Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
11
Cevap
687
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Intel kendi ayağına mı sıkıyor?
E
2 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Intel kendi ayağına mı sıkıyor?
Pandemi döneminde adeta şaha kalkan yonga sektörü ekonomik krizin başlaması ile son yıllardaki en kötü dönemini yaşamaya başladı. Azalan talep nedeniyle sektörde üretim de yavaşlamış durumda. Sektör devlerinin çeyrek dönem gelirleri giderek azalıyor. Bununla birlikte daha kötüsü henüz yaşanmamış olabilir.Intel tepki topluyorYatırım firması Bernstein bilgisayar sektöründe yaşanan stok fazlalığına rağmen Intel’in halen piyasaya ihtiyaçtan fazla bileşen sürmesini eleştirdi. Raflar dolu iken bile en küçük bir boşluğun kendi ürünleri ile doldurulmasını isteyen firmanın oldukça bencil davrandığını ve sektörü de ateşe attığını belirtiyor.Ayrıca Bkz.Intel Arc A380 mobile uyarlandıKrizi fırsata çevirmek istediği anlaşılan Intel’in fiyat ve kapasite imkânlarını stratejik bir silaha dönüştürmeye çalıştığı dile getiriliyor. Ayrıca Intel’in perakende kanallarının tıkandığını bilmesine rağmen sevkiyat yapması kendi ayağına sıkmak olarak tanımlanıyor.Zaten şişmiş olan yonga sektörünü daha da şişirmeye çalışmak elbette krizin daha da uzamasına neden olacak. Düşen ortalama fiyatlar nedeniyle Intel dahil tüm oyuncuların toparlanması da zaman alacak.
Kaynak:https://wccftech.com/intel-is-hurting-pc-market-by-flooding-it-with-products-during-glut-says-firm/

 Haberi Portalda Gör

eski bir esnaf hikayesi vardir, bir yahudi esnafin karsisina bir baskasi dukkan acar, yahudinin musterileri azalmaya baslar. Yahudi de zararina satmak pahasina fiyatlarini indirir. Boyle olunca yeni...
Yoruma Git
Yorumun Devamı symbiat - 2 ay +34
Intel'de ucuz olan ne? Onu da söyleseniz de öğrensek. İşlemci mi? Anakart mı? Ekran kartı mı? SSD mi? Bellek mi?
Yoruma Git
myhotyro - 2 ay +17
Yaşanan stok fazlalığına rağmen intel'in kendine ait fablarda sahip olduğu kapasiteyi kullanıp piyasaya bol miktarda işlemci sürmesi ve bu sayede fiyatların tüketici için uygun sevi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Boşnak Ağa - 2 ay +8
M
2 ay
Binbaşı

Intel krizi fırsata çevirmek istese fiyatlarını revize eder. Sürekli pompaladığı bileşenler hem pahalı, hem geriye ya da ileriye dönük uyumlu değiller.

Intel ve Nvidia sektörün çakalları. Her çakalın sonu eninde sonunda tavuğunu korumak isteyen bir köylü tarafından mıhlanmak olur.
B
2 ay
Çavuş

Yaşanan stok fazlalığına rağmen intel'in kendine ait fablarda sahip olduğu kapasiteyi kullanıp piyasaya bol miktarda işlemci sürmesi ve bu sayede fiyatların tüketici için uygun seviyede seyretmesi (arz - talep kanunu) neden kötü bir şey olsun?


Bu özellikle tüketici için çok iyi ve alkışlanası bir durum.Bu ancak intel'in hissedarlarını mutsuz eder ama o da bizim umurumuzda değil.AMD gibi kısmen iyi bir çekirdek tasarlayınca (Zen 3) hemen giriş seviyesinde ve ucuz olmasıyla bilinen/beklenen Ryzen 3 serisini kesen, tüketiciyi en az 6/12 çekirdek almak zorunda bırakıp bunu da 300 dolara satmaya kalkan, giriş seviyesi R3 serisini ise bir önceki nesil (Zen 2) çekirdeklerine mecbur bırakma benzeri davranışa girmeyen intelimizi tüketici yanında yer almasından ötürü kutluyoruz.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
S
2 ay
Yüzbaşı

eski bir esnaf hikayesi vardir, bir yahudi esnafin karsisina bir baskasi dukkan acar, yahudinin musterileri azalmaya baslar. Yahudi de zararina satmak pahasina fiyatlarini indirir. Boyle olunca yeni gelen esnafta mecburen fiyatlarini indirir zira musteiler kim ucuzsa ondan alisveris yapmaktadirlar.

Kisa bir vakit sonra yeni esnaf yahudiyle konusmak ister ve der ki :

Sende bende zarar ediyoruz, bu boyle giderse dayanamayiz gel fiyatlari makul bir yerde sabitleyelim.

Yahudi esnaf cevaben der ki: Ben senden daha uzun sure dayanabilirim, ve bu senin sonun olur. Sen battikdan sonrada tekrar fiyatlari istedigim sekilde degistirebilirim.

Intel'in (yada herhangi bir kar amacli isletmenin) niyetinin son kullaniciyi dusunmek olmadigini sanirim hemen herkes biliyordur. Intel burda dusuk kar yada zararina urun satarak kuvvetle muhtemel rakiplerinin onunu tikamak istiyordur, kisa vadedeki etkileri ile uzun vadedeki etkileri pek tabiki cok farkli sonuclar dogurabilir. Hep birlikte yasayip gorecegiz, hos o vakitler geldiginde bu gunleri unutacagimiz da ayri bir acmaz (:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi symbiat -- 25 Ocak 2023; 17:58:48 >Bu mesajda bahsedilenler: @Boşnak Ağa
M
2 ay
Binbaşı

Intel'de ucuz olan ne? Onu da söyleseniz de öğrensek. İşlemci mi? Anakart mı? Ekran kartı mı? SSD mi? Bellek mi?Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Boşnak Ağa
B
2 ay
Çavuş

Benim nacizane gördüğüm; İntelimiz hemen her zaman en iyi kaliteyi en uygun fiyata vermiş, sorunsuzluğuyla, uzun yıllar değişim istememesiyle, ikinci elde değerini korumasıyla tüketicisini hep memnun etmiş güzide bir firmamızdır.Mesela AMD severler derneği üyesi kimi arkadaşlarımız 8700K'nın fiyatı (1500 lira civarındaydı) ve soketin 2 nesil kullanılabilir olması sebebiyle intelimizi yerden yere vurup daha çok çekirdekli olması, fiyatının (hatırladığım kadarıyla 1100 lira civarındaydı) biraz daha az olması nedeniyle oyunda rakibine göre çoğu yerde ciddi miktarda geri kalmasına ve kimi ram uyumu/usb sorunlarına rağmen 2700 övüp, aldılar, aldırdılar.Ve tabi sonra 3700 çıkınca 8700K alıp fişi çekmiş, uzun süredir en iyi oyun performansını alan arkadaşlarımıza oyunda biraz yaklaşabilmek için 2700'lerini ikinci elde bin bir emekle, ve zahmetle, ve uğraşıyla satıp 3700 aldılar.Kovid dönemi 3 maske üst üste takıp, kırmızı bulaşık eldiveniyle ikinci elde sattığı işlemcisini teslim etmeye giden adam tanıyorum ben.Bakın bu bir dramdır.Yetmedi kısa süre sonra birçoğu 3700'leri 5600/5700 ile aynı sebepten değiştirdiler.. Tabi bu arada yaşanan 300 ve 400 çipsetli anakartların AMD tarafından çöp edilmesi girişimi ve bu sırada yaşananlara hiç değinmiyorum zira AMD severler derneği soket güvencesi diye işlemci sonrası işlemci değiştirirken 8700K kullanıcıları arkasına yaslanmış keyifle zirve performans alarak oyun oynuyordu yıllardır.
Of of of of of rezalete çekilen çileye bakar mısın?Hatırlayınca üzüldüm yine.
Şimdi soket güvencesi diye diye 2700X alan mı kar etti ve hatta rahat etti, 8700K alan mı?Zen 3 çekirdekli 4/8 ryzen 5000 serisi işlemci nerede diye asla sormuyorum tabi ben.Zen 3 alabilmek için tüketiciyi minimum 6/12 ryzen 5600X'e mahkum eden, bu uğurda ancak alder lake tarafından perişan edildikten sonra mecburen ve apar topar çıkartılan düz ryzen 5600 neden başta çıkarılmadı ve ryzen 3600 gibi 170$ civarında satılmadı da bu yolla insanlar 299$lık 5600X'e AMD tarafından mecbur edildi gibi soruların sorulması elbette bana düşmez.Ve yine, bir nesilde nasıl oldu da 150-170$lık 6/12 işlemci (ryzen 3600) bir anda oyunda yüzde beş öne geçince 299$ oldu (ryzen 5600X) anlamadım.Niye önce pahalı 570 anakartlar çıktı ondan aylar aylar sonra 550 çipsetli anakartlar çıktı demek de asla istemiyorum. Zaten ben hayatını zar zor ikame eden 25 yaşında garson bir arkadaşınızım. Bilmem anlamam.Ve bu arada ve her zamanki gibi İntelimiz tüketicisini düşündü ve hamlesini yaptı. 4/8 işlemcileri, 6/12 işlemcileri güncel mimarilerde gayet uygun fiyata sattı.İntelimizde böyle yeni mimari alacaksan 299$lık 6/12 alacaksın gibi şeyler yok. Anakart 2 seriyi destekler ve aldığın işlemciden problemsiz çatır çatır performans alırsın. Şu anda yeni seriler çok çekirdek performanslarıyla, zirve oyun performanslarıyla, çekirdek sayısında, günlük kullanıcının sıradan kullanımında görülen inanılmaz enerji verimlilikleriyle vs alanı memnun etmeye devam ediyor.4/8 12100F alan bedavadan az pahalıya şaşırılacak performans alıyor12400F alan, 13500 (14 çekirdek 20 izlek) alan komik seviyedeki enerji tüketimi ile harika performans alıyor falan.Son yılların en muhteşem işlemcilerinden olan 13600K ve 13700F'den bahsetmiyorum bile.Değerli hocam, sağdan bakıyorum, soldan bakıyorum, o taraftan bakıyorum, bu taraftan bakıyorum her yönden bakıyorum intelimiz her açıdan tüketicisini rahat ettiriyor ve rakibinden daha fazla düşünüyor diye görüyorum. AMD tüketici memnuniyetinde kendini daha iyi bir konuma taşır diye ümit etmekten başka bir çare kalmıyor bana. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Boşnak Ağa -- 25 Ocak 2023; 19:55:56 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @myhotyro
E
2 ay
Çavuş

Bunu neredeyse her seride soket değiştiren ve giriş seviyesi anakartlarina ram frekansı limitörü koyan ve kullanıcısını enayi hissettiren intele
Ekran kartı sektörüne girmeye çalışıp elini yüzüne bulaştıran intele
AMD nin batık yıllarında yeni seri diye aynı işlemcileri ad degistirerek satan intele
Yıllarca dandik stok işlemci sogutucusuyla milleti mağdur eden intele diyebilir misin bilmiyorum ama şunu anlıyorum sen apaçık bir fanboysun
(Bu arada Son nesil intel işlemciler ciddi işler başarıyor.Ama bu fanboy olmayı gerektirmiyor.)
Yapıcı eleştirmek bilgi ister.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Boşnak Ağa
B
2 ay
Çavuş

"Yapıcı eleştirmek bilgi ister."


100 Katılıyorum hocam. Maalesef bende her şey var ama bilgi konusunda sınıfta kalıyorum. Bunu kabul etmek zorundayım.


Bu arada inanmak ve o günleri görmek istiyorum ki gün gelecek intelimiz hepimizi nvidia ve radeon'dan kurtarıp yeniden önce 300$ altı ekran kartı piyasasını sonra zirveleri darmadağın edecek.Tüketiciler olarak hepimiz çok uzun olmayan bir süreçte rezil hale gelmiş güncel ekran kartı piyasasını tüketici lehine yeniden raya oturttuğu için ellerimiz kızarana kadar inteli alkışlayacağız, intel ekran kartı alacağız, intel önereceğiz. Buna inancım tam.
Bu mesajda bahsedilenler: @erdoka11234
O
2 ay
Yüzbaşı

Bir şekilde rakibi 7000 serisi işlemcilerde fiyat indirimine gitmek zorunda kaldı. Bunu neden yaptı?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @myhotyro
C
2 ay
Çavuş

He tamam anladık bütün firmalar kullanıcı düşmanı bir tek AMD kullanıcıyı düşünüyor tamam. AMD sadece kullanıcının iyiliğini istiyor diğer herkes sadece parayı düşünüyor tamam. Ya bir gidin Allah aşkına. Adamlar elbette bunu fırsata çevirmek isteyecek. Ha kullanıcıya absürt fiyat olarak bunu yansıtırsa kullanıcı da cevabını verecek.Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
2 ay
Teğmen

AMD aslında bu Nvidia'dan İntel'den daha bile para göz olabilir, Ryzen serisinde azıcık öne geçince hemen Ryzen 3 üretmeyi bıraktı, bir de intel kadar pazarda güçlü olsa kim bilir neler yapacak.

Ki bunu 2600X,3600 ve şuanda 5600X kullanan ve AMD'den hisse almış biri olarak söylüyorum.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Canoktun
D
2 ay
Yarbay

5-6 sene öncesinde orta üst seviye anakart 150-200 dolara alinabilirken bugün giriş seviyesi anakart bile 150 dolar olmuş, piyasayı şişirmek yerine biraz insaflı fiyat belirlemesi yapın bari, amacınız ne
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.