın derecesini bilmiyorum. Akü yeni değişti. Mutlu agm akü.
Bu mesajda bahsedilenler: @lionel1

X xweser Konu Sahibi
3 ay (7986 mesaj)
5w30 yağ. Yeni değişti o da. Antifrizi en kısa sürede değiştireceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xweser -- 22 Ocak 2021; 22:45:3 >


Bu mesajda bahsedilenler: @tenekekutu

T tenekekutu
3 ay (7787 mesaj)
5W30 yeterince ince bir yağ değil. Soğuk havalar için kalın gelir, normaldir ilk başta toplamaması o kadar yatan aracın.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

X xweser Konu Sahibi
3 ay (7986 mesaj)
Eyvallah. Normal diyeyim o zaman ama antifrizi ertelemeden değiştirmek ilk işim olsun.
Bu mesajda bahsedilenler: @tenekekutu

M MetaLisT_
3 ay (100 mesaj)
Kış mevsimi tabiki bu tür şeylerin yaşanması normal, en azından haftada 2 kere falan en az 30 40 km yol yapmaya çalışın, aracın park pozisyonu kış aylarında biraz daha önemli. Benim araç 1 haftadır uzerindeki kari erimedi güneş tarafına park edince 2 güne açıldı buz kalmadı.
M Mehmet Serdar K.
3 ay (1717 mesaj)
Benim aracım 2014 Toyota Auris.

Turuncu renkli antifrizin değişme periyodu, 8 yıl veya 160.000 km. (Hangisi önce dolarsa)

2013 model aracınızın değişme zamanı gelmiş.

Ben de bu yaz gireceğim bakımda değişimi yaptırayım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

X xweser Konu Sahibi
3 ay (7986 mesaj)
Erteleme hocam. Keşke bu bakımda değiştirseymişim. Motor suyunun donması durumunda motor bloğunun çatlaması dahil inanılmazlar masrafların çıkması muhtemel. Çok da pahalı birşey değil. İşte bu tip ihmaller aracı mahvediyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @Mehmet Serdar K.

T tenekekutu
3 ay (7787 mesaj)
Kırmızı ise 80 bin km veya 8 yıl, pembe ise araçtaki 10 yıl veya 160 bin km. Kırmızı varsa yerine pembe konabilir,pembe varsa tekrar pembe ile değiştirilemesi tavsiye edilir. Orjinal antifiriz kullanın, piyasada Toyota'nın özellikle pembe antifrizi kalitesinde ürün yok gibi birşey. İlk değişimden sonrada süreler yarı yarıya genelde indirilmesi tavsiye edilir. 40 bin veya 4 yıl gibi.

Diğer markalar genelde kırmızı kullanır, G12 diye de geçer. Onlarda 80 bin km 8 yıldır genelde ama kitapçığına bakmak lazım.

Antifirizin iki özelliği vardır bir aracı soğutma suyunun donmasını engeller diğeri de motorun pas tutmasını. Değişim periyotlarında değiştirilmesi iyidir elbette ama orjinal antifiriz kullanıyorsanız değişim kmsi gelir gelmez de ürün bozulmaz. Bunlar kaliteli ürünler, o yüzden müsait bir vakitte değiştirilebilir.

@Mehmet Serdar K.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mehmet Serdar K.

D Dogukan_3002
3 ay (435 mesaj)
Anormal bir soğukla karşılaşınca birden zengin karışıma geçti tabi. O ara dalgalanır tabi ilk saniye.. karbüratörlü kullansanız jigleyi çekmek bile yaramaz o soğuğa.. şey donduran soğuk bunun adı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dogukan_3002 -- 23 Ocak 2021; 17:52:48 >


M Mehmet Serdar K.
3 ay (1717 mesaj)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Ben rengi Turuncu olarak hatırladım ama sanıyorum Kırmızı imiş. (Renk körü de değilim ama )

CVT şanzıman olduğu için şanzıman sıvısının değişiminde ikilem yaşamıştım. Bakım kataloğunda 48 ay veya 80.000 km. olarak belirtiliyor. 2019 yılı ortasında bu durumu keşfettiğimde arabam 45.000 km.deydi. Forumlarda 80.000'i bekle diyende oldu. Şanzıman hassas parça, zaten bir yıl geçirmişsin, riske girme diyende.

Ben riske girmedim. Şanzıman sıvısı hassas eleman olduğu için normalde özel serviste bakımını yaptırmama rağmen bu sıvıyı yetkili serviste değiştirdim.

Şu an arabam 56.000 km.de. Yazın sanıyorum 60.000 bakımına gireceğim. Antifriz değişimini planladığım için sanıyorum yine yetkili serviste bu bakımını yaptıracağım.

< Resime gitmek için tıklayın >
Bu mesajda bahsedilenler: @tenekekutu

T tenekekutu
3 ay (7787 mesaj)
Şanzıman yağında markadan bağımsız söylüyorum bunu kullanım tecrübesi olarak tek bir gerçek var. Ne kadar sık değiştirirsen o kadar iyi. Sıklıktan kasıtta yaklaşık 4 yağ bakımında 1 şanzıman yağı değişimi şeklinde. Akdeniz iklimi gibi sıcak yerde yaşıyorsanız veya çok sık trafikte kullanıyorsanız zaten elzem gibi birşey.

Kataloglardaki değerler hep "tavsiye edilendir" bu şekilde düşünün. Takdir edersiniz ki bizim ülkemiz bile doğusu ile batısı ile çok farklı iklim,trafik,hava koşullarına sahip. Örneğin ben Erzurum taraflarında yaşarken hiç klimayı açmadığım yazları bilirim. Klima koca yaz çalışmadı bile. Haliyle burada şanzıman yağının ömrü ile Urfa'da araç kullananın bir olmaz.

Ayrıca şanzıman yağının tamamı cihaz olmadan değiştirilemiyor. Bunu da dikkate alın, yani 80 bin km de aslında değiştirdiğiniz yağ şanzımanın içindeki yağın çoğu zaman 4 te 1'i oluyor.

@Mehmet Serdar K.
Bu mesajda bahsedilenler: @Mehmet Serdar K.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.