Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
0
Tıklama
6
Öne Çıkarma
İsrail tarafından üretilen Pegasus casus yazılımı, büyük tehlike yaratıyor

A Aoveus Konu Sahibi
2 hafta (541 mesaj)Pegasus, İsrailli siber silah firması olan NSO Group tarafından geliştirilen bir casus yazılım olarak biliniyor ve iOS ve Android’in bazı sürümlerinde büyük bir tehlike yaratıyor. Gerçekleştirilen büyük bir veri sızıntısında casus yazılımın, otoriter rejimlere karşı satıldığı gündeme gelirken, politikacıları, gazetecileri ve aktivistleri hedef almış durumda.Amacının dışına çıkmış durumdaPegasus’un, suçlular ve terör içeren eylemlerin tespiti için kullanılacak şekilde üretildiğini söyleyen NSO Group hakkında, yazılımın amacına göre kullanılmadığına dair büyük iddialar gündeme geldi. Ulaşılan bilgiler arasında virüsün 50’den fazla ülkeye satıldığı ve politikacılar, devlet başkanları, şirketlerin büyük bir kısmına ulaştığı ortaya çıktı.Büyük mesajlaşma uygulaması WhatsApp’da 2019 yılında Pegasus’un 1.400 cep telefonuna siber saldırıda bulunduğunu iddia etmiş ve NSO Group’a dava açmıştı. Şirket’in iddiaları reddetmesiyle beraber whatsapp kullanımına yasaklama getirilmişti.Cihazların tüm foksiyonlarını ele geçiriyorCihazların arama, kamera ve mikrofon gibi tüm foksiyonlarını kullanacak şekilde tasarlanan yazılımın, 2016 yılından günümüze kadar 50.000’den fazla telefon numarası içerdiği ortaya çıkarıldı.Büyük medya kuruluşları, casus yazılımın kişilerin verilerinin sızdırılmasının yanı sıra kişi cinayetlerine de sebep olduğunu düşünüyor ve araştırmalarını sürdürüyorlar. Pegasus casus yazılımının şu an için dünya çapında ne kadar telefonu etkilediği tam olarak bilinmiyor.
Kaynak:https://www.theguardian.com/world/2021/jul/18/revealed-leak-uncovers-global-abuse-of-cyber-surveillance-weapon-nso-group-pegasus

 Haberi Portalda Gör

Nasıl telefonlara girebiliyor peki bu virüs? Mesela uganda devlet başkanı bunu satın aldıysa, devlet uygulamalarının içine mi saklıyor? Teknoloji sitesinde böyle sığ haberleri yapmanıza...
Yoruma Git
Yorumun Devamı hopeyoung - 2 hafta +16
webtekno bile sizden önce haber yaptı bunu dün, eskiden öncüydünüz şimdi takip eden oldunuz.
Yoruma Git
danlabilic - 2 hafta +9
Haberin tüm html kodları gözüküyor.
Haberi böyle nasıl okuyalım?

Edit: Düzeltmişler

Yoruma Git
Yorumun Devamı MehmetNY - 2 hafta +9

H hopeyoung
2 hafta (751 mesaj)
Nasıl telefonlara girebiliyor peki bu virüs? Mesela uganda devlet başkanı bunu satın aldıysa, devlet uygulamalarının içine mi saklıyor? Teknoloji sitesinde böyle sığ haberleri yapmanıza kim izin veriyor? Haber mi dedikodu mu belli değil.Bu mesaja 1 cevap geldi.

D danlabilic
2 hafta (523 mesaj)
webtekno bile sizden önce haber yaptı bunu dün, eskiden öncüydünüz şimdi takip eden oldunuz.

U ugah6aiw
2 hafta (1393 mesaj)
muhtemelen ilk siparişi veren tahmin edemezsiniz... reis... reis... reis...

U ugah6aiw
2 hafta (1393 mesaj)
maaşlı troll bayram ikramiyesi için fazla mesaide...

Bu mesajda bahsedilenler: @hopeyoung

M MehmetNY
2 hafta (1058 mesaj)
Haberin tüm html kodları gözüküyor.
Haberi böyle nasıl okuyalım?

Edit: Düzeltmişler

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MehmetNY -- 21 Temmuz 2021; 3:40:30 >


D Der Meister.
2 hafta (4228 mesaj)
Haber okunacak gibi degil. Html kodlari falan karman corman.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: The HollowR Romeo84
2 hafta (682 mesaj)
valla bizde dinlenecek bilgi kaldı mı bilmiyorum, zamanında fetöcüler tüm gizli devlet bilgilerini istihbarat örgütleriyle paylaştılar.

L labtek38
2 hafta (1410 mesaj)
İşletim sistemi açığı ile telefonu ele geçiriyor gibi anladım. Yani Watsapp kullanmasan da telefonundaki herşeyi kontrol ediyor.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


S shpynx
2 hafta (176 mesaj)
Birkaç adımdan oluşan bir hack saldırısı iMessage ve Whatsapp da Zero-Click (Zero-Day) açığı bulmuşlar kullanıcı herhangi bir işlem yapmasa bile telefona zararlı yazılım yükleniyor (örnek hedef telefona sadece whatsapp çağrısı) ikinci aşama yetki yükseltme ve jailbreak bu sayede de tüm telefonu ellerine geçirebiliyorlar. Eğer ki Whatsapp ve iMessage yöntemi işe yaramaz ise yakın bir bölgede kablosuz ağ üzerinden zararlı yüklenebiliyor bu yöntemde root yetkisi olmasa bile telefonda bazı bilgilere ulaşabiliyorlar.

Amnesty International Security Lab'ın kontrol amacı için geliştirilmiş araç seti var.

Link :https://github.com/mvt-project/mvt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shpynx -- 21 Temmuz 2021; 13:30:17 >U UML
2 hafta (1429 mesaj)
Peki bunu tespit edecek ve engelleyebilecek bi antivirüs yazılımı yok mu?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S shpynx
2 hafta (176 mesaj)
...
Amnesty International Security Lab'ın kontrol amacı için geliştirilmiş araç seti var.

Link :https://github.com/mvt-project/mvt

Bu mesajda bahsedilenler: @UML

S swat882
2 hafta (7751 mesaj)
Valla haberden hiçbir şey anlamadım. Yazılım mı? uygulama mı? telefona nasıl giriyor, indiriliyor mu vsDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.