Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
25
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Intel 3.5 milyar dolara New Mexico fabrikasını genişletiyor

E ekrem71 Konu Sahibi
3 ay (28210 mesaj)Yonga krizinin giderek derinleştiği bugünlerde yarı iletken devleri de yatırımlarını arttırıyor. Otomotiv sektörüne 6-8 ay içerisinde yonga üretimine hazır olma vaadi veren Intel fabrikalarını genişletmeye başlıyor. 3.5 milyar dolar yatırımIntel patronu Pat Kissinger yaptığı açıklamada New Mexico eyaletinde yer alan Rio Rancho yonga üretim tesislerine 3.5 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Yatırım planı gelecek hafta resmi bir etkinlikle detaylanacak. Ayrıca Bkz.Nintendo gelecekte "yeni özel oyunlara" daha fazla ağırlık verecekIDM 2.0 olarak tanımlanan ve daha verimli bir döküm ağı kurmayı hedefleyen proje kapsamında genişletilecek olan tesislerde üçüncü taraf müşterilere hizmet verilecek. Ayrıca Intel kendi yongalarının da bir kısmını üretmeye devam edecek.Intel yeni üretim tesisleri ve teknolojilerine 20 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Bunun için ABD hükümetinin planında olan finansman kapsamından yararlanmak istiyor. Intel ayrıca İsrail’deki operasyonlarına da 600 milyon dolar yatırım yapıyor. Bunun 400 milyon doları Mobileye iştirakine ayrılırken 200 milyon doları da diğer tesislerine sağlanacak. 

  Haberi Portalda Gör

Türkiye'de çip üretecek insan gücümü var?
Yoruma Git
serbestgun123456789 - 3 ay +16
İmkansız hocam. Türkiye'nin ne yazık ki uluslararası ilişkiler ve dış politikada sicili hiç iyi değil bunda gerek yalanlar, gerek ise bizim yanlış politikalar yürütmemizden de ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı CaptainReinhard34 - 3 ay +14
Her şeyi geçtim. Siz yatırımcı olsanız ve şöyle bir 10 dk haberlere baksanız türkiye de yatırım yapar mıydınız?
Yoruma Git
clb12 - 3 ay +12

C celeroni
3 ay (400 mesaj)
aslında şu çip krizinde, tmsc gibi firmaları ikna edip, hazır insangücü de ucuzlamışken Türkiye'ye çip fabrikası mı kurdursak ne?Bu mesaja 3 cevap geldi.

S serbestgun123456789
3 ay (25 mesaj)
Türkiye'de çip üretecek insan gücümü var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serbestgun123456789 -- 3 Mayıs 2021; 23:36:0 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @celeroni

C CaptainReinhard34
3 ay (101 mesaj)
İmkansız hocam. Türkiye'nin ne yazık ki uluslararası ilişkiler ve dış politikada sicili hiç iyi değil bunda gerek yalanlar, gerek ise bizim yanlış politikalar yürütmemizden de kaynaklanıyor. Basın özgürlüğünün olmadığı kendi halkının canla ve başka ülkeden kaçmak istediği, siyasi ortamın bozuk olduğu ve cumhurbaşkanının kafasına göre bir gecede istediği yere el koyup istediği başkanı değiştirmesi yüzünden büyük şirketler ülkemize kolay, kolay gelmez. Çinliler geliyor bir tek onlarda çok düşük yatırımlarla geliyorlar. Türkiye'de hükümet değişmeden büyük bir ekonomik değişim beklemeyin ülke daha da fakirleşecek her geçen gün bu en iyi ekonomi uzmanları tarafından belirtilen bir gerçek.Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @celeroni

C clb12
3 ay (2758 mesaj)
Her şeyi geçtim. Siz yatırımcı olsanız ve şöyle bir 10 dk haberlere baksanız türkiye de yatırım yapar mıydınız?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @celeroni

C celeroni
3 ay (400 mesaj)
Türkiye'de çip üretecek insan gücü var ve üretiliyor (Tübitak). Bununla birlikte var olan insan gücünün daha da fazla eğitilmesi gerektiğini de düşünüyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serbestgun123456789

C celeroni
3 ay (400 mesaj)
ben yatırımcı olsam yaparım. bu konularda zarar dahi edeceğimi bilsem yaparım. keşke imkanım olsa... Ama uluslar arası yatırımcıların yatırımlarını kılı kırk yararak yaptıklarını biliyorum. Size katılıyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @clb12

C celeroni
3 ay (400 mesaj)
her ülkenin kendi iç dinamiklerinde sorunlar var. Amerika'da da var. Çinde de var. biz ülkemizdekileri gördüğümüz için göze batıyor. Daha yeni Almanya ve Fransa'da emekli askerler yönetimin değişmesi ile ilgili muhtıra verdiler. Amerika'da seçimler esnasında insanlar ayaklandı. HEr ülkenin siyasi çalkantıları var.
Siyasi anlamda sizinle tartışmak niyetinde değilim. Bununla birlikte ülkemizin konumu birçok ürünün üretim merkezi olması için oldukça ideal. bu konuda devlet teşvikleri de sınırsız yeter ki isteyin.

Bu mesajda bahsedilenler: @CaptainReinhard34

P patatessiz patso
3 ay (1552 mesaj)
Tübitak çip mi üretiyor? Kaynak var mı?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @celeroni

W Windows 11
3 ay (7246 mesaj)
Biz çip üretemeyiz, ancak batının gönderdiği çöpün dönüştürülmesi işini yapabiliriz. (yapıyoruz da)

_____________________________

Eski kullanıcı adı: Windows10Bu mesajda bahsedilenler: @serbestgun123456789

W WalkerCyborgCK
3 ay (93 mesaj)
Gerçekten bu çip krizi biran önce çözüme kavuşmalı. Teknolojinin bu denli geliştiği ve artık kullanmakta olduğumuz hemen her şeyde işlemci olduğu düşünülürse Intel güzel bir adım atmış. Keşke bizim ülkemizde de bir çip fabrikası olsa da hem istihdam adına kazanç sağlansa, hem de bu krizi fırsata çevirerek kazanç sağlasak. Ama özellikle TSMC de sıra bekleyen rakipleri için Intel güzel adımlar atmaya devam ediyor. Üretim artarsa biz son kullanıcılar olarak kazanırız.

T Terenas1
3 ay (58 mesaj)
Intel'in yeni teknolojileri yolda demek oluyor bu, teknolojinin gelişimi açısından gerçekten güzel haber bu Harcanan para da hiç basit değil bu fabrikadan çıkacak olan teknolojileri şimdiden merka ettim açıkçası.

C caglar.35
3 ay (72 mesaj)
Bence harika bir haber. Zaten son zamanlarda chip üretiminde yaşanan sorunları düşünürsek bu biraz nefes aldıracaktır. Ayrıca Intel'in yeni teknolojiler çıkartan bir firma olduğunu düşünürsek yeni gelişmeler olacağını düşünüyorum. Ve yapılan yatırım da az değil. Eminim ilerleyen zamanlarda son kullanıcıyı rahatlatacak hamlelerden biridir.

Z za1
3 ay (191 mesaj)
intel bu köyün ağası benim diyor, piyasada adı ne zaman olumsuz geçse sanki bir fabrika açarak ben sizin ağanızım bakın gücüm kudretim bu diyor, şimdi de açmayı duyurduğu fabrika için ''üçüncü taraf müşterileri'' ibaresi dikkat edilmesi gereken nokta, diyor ki ağamız ; ben kendi alanımda zaten 1 numarayım başka kulvarlarda da yatırım yaparak büyümeye devam ediyorum...yalnız rakamlar gerçekten muazzam 20 M $ diyor ağam

D darkaura
3 ay (6720 mesaj)
intelin sansi tarihinin en kotu performansi gosterdigi zamanlarin buyuk bir chip talebine denk gelmis olmasi. rakipleri cok rekabetci urunlerle karsisina cikmis olsada gene buyuk karlar yapip buyumeye devam edebiliyor.

M mekanikk.g
3 ay (48 mesaj)
Bu çip üretme mevzusuna neden bu kadar önyargılısınız bir firma üstelenip yapamaz mı bu işi
C clb12
3 ay (2758 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: celeroni

ben yatırımcı olsam yaparım. bu konularda zarar dahi edeceğimi bilsem yaparım. keşke imkanım olsa... Ama uluslar arası yatırımcıların yatırımlarını kılı kırk yararak yaptıklarını biliyorum. Size katılıyorum.
Kimse zararına yatırım yapmaz. Bırak bu işleri.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

F fleimkepa
3 ay (88 mesaj)
Yeni gelişmeler yeni teknolojiler doğurur intel her zaman olduğu gibi yenilikler ile gelecek

M MogoLKhan
3 ay (4707 mesaj)
Kardeş ulkeyi kompile ypg ye lpg ye teslim edelim gelsinler senin eve Tsmc kursunlar öyle bir anlatiyorsunuzki karişmamak için kendimi zor tutuyorum , yahu 1945 de ki fabrikalarimiz vardida acaba almanlarmi bombaladi diye.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @CaptainReinhard34

C celeroni
3 ay (400 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: clb12

Kimse zararına yatırım yapmaz. Bırak bu işleri.

Alıntıları Göster
tamam bıraktım hem de hemen. sakın kızma...