Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
19
Cevap
386
Tıklama
2
Öne Çıkarma
İstanbul - Sinematik Kısa Filmim
B
2 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Eylül ayında 3 günlük tatilde Osmo Pocket kameramla birtakım hatırı sayılır çekimler yaptım. Davinci Resolve'ta birkaç hafta süren aralıklı düzenlemeden sonra sonunda İstanbul kısa filmim hazır. Sizinle de paylaşmak istedim. Ne düşünürsünüz?

https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DFqzEaCPA01E%26feature%3Dyoutu.be&q=EgQuLZpEGMmDpowGIhASAZhLsXXfSzh42CGEhSfoMgFy
Güncelleme:
UK Film Review kısa filmimi inceledi. 5 üzerinden 4 yıldız verdiler ve açıkçası kısa filmi etkileyici buldular.

https://www.ukfilmreview.co.uk/post/istanbul-short-film-review

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bob The Sponge -- 13 Ağustos 2022; 14:38:30 >


Bu mesajda bahsedilenler: @burak jr
A
geçen yıl
Er

Çok beğendim hocam emeğinize sağlık. Hayret kimse bir şey yazmamış. Like attım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
geçen yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Maalesef ilgi görmüyor hocam İlginiz için çok teşekkür ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @Angel Batista
F
geçen yıl
Binbaşı

eline sağlık hocam gayet güzel olmuş benim de içimde bi yönetmen var ama hala çıkaramadım.çıkarmak için çabalamak başlamak istiyorum. Denizlidemi yaşıyorsunuz hocam ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
geçen yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

İlginiz için teşekkür ederim. Benim tavsiyem çekmeye devam etmeniz yönünde olur. Çevrenize bakın, günlük hayatta sürekli gördüğünüz manzaraları da farklı bir perspektiften bakın. Bende de dediğiniz gibi aynı duygu var.

Annemin doğum gününü özel bir sunum günü olarak görüyorum. 5 senedir bunu uyguluyorum, sene boyunca çekmeye değer ne var ise çekiyorum, o sene video yapmaya değer ne var ise derlemesini yapıyorum. Mesela şu kısa filmi Kasım 2021'de, 17 yaşındayken yaptım. 16 yaşındayken Denizli kısa filmini, 14 yaşında ise İzmir kısa gezi videosunu yaptım. Böyle yapa yapa önceki senenin "keşke yapsaydım veya yapmasaydım" dediklerimi ders alıp sonraki sene daha pekiştirilmiş video çıkarıyorum.

Evet hocam, Denizli'de yaşıyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @fearuq
F
geçen yıl
Binbaşı

Bu arada bende Denizli de yaşıyorum . Oğlan var benim ondan sonra hiç fırsat bulamıyorum . Halbuki çok istiyorum . Ama virgüllü fırsat yaratamıyorum .< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Bob The Sponge
I
geçen yıl
Yüzbaşı

Hocam linke giremedim açmadı eve gidince bakacağım. Sinemaya ilgim var merak ettim. Konuyu aldım favoriye.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

I
geçen yıl
Yüzbaşı

Elinize sağlık gayet de güzel olmuş

Tanıtım klibi diye koysan sırıtmaz bence. Gayet iyi olmuş. Sinema bölümü okuduysanız eğer (ki videodan anlaşıldığı kadarıyla sinema okumuş olabilirsiniz diye soruyorum) Sinema bölümüyle ilgili deneyimleriniz nelerdir? Şahsen o bölümü düşünüyorum keza sinemadan başka hiçbir şey aklıma "meslek" olarak yatmıyor. Bir de kamera olarak ne kullandınız ve üniversiteye geçtiğim vakit sizce kendime kamera almam gerekirse nasıl birşey önerirsiniz çok uçuk bütçesi olmayan biri için? Kısaca diyeceğim şu ki sinema okuduysanız sinema bölümü ile alakalı tecrübeleriniz nelerdir veya önerileriniz var mı? Üni tercih forumuna da sormuştum ama cevap gelmedi hazır burada bulmuşken sorayım dedim.

Ha bir de aslında bazenleri telefonum M51 ile de ucuz bir tripod alıp deneme çekimleri (sinematografik çekimler) yapmayı düşündüğüm oldu ama sizce öylesi daha mı mantıklı olur yoksa üniye geçip bu işi öğrenmeye başlarken şöyle f/p bir kamera alıp denemek mi mantıklı olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ItsAtakan24 -- 1 Haziran 2022; 22:17:37 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
geçen yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

İlk önce ilginiz ve düşünceniz için çok teşekkür ederim.

Hayır, sinema bölümü okumadım (lise 11'im bu arada ). Hobi olarak devam ettirmeyi düşünüyorum. Önceden Nikon L29 kameramla çekimler yapıyordum. Baktım kamera sadece 720p çekiyor, hem stabil değil, bütçe dostu bir kamera arayışına çıktım. Canon M50 ilgimi çekti ama bütçeme uymadı (şu anda 10k). Osmo Pocket diye kamera buldum, 4K/60 çekiyor ve aldığımda 2 bin TL. Çekimleri D-CLike modta yani sonradan color grading yapılabilen standartta yaptım, sonra Davinci Resolve üzerinden basit düzeltmeler yaptım. Eğer kamera alacaksanız bunu tavsiye ederim (şu anda Pocket 2 var piyasada, Kasım'da Pocket 3 çıkacak haberleri okudum), çok stabil çekiyor ve fiyatına sonuna kadar hak ediyor düşüncesindeyim.

Eğer M51 ile çekim yapacaksanız (kamerası iyiymiş), internetten bir gimbal arayabilirsiniz (Zhiyun, DJI vb). Çok pahalı olmasına gerek yok, basit stabilizasyon yapabilmesi yeterli olur. Çekimlerinizi bununla daha sinematik ve profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz. Eğer hareketli olmayacaksa çekimleriniz, tripod da elbette işinizi görür.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ItsAtakan24
I
geçen yıl
Yüzbaşı

Aaaa sende mi lise 11'din? Şaşırdım açıkçası gerçekten fena olmayan bir sinematografin var.

Başka bir forumda da kamera meselesi hakkında tartıştığımda da insanlar Osmo Pocket'i önermişti. Açıkçası bende ona karşı olumluydum ve halen olumluyum. Gimbal meselesine gelecek olursak o noktada da aklıma en çok gelen şey şüphesiz DJI'ın Mobile serisidir. İşte bu noktada ikileme girdim ben. Acaba gimbal mı yoksa kamera mı diye. Açıkçası kamera daha mantıklı geliyor gözüme. Ama bilemedim Sence?

Evet şimdi diyelim ki çektik sahneleri şimdi sırada ne var? Tabii ki kurgu. Bu noktada şunları sormak isterim ve DaVinci Resolve gibi programların kullanımı meselesine değinmek isterim. Sen nasıl alıştın mesela bu tip programların kullanımına? Ya da alışılması kolay ya da en azından bi süre sonra adapte olunulabiliyor mu? Veyahut Resolve dışında bir program kullanıyor musun? Önereceğin başka var mı diye sormayacağım keza buna gelirse konu önümüzde Vegas, Premiere, Final Cut gibi programlar belirir di mi? Fakat onlar ne gerektiriyor? Tabii ki de bir sürü maangır
Bu mesajda bahsedilenler: @Bob The Sponge
B
geçen yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Her ikisi de olur bence. Osmo Pocket f/p olarak bence mükemmel. Kamera işinizi görür ama gimbala göre daha fazla masraf çıkar. Eğer telefonun kamerasından memnunsanız gimbal almak daha mantıklı olabilir.

Program kısmına gelecek olursak başta Movavi kullanıcısıydım (Vegas, Premiere, Final Cut hiç kullanmadım şimdiye kadar), Davinci Resolve'u keşfettiğimde öğrenmek biraz zaman aldı (montaj kısmı tamam ama renklendirme kısmı biraz karmaşık). Nasıl yapıldıklarını bilmediklerimi Youtube'tan aratıp öğrendim. Basit kullanımı öğrendikten sonra gerisi kolay gelir.

Bu arada hatırlamışken, sınıf arkadaşım da Eskişehir sinema bölümü düşünüyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
I
geçen yıl
Yüzbaşı

Telefonumun kamerasından az çok memnunum diyebilirim. Muhtemelen gimbal biriktirebilirim, ilk safhada daha mantıklı olabilir gibi. Gün içinde gözümle arada bir bi yakalıyorum direk diyorum ki ulan buradan güzel sahne çıkarırım haaa diye falan hatta bazen elimle dikdörtgen yapıyorum hatta dikdörtgenin oranını falan da ayarladığım oluyor bazen daha geniş bazense Tarkovsky'deki gibi daha dar. Gerçi Tarkovsky'nin kullandığı ekran oranı hoşuma da gitmiyor değil. Yanlış bilmiyorsam 1:37 1 kullanıyordu. Program meselesinde de az çok hak veriyorum. Çevreden falan duyduğuma gördüğüme göre işin renklendirme safhası daha zor montaja ve kurguya göre.
Bu mesajda bahsedilenler: @Bob The Sponge
M
10 ay
Yarbay

Merhaba, videonu şimde izledim. Bence sende bir gelecek var ileride iyi bir reklam şirketinde kaliteli reklam içerikleri ve videolar yapacağın montajlayacağın çok açık, yaşın da bu kadar genç olunca senin tutan bir şey olmayacaktır. Videoyu sonuna kadar izlemedim, bu tempo ve müzik ile seyreden için ilgi 2 dakikayı geçmemeli bence, 7 dakika ve üzeri seyreden olmaz insan bayar. Gereksiz sahneler atılıp az öz ve etkileyici sekanslar montajlanarak izleyeni vur kaç taktiği ile tavlamak gerek. Başarılı mı başarılı, eline sağlık.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
I
10 ay
Yüzbaşı

Vaay hocam nasıl başardın incelemelerini? Biraz deneyimlerini anlatabilir misin?@Bob The Sponge< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Bob The Sponge
B
10 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Hocam bunların sitesinde film inceleme başvurusu formu var. Geçen sene sonunda başvurmuştum ama ciddiye alacaklarını düşünmüyordum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ItsAtakan24
B
10 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Fikriniz için teşekkür ederim. Evet, geriye dönük tekrar baktığımda kısa film biraz uzun gelmiş. Sonraki kısa film projemde bu süreyi en az yarısına kadar düşürmeyi hedefliyorum. Kısa öz olacak şekilde. Bazı kısa filmlere bakıyorum öyle bir sarıyor ki, her sahne 1-3 saniye arası oluyor (dediğiniz vur-kaç tekniği bu olsa gerek) ancak etkileyici olması izleyiciyi sonuna kadar izletiyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @monacomen
M
10 ay
Yarbay

Selam tekrar okuyup cevap verdiğin için de mutlu oldum. Konuya gelecek olursak. Adı üzerinde kısa film kısa olmalı ama ne kadar kısa bu tartışılır. Akademi öğrencileri genelde bu kısa filmlerde uzun uzun bakışmalar ve boş boş odalarda geçen sahneler ile izleyicisini yoruyor ve kısa film aslında çok uzunmuş hissine kapılıyor insan. Ama senin çalışmanda istisna olan şu ki kısa kısa görüntüler çabuk çabuk geçerken izleyen çabuk doyuyor. Yani çok fazla görüntü ard arda geliyor ise filmin kısa sürede bitmesini bekliyor insan. Hiç çok uzun tiktok videosu yoktur mesela ama youtube videosu var. Umarım doğru anlatabiliyorumdur. Ellerine sağlık bir gün kariyerinde güzel bir yerlere geleceğine çok inanıyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Bob The Sponge
I
10 ay
Yüzbaşı

Bunu öğrenmem iyi oldu hocam sağolun. Günun birinde bende kalkışırsam böyle bir şeye mutlaka başvuruda bulunurum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Bob The Sponge
B
10 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Anladım hocam. Sahne çeşitliliği biraz fazla, onun yerine gösterilen sahnelerin en iyi %70 veya %50'sini seçip diğerlerini eleyerek muhtemelen kısa filmin etkileyiciliğini arttırabilirim. Youtube'taki audience retention mantığı ile aynı, mümkün olduğunca izleyicinin videonun tamamını izlemesini isteriz. Oran %100'e ne kadar yakınsa o kadar iyi.
Bu mesajda bahsedilenler: @monacomen
B
10 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Rica ederim, eğer bir gün yaparsanız haber edin :) Başarılar dilerim.
Bu mesajda bahsedilenler: @ItsAtakan24
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.