Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Js öğrendim sırada ne var? reactjs, jquery, vuejs

Z
zepellone Konu Sahibi
10 ay (3 mesaj)
Hobi üzerine html öğrenmeye başladım ardından css geldi tabiki bunları tam geliştirdiğim sırada okullar açıldı ve geri planda kaldılar. Ancak geçen ay tekrar başladım. Baktım unutmuşum tekrar ettim ikisinide. Ardından js öğrenmeye başladım. Şu es5, css, html ile rahatça güzel görünüşlü bir hesap makinası yapabiliyorum. Js ile DOM lara da müdahale edebiliyorum. İf şerde hiç bir sıkıntı yok hatta çok eğlenceli. Kendim döngüler yazabiliyorum (while yerine for daha çok kullanıyorum) ancak dongü konusunda hala çok gelişmiş değilim. Neyse size ne durumda olduğumu anlatmak istedim sadece şimdi gelelim yardım istediğim konuya. Sırada neye çalışmalıyım.
Es6: yeni bir teknoloji ve işleri kısalttığı için bunu öğrenmek çok önemli diyorlar. Kesinlikle öğrenicem ama öncelik sırası nasıl olmalı.
Vuejs, Angularjs, reactjs, jquery: angularjs yabancı kaynaklarda önerildiğini gördüm. Araştırmalarım sonunda ise vuejs ve reactjs yi mutlaka öğrenmem gerektiğini anladım. Bunların sırası ne olmalı? Ve asıl konu jquery öğrenmeli miyim? Herkes çok eskidi diyo yavaş diyo vs. Ondan daha işe yararlar var react gibi vue gibi diyenler var. Özelllikle es6 ve es7 ile jquery ye gerek kalmıycak diyenler de var.

Ne yapmalıyım? Ve hangi sırayla? Şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P
pekbiumursanmaz
10 ay (910 mesaj)
Selamlar, çok tecrübeli olmasam da biraz iş - staj geçmişi olan Js geliştirici olarak sana bir kaç şey söyleyeyim;

Bitmiyor abi 6 aydır öğreniyorum bitmiyor. Bol bol pratik yapmak en güzeli,

ES6+ Mutlaka önceliğin olsun. ES6 dediğin şey javascript için çok güzel özelliklerin geldiği, daha işlevsel olduğu ve daha yazmak-anlamayı sağlıyor.Var yerine let ve const var mesela, sabitleri değişkenleri ayırabiliyorsun. Örneğin callback yerine promiseler, async awaitler var. JS öğrendiysen eğer güzelce örnekleri yapabiliyorsan aynı ES6+ sonrasını öğren ki daha rahat edesin. Basit konular var 2-3 haftada kaparsın. Takıldıgın bir şey olursa mesaj at yardımcı olayım.

ES6 den sonra ne istediğine ve nereye yöneleceğine bağıl olarak;

Backend kısmı için NodeJs kullanabilirsin.
FrontEnd için ise Vue - React tavsiye ederim. Angular sürekli değişiyor ve typescriptte öğrenmek lazım. O yüzden ben Vue kullanıyorum. İlk başta cok zorlanmıştım fakat 1-2 compenent yazdıktan sonra rahatça anladım. arada react ve react native'e de bakıyorum.
Şöyle söyleyeyim, Vue'nin mantığını kapınca, gerçekten biraz zorlanıp kavradıktan sonra React'a bakıp reactı da anlayabiliyorsun. Emin ol hangisini seçeceğin önemli değil. Çooooook çok büyük projeler yapmıyorsan ikisiyle de anyı şeyi yaparsın. Eğer yapacağın proje 1 yılını almayacaksa hangisini seçeceğini tekerleme yaparak bile seçebilirsin :))) Birini tamamen öğren, baktın diğerine geçmek istiyorsun geçiş süren 1-2 hafta olacak emin ol. Ama birini öğrenmen aylar sürecek..

----
Js öğrenmek hiç bir şey değil, basit dom manipülasyonları işte hesap makinesi yapmak başlangıç. ES6 öğrendikten sonra ingilizcen varsa freecodecamp e gir 300 saatlik js kursu var. Çok güzel ve faydalı her şeyi öğreniyorsun. Orada temel Javascripti bitirdikten sonra istediğin frameworke geç. Önceliğin algoritma olursa 1-2 ay anlamakta zorlanırsın, zor gelir ama ondan sonra yapacağın tüm işlerde rahatlarsın, internette aramak yerine kendi çözümünü kurarsın.
Web alanı için Node JS ve Vue/React
Mobil için React Native
Masaüstü için Electron Js kullanabilrsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pekbiumursanmaz -- 8 Mayıs 2019; 23:51:39 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M
mahoni_38
10 ay (2239 mesaj)
https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap


Vue js + react diye bir şey yok. ya birni ya diğerini öğren. iki tavsan kovalayan hiç tavsan yakalayamaz. Jquery gereksinimi de kalmadı. Vanilla js yeterince gelişti.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

W
Wepawet
10 ay (1932 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap


Vue js + react diye bir şey yok. ya birni ya diğerini öğren. iki tavsan kovalayan hiç tavsan yakalayamaz. Jquery gereksinimi de kalmadı. Vanilla js yeterince gelişti.
bu repo gerçekten çok iyimiş hocam. bende kendimi web alanında geliştiriyorum. güzel bir kaynak oldu benim için teşekkürler :)
Z
zepellone Konu Sahibi
10 ay (3 mesaj)
teşekkürler. Dikkate alacağım.
Bu mesajda bahsedilenler: @pekbiumursanmaz

D
Deniztns
10 ay (1976 mesaj)
Ben 1996 senesinden bu yana web programciligi yapmaktayim (oncesinde Basic ve C gecmisim var).Bunu umarim yazacaklarimi kaile alirsin diye belirttim.

Oncelikle okul caginda olupta pekcoklarinin aptal saptal zaman oldurdugu yerde kalkip bu ise bulasmis olman bile seni tebrik etmeme yeterli.

Fakat yazdiklarindan anladigim yolun basinda oldugun (JS konusunda ozellikle) cok acik. Bence Vanilla JS'i kesinlikle kestirip atma. Biraz yogurman, kafayi siyirman, herseyi anladigini dusundugun zaman hicbirsey anlamadigini idrak edecek kadar konulari calismaya devam etmelisin. Her zaman icin spec dedigimiz dokumantasyona don ve bak. https://www.ecma-international.org/ecma-262/5.1/ https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript

Simdi sana bir test linki verecegim vanilla js i ne kadar bildigini gozlerinin onune serecektir. Sorular gorunuste cok cok basit gibi gozukse de Javascriptin ozunu sorguladiklari icin yapamadigin her sorunun aslinda kavrayamadigin veya farkinda olmadigin mihenk tasi bir ozellige tekabul ettigini ogreneceksin.
http://davidshariff.com/js-quiz/


Bunlarin disinda iyi bir JS developerin bilmesi gereken 10 onemli unsuru siralayayim;
1- Prototipler, ve paradigma
2- Islevsel programlama
3- Klasik soyacekim ve prototip soyacekim arasindaki farklar
4- Islevsel programlama ve nesne temelli programla arasindaki farklar , nerede hangisi kullanilmali, artilari eksileri
5- Klasik soyacekim ne zaman kullanilmalidir.
6- Prototip soyacekim ne zaman kullanilmalidir.
7- Sinif soyacekimi yerine nesne egilimli orguleri on planda tutmak
8- Cift yonlu veri baglama ve tek yonlu veri akisi nedir , aralarindaki farklar
9- Monolitik ve mikroservis yapilari arasindaki fark ve artilari eksileri
10- Asenkron programlama ve JS icin onemi.

Eger ingilizcen varsa online ve bedava olan su kitabi oneririm. https://eloquentjavascript.net/00_intro.html

Offline Kod editor olarak Visual Code (microsoft) online olaraksa https://codesandbox.io cok basarilidir.

Bunlarin disinda kesinlikle freecodecamp frontendmasters udemy youtube/academind takip etmelisin. Twitter 'da Kyle Simpson, Eric Elliot, Dan Abramov gibi duayenleri takip et.

Ayrica Node 'un package manageri su an cok onemli. Kesinlikle npm i indir kur ve ogren. Bunlar hayatini kolaylastiran teknolojiler.

Kendi projelerinin kaynak kontrollerini Git gibi bir SCM le versiyonla. Git'i ogren yani. Ileride baskalariyla birlikte proje cikarirkende cok guzel tecrube olmus olur. (Baska source controller lar da mevcut ama Giti kesin ogren)

Hayatini planla, projelerini arsivle (bahsettigin hesap makinesi gibi).

Bu yazdiklarim senin adaptif biri olmani kolaylastiracaktir. Biz buna Language Agnostic developer da diyoruz.

Simdiden iyi calismalar


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Z
zepellone Konu Sahibi
10 ay (3 mesaj)
teşekkürler bahsettikleriniz en kısa zamanda derinlemesine araştırıcam
Bu mesajda bahsedilenler: @Deniztns
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.