Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
23
Cevap
0
Tıklama
13
Öne Çıkarma
İstifa etmeyen TBMM Başkanı Yıldırım: Seçim bir siyasi faaliyet değildir

S
sarkat
Konu Sahibi

2 ay (102 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, görevinden ayrılmadan aday olmasına ilişkin muhalefetten gelen eleştirilere, “Ben çıktığım yoldan geri dönmem” yanıtını verdi. Yıldırım, “Seçim bir siyasi faaliyet değildir, seçim aday olduğunuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, niye aday oldunuz bunu anlatmaktır” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle parlamento muhabirleri ile kahvaltıda buluşan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, sorular üzerine görevinden istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

‘BEN ÇIKTIĞIM YOLDAN GERİ DÖNMEM'

Yıldırım, "Bir kere ben çıktığım yoldan geri dönmem. Belli ki arkadaşımızın benim kazanacağım içine doğmuş; ‘seçilse de geri dönecek' diyor. Ben çıktığım yoldan geri dönmem. Onlar da kabul etmişler ki kazanacağım" dedi. Seçimle ilgili kararı ne muhalefetin ne de kendisinin verdiğini kaydeden Yıldırım, kararı seçmenin İstanbulluların vereceğini söyledi.

Kendisinin Cumhur İttifakı'nın yani AK Parti ve MHP'nin adayı olduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, "Ben hukukçu değilim. Ama biz bir şeye karar vermeden önce de onun sonuçlarının ne olacağını araştırırım, düşünürüm, tahlil ederim ona göre karar veririm. Dolayısıyla ben verdiğim bu karardan da vazgeçecek değilim" dedi.

‘HERHANGİ BİR HUKUKİ SIKINTI YOK'

Anayasa'nın 94. Maddesinin tamamen yasama faaliyetleri ile ilgili olduğunu kaydeden Yıldırım, siyasi partiler ve seçim yasalarındaki bazı düzenlemeleri hatırlattı. Yıldırım, bu yasalara göre de Meclis Başkanı'nın istifa etmesi gerekmediğini ifade ederek, "İşin özeti Anayasa 94'ü ve diğerlerini bir arada düşündüğümüzde Hukuki açıdan Meclis Başkanı'nın aday olmasında herhangi bir sorun, hukuki bir sıkıntı yok" dedi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

‘SEÇİM BİR SİYASİ FAALİYET DEĞİLDİR'

"Zaten tartışma da burada da değil, tartışma Anayasa 94'e göre siyasi faaliyetler yapılır mı, yapılmaz… Bizim yaptığımız bir siyasi faaliyet yok. Seçim bir siyasi faaliyet değildir. Seçim aday olduğunuz işle ilgili vatandaşlara ne yapacaksınız, niye aday oldunuz bunu anlatmaktır. Ben şimdi işin mahiyeti olarak soruyorum, eğer Meclis başkanı bağımsız bir milletvekili olsaydı ne olacaktı, belediye başkan adayı olsaydı ona ne diyecektik? Partili değil bağımsız. Bir milletvekili Meclis başkanı da olabilir. Zaten Anayasa 94'ün gerekçesine baktığınız zaman orada mesele anlaşılıyor. Bu işin bir yasama kürsü faaliyeti olduğu. Meclis Başkanı çok kürsü faaliyeti yapmaz geleneğimizde ya iki ya üçtür.

‘BU TARTIŞMA SİYASİ BİR TARTIŞMADIR, HUKUKİ ALTYAPISI YOKTUR'

Dolayısıyla bu tartışma siyasi bir tartışmadır. Hukuki bir altyapısı yoktur. Kaldı ki, anayasanın 79. Maddesi bir yere aday olduğun zaman bu konudaki itirazların anlaşmazlıkların çözüm yerinin Yüksek Seçim Kurulu olarak gösteriyor. Yani aday olduğunuzu resmen ortaya çıkmasından sonra, seçim sonuçlarının belli olmasına kadar geçen süredeki bütün seçim hukuku YSK ve diğer seçim kurullarının işi olarak zaten anayasada tarif edilmiş.

‘HUKUKSUZLUK İDDİASI VARSA MERCİİ YSK'DIR'

Dolayısıyla bizimle ilgili anayasa bakımından diğer kanunlar bakımından bir hukuksuzluk iddiası varsa, bunların mercii YSK'dir. YSK de önüne konu geldiğinde kararını verecektir. Konu bu kadar basittir. Onun dışındaki bütün değerlendirmelersiyaseten bizi yormaya yöneliktir. Ama ben ne yaptığımı biliyorum. Hukuka saygısızlık edecek hiçbir işin içinde olmam."

‘BUYURSUN BÜTÜN ADAYLAR BULUNDUKLARI POZİSYONU BIRAKSIN'

Binali Yıldırım, TBMM Başkanı sıfatı nedeniyle diğer adaylarla eşit şartlarda bir yarış olmayacağı yönündeki eleştirileri de yanıtladı. "İyi ki bu soruyu sordunuz" diyen Yıldırım, "Seçim meydanında belediye başkanlığı yarışında belediye başkanı mı avantajlı yoksa dışardaki biri mi avantajlı, bunun cevabını verir misiniz bana? Belediye başkanı kendi makamında oturuyor ve o makam için yarışıyor. Bir başkası da dışarıdan gelip, kazanmak için yarışıyor. Hangisi daha avantajlı. Aşikar, çünkü belediye başkanlığından ayrılmıyor" dedi. Yıldırım, bir gazetecinin "Siz de devlet imkanlarını kullanıyorsunuz" şeklindeki sözleri üzerine de, şunları söyledi:

https://tr.sputniknews.com/columnists/201901101037029208-tbmm-baskani-yildirim-secim-siyasi-faaliyet/Muz Cumhuriyetinde sıradan bir olay.
Yoruma Git
Nike - 2 ay +84
Doğru söylüyor. Belediye başkan adaylığı bir hobidir. Kimi hobi olarak balık tutar, kimi de belediye başkan adayı olur!
Yoruma Git
ali222 - 2 ay +46
Adama bin deyince biniyor in deyince iniyor, siyasi bir tarafi kalmamis. Binali hakli yani...
Yoruma Git
Salvatuon - 2 ay +31
Seçimin sonucu biliniyorsa onun bir siyasi faaliyet olarak görülmemesi normal. Yalnız demokrasi olduğu iddia edilen bir ülkede bu nasıl önceden bilinebilir o da bir soru işare
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-F01EF196D - 2 ay +5
Daha neler duyacaz kimbilir tırsmaya başladım
Yoruma Git
lazer__ - 2 ay +5
secim siyasi faaliyet degil evcilik gibi bir sey yalanciktan.

o
Yoruma Git
Yorumun Devamı omertalord - 2 ay +4

N
Nike
2 ay (11869 mesaj)
Muz Cumhuriyetinde sıradan bir olay.
0
0110engin
2 ay (535 mesaj)
radyoda bu sözleri ilk duyduğumda fotoğraftaki görüntünün aynısı yüzümde olmuştu. sonra da yok artık ya o kadar da değildir. öyle birşey dememiştir dediydim kendi kendime.
https://www.youtube.com/watch?v=UMdShY2TIbM&t=0m52s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0110engin -- 11 Ocak 2019; 1:8:39 >


L
lazer__
2 ay (1149 mesaj)
Daha neler duyacaz kimbilir tırsmaya başladım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A
ali222
2 ay (1518 mesaj)
Doğru söylüyor. Belediye başkan adaylığı bir hobidir. Kimi hobi olarak balık tutar, kimi de belediye başkan adayı olur!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G
Guest-F01EF196D
2 ay (1453 mesaj)
Seçimin sonucu biliniyorsa onun bir siyasi faaliyet olarak görülmemesi normal. Yalnız demokrasi olduğu iddia edilen bir ülkede bu nasıl önceden bilinebilir o da bir soru işareti tabii.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

O
omertalord
2 ay (735 mesaj)
secim siyasi faaliyet degil evcilik gibi bir sey yalanciktan.

o degilde su adami tvlerde ballandira ballandira anlatmiyorlar mi ifrit oluyorum arkadas. yok her kesim sempati duyuyormus da bilmemne. adam itu mezunu muhendis daha turkce yazi yazamadi okul ziyaretinde. daha onceki konusmalarini falan da biliyoruz teknoloji ile ilgili falan. tek olayi lidere sadakat. bana gore rte'den daha itici.

bir de cok komik iste mizahi yani var sakaci uslubu var falan demiyorlar mi. onun yaptiklarina saka degil isi sakaya vurmak denir ki bu da cevap veremeyince karsinizdakini saf yerine koymak ve olaydan en kolay sekilde siyrilmaktir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omertalord -- 11 Ocak 2019; 9:16:11 >


S
Salvatuon
2 ay (4375 mesaj)
Adama bin deyince biniyor in deyince iniyor, siyasi bir tarafi kalmamis. Binali hakli yani...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P
porsoro
2 ay (2499 mesaj)
Meclis başkanlığından istifa etmemesi zaten sık değil di bu açıklama da tüy dikti. Seçim siyasi faaliyet değilse nedir ben çözemedim?
A
alvete
2 ay (84 mesaj)
Bir gün iktidardan düşünce o bu işledikleri suçlar tekrar karşılarına çıkmayacak sanıyorlar. Karşılarına çıktıkları zaman böyle gülecekler mi acaba?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
aeson01
2 ay (1173 mesaj)
Yasa masa tanımıyoruz.mu deseydi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M
Merkur
2 ay (694 mesaj)
Koltuk tatlı... Bırakmam baneneeee...
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S
screws_conv
2 ay (111 mesaj)
Gerçekten söylemiş mi bunu?

Yok ya o kadar da değil söylememiştir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P
Panzer VIE Tiger
2 ay (513 mesaj)
Trol eksikliği mi var forumda 1 tanesi gelmemiş ayıptır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
lazer__
2 ay (1149 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: screws_conv

Gerçekten söylemiş mi bunu?

Yok ya o kadar da değil söylememiştir.
Bu da yeni moda...sarayın bütçesini açıklayan sayıştay için "acaba doğru mu "diyen teyze gibi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M
Merkur
2 ay (694 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

https://odatv.com/binali-yildirim-hakkinda-suc-duyurusu-10011937.html

quote:

Binali Yıldırım hakkında suç duyurusu
2 dakika

10.01.2019 22:37 Karakter boyutu :

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, istifa etmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

HKP suç duyurusunda savcıların re’sen oluşan suçlara karşı harekete geçmediğini de dile getirerek, “Maalesef, şimdiye kadar Cumhuriyeti, Anayasa’yı ve Hukukun Üstünlüğünü korumak ve kollamakla görevli hiçbir Cumhuriyet Savcısı bu kişiler hakkında soruşturma başlatmamış, başlatamamıştır. Suçtan haberdar olduğu anda re’sen soruşturma başlatması gereken Cumhuriyet Savcıları maalesef yasal görevlerini yerine getirmemektedir” ifadelerini kullandı.

Suç duyurusunun devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Yani yasama ve yürütme organlarının başında bulunan bu kişilerin sanki “suç işleme özgürlükleri” varmış gibi, her gün Anayasayı ve yasaları ihlal etmeleri görmezden gelinmektedir. Yine, tüm bu gelişmeler işlenen anayasal suçlar karşısında demokratik hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunması gereken kurumlar ve kuruluşlar suskundur. Hukuk Fakültelerinin Dekanları, Anayasa Hukukçuları, Kamu Hukukçuları, Siyaset Bilimciler suskundur.

Bu nedenle HKP olarak tarihsel bir sorumluluğu yerine getirmekteyiz. Bugünler mutlaka geçecek ve bütün suçlular gerçekten bağımsız mahkemeler önünde hesap verecek. Buna inancımız tamdır.”
A
ahmetmiraccileli
2 ay (48 mesaj)
Way aminium ülkenin geldiği hale bak

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


C
CeyKalDa
2 ay (2801 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: alvete

Bir gün iktidardan düşünce o bu işledikleri suçlar tekrar karşılarına çıkmayacak sanıyorlar. Karşılarına çıktıkları zaman böyle gülecekler mi acaba?
şimdiye kadar kim iktidardan düştükten sonra ceza almış bu ülkede


Bu mesaja 1 cevap geldi.