Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
0
Cevap
77
Tıklama
0
Öne Çıkarma
J.R.R.Tolkien – Yüzüklerin Efendisi
N
3 ay
Er
Konu Sahibi

Kitabın Konusu

J.R.R.Tolkien Yüzüklerin Efendisi (Tek Cilt) Orta Dünya’da toplam on dokuz yüzük vardır bunlar; Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları’na, Yedi Yüzük Cüce Hükümdarlar’a, Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar’a, Ne yazık ki bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi ‘ne hepsini hükmedecek bir Yüzük, Karanlıkta birbirine bağlayacak gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda

Kitap Güç Yüzüklerinin yapımıyla başlıyor. Güç Yüzükleri elfler tarafından dövüldü. Efler Orta Dünya da demircilik yeteneği ile ünlüdür. İkinci çağın 1200 yılında, kendisine “Annatar” diye tanıtan bir adamdan elfler hediyeler almaya başladı. Sonra elfler Annatar ile 300 yıl boyunca kaldılar. Annatar onlara büyülü yüzük yapmayı öğretti. 1500 yılında ilk güç yüzüğü yapıldı ve bunu takip eden yıllarda 16 tane güç yüzüğü dövüldü. Elfler kendileri için 3 tane güç yüzüğü dövdü.

Eregion elflerinin bilmeği bir şey vardı, o da aslında Annatar sandıkları adamın gerçekte Karanlıklar Efendisi Sauron olduğuydu. Mordor’un Hüküm Dağında diğer yüzükleri kendine bağlayabilecek tek yüzüğü dövdü. Yüzük bittiğinde elfler Sauron’nun farkına vardılar ve yüzükleri çıkarttılar. Sauron öfkelendi ve Eregionlara saldırdı. Lakin üç güç yüzüğünü elfler saklamıştı, yedi yüzük cücelere verildi fakat cüceler verildi fakat güç yüzükleri onları etkilemedi. Sauron yüzükleri cücelerden geri aldı. İnsanlara verdiği dokuz yüzük amacına ulaştı ve kullanıcıları Sauron’nun hizmetine sundu bu dokuz köleye Yüzük Tayfaları veya Nazgül denildi.

Gollum’ un kuzeni Deagol balık tutarken tek yüzüğü buldu. Gollum kuzenini boğarak yüzüğü elle geçirdi. Yüzük Gollum’un yaşam süresini onu tanınmaz bir hale getirdi. Işıktan korkan bir yaratık haline geldi ve yalnızca derin mağaralarda huzur buldu. Neredeyse 500 yıl boyunca Gollum dumanlı dağlarda kaldı.

Gollumun mağarasını ziyaret eden Bilbo Baggins tek yüzüğü ele geçirdi. Bilbo Baggins Shire deki çıkın çıkmazı da zengin bir yaşam sürmeye devam etti. Tabi yüzüğün hasretine dayanamayan Gollum ışığa rağmen mağarayı terk etti ve yüzüğün peşine düştü. Bilbo Baggins 111.yaş gününde Yüzüğü evlatlığı olan Frodo Baggins ‘e bıraktı. Sauron’ un gözü her yerde yüzüğü arıyordu yüzükte gerçek sahibinin özlemini çekiyordu. Gandalf yüzüğün hikayesini Frodo ‘ya anlattı ve yüzüğün emaneti için onu görevlendirdi.

Hikayede adı geçen bazı yaratıklar Orklar , balroglar , shelob, Uruk hai , Ugluk , Grishnakh , iyi mi kötü mü olduğu belli olmayan , yüzük taşıyıcısı Frodo’ yu bir parmağından eden Gollum , ölü insanlar , kartallar v.s

Bazı kitaplar vardır, sana yeni bir dünya yaratır, öyle bir dünyadır ki bu içinde dostluk, nefret, güç savaşı, ihtiras, saf iyilik, aşk vardır ve bu kitap, hayal dünyasına açılan bir kapıdır.

Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien‘ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi‘ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. 1997 ile birlikte, çok sayıda Türk okur da “okumuş olanlar” safına geçme fırsatı buldu.

Tolkien, Yüzüklerin Efendisi serisini üniversite eğitim gördüğü senelerde yazar. Fakat bu seriden önce kendi çocukları için yazdığı “Hobbit” kitabı vardır. Bu kitap tam olarak Yüzüklerin Efendisi serisinin zemini niteliği taşır. Yüzüğün ortaya çıkışı bu kitapta anlatılır. Hobbit’in devam niteliğinde olan “Yüzüklerin Efendisi” serisi hikâyeyi çok başka bir boyuta ulaştırır ve hâlâ bugün bizleri kendine hayran bırakır.

“Havanın gitgide ısınıp etrafın daha neşeli olacağını ve sonunda kışın ebediyen geride kalacağını zannederdim hep.”

”Kitabım için güzel bir son hazırladım: ve ömrünün sonuna kadar mutluluk içinde yaşadı.”

”Benim için geçmiş, gelecekten daha az karanlık ve benim sorumluluğum altında olan da gelecektir.”

Kaynak: E-Kitap StoreDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.