Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İnsan özünde iyi midir?

Y yukaridakineselamlar Konu Sahibi
7 ay (1 mesaj)
Doğrusu ben iyi olmadığını düşünüyorum sonuçta insanlar var olduklarından beri sürekli doğaya ve kendilerine zarar vermektedir. Ayrıca birbirlerine karşı sürekli bir üstünlük kurma çabasında. Dolayısıyla insanların özünün iyi olmadığını düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yukaridakineselamlar -- 17 Ekim 2021; 1:35:30 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


N Nat Alianovna
7 ay (1758 mesaj)
Pesimist (karamsar) görüşler insanı özünde kötü, optimist (iyimser) görüşler iyi bulur. İnsan doğası fevkalade kompleks, insan davranışları hem iyi hem kötü sonuca çıkabildiği ve insanlar sayısız tipte olduğu için bence net bir cevabı yok. İlkellik, bilgisizlik, bencillik ve düşüncesizlik çerçevesinde insanın kötülüğü ağır basıyor denebilse bile insanların çoğu bilinçli kötülük yapmaz aksine genellikle iyilik için çalışır bu iyilik yalnızca kendi iyiliği olsa bile. Ama bunun bile istisnaları var. Parantez içerisinde mazoşistlerden, bilişsel çelişki içerisindeki bilinçli self destruktiflerden söz edilebilir, ki self destruktif demişken çevresel sürdürebilirlik sorunları ve gelecek kuşakların sıhhati söz konusu olunca insanların çok ciddi bir kısmı egoistik bir nihilizm ve bağlamdan kopukluk içerisinde. Benim en büyük hayalim insanlara tabiatın çıplak gerçekliğini gösterebilmekti. Tabiatın hem geçici efendisi hem de açıkça köleleri ve çocuklarıyız. Ama bunu kimse açık seçik göremiyor. Gülünç bir şekilde "tabiatı korumaya çalışıyoruz". Kimi kimden koruyoruz? Zaten koca kainatı kontrol etmek kimin haddine? Asıl biz tabiattan korunmalı ve onu tanıyıp idare etmeyi öğrenmeliyiz. Aksi takdirde biz de yaşamımız boyunca tekmeleniriz. Çocuklarımız da tekmelenir. Hem de tabiatın gayrikişisel, her şeye uyum sağlayan, her şeye dönüşen ve her şeye yeten, her daim yenilenen ve yeniden ortaya çıkan haşmetli güçleri tarafından.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


N nihilist karga
7 ay (34 mesaj)
insan özünde ne iyidir ne de kötü. her insanın bir kötü yanı vardır, kontrol edebilen iyi insandır edemeyen kötü insandır.

her insanın içinde korkunç bir potansiyel yatıyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T The souls migration
7 ay (4713 mesaj)
buna benzer açılan çok konu var forumda. her insan, bir fıtrat üzerinedir. iyi mi olacak, kötü mü olacak artık aklınıza her şeyi getirebilirsiniz. o fıtrat üzerine, sapma olmaksızın bir yol çizer kendine. hemen akla kader geliyor. bana yalan söylediler, kaderden hiç bahsetmediler..
G Guest-94E0EF87A
7 ay (486 mesaj)
Her insan bir evren gibi, herkese salt iyi ya da kötü demek biraz genelleme olur gibi.
T therc
7 ay (123 mesaj)
İnsanı insan yapan durum toplumsal buluşumdur. Toplum yoksa insan için iyi ve kötü kavramları tam merkeziyetçi çalışır. Ancak toplumun varlığı, çıkarların huzuru yerine getirmesi durumunda iyi ve kötüyü belirler. Insan da sosyal bir varlık olarak varoluşunun toplumsal noktadaki çıkarı, toplumun çıkarı ile kesiştiği için temelde iyidir.  Kötülük durumu vicdani rahatsızlığı doğururken, iyilik için böyle bir şey söz konusu değildir. Bunun çevresel bir kazanım olduğu savına karşılık ancak Hay bin Yakzan gibi bir örneğe ihtiyacımız var ancak bu da toplumsallıktan uzak bir tutum olduğu için konu burada küçük bir paradoksa girebilir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


O osmancan712
7 ay (53 mesaj)
Baron Von Rokitansky nin solidarite alles liebens adlı konferansları var Viyana da vermiş olduğu. İngilizceye de çevrilip yayınlandıydı. bulabilirsen onu oku.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.