Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
31
Cevap
0
Tıklama
9
Öne Çıkarma
Intel’in CEO’su değişiyor

N northwood Konu Sahibi
2 ay (3630 mesaj)Yarıiletken üreticisi eski nodu temel alan yeni işlemcilerini tanıtırken yönetim ekibinde önemli bir değişikliğe gideceğini de duyurdu.Bob Swan 2 yılın ardından ayrılıyor2018 yılında Intel’in geçici CEO’su olarak göreve başlayan Bob Swan yapılan duyuruya göre görevinden ayrılıyor. 15 Şubat’a kadar koltuğunda kalacak Swan daha sonrasında görevini hali hazırda VMWare’de CEO görevini yürüten Pat Gelsinger’e devredecek. Açıklamaya göre CEO değişikliğinin arkasında Intel’in mali performansı yatmıyor. Dahası firma belirlediği hedeflerin üzerinde sergilediği performans verilerini önümüzdeki dönemde yayınlacak. 21 Ocak’ta paylaşılacak detayların arasında 7 nm’de katedilen gelişme de yer alacak. Pat Gelsinger ise USB ve Wi-Fi gibi standartların oluşturulmasında önemli rol oynayan ve kariyerine Intel’de başlamış bir isim. Bununla birlikte Gelsinger daha önce 14 nesil Core ve Xeon işlemci ailesinde kilit öneme sahip bir rol üstlenmişti.Ayrıca Bkz.Intel 10 nm Ice Lake Xeon işlemcilerinin üretimine başladıYatırımcıların Pat Gelsinger’den beklentisi ise firmayı bulunduğu zor durumdan kurtarmak ve teknoloji alanında sahip olduğu 40 yılı aşkın tecrübesiyle Intel’e yön vermesi. Buna karşın kararın ardından Intel’in stok değeri %10’un üzerinde düşerken VMWare’de ise %5’lik değer kaybı gözlemlendi. 
Kaynak:https://www.techpowerup.com/277233/intel-ceo-bob-swan-to-step-down-effective-february

 Haberi Portalda Gör

g
Yoruma Git
Yorumun Devamı Luke Neil - 2 ay +37
Yeni CEO kaç nanometre?
Yoruma Git
BekirHan - 2 ay +24
intel fanboyların uğruna fotomontajlar yaptığı hayallerde ryzen'ı gömdüğü ceoydu. istifa haberi duyulunca intel hisseleri %13 değer kazandı.

alem ceo görsün ceo!:

Yoruma Git
Yorumun Devamı eskibirkurt - 2 ay +20

B BekirHan
2 ay (2637 mesaj)

S shockwave error
2 ay (2305 mesaj)
haberi ne zaman gelecek diyorduk bizde
M Megavolt
2 ay (665 mesaj)
Haberlerlerdeki "mavi ekip, kırmızı ekip, yeşil ekip" ibarelerini azalt keşke.Tamam ingilizcede öyle diyorlar ama biz Türkiye de buna pek hazır değiliz.Yapmacık geliyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

E eskibirkurt
2 ay (4253 mesaj)
intel fanboyların uğruna fotomontajlar yaptığı hayallerde ryzen'ı gömdüğü ceoydu. istifa haberi duyulunca intel hisseleri %13 değer kazandı.

alem ceo görsün ceo!:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 13 Ocak 2021; 22:18:53 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

L Luke Neil
2 ay (226 mesaj)
giden ceo aslında intelin geçmişten gelen ağır sorunları düşünüldüğünde başarılı sayılabilecek bir dönem geçirdi. intelin 10nm gecikmesi, mimari sıkıntılar gibi çözümü minimum 2-3 yıl ortalamada 5 yıl alacak sorunların tümü berbat brain krzanich döneminin sorunları. mühendis olmasına rağmen berbat bir yönetim sergiledi. döneminde intel hantallaştı ve rahata alıştı. duraklama norm haline geldi. görevden alınma sebebi bile utanç verici oldu.

ondan kalan bu dev sorunlar kısa sürede mucizevi şekilde çözülebilecek sorunlar asla değildi. intel gibi devasa şirketlerin yön değiştirmesi dev gemiler gibi çok zor oluyor ve zaman alıyor. bu açıdan ekonomist kökenli olmasına mühendis olmamasına rağmen döneminde bitmiş görünen 10nm yi büyük sunucu işlemcileri üretilebilecek kadar geliştiren, süper fin gelişimini sağlayan ekibi kuran, wafer kapasitesini iki katına çıkaran, yeni ve modern fablar kuran, sürekli yeni mimari geliştiren ekiplere yol açan ve jim keller gibi mimarları bünyesine katan, yanlışta ısrarcılıklarıyla 10nm'nin tıkanmasına yol açan ekibi tümden tasviye eden, önde olan dönemde gereksiz yere işten çıkarılan yeteneklerin bir çoğunu geri işe alıp firmaya dinamizim katan, son habere göre 7nm de büyük ilerleme sağlanmasına yol açan ekibi kuran şimdiki ceo bence yapılabilecek en iyi geçiş dönemini sağladı. brain döneminin sorunlarını çözmede çok yol almasına rağmen ekonomist kökenli olması çok eleştirildi. umarım yerine geçen mühendis brain gibi yine saçmalamaz.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

B Bloodin
2 ay (2672 mesaj)
Bir de şey var "Cupertinolu firma..."
Bu mesajda bahsedilenler: @Megavolt

N northwood Konu Sahibi
2 ay (3630 mesaj)
Hocam yazıda akıcılığı sağlamak ve sürekli aynı kelimelerin tekrarına düşmemek için Intel yerine kullanıyorum bu ifadeleri. Hoş da aynı zamanda. Niyetim yapmacıklık değil. Güzel bir yenilik olarak değerlendirin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi northwood -- 13 Ocak 2021; 22:46:0 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Megavolt

N northwood Konu Sahibi
2 ay (3630 mesaj)
Editörün seçimi.
Keyifle okuduğum bir yorum oldu.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Luke Neil

L Luke Neil
2 ay (226 mesaj)
teşekkür ederim. fırsattan istifade ekleme yapayım. bu ceo döneminde daha önce çok kere denenmesine rağmen bir türlü başarılamayan rekabet edebilir mobil-sunucu ve oyuncu gpuları ilk defa çok ciddi ilerleme kaydetti. sadece sunucu gpu pazarı bile intele inanılmaz büyük ve hızla gelişen bir pazarın kapısını açtı. büyük hızla gelişen fpga pazarında ciddi atılım yaptı ki amd buna daha büyük bir fpga üreticisini alarak cevap vermek zorunda kaldı. ai yongalar ve mobileye gibi otonom sürüş sistemleri üreten geleceği çok parlak birçok şirket intel bünyesine alındı ve bunların her sene ciddi getirisi olmaya başladı. kar edemeyen verimsiz bellek üretimi birimi elden çıkarıldı. geleceğe yanıt olması açısından şimdiden little big mimarisi tasarlandı ve bu sene piyasaya sunulacak deniyor. bu ceo bence çok güzel bir temel kurdu intele. firmanın üzerindeki ölü toprağı atılmış gibi duruyor. şirket portföyü ciddi genişledi. 7nm de ciddi gelişim olduğu haberi bile başlı başına önemli. belkide onun kısa sürede kurduğu temel üzerinden şirket ileride ciddi kar edecek ve övgüyü yeni ceo alacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @northwood

6 6s
2 ay (263 mesaj)
10nm'den, 7nm geçişin bu kadar sancılı olmayacağının sinyali yıllardır veriliyordu zaten. Üretim tekniklerine yönelik tüm çalışmaların, basamak şeklinde ilerlemediği, 7nm çalışmalarının bu yüzden beklenenden daha kısa süreceği konuşuluyordu. Bu yüzden intel adına umutluydum. Tüm bunlar, esasen 10nm'de denen tekniğin yüksek hassasiyetine bağlı kusurlarını istenilen seviyeye indirilememesinden kaynaklı. Ayrıntıya girmiyorum internette zaten benim anlatacağımdan çok daha kapsamlı bilgiler var.
Şu 7nm geçiş 3 sene içerisinde başarılırsa, zaten önleri açık gözüküyor, transistor yoğunluğu muazzam yüksek seviyede çıkacağı öngörülüyor. Eğer doğru adımlar atmaya devam ederlerse rekabete geri dönebilirler, üretim tekniklerinin ticari adlarına fazla takılmamak gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 13 Ocak 2021; 23:25:36 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Luke Neil

L Luke Neil
2 ay (226 mesaj)
tüm dünyanın en ileri üretim tekniği için tsmc'nin eline bakması şirketlerin tsmc kapısında sıra olması hiçbirimiz için iyi olmaz. bu açıdan samsung ile beraber intel tarafından gelen güzel haberler cep telefonundan masaüstüne tüm alıcılar için iyi haber. zaten bugünkü intel hisse artışının temel sebebi de ceo açıklamasının yanına iliştirilen yeni bilançonun beklenenden de iyi geleceği açıklaması yanında 7nm de büyük ilerleme kaydettik ayın 21inde ayrıntılarını paylaşıyoruz şeklindeki intel açıklamasından geliyor. yatırımcılar 7nm de gecikme var haberine sonbaharda çok olumsuz olumsuz tepki verdikleri gibi 7nm ile ilgili olumlu habere de çok olumlu tepki gösteriyorlar. umarım tsmc ile yarışabilir hale gelirler yoksa tsmc cok ciddi fiyat arttıracak
Bu mesajda bahsedilenler: @6s

D darkaura
2 ay (6580 mesaj)
intel istedigi sonuclari alamiyinca zirt pirt teknik direktor degistiren super lig takimi gibi olmus.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

E eskibirkurt
2 ay (4253 mesaj)
bazıları tarih oldu bazıları ise tarihi yazıyor...

AMD CEO'su Dr. Lisa Su çip endüstrisinin en büyük ödülünü aldı

Advanced Micro Devices CEO'su Dr. Lisa Su Robert N. Noyce ödülünü almaya hak kazandı. Ödül çevrimiçi olarak ilk kez bir kadına verildi.
Advanced Micro Devices CEO'su Dr. Lisa Su Robert N. Noyce ödülünün 2020 yılı kazananı oldu.
2014 yılından beri AMD'ye liderlik eden Dr. Lisa Su, ödülü çevrimiçi bir törenle aldı. Pandemiden dolayı çevrimiçi olarak verilen ödül, normalde California'da gerçekleşen bir törenle veriliyor ve 1000 civarında katılımcıya ev sahipliği yapıyor.


Robert N. Noyce ödülü 1991 yılından veri dağıtılmakta. Ödül ilk kez bir kadına veriliyor. Semiconductor Industry Association tarafından verilen ödül, her yıl olağanüstü katkıda bulunan bir lidere verilmekte. Dr. Lisa Su ödülü alırken yaptığı konuşmasında "İyi akıl hocalarına sahip olduğum için çok şanslıydım" dedi.
Dr. Lisa Su AMD'de sadece CEO değil. Aynı zamanda başkan ve ek olarak yönetim kurulunda yer alıyor. 2017 yılında Zen mimarisi ile tekrar rekabete katılan ve hisse değerini katlayan AMD, 4 yıllık gelecek planına sadık kaldı ve pazar payı kazanmaya devam etti. Geçen yıl piyasaya sürülen Zen 2 mimarisi, AMD'nin hız kesmeden işlemci pazarında büyümesine yardımcı oldu. AMD'nin geçtiğimiz aylarda son kullanıcıya tanıttığı Ryzen 5000 serisi işlemciler hem tek çekirdek hem de çok çekirdek performansında rakibi Intel'in önüne geçmeyi başardı. AMD şu anda 2007 yılından beri ulaştığı en yüksek pazar payına sahip ve büyümeye devam ediyor.
CEO görevinden önce COO olarak görev yapan Su, Freescale Semiconductor, IBM ve Texas Instruments dahil olmak üzere çeşitli yarı iletken şirketlerinde üst düzey görevlerde çalıştı.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
https://www.donanimhaber.com/fortune-yilin-is-insanlarini-secti-lisa-su-2-siraya-yerlesti--127622

Fortune yılın iş insanlarını seçti: Lisa SU 2. sıraya yerleşti

ABD merkezli iş dergisi Fortune yılın iş insanları listesini yayınladı. Listede kırmızı ekibin lideri Lisa SU dikkat çekti. Bunun arkasında AMD’nin son birkaç yıl içerisindeki hızlı yükselişi yatıyor.

Fortune dergisi yılın iş insanlarını seçti. Elon Musk’ın birinci sırada yer aldığı listede 2. sırada Lisa SU ve 3. sırada Jensen Huang yer aldı.

AMD'yi uçurumun kenarından alan isim

AMD’nin CEO koltuğunda oturan Lisa SU’nun bu yıl listeye ikinci sıradan hızlı bir giriş yapmasında itici güç batmak üzere olan AMD’yi zirveye çıkarması olmuş.
Üstelik önceki yıla kıyasla %44’lük artışla 9 milyar dolara yaklaşan satışların yanı sıra firmanın stok değerinde de benzeri zor bulunacak artış kayda geçti.
2016 yılında 2 dolar seviyesinde dolaşan AMD hisseleri bugünlerde 85 dolar’ı geçmiş bulunuyor. Bu da AMD’nin stok market değerini 100 milyar doların üzerine taşıyor.

ve ekşisözlükten bir yorum

"xilinx'i sadece hisse senedi değişimi ile 35 milyar dolara satın alarak şovunu yapan süper kadın.
resmen intel'e korkma titre demiştir."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 14 Ocak 2021; 1:27:19 >


E eskibirkurt
2 ay (4253 mesaj)
Videoyu izlemek için tıklayınız
çok başarılıydı çoook...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 14 Ocak 2021; 1:29:48 >


Bu mesajda bahsedilenler: @darkaura

F fhrstw
2 ay (1207 mesaj)
Intel rezalet yönetiliyordu zaten pandemide hisse değeri düşen bir kaç teknoloji şirketinden biri.
R Romeo84
2 ay (529 mesaj)
hissedarlar demiş ki şu 14nm yi görevden alın...adam orda takıldı kaldı...
Z Zenohsama
2 ay (432 mesaj)
@Boşnakağa'nın idolü değil miydi, yazık olmuş. "Intel çoh eyi yönetiliyo yiğenim."

Üstattan daha 14 +++/2x4 falan bekliyorduk ya.< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zenohsama -- 14 Ocak 2021; 9:49:57 >


Bu mesajda bahsedilenler: @eskibirkurt