Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
394
Cevap
0
Tıklama
175
Öne Çıkarma
İslam'ın sadece korku temelli olması

H hynque Konu Sahibi
5 gün (32 mesaj)
Onu yaparsan günah olur cehennemde yanarsın, şunu yaparsan haram olur cehennemde yanarsın, inanmazsan cehennemde yanarsın, bütün bunlar nedir ? Neden benim gibi basit bir canlı bu kitaba inanma gibi bir zeka verilmedi diye sonsuz cehennemde yanıyorum ? Neden bu tanrı profili bu kadar zalim ? Bu tek İslam için geçerli bir durum değil ayrıca.





< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: hayrullah.tr


Kuran'ı açıp okumadığınız o kadar belli ki.Kuran'ı dikkatli okursanız ayetlerde sırayla önce korkutuyor sonra ödüllendireceğinden bahsediyor sonra da ne kadar affedici oldu...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Cerade - 5 gün +185
Konu Dışında açılan konuların;

%50'si kız konusu
%40'ı islamı kötüleme

ancak %10'luk bir kısmı farklı konular

Yanlışım varsa, yanlış deyin
Yoruma Git
Yorumun Devamı FeaRLe$$ - 5 gün +134
Tanrı ona inanmamamı neden bu kadar kızıyor, önemsiyor anlamıyorum. Karınca sana inansa ne olur inanmasa ne olur...
Yoruma Git
Bisikletçi76 - 5 gün +112

B Bisikletçi76
5 gün (63 mesaj)
Tanrı ona inanmamamı neden bu kadar kızıyor, önemsiyor anlamıyorum. Karınca sana inansa ne olur inanmasa ne olur...





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bisikletçi76 -- 7 Nisan 2021; 0:21:12 >
Bu mesaja 8 cevap geldi.

H hynque Konu Sahibi
5 gün (32 mesaj)
Katılıyorum.





< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: hayrullah.tr

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Bisikletçi76

A AI Engineer
5 gün (1085 mesaj)
Ben ülkede öyle inanan görmedim ama. Herkes çok serbest. Geçen gün Cihangir'e giderken dua merkezi inşaatı gördüm. Şaşırdım baya. Uzundur dua merkezi görmemiştim. Ortaköy'de müze dua merkezi hariç tabii. Osmanlı'da varmış ama sanırım baya. Ama bence çok olsalar keşke. Beraber ruh arındırması falan yapardım. Ritüel şeylere ilgim var.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

H hynque Konu Sahibi
5 gün (32 mesaj)
Ritüel cinsel bir şekilde olursa ben de girebilirim hehehhe





< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: hayrullah.tr

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @AI Engineer

L LeBrock
5 gün (4068 mesaj)
Dinsel yapılıyo knk cinsel olsa yerinde duramazsın




Bu mesajda bahsedilenler: @hynque

J Johnny Lesh
5 gün (72 mesaj)
onu yaparsam günah bunu yaparsam günah dedigin nedir ? allah kimseye muhtaç değildir ama herkes ona muhtaçtır. sen adam öldür hırsızlık yap ne bileyim birinin hakkını ye zina yap insanlara kötü davran bunların hepsi kötü sonuclar doğuran ve temelide kötü olan şeyler bu örnekler çoğaltılabilir.

Allah'a inanıp inanmaman senin elinde kimse seni zorlamıyor kaldı ki allah uyarıyor inanmayıp günah işlersen karşılığında ceza alırsın diyor ama bana inanır iyi işler yapar günahlardanda uzak durursan karşılığında bunun mükafatını kat kat fazlasıyla alırsın diyor. burada sorun senin inat edip inanmaman veya bunları bile bile günah işlemense bu senin zararına olur allaha hiç bir zarar dokunduramazsın. ama inanıp da güzel şeyler yapıp güzel bir hayat sürersen bu da senin yararına olacaktır. sence şu sözleri söyleyen allah haşa nasıl zalim olabilir ?

İnsana da, anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte onun için) insana şöyle emrettik: “Bana ve anne babana şükret. Dönüş banadır.” ( Lokman suresi 14 )

İyilikle kötülük eşit olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel şekilde sav. (Bir de bakarsın ki) seninle arasında düşmanlık olan kimse, sıcak/samimi bir dost oluvermiş. (Fussilet suresi 34)





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny Lesh -- 7 Nisan 2021; 1:20:11 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

F FeaRLe$$
5 gün (22 mesaj)
Konu Dışında açılan konuların;

%50'si kız konusu
%40'ı islamı kötüleme

ancak %10'luk bir kısmı farklı konular

Yanlışım varsa, yanlış deyin





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FeaRLe$ -- 7 Nisan 2021; 0:22:46 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

C Cerade
5 gün (433 mesaj)
Kuran'ı açıp okumadığınız o kadar belli ki.Kuran'ı dikkatli okursanız ayetlerde sırayla önce korkutuyor sonra ödüllendireceğinden bahsediyor sonra da ne kadar affedici olduğundan bahsediyor.Korku gereksiz midir ? Haşaa karşılaştırmak gibi olmasın ama anayasalarda niye ceza içeren maddelere ihtiyaç duyuluyor ? Gönül ister herkes kurallara "doğru olduğu için" uysun ama olmuyor.İnsan beyninde korkuya özel bölümler vardır.Ne tesadüf ki insan beyninde en hızlı oluşan duygu korkudur.Aynı şekilde insan beyninde ödül sistemi de vardır.Allah Kuran'da insanın yaratılışında olan her şeyi kullanarak uyarıyor,müjdeliyor,rahatlatıyor.Hem korktuğum için hem ödül istediğim için hem de emirleri doğru ve insanca bir yaşamı mümkün kıldığı için inanıyorum.Neyi emrediyorsa hepsi bizim faydamıza neyi yasaklıyorsa da bizim zararımıza.





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cerade -- 7 Nisan 2021; 1:49:2 >
Bu mesaja 8 cevap geldi.

H hynque Konu Sahibi
5 gün (32 mesaj)
Ben iyi bir insan olsam İslam'ın tüm yasaklarına uysam yine ben cehennemde neden yanacağım ? İnanmamak neden çok kötü bir şey ? Sen çocuğunu karşılıklı mi seviyorsun çocuğun sana ne getirisi oluyor mesela sen çocuğuna elbise aldın çocuğunun sana bir katkısı mı var ? E yok , tanrı neden yaratma ihtiyacı duymuş ? Mükemmel bir tanrı neden onu övecek aciz kullar yaratsın ?





< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: hayrullah.tr

Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Johnny Lesh

E Emre D
5 gün (1364 mesaj)
Cahillik böyle bir şey olsa gerek.




P Pentobarbital Sodyum
5 gün (89 mesaj)
Hepsi masaldan ibaret. Ona kalırsa senin cehenneme mi cennete mi gideceğini zaten biliyor hem de yaratmadan önce. Çünkü zaman kavramı onun için geçerli değil. O geçmişi, geleceği şu anda yaşıyor. Senin ne yapacağını bilen bir tanrı zaten onu yapman için yaratmış demektir. Tanrı ne yapacağımızı bilemez dersen kuranı, biliyor dersen mantığı inkar edersin. Neler yapacağımı önceden bilerek beni yaratan tanrı, seçimlerimin sorumluluğunu benim üstüme yıkıyor saçmalığın danizkası.

Tanrının gözünden biz geleceği bilmediğimiz için özgür irademiz olduğu yanılsamasıyla yaşıyoruz. İyi de kitapta yazmış zaten ahir zaman, kıyamet alametleri, müslümanlar şöyle yapacak, kafirler böyle yapacak sonra kıyamet kopacak falan filan. E zaten biliyosun ne olacağını faturayı niye yaratılmışa kesiyosun? Senaryoyu sen yazmışın zaten. Kafirlerin kim olduğunu biliyosan önceden kafir olsunlar diye yaratmışın zaten.

Semavi dinlerin sınav önermesini mantık düzleminde kurtarmanın imkanı ihtimali yok. Şimdi gelirler saçmalamaya "yaw tamam tanrı biliyo emme sen bilmiyon yaw" falan filan. Kitaba göre şeytan tanrıyı karşısında göre göre onunla iddalaşıyor. Nasıl bir salak kendini yaratan tanrıyla iddalaşır? Hem de gelecekten haberdar olduğunu bile bile. Bu kitapların nasıl yazıldığı da muamma.





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pentobarbital Sodyum -- 7 Nisan 2021; 2:9:43 >
Bu mesaja 6 cevap geldi.

P ProfessionalGamer333
5 gün (681 mesaj)
Sen olayı hiiiiç anlamamışsın.Cahil ateistler gibi konuşuyorsun.Ara sıra o kafanı kaldırda gökyüzüne bak.Güneşin var olma nedeni,sana Yani insanoğluna hayat verebilmek için.Güneş olmasa dünyada hayat olmaz.O güneşin varlığının nedeni tamamen senin hayatını devam ettirmen için var.Dünya da sana oksijen veren o ağaçlar senin temiz hava alabilmen için var.7 24 çalışıp sana bal üreten arılar seni besleyebilmek için var.Tavuk keçi koyun gibi hayvanlar,etinden sütünden yumurtasından yararlanman yani senin sağlıklı beslenmen için ve dünyadaki ekolojik dengeyi sağlayıp senin için yaşanabilir düzenli bir sistem oluşturmak için var.Herşey senin için varken sana bu kadar şeyi bahşeden Allahı redderek seni besleyen hayvanların emeklerini,sana can veren ağacı ve güneşi reddediyorsun.Yani bir bakıma senin için tasarlanmış bu koca modeli reddediyorsun.Seni beslemeye ve dünyadaki ekolojik dengeyi sağlayan hayvanlar senden ahirette şikayetçi olursa ne yapacaksın?Ya rab sen bizi bu kuluna hizmet için görevlendirdin ama bu kulun seni reddediyor.Bu hayvanlar senden şikayetçi olursa ne yapacaksın?
Sen istersen 10000 tane iyilik yap.Sana hayat veren ağacı,güneşi;sana can veren o hayvanların hakkını ödeyebilir misin?





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 4 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hynque

J Johnny Lesh
5 gün (72 mesaj)
iyi bir insan olup islamın tüm yasaklarına uyarsan neden cehennemde yanacaksın ? kim diyor sana bunu ? allah peygamberimize ayette diyor ki; iyilik yapıp sabredenleri görmediği halde bana uyan ve inanları cennetle müjdele. allah bütün kullarını seviyor onlara ben size şah damarınızdan daha yakınım diyor ve bizleri sevmese neden uyarsın neden günah işlerseniz azabımı görürsünüz desin ? ama allah aynı zamanda günah işlemeyin bana kimseyi ortak koşmayın mükafatını da alın diyor. pek sevmem ama cübbeli ahmet hocanın bir lafı vardır cennet bedava cehennem parayla, zinası para, alkolü para, kumarı para, cennet kaç para diyor ki çok güzel ve doğru bir söz cennet için yapacağın şeyler senin de belirttiğin üzere yasaklara uymak ve allaha inanmak ibadetini yapmak bu sana zor gelmesin sen bir başla bunlara hayatın nasıl düzene girecek o içindeki boşluk hissi nasıl dolacak göreceksin ve şaşıracaksın ayrıca sen gönlünü islama açarsan allah da seni doğru yola iletecektir bunu kendisi kuranda söylüyor.

Soruna gelirsek tabii ki senin allah'a kulluk vazifesini yerine getirmemenin allah'a hiç bir zararı yok bu tamamen senin zararına ve yine bu vazifeyi yerine getirmenin allah'a bir katkısı da olmuyor bu da tamamen senin yararına oluyor. Allah cinleri ve insanları yalnızca kendisine ibadet etsin diye yaratmış şimdi diyeceksin ki buna ihtiyacı yok neden yaratmış bizleri, örneğin doktora gittin ve doktor sana ilaç yazdı sende doktora bunları kullanmasam sana bir zararı olur mu diye sordun doktor da doğal olarak bana bir zararı yok ama sana faydası var diye cevap verir değil mi ? işte allah da bizi kendimize ve etrafımıza faydalı olalım sonunda da mükafatını alalım diye yarattı onun bize ihtiyacı yok ama bizim ona ihtiyacımız var onun emirlerine uyalım dünya hayatını iyi yönde kullanalım. burada ne ekersek mahşer günü onu biçeceğiz iyi şeyler yapalım ibadet edelim allah'a inanalım güvenelim ki o gün geldiğinde dünya'da günah işleyip yüzleri karanlıklarda kalanlar gibi değil aydınlıkta kalanlar parıldayanlardan olsun.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hynque

D Determinist
5 gün (630 mesaj)
Cennet de var. Havuç ve sopa yöntemi.




R Reaper87
5 gün (708 mesaj)
Yav inanmazsan inanma kendi hayatın.
Ama inanmak için kendini boşa kandırıyorsun.Zaten mesajlarından belli oluyor niyetin...





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Reaper87 -- 7 Nisan 2021; 3:14:32 >


H hynque Konu Sahibi
5 gün (32 mesaj)
Öncelikle ahahahhahahah, doğa acımasızdır ve bir kaplan beni aç olduğu için öldürür bir tanrı benim köyü olduğum düşüncesine kapılip hadi ben şunu öldüreyim demez. Sen kâinatta herşeyin senin için yaratıldığını düşün, kâinatta sen zaten bir nokta kadar değilsin, değersiz ve boş yapan bir varliksın. Şuanda tavuk sana yemek yapmak için yumurtlamıyor merak etme o yumurtalar o canlının neslini devam ettirme umudu. İslam'ın varlığını bu kadar şey yaratmış Allah'a dayayamazsın. Sen o oksijen gelmeseydi zaten yoktun. Bir bitki bir kuşa besin kaynağı veriyorsa emin ol o bitkinin polenlerini kuşa aktarıp daha da çevreye genlerini yayması için. Şuan modern biyolojinin %50 sinin dayandığı evrim var, sen kendi gözünle deney yapıyorsun binlerce deney var yahu, belki hiç var olmamış bedevinin sözüne kulak asıyorsun. Şuanda uzayda bizden baska canlı olma ihtimali olmama ihtimalinden daha fazla. Mesela her gün gördüğün Ay a kendi gördüğün renkde inanmıyorsun da kutsal kitapta yazan "ay sarıdır" a inanıyorsun. Belki bu düzeni tanrı kurdu diyebilirsin. Bunların hepsi inanç olucaktir. Bilimsel olarak asla kanıtlayamazsın. Burada agnostik yaklaşım sergiliyorum ama sırf bilimin ilerlememesine kanaat getirerek.





< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: hayrullah.tr

Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ProfessionalGamer333

H hynque Konu Sahibi
5 gün (32 mesaj)
Brom Allah gerçekten yeterli bilgi gönderdi mı sence ? Benim sorumu anlamamışsın ama cevabına yanıt olarak; Allah'a neden kulluk etmeliyim ? Allah'a bir yararim mı dokunacak ? Allah kendini tatmin etme ihtiyacı da duyamaz. Bizim ona ihtiyacımız neden var ? Kısacık ömrümüzde ölüp gideceğiz, evreni anlamaya çalışan adam belki de haklıysanız tanrıyı da anlamaya çalışıyordur. Burada din adamları değil bilim insanlarının cennete girmesi gerekir. Sen Allah'a ihtiyacını öleceğin ve sonsuz sessizliğe gömülecegin korkusuyla masal anlatanları dinliyorsun.





< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: hayrullah.tr



Bu mesajda bahsedilenler: @Johnny Lesh

R rulingx33
5 gün (102 mesaj)

R rulingx33
5 gün (102 mesaj)