Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
92
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Karadeniz Turu (Samsun-Artvin) Tavsiyeleriniz?

Z zegerezen Konu Sahibi
3 yıl (459 mesaj)
Arkadaşlar, eşimle Temmuz ayında 7-10 günlük Karadeniz Turu planlıyoruz. Kendi arabamız ile Ankara'dan çıkıp Samsun'a, Samsun'dan kıyıdan kıyıdan Artvin'e kadar gideceğiz. Hatta geri dönüş yolunu Erzurum-Erzincan-Sivas hattı olarak düşünüyorum.

şimdi sorularıma geleyim?
1- Nerede konaklanır? (Genel olarak orduevi ve öğretmen evi tercih edeceğiz ama özellikle Rize ve Artvin'de yayla evinde kalmayı düşünüyoruz)
2- Nereler gezilmeli veya görülmeli?
3- Nerede ne yemeli ve içmeli?
4- Aktivite olarak neler yapılmalı?
5- hediyelik eşya tavsiyeleriniz?

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkürler.Ankara'dan Samsun'a doğru hareket ederken öncelikle yol üzerinde Çorum'a uğranır (daha önce gidilmediyse) Hattuşa ziyaret edilir, Çorum Leblebisi tadılır, Sonrasın...
Yoruma Git
Yorumun Devamı winwin35 - 3 yıl +2

W winwin35
3 yıl (1435 mesaj)
Ankara'dan Samsun'a doğru hareket ederken öncelikle yol üzerinde Çorum'a uğranır (daha önce gidilmediyse) Hattuşa ziyaret edilir, Çorum Leblebisi tadılır, Sonrasında Şehzadeler memleketi Amasya ziyaret edilir (yine gidilmediyse) Amasya merkezde kısa bir tur yapılır (Ferhat İle Şirin), Ardından Samsun'a ulaşılır Şehir merkezinde kısa bir turun ardından ardından Giresun'a ulaşılır, Giresun'da konaklama yapılır.

Ertesi gün Trabzon, Sürmene, Of, Çaykara üzerinden Uzungöl'e çıkılır, Uzungöl ziyaretinin ardından, üst yaylalar olan, Luıstra ve karaaster yaylaları ziyaret edilir (burada kendi aracnızla ulaşımdan zziyade bölgede ki dolmuşları tercih etmenizi tavsiye ederim)

Tüm gün gerçekleştirilecek bu ziyaretten sonra Uzungölde de konaklama yapılabilir, veya Uzungöl'den Ayder yaylasına yolculuk yapıp (tatil zamanınıza göre) Ayder de konaklama yapılır, Ertesi gün sabahtan Ayder yaylası ve Ayder'in üst yaylaları (yine minibüsle ulaşım) Zil Kale, Fırtına, Çat vadisi, Bulut Şelalesi ziyaret edilir. Ardından Artvin'e geçilir, Batum düşünülmüyor ise, Borçka ve Karagöl (yine minibüsle) turu yapılır Hopa'da konaklanır.

Buradan sonra dönüşe başlanır, Giderken zaman ağırlığı yaylalara verilirken, dönüşte ise daha şehir merkezi ve alışverişe vakit harcanır, Rize Bezi, Çay, Sürmene bıçağı, gibi yöresel eşyalar, tatlar için alışveriş yapılır. ardından Zigana yaylasına çıkılır, orada da 1 gece konaklanır,

Ertesi gün Trabzon Şehir Merkezi gezilir, Akçaabat'ta köfte yenir, Ordu'da Boztepe'ye çıkılır, Samsun üzerinden geri dönülür.

Doğu için Karadeniz ile birleştirilmiş bir turu ben hem şahsen hem de turizmci olarak tavsiye etmem. Çünkü çok güzel bir tur ancak yolları düzgün olması ile birlikte tırmanış ve inişle geçtiği için çok vakit kaybı yaratıyor. Böylelikle gezilecek yerden kısmak durumunda kalıyorsun. hele ki izin de kısıtlıysa.

Bunun için şöyle bir yol tavsiye edebilirim Anadolu Jet ile Ankara - Kars uçuşundan bilet alınır, araba kiralanır, Kars, Erzurum, Ağrı, (Doğu Beyazıt) Van, Diyarbakır ve Batman üzerinden Mardin, Şanlı Urfa, Gaziantep'e ulaşılır, G.Antep'ten de araç teslimi ile birlikte, Anadolu Jet ile Ankara'ya dönülür.

Sivas Ankara'ya çok yakın, Erzincan'da ise bir turist rehberi olarak, çokta ilgi çekici bir şey olduğunu söyleyebilirim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z zegerezen Konu Sahibi
3 yıl (459 mesaj)
Güzel tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Hepsini not alıyorum.
Şu anki hesaplarıma göre Ankara-Çorum-Samsun-Ordu-Giresun hattı için 2 gün hesapladım. Ağırlık Rize ve Artvin'de olacak. yayların bizi ve arabamızı yoracağından eminim ama oraları görmeye değer bence.

Erzincan'da 4 senem geçti bekar olarak. Yol üzeri belki bir gece konaklarız yol dönüşü. Eski yaşadığım yerleri eşime gösteririm :-)

Kars - Antep rotası da çok hoşuma gitti. onu da bir daha ki seneye düşünebilirim aslında.
Bu mesajda bahsedilenler: @winwin35

L Lincoln Burrows.
3 yıl (5945 mesaj)
Artvin için konuşmam gerekirse şavşata geçmenizi öneririm ama ulaşım zordur ulaşım zor olsa da doğası gereği efsane bir yerdir.Şavşat evine gitmenizi öneririm , laşet diye bir yer var bungalov tarzı otel de kalabilirsiniz aynı zamanda laşet restorandir yemek yiyebilirsiniz doğası tam anlamıyla efsane. Şavşat karagöle gidebilirsiniz orada da kalmak için yer vardi sanırım , borçkada da karagöl var , arhavide şelale ve köprü falan vardı sanırım , artvinin merkezi şu ana kadar gördügüm el ilginç yerleşim yerlerinden biri gezecek görecek yer yoktu merkezde ama 3 dağ arasında konumlanmış bir yer çok değişik. hopada ise batuma geçebilirsiniz.

Borçka da maçahel vardı orası da görülmesi gereken bir yer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lincoln Burrows. -- 24 Ocak 2018; 1:35:29 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z zegerezen Konu Sahibi
3 yıl (459 mesaj)
Artvin merkeze en son 8-9 sene önce gitmiştim. Pek bir şey göremedim açıkçası. coğrafyası nedeniyle de pek bir değişiklik olacağını sanmıyorum. ama yolumuz üzerinde olduğu için uğrarız herhalde bir yemeğini yeriz. Meşhur bir Kuzu döner-köftecisi vardı hala duruyorsa orada bir yemek yenir.

Gezimizin Artvin bölümünü Hopa-Borkça-Artvin-Tortum üzerinden Ankara'ya dönmeyi düşünüyorduk. Şavşat için artı bir gün planlamamız lazım. Dediğiniz yerlerin hepsini not aldım ama. Şavşat'ı Artvin'deyken karar veririz gibi geliyor.

Borçka - Maçahel haricinde diğer yazdığınız yerlerin hepsi notlarımda var. Maçahel'e bayıldım bu arada. Kesinlikle gideceğim.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler ederim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Lincoln Burrows.

V volkan_efe
10 ay (1118 mesaj)
Konuyu hortlatayım dedim..

Bizde 18 temmuzda 10 günlük bir Samsun - Artvin turu yapmayı planlıyoruz. 2 çocuklu 4 kişilik bir aileyiz.

İstanbuldan gelip Samsun da 1-2 gece kalıp samsun u iyice gezelim, denizine girelim
Samsundan Ordu , giresun yapalım giresunda kalalım,
Giresundan trabzon a geçelim, giresunda kalalım
Giresundan Rize, Artvin taraflarına geçip oralarda 1-2 gün kalalım

sonra tekrar dönüş yolunda trabzonda kalıp, sinop a geçip burda da 2 gün kalıp istanbul a dönelim diye planladım...

Karadeniz turunda tecrübeeriniz ve özellikle Samsun, Rize, Artvin konaklama yerleriniz ile ilgili bilgiler verebilirseniz çok sevinirim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @zegerezen

D drjacob
10 ay (5199 mesaj)
şehir içlerin de bir numara yok rize ve yaylalarına git


Bu mesaja 1 cevap geldi.

V volkan_efe
10 ay (1118 mesaj)
Eyvallah teşekkür ederim.

Ayder e bakıyorum, olmadı çamlıhemşinde konaklayıp oraları gündüz gezicem.

Samsun da şehir merkezinde butik temiz konaklama önerisi bulamadım :(


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @drjacob

D drjacob
10 ay (5199 mesaj)
Ayder çok güzel yer tavsiye ederim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @volkan_efe

Z zegerezen Konu Sahibi
10 ay (459 mesaj)
Biz iki sene önce Batum-Tiflis’li Karadeniz Turu yaptık.
Hatırladığım kadarıyla anlatayım.
Biz de iki sene önce aynı tarihlerde gezdik bu bölgeyi.
En çok Rize yaylalarını beğendik. Fırtına deresinde rafting yaptık. Hatta bebeğimiz olmasaydı sadece Rize turu yapmayı planlıyorduk geçen yaz.
Turla gittiğimiz için kaldığımız yerleri pek tavsiye edemem fakat Ayder’de Yeşil Vadi oteli beğendik.Tavsiyem bu sıcaklarda yaylalardan inmeyin. Samsun merkezde yayaladan indikten sonra nefes alamamıştık. Giresun Bektaş Yaylasında otelde kalorifer yanıyordu :)
Çok dağınık yazdım aradan seçin artık :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @volkan_efe

V volkan_efe
10 ay (1118 mesaj)
Elinize sağlık, teşekkür ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @zegerezen

D drjacob
10 ay (5199 mesaj)
başka arkadaşa da demiştim , şehir içleri boş , yaylalara çık
S semioli
10 ay (108 mesaj)
Artvin çok güzel bir şehir.

Artvin'de;
1-Atatürk'ün Kocatepe Heykelini barındıran Atatepe
2-Hatila Vadisi Cam Teras
3-Borçka'da Karagöl Tabiat Parkı
4-Şavşat'ta Karagöl Tabiat Parkı
5-Murgul'da Deliklikaya Şelalesi
6-Mençuna Şelalesi (Gördüğümüz en güzel şelale)

Oralara gitmişken tur firmaları aracılığıyla günübirlik Batum turuda yapabilirsiniz yeni kimliğinizle?DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.