Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
1
Cevap
69
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İşçinin sözleşmeyi fesih hakkı

T travel-master Konu Sahibi
6 yıl (72 mesaj)
Merhabalar ,forumun bu bölümüne ilk defa giriyorum .iş hukukuyla ilgili danışmak istediğim bir husus olacak ,avukat arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum .


Türkle evli ikameti olan yabancı işçinin fiilen işe başlama Mart 2015
İşçinin çalışma izninin çıkarılmasıyla ilgili evrakları işverene teslimi : Mart 2015

2015 / 3-4-5-6 aylar sigorta primi yatmadı . Maaşlar elden verildi .

1 yıllık Resmi sözleşme : Haziran 2015 de imzalandı . Periyot : Temmuz 2015 - Temmuz 2016
Çalışma izni kartımız : 7 /2015 - 7 /2016

Henüz bu kayıtdışı istihdamla ilgili herhangi bir ihbar ya da şikayet yapılmadı kurumlara.

Sözleşmenin bir nüshası hiçbir zaman işçiye verilmedi . İş Sözleşmesi Eki (İş tanımı ve Çalışma Bakanlığı evrakı verildi sadece )
3 haftadır ısrarla istememize rağmen sadece oyalama ve boş beyanatlar alabildik işverenden .Elimizde yasal ses kayıtları da mevcut (şahısların ses ve telefon kayıtları alabileceğimize dair onaylarını sesli olarak içeren ) . Noter kanalıyla henüz istemedik .
İstemememizin sebebi bizim sadece işyerinden bir an evvel ayrılmak istememiz , başka bir şikayet vs gibi bir sürece girmeye vakit ve enerjimiz yok.

İşverenin bu ilk 4 ay yaptığı kayıtdışı çalıştırma ve iş sözleşmesini ibraz etmemesini

4857 sayılı iş kanunu, 24 maddesi II. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri: başlığında
a) İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.


Bu madde içerisine dahil ederek tek taraflı fesih yapabilir miyiz ?

(Burada Kayıtdışı olan periyodun ,Sözleşme tarihinden önce olması özellikle kafamızı karıştırdı.)
B beratad
6 yıl (1183 mesaj)
Gideceksin notere.Noterden iş sözleşmesinin fesih bildiriminde bulunacaksın.Neden fesih yapıldığının nedenlerinide göstereceksin.4 hafta sonra sözleşme feshedilmiş olacak.Sözleşmeyi feshettikten sonrada eğer alacağın olduğunu düşünüyorsan iş mahkemesinde dava açacaksın ve alacaklarını talep edeceksin.(bu bildirimli fesih)

Birde bildirimsiz fesih var.
Sağlık sebepleri,
Ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmaması,
Ücretinin ödenmemesi,
Bir hafta veya daha fazla işçinin çalışmasını engelleyici bir durumun ortaya çıkması,
Taciz hakaret ve zorba davranışlara maruz kalması
İş sözleşmesinde belirlenen işinin dışında işler yaptırılması

İş kanunda işçi için 24. Maddede işveren için 25. Maddede belirtilen Bildirimsiz (derhal) fesih halinde işçi veya işveren iş sözleşmesini haklı nedenlerle önceden bir bildirimde bulunmadan derhal sona erdirebilir.
Fakat unutulmaması gereken önemli husus şudur Haklı nedenin ortaya çıkması halinde iş sözleşmesi kendiliğinden sona ermemektedir, fesih yetkisine sahip olan fesih bildiriminde bulunması gerekmektedir.
İşten çıkma veya çıkarma ahlak ve iyi niyet kurallarına uymamasından kaynaklanan sebeplerden dolayı ise, eylemin yapıldığı veya eylemin feshe yetkili makam tarafından öğrenildiği tarihten itibaren altı işgünü içerisinde fesih yapılmalıdır. Olayı öğrenme günü sayılmaz ve takip eden iş günleri sayılarak altıncı gün bitiminde haklı fesih yetkisi sona erer.
Yine iş kanunu açısından işyerinde Cumartesi, Pazar günleri ve genel tatil günlerinde çalışılması durumunda bu günlerde iş gününden sayılır. Şayet eylemin üzerinden bir yıldan uzun süre geçti ise fesih hakkı kullanılamaz. Ancak işçinin maddi çıkar sağlaması zimmetine para geçirmesi, rüşvet alması vs halinde bir yıllık süre şartı uygulanmaz.
İşveren Kurumsal Tüzel kişilik ise altı iş günlü süre feshe yetkili makamın öğrendiği günden başlar. Yani şirkette personel departmanı var ise personel departmanına bilgi geldikten sonra 6 gün sayılır.
Bildirimde haklı nedeni belirtme zorunluluğu vardır. Ancak haklı nedenin ne olduğunun detaylı olarak açıklanması zorunlu değildir. Bir uyuşmazlık çıkması halinde haklı neden daha sonra değiştirilemez. Bu nedenle fesih nedeninin başlangıçta doğru tespit edilmesi son derecede önemlidir. Eğer yukarıda anılan haklı fesih nedenlerinden birkaçı ihlal edildi ise, fesih bildiriminde birden fazla haklı neden öne sürülebilir.
Bu mesajda bahsedilenler: @travel-master
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.