Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
154
Cevap
0
Tıklama
69
Öne Çıkarma
Cevap: İngiltere'de Yaşam vs Türkiye'de Yaşam (8. sayfa)

B
black exodus
2 gün (570 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: KSKcarpediem

Brexit olayı, britanyalılara ve oradaki göçmenler için ne fayda sağlayıp ne zarar verecek bununla ilgili toplumdaki ve sizin görüşünüz nedir?
brexit olayi ile ulkeyi ve yasayanlari bekleyen birden fazla senaryo var.

ulkeye calismak icin gelecek insan sayisinda bir dusus olacagi asikar zira EEA ulke vatandaslari artik elini kolunu sallayarak ulkeye gelemeyecek. Zaten ic isleri sekteri avustralya tipi, puanlamaya dayali bir gocmen alim sistemi uzerinde calistiklarini aciklamisti aylar once. yani hangi meslekten ne kadar ihtiyac var, hangi ozelliklere en az sahip olmalilar, vs gibi bir liste hazirlanip alim duyurulari yapilacak, basvurulari bu listelerdeki islere uygun meslek ve tecrube sahipleri yapacak.
bir diger calisma vizesi olan Tier2 icin su an EEA disi ulke vatandaslarindan istenen min £30000 luk is sozlesmesi siniri bulunuyor. Brexit ile birlikte bunun EEA vatandaslarina da uygunlamasi gundemde ancak min seviyeyi £25600 a indirmeyi dusunuyorlar. hatta bazi siyasetciler mevcut ulkede calisan tum non-UK vatandaslarina bu sinirin uygulanmasini talep ediyor ki maasi daha dusuk olanlarin sinir disi edilmesi gibi radikal bir yontem uygulamayi teklif edenler var ama su ana kadar pek dikkate alinmadi bunlar.

olumlu yanlarina bakarsak; brexit in en buyuk katkisinin ekonomiye olacagi dusunuluyor zira su an EU ulke vatandasi UK de issiz yatip universal credit alarak asalak gibi yasayabiliyor. ev kirasini, temel yasam malzemelerini hep devlet oduyor. Bunu yapan ve el altindan calisan ozellikle dogu avrupa ulke vatandaslari cok fazla burada. vasifsiz EU vatandaslarinin ulkeye girisi engellenecek ve bu para kasada kalacak.
her yil milyarlarca euro EU ulkelerine yapilan karsiliksiz yardimlar artik kasada kalacak ve bu para saglik sistemini iylestirmede, egitimin kalitesini arttirmada ve yeni istihdam yaratmada kullanilacak.
EU pasaportuna sahip vasifsiz insanlarin ulkeye girislerinin engellenmesiyle mevcut istihdamdaki islerin ucretlerinin artmasi da bekleniyor zira ozellikle alt seviye islerde belli bir bandin ustune gecemiyordu bu insanlar maas konusunda bu rekabet sebebiyle ama belli sayida is ve belli sayida isci dengesi kurulacak.
suc oraninda az bir artis da ongoruyorlar bu issiz sapsiz dogu avrupa vatandaslarinin ulkeye girislerinin engellenmesiyle.

bu senaryonun olumsuz yanlari da bir once soyledigim maaslardaki artis hizmet ve maliyetlerde artisa sebep olacagindan fiyatlarda bir artis bekleniyor.
gumruk konusunda nasil bir anlasmaya varilacagi 100% net degil ama ithal urunlerde gumruk vergisi ile bir fiyat artisi olmasi bekleniyor.
en hassas olan konu ise brexit gorusmelerini yer yer tikayan irish backstop yani irlanda ile kuzey irlanda arasindaki sinir olayi. EU, daha iyi bir cozum bulunana kadar kuzey irlanda ile irlanda arasinda hard-border olmayan kagit ustunde bir sinir ile kuzey irlanda nin EU gumruk ve ticareti kapsaminda kalmasini talep ederken UK boyle bir durumun egemenlige zarar verecegini iddia edip karsi cikiyor. ayrica bu ulke arasindaki sinir kontrolu olmasi ile eski gunlere geri donusun olabilecegi ve 60li yillarda baslayan ve ancak 1998 de good friday anlasmasi ile saglanan irlanda uk barisinin sekteye ugrayacagi da iddia ediliyor.
A
Aroretiel
2 gün (22 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: aliss

durduğun kabahat bende bir kız bulup gidebilsem bilişimciyim zaten her ülkede çalışırım
Onuda gittiğiniz yerden baksanız ya hocam önce, bir çok açıdan daha memnun kalabilirsiniz


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
aliss
2 gün (2052 mesaj)
hahaa turki milletlerden getiriyordum buraya masrafliydi ama degiyordu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Aroretiel

G
GoaPsy
2 gün (1822 mesaj)
Valla biz eve sığamıyoruz diye yeni ev alıp oraya taşınacaktık, semt değiştirmeye cesaret edemedik evi tadilata sokup biraz daha genişlettik.siz kurulu düzeni bozup ülke değiştirmekten bahsediyorsunuz. bol şans diliyorum.
T
tubytube
2 gün (462 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: etoiledorient

6.5 sene Ingiltere de yasadim. Maalesef özel ve sagliksal nedenlerden ötürü, istemeye istemeye de olsa esimle dönmek durumunda kaldik. Kader kismet...

Konu basligi altindaki yazilarinizi okudum. Bence en büyük avantajınız aile üyelerinden akrabalarınızdan vs size orada destek çıkacak ( maddi veya manevi anlamda) insanların mevcut olacak olması. Bunu çok arıyor insan.

Bedfordshire a çok yakın, yaklaşık 18-20 mil mesafede Arlesey diye bir yerde, çalıştığım firmanın deposu vardı. Eğer Londra olsaydı epey bir tereddütlü yaklaşırdım o dediğiniz 2000 pound rakama değmez derdim ama elbette kişilerin beklentileri farklıdır. Ben 36 yaşındayım. 14 sene kadar da Almanya da yaşadım. Bu zamana kadar hayatımda 84 - 85 kadar ülkede bulundum. Dediğim gibi herkesin beklentileri ve öncelikleri farklı olmakla birlikte, ben satın alım gücü anlamında ve huzurlu yaşam anlamında bakarım mevzuya. İkisi de olmadıktan sonra yurtdışının benim naçizane fikrim hiçbir anlamı kalmıyor. En nihayetinde orası sizin yurdunuz vatanınız değilse, vatandaşlık bağınızda yoksa ülke ile şayet bu durum geçerli. Bedfordshire gibi bir yerde, trafik yok, küçük şehir mis gibi ( ben buna çok önem veriyorum. Londra da asla yaşamazdım. O çile çekilmez. Tabi başka bir yerde 2.000 pounda çalışıyorum da Londra da 5000 6000 pound verirlerse o ayrı. Kaldı ki o da bir süre. Eşek gibi çalışmaya da gelmedik sonuçta dünyaya değil mi ? :) )kira derdiniz yok, akrabalarınız vs de var, 2000 pounda çok ama çok güzel keyifli yaşarsınız. Elbette uçmazsınız ama yaşam kaliteniz her anlamda artar TR ye oranla. Bir süre sonra tahminim eşinizde sıkılacaktır. Part time de olsa işlerde çalışmak isteyecektir mutlaka. Ya da zamanla normal zamanlı da olabilir kendi nasıl takdir ederse.

İngiltere de genelde insanlar farklı kültürlere daha açıklar. Doğru tanım ne olur bilmiyorum ama sanırım İngilizler biraz daha asil ruhlu insanlar genel olarak. Kibar, haklara hukuklara saygılı insanlar. Almanlar da öyleler ama Almanlar daha bir farklı kültürlere karşı korumacı kapalı yapıdalar. Lakin belli bir yaştan sonra gidecek olmanız dolayısıyla ve genel olarak kültür yapısı vs itibariyle de, Türkiye deki gibi arkadaşlık ilişkileri beklemeyin.

İletişim sıkıntınız yoksa, dile güzel derecede vakıfsanız bu da uyum konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Genel olarak aşırı muhafazakar bir yapınız varsa elbette İngiltere de zorlanırsınız. İnsanlar da sizinle arkadaşlık ilişkilerindeki mesafeyi biraz bundan dolayı fazla korumaya bakacaktır. Sonuçta Avrupa lı değilsiniz, Ortadoğu dan geliyorsunuz farklı bir kültürden. Jestler, mimikler, mizah anlayışı farklı olduğu için yanlış anlayabilirler. Zamanla sizi tanımak isteyeceklerdir. Irkçılık Almanya ya göre benim gördüğüm İngiltere de çok daha düşük seviyelerdeydi.

Ehliyetinizi yenilemeniz ve sağdan direksiyona ve soldan akan trafiğe alışmanız gerekecek. Ehliyet biraz tuzlu :) ayrıca kapalı gri kasvetli ve yağmurlu havaya da alışmaya başlayın şimdiden. Şemsiyenizi eksik etmeyin yanınızdan :)

Uluslararası bir iş deneyimi kazanacak olmanız sizin için büyük bir artı. Birikim çok yapmanızı tavsiye ederim. Hayat bu ne getireceği belli olmaz. Eşler ailelerine daha düşkün oluyorlar iki gün sonra başınızın etini yiyebilir :) sadece ihtimalleri söylüyorum. İlla böyle olacak değil ya da bir şekilde sizde isteyebilirsiniz ya da bir anda, hiç ummadığınız bir anda birşey oldu ve dönmek durumunda kaldınız. Yapabiliyorsanız buradaki sigorta primlerinizi ödemeye bakın sigortalı göstertin kendinizi priminizi kendiniz yatırın. İnanın en büyük ama en büyük şansınız orada akrabalarınızın olması. Yurdunuz vatanınız dışında aradığınız en önemli kriter o. Zor zamanınızda zınk diye ortada kalmak iğrenç bir duygu çünkü. Bunu yaşamayacak olmanız çok önemli. Belki arkadaş ne çok saplandınız bu konuya diyorsunuz ama gidince beni çok ama çok daha iyi anlayacaksınız. Mutluluklar diliyorum şimdiden. Başka sorularınız olursa da memnuniyetle yanıtlarım.
Yalnız şu -Türkiye deki gibi arkadaşlık ilişkileri beklemeyin.- cümlesi bir koku yaptı sormayın, İngiltere'ye gitme konusunda söyleceklerim pek yok, ben gitmek istemem ancak şu cümle gerçekten öylesine AK ki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

T
tubytube
2 gün (462 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: musty578

Zaten ingilizler burda hayatını yaşıyor sizde gidin onların ülkesine köleliğe düzene bak içten feth edildikte haberini bi on sene sonra alırız
Eğiliyorum önünüzde

Antalya çok bilinmese de Ruslardan ve Almanlardan çok İngiliz istilası altında, Arap dediğiniz çoğu kişi konuşulmasa da İngiliz olmasına rağmen kendisini öyle gösteriyor. Nerede bir parlama, geleceğe dönük atılım olsa konarlar, yine hiç söylenmiyor ama Adana çevresine de bir kondular sormayın. Tanışıyoruz bugünlerde kendileriyle ve internette okuduğum üzere bunlar bildiğiniz gypsy, çingene

Asırlardır içimizdeki iç mihrak destekçileri de görünür oluyor sayelerinde. Kendi içlerindeki yapılanmayı başkasının haklarını çiğneyerek yapma konusunda üstlerine kimseyi tanımadık, laf edemiyorsunuz bunlarla yatıp kalkanlar yüzünden. Antalya'da gizli teşkilat birimleri olduğuna eminim, herkese tasma takmışlar sanki, böyle şeyler görülmesin diye yapmayacakları şey yok...

Kültürel olarak apayrı, inanılmaz farklı bir genetik tür


< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


P
Piaget18
2 gün (45 mesaj)
Üstadım Türkiye deki 11 bin ile Londra daki 2000 pound dan çok daha iyi yaşarsın. İngiltere de 8 yıl yaşadım İngiliz vatandaşıyım şu an İstanbul da yaşıyorum. Sormak istediklerin varsa özelden cevaplarım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


A
Aroretiel
2 gün (22 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: aliss

hahaa turki milletlerden getiriyordum buraya masrafliydi ama degiyordu
Ben ciddi ilişki açısından demiştim ama oda iyiymiş
C
classlord
2 gün (2288 mesaj)
İnsan gibi yasamak istiyorsan git.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S
sirnova
dün (0 mesaj)
Bence ileride ki alım gücü ve özgürlük ortamı için gitmeniz daha doğru olacaktır. Özellikle ileride çocuklarınızın geleceği için en mantıklısı yurt dışında yaşamak olacaktır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


3
3344yusuf
dün (26 mesaj)
İş arkadaşım gitti 8 aydır orada yaşıyor, bazen WhatsApp dan görüntülü konuşuyoruz bazende pubg oynarken sohpet ediyoruz.
Londra'da çalışıyor biraz dışında oturuyormuş otobüsle gidip geliyor muş. Otobüsler durakda yazan dakika neyse o dakikada geliyormuş en fazla 2 dakika geç kaldığı olmuş o da ayda 1 kere olmuş.
Çok ucuzmuş herşey 2 bira 1kg et aldım diyor 8 paund ödemiş. Bizde olsa 100 TL öderdik.
Telefon konuşma sınırsız 35gb internet 15 paund muş.
1350 paund aylık alıyor muş çok çok rahat yetiyor muş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M
mtanhu
dün (384 mesaj)
Kardeşim bence de gitmelisin.
Burası yine senin ülken olarak hep kalacak, zaten ilerde istersen yine dönersin.

Gitmelisin, çünkü yeni yeni yerler görmek, yeni kültürler görüp yaşamak, insanın kendi benliğini ve kendi kültürünün değerini varsa eksilerini görmeni sağlar. isanın vizyonu genişler... Zaten bir anavatanın bir anadilin var. Oralarda da Türk olarak yaşayabilir, adapte olabilirsin.
E
etoiledorient
dün (42 mesaj)
Komik olan nedir? Kaç sene yaşadın İngiltere de? Adamların espri anlayışları, sohbet anlayışları hayata bakışları farklı, hemen kaynasmayi sevmiyorlar, sıkı dostluk kurmak mümkün olmuyor kolay kolay. Yabancı olduğun ve farklı kültürden geldiğin için sana karşı hep bir mesafeliler ve daha resmi yaklaşıyorlar bu nedenle. %100 böyle olacak diye bir kaide kural kanun olmamakla birlikte büyük oranla böyle bunu kastettim. Dolayısıyla farklı arkadaşlık ve insan ilişkileri var demek oluyor bu da. Senin hoşuna gitmiyor rahatsız ediyor diye yazmamali miydik? 6.5 senede ben gördüklerimi yazmışım var mı pasamin başka bir emri arzusu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tubytube

E
etoiledorient
dün (42 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: tubytube

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
Varsa tecrübelerin ve ona göre anlatmak istediklerin anlat ! Arkadasinda konu basligini gelip sabote etme ! Burasi karsilikli atisma alani degil ! Konu acan arkadas burada insanlarin tecrübelerini dinlemek istiyor senin mesnetsiz kendi sahsi alakasiz düsüncelerini degil ! Yok hindu afrikali sürüngen neandertal karsimi gelecegi olmayan canlilarsiniz bilmem ne laflarina dikkat et ! adam gibi üslupla cevap ver ki adam gibi cevap al ! yok bu arkadaslik konusunun kokusu cikmista yok bilmem ne de ! Arkadas karar versin konuyla ilgili kendisi icin önemli olup olmadigina ! Ben esimle orada yasarken gördüklerimi yazmisim. Senin icin ideal arkadaslik iliskileri nasil olmali ya da senin icin bu konu önemlidir ya da önemsizdiri tartismiyoruz burada !

Ayrica o gizli aglarinizda birbirinizin esine konar lafini sana yediririm ! Haddini bil agzini topla dogru düzgün konus o agzini dagitmayayim senin ! Yavsakligin lüzumu yok ! Sen kimsin lan milletin karisini namusunu agzina alarak yorumda bulunuyorsun ???? Var git yoluna insanin asabini bozup basini belaya sokmak terbiyesiz saygisiz hayvan seni !
T
tubytube
dün (462 mesaj)
Bazıları bir akıyor, bir akıyor, ırmağının akışına, mavi boncuk takışına

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tubytube -- 3 Temmuz 2020; 10:41:53 >


V
voyager33
dün (100 mesaj)
2 yıl Almanya'da da ben yaşadım. Güney Avrupa ve Doğu Avrupa ülkeleri dışında,Avrupa'nın gayet de Türkiye'den yaşanabilir olduğunu söyleyebilirim(tarafsızca). Şimdi şöyle ki tam konuya göz atmadım ama maaşlardan bahsedilmiş.Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi İngiltere'de de ortalama bir maaş alan adam rahatça geçinir. Yıllık 30 bin alsın,hadi en kötü 20 bin alsın , aylık net ortalam 1400-1500 pound alsın , kiralara bakın ? Ev fiyatları çok cüzzi miktarda. Londra'da yaşamak zaten , İngiltere'dekilere de hayal. Londra'nın biraz dışında cüzzi fiyatlara yaşayabilirisiniz gayet de. Oradaki market fiyatlarından vs hiç bahsetmiyorum,oldukça ucuz. Adam orada 20 Pounda dünyaları alır marketten,sen burada 20 tlye ne alabilirsin ki ? Bir bira olmuş zaten 20 tl. Arkadaşlık konusuna da gelecek olursak, orada sadece ingilizler mi yaşıyor ? Arkadaşın bir başka avrupalı ya da bir başka 3.dünya ülkesinden birisi de olabilir,bu oralarda gayet de normal karşılanan birşey ve çoğu canayakın oluyor.Burada da eski dostluklar vs. kalmadı, gerçek arkadaşı olan kaç kişi var acaba şuan ? Maalesef hepimizin sözde arkadaşlıkları var,avrupalı en azından dürüst.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

E
etoiledorient
dün (42 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: voyager33

2 yıl Almanya'da da ben yaşadım. Güney Avrupa ve Doğu Avrupa ülkeleri dışında,Avrupa'nın gayet de Türkiye'den yaşanabilir olduğunu söyleyebilirim(tarafsızca). Şimdi şöyle ki tam konuya göz atmadım ama maaşlardan bahsedilmiş.Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi İngiltere'de de ortalama bir maaş alan adam rahatça geçinir. Yıllık 30 bin alsın,hadi en kötü 20 bin alsın , aylık net ortalam 1400-1500 pound alsın , kiralara bakın ? Ev fiyatları çok cüzzi miktarda. Londra'da yaşamak zaten , İngiltere'dekilere de hayal. Londra'nın biraz dışında cüzzi fiyatlara yaşayabilirisiniz gayet de. Oradaki market fiyatlarından vs hiç bahsetmiyorum,oldukça ucuz. Adam orada 20 Pounda dünyaları alır marketten,sen burada 20 tlye ne alabilirsin ki ? Bir bira olmuş zaten 20 tl. Arkadaşlık konusuna da gelecek olursak, orada sadece ingilizler mi yaşıyor ? Arkadaşın bir başka avrupalı ya da bir başka 3.dünya ülkesinden birisi de olabilir,bu oralarda gayet de normal karşılanan birşey ve çoğu canayakın oluyor.Burada da eski dostluklar vs. kalmadı, gerçek arkadaşı olan kaç kişi var acaba şuan ? Maalesef hepimizin sözde arkadaşlıkları var,avrupalı en azından dürüst.
sizin ne tecrübeniz oldu bilmem hocam. Ben sadece süreci anlatiyorum yoksa elbette kisilerin kendi tercihidir arkadaslik konusu dostluk konusu önemli diyen önemli der, önemsiz diyen önemsiz der. Tabi ki eskisi gibi dostluklar arkadaslik iliskileri kalmamaya, iyiden iyiye azalmaya basladi günümüzde maalesef haklisiniz. Benim sahsen sözde degil, ciddi anlamda zor zamanlarda da yanimda olmus, dostluk anlaminda ciddi sinavlardan gectigim dönemlerde bu sinavdan samimiyetleri ile gecmis dostlarim var. O nedenle yüzeysel, mesafeli arkadasliklar beni tatmin etmiyor ama tekrar ediyorum elbette böyle bu konuyu önemsemek zorunda degil herkes. Eger orada zor zamaninizda destek görebileceginiz, dayanisma icinde olabileceginiz bir aile üyenizde yoksa yaninizda bu konu iyice önem arz ediyor. Benim icin sahsen önemli. 14 sene Almanya, 6.5 yil Ingiltere, 4 yil Ispanya ve 2 yil ABD de yasadim. Benim kisisel deneyimlerim bu oldu. Ben olani söylerim neticede karari verecek kisi konuyu degerlendiren arkadastir. Cok önemli önemsizin kararini kendisine birakirim o versin. Herkesin yapici fikirlerine varim. Siz kendi perspektifinizden cokta önemli degil demissiniz. Herkes konuya farkli bir vizyon katar. Yeter ki yukaridaki mesajlarda atistigim, hadsiz hudutsuz yazan dangalak gibi yok bu arkadaslik konusu koktu, yok karilarinizi paylasirsiniz gibi kaşınırca, dayak ister gibi küstahça üslupla yazmasin seviyeyi bozmasin.
T
tubytube
21 sa. önce (462 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: voyager33

2 yıl Almanya'da da ben yaşadım. Güney Avrupa ve Doğu Avrupa ülkeleri dışında,Avrupa'nın gayet de Türkiye'den yaşanabilir olduğunu söyleyebilirim(tarafsızca). Şimdi şöyle ki tam konuya göz atmadım ama maaşlardan bahsedilmiş.Çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi İngiltere'de de ortalama bir maaş alan adam rahatça geçinir. Yıllık 30 bin alsın,hadi en kötü 20 bin alsın , aylık net ortalam 1400-1500 pound alsın , kiralara bakın ? Ev fiyatları çok cüzzi miktarda. Londra'da yaşamak zaten , İngiltere'dekilere de hayal. Londra'nın biraz dışında cüzzi fiyatlara yaşayabilirisiniz gayet de. Oradaki market fiyatlarından vs hiç bahsetmiyorum,oldukça ucuz. Adam orada 20 Pounda dünyaları alır marketten,sen burada 20 tlye ne alabilirsin ki ? Bir bira olmuş zaten 20 tl. Arkadaşlık konusuna da gelecek olursak, orada sadece ingilizler mi yaşıyor ? Arkadaşın bir başka avrupalı ya da bir başka 3.dünya ülkesinden birisi de olabilir,bu oralarda gayet de normal karşılanan birşey ve çoğu canayakın oluyor.Burada da eski dostluklar vs. kalmadı, gerçek arkadaşı olan kaç kişi var acaba şuan ? Maalesef hepimizin sözde arkadaşlıkları var,avrupalı en azından dürüst.
Ne güzel açıklamışsınız, ben de aynı şeyleri düşünüyorum. Bazı ülkeler dışında Güney Avrupa ve Doğu Avrupa son yıllarda Türkiye gibi bazı konularda makyaj tutmaz oldular...

Gördüğünüz üzere buralarda gerçek arkadaşlık yok; bir dost gibi davranıp Türkiye'nin neden bu durumlarda olduğunu ve neden arkadaşlıkların samimi olmadığını yazdım, nasıl ortalığı yangın alanına çevirip yine yazdıklarımı sildirdiler gördünüz, ben sildirmiyorum ki ışık yaksın. Bir de bunlar büyük ülkelere gidip oraların kaynaklarını emip yine burada devletlim haşmetlim yaparlar, asaletleri bu pis işlerinin görülmemesi üzerine kurulu, kurtulacağız elbet bir gün

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.