Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
0
Cevap
54
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Jack London – Kızıl Veba
N
2 ay
Er
Konu Sahibi

Kitabın Konusu

Jack London Kızıl Veba hastalığın uygar toplumu nasıl yok ettiğini anlatıyor. Kitabın baş karakteri Profesör Smith yani Granser, salgından sonra oluşan ilkel yaşamı görmüş son kişi. 2070’li yıllarda, artık son zamanlarını yaşayan Granser torunlarına her ne kadar uygar toplumu anlatsa da hiç görmedikleri medeniyet onlara anlamsız geliyor ve dünya kendini tekrar ediyor.

2000’lerin çeyreğinde, başlarda önemsenmeyen bir hastalık ölümlere sebep olurken, kısa bir süre sonra olayın nasıl şekilleneceğini kimseler öngöremiyor. Bedenlerindeki kızarmalarla kendini gösteren salgın bir anda bambaşka bir seyre bürünüyor ve önüne gelen ne varsa kasıp kavuruyor. Bu esnada, başlarda itidal varmış gibi görünse de kendini tecrit ile kurtarabilen pek az insana rağmen kalanlar sokaklara dökülüyor ve bir yağma düzeninin ilk izleri görünmeye başlıyor.

Olayların son şahidi olan profesör Smith, kendi gibi 400 kadar insanla bir üniversiteye sığınıyor ancak onlardan da geriye sadece kendisi kalıyor. Bir medeniyetin çöküşüne, bir kıyamete şahit oluyoruz bütün ürkütücülüğüyle. Kızıl Ölüm’ün gelmesiyle birlikte dünya mutlak ve geri dönüşsüz olarak dağılıyor paramparça oluyor.

Geride kalan bir avuç insan, yıkılan bir medeniyet, değişen yaşam koşulları; ilkelleşen toplum, dil, sosyal alışkanlıklar .. Smith ya da torunlarının onu çağırış şekliyle Granser, tek başınalığından sonra kendi gibi bir başkalarının da olacağına dair inancını korumaya çalışarak arayışa koyuluyor.

Kaynak: E-Kitap StoreDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.