Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
0
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İtalya'da Yüksek Lisans

E
Enganche Konu Sahibi
2 ay (420 mesaj)
Arkadaşlar selam,
Forumda aradım ama tam istediklerimi öğrenebileceğim konu bulamadım. Bu konuda da İtalya'da yüksek lisans yapmakla ilgili aklımdaki birkaç soruyu sormak istiyorum. Umarım yardımcı olabilecek birileri çıkar.

Öncelikle bu dönem bittikten sonra aslında gelecek dönem, benim sonum dönemim olacaktı. Fakat bu içinde bulunduğumuz durumlardan dolayı falan Mart ayı gibi derslerin çoğunu withdraw ettim ve önümüzdeki dönem almayı planlıyorum. Gelecek sene yazına kaldı yani mezuniyet. Önümde bir yıldan fazla var. Aslında benim için iyi de oldu çünkü bu durumlar en erken bir yıldan önce bitmez diye düşünüyorum. Zaten okul bittikten sonra yurt dışında yüksek lisans yapmayı uzun süredir düşünüyorum. Bu doğrultuda ilk seçeneğim hep Fransa oldu. Neden Fransa çünkü araştırdığımda Fransa'da kabul için herhangi bir not ortalaması falan gerekmiyor ayrıca eğitim ücretleri ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelere göre daha uygun ve okulda biraz Fransızca eğitimi aldığım için onu ilerletip, Fransa'da rahat rahat okurdum diyordum. Fakat daha sonra İtalya'yı araştırdıktan sonra ve bir iki yabancı forumda gezdikten sonra fikirlerim değişti. Özellikle İtalya'da devlet destekli olarak verilen bir burs var bunu bilen var mı? Ben araştırdım ama tam olarak bilgi bulamadım. Net olarak bilgi vermiyor çoğu kişi. Boş ayrıntılardan bahsediyorlar özellikle Youtube'daki videolarda. Bunun yanında İtalya'da da eğitim giderleri hemen hemen Fransa ile aşağı yukarı aynıymış. CGPA'da yine aynı şekilde pek de fazla önemli değil sanırım. Benimkisi çok kritik bir noktada çünkü büyük ihtimalle 2.2-2.3 gibi bir ortalamayla mezun olacağım. Mesela Almanya'yı bu yüzden elemiştim. 2.5-2.7 civarı bir ortalamayı zorunlu koşuyordu üstelik Almanca eğitim içindi yanlış hatırlamıyorsam. İngilizce eğitimde daha da yüksekti sanırım.


Bu yüzden ben de İtalya'ya gönül verdim. İtalyanca'yı yavaştan öğrenmeye başladım. Yaparım dedim mi yaparım. İtalyanca'yı az çok öğreneceğim gitmeden. Bunu mutlaka kafaya koydum. Onun dışında birkaç danışmanlık şirketiyle konuştum ama mevcut şartlardan dolayı tabii ki hizmet veremiyorlar. Ortalık sakinleştiğinde iletişim kuracağım mutlaka. Bana İtalya hakkında kendi bildiklerini anlatabilecek, sohbet edebileceğim ve geleceğe yönelik planlarımı tasarlamada yardımcı olabilecek birisi var mıdır forumda acaba? Burdan ya da discord gibi bir yerden konuşur, ederiz. Hiç sıkıntı değil. Öğrenmek istediğim temel şeyler var işte yıllık yaşam gideri, eğitim gideri, hangi şehirde okumak avantajlıdır, bu bahsettiğim bursu almanın şartları ve zorlukları nelerdir, İtalya'yı önerir misiniz ya da gelme mi dersiniz, eğitim-öğretim ne kadar zorlar, adaptasyon sıkıntısı -ki pek çekeceğimi zannetmiyorum açıkçası sosyal birisiyim- çeker miyim falan aslında daha konuşmak istediğim çok şey var ama var mıdır yardımcı olabilecek bir arkadaş?

Bekliyorum bakalım...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.