Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
36
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
İngiltere'de koronavirüs vakaları 1 hafta içerisinde %74 yükseldi

S SigismundScholomoFreud Konu Sahibi
4 gün (725 mesaj)Birleşik Krallık’ta son 24 saatte 7.540 yeni tip koronavirüs ( Kovid-19 ) vakası görülmesiyle Şubat ayından bu yana ilk kez günlük 7.000 vaka sınırı aşılmış oldu. İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, son 24 saatte kaydedilen 6 can kaybı ile virüsten hayatını kaybedenlerin toplam sayısı 127.860'a yükseldi.Geçen hafta 4.330 olarak kayda geçen günlük vaka sayısı ise bir hafta içinde % 74 artarak bugün 7. 540 oldu. Böylece 7.434 vakanın kaydedildiği 27 Şubat'tan bu yana en yüksek günlük vaka artışı görüldü.Halk Sağlığı Kurumu, ilk olarak Hindistan'da görülen "Delta" varyantının, Alfa (İngiltere) varyantını geride bırakarak ülkede en baskın tür haline geldiğini duyurmuştu.Aşılama

İngiltere'de son 24 saatte 136.802 ilk, 313.482 ikinci doz aşı uygulandı.Ayrıca Bkz.FDA Wegovy adlı GLP-1 analoğunu onayladıİki doz aşı yaptıranların toplam sayısı 40.710.319'a, ikinci doz aşıyı olanların toplam sayısı ise 28.540. 844'e ulaştı. Ülkede yetişkin nüfusun % 77'si ilk, % 54'ü de ikinci doz aşısını yaptırdı.
Kaynak:https://www.hertfordshiremercury.co.uk/news/hertfordshire-news/uk-covid-daily-cases-up-5509269
Kaynak:https://www.indyturk.com/node/371471/d%C3%BCnya/birle%C5%9Fik-krall%C4%B1k%E2%80%99ta-kovid-19-vakalar%C4%B1-bir-hafta-i%C3%A7inde-y%C3%BCzde-74-artt%C4%B1?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle

 Haberi Portalda Gör

Bu kadar artış olduğuna göre demek ki aşı bir halta yaramıyor?
Yoruma Git
elit-insan - 4 gün +14
Mesele vaka olması değil hastalık sürecinin nasıl geçiyor olması. Aşı bu süreci hafifletiyor
Yoruma Git
Rachsuchtig - 4 gün +13
yeni zelanda falan bu konuda yozlaşmışlığın ipini göğüslüyor. aşılandık tek vakamız yok bakın partiliyoruz falan filan ayağına. algıda seçicilik mi desem adamların tipe bakıp oh ne...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Schtroumpf Grognon - 4 gün +8

E elit-insan
4 gün (1 mesaj)
Bu kadar artış olduğuna göre demek ki aşı bir halta yaramıyor?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 4 cevap geldi.

A antigravity74100
4 gün (240 mesaj)
Virüs bu sonuçlarla insanoğluna mesaj veriyor; beni ciddiye almazsanız eğer o kadar da kolay yenemezsiniz.

R Rachsuchtig
4 gün (2852 mesaj)
Mesele vaka olması değil hastalık sürecinin nasıl geçiyor olması. Aşı bu süreci hafifletiyor< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @elit-insan

1 12 Angry Men
4 gün (10906 mesaj)
Tamam da bu hasta olanlar aşılanmış kişiler mi yoksa aşılanmamış kişiler mi?
Aşılanların kaçı hastalanıyor ? Haber de hiçbir detay yok ne anladık bu haberden.Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DH Specialist
4 gün (2370 mesaj)
Sorgulamayın, bilim imamları saldırabilir.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @elit-insan

S Schtroumpf Grognon
4 gün (1572 mesaj)
yeni zelanda falan bu konuda yozlaşmışlığın ipini göğüslüyor. aşılandık tek vakamız yok bakın partiliyoruz falan filan ayağına. algıda seçicilik mi desem adamların tipe bakıp oh ne iyi diyoruz resmen. aynı pozu 100 arap verse aynı inandırıcılık olmaz.
aşılandım virüsten kurtuldum diye bir olay yok. ilk dozun ingiltere varyantında etkisi %80 iken hindistan varyantında %25. afrika için %50 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.
bu konuda avrupa gibi yapmacıklar topluluğuna asla güvenemem maalesef. ha şimdi bunu dedim diye bizim ülkeye toz kondurmuyorum sanacak forumdakiler. bunu dediğim anlaşılan bir cümle kurduysam onu da yazarlarsa sevinirim.
vaka konusunda herkes yalancı bu sebeple. belki amerika deliler topluluğu olduğu için gerçeğine biraz daha yaklaşmıştır iş ciddiye binince. fakat aşı öncesi avrupa manzaraları aklıma geliyor herkes dışarda iç içe vaka desen yok doğru düzgün. italyaya bakıyoruz insanlar koridorlarda ölüyor. evde ölenler istatistiğe girmiyor. bize bakıyoruz semptomsuz pozitifler dahil edilmemiş. çin desen ayrı dünya. sayabileceğim tek olumlu yan en kötü zamanda bile istanbulun göbeğinde ctf hastanesinde benzer yoğun bakım görüntülerine sahip olmamış olmak. ki anadolu çomarlığı komşu ziyareti, düğün dernek derken onun da içine etmiştir.Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @elit-insan

E Elektrikliarabasever
4 gün (1028 mesaj)
Aşılama başladığından beri hastalanlardan kaç kişinin aşılı olduğunun paylaşımının yapılması konusunda herkes hem fikir ama bu tarz haberlerde göremiyoruz, İngilterede çoğunluk Astrazeneca olduğu için (koruyuculuk olarak Moderna ve Biontech'den düşük) vaka sayılarında aşılananlarda olabilir büyük ihtimalle ama ölen 6 kişide %99 ihtimalle yoktur diye düşünüyorum. Atrazeneca G.Afrika ve Brezilya mutasyonuna karşı %50-60 civarı koruyuculuk vaat ediyordu fakat Hindistan mutasyonuna karşı koruyuculuk oranı açıklandı mı bilmiyorum.

Edit: Şimdi baktım haberlere şöyle bir sonuç gördüm;

"İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE), 5 Nisan-15 Mayıs'ta kayıtlara B.1.617.2 ismiyle geçen Hindistan varyantının görüldüğü 1054 vakada COVID-19 aşılarının etkilerini inceledi.

Buna göre, ikinci dozun uygulanmasından 2 hafta sonra Pfizer-BioNTech aşısı Hindistan varyantından kaynaklı belirtili hastalıkları önlemede yüzde 88, Oxford-AstraZeneca aşısı ise yüzde 66 etkili oldu.

Her iki aşının Hindistan varyantına karşı etkinlik oranı ilk dozun uygulanmasından 3 hafta sonra yüzde 33'e düştü."

Kısacası bence 1000 kişiden daha fazla insana bakılmalı sayı arttıkça rakamlar düşecektir tabi şuanki sonuçlara görede yine yepyeni aşının çıkarılmasını gerektirecek bir mutasyon gibi durmuyor. Kıyaslarsak Grip aşısının %50 koruyuculuk oranına sahip olduğunu düşünürseniz hala bu rakamlar yüksek kalıyor tabi 6 ay yada aşısına göre 1 yıl sonra yapılması gereken Booster dozların daha erkene alınması gerekiyor özellikle bizim ülkemizde Sinovac olmuş yada yurt dışında Astrazeneca aşısı olmuş insanlar için. İsrail'de durumlar çok iyi ABD'de o kadar salmasına rağmen (artık biliyorsunuz kapalı alanlarda dada maske aranmıyor) aşısız duruma göre katlarca iyiler dün 20k vaka açıkladılar ama aşısız dönemde daha sıkı kurallar varken 300k vaka verdiği günler olmuştu kısacası aşı çalışıyor bu konuda bir şüphemiz yok ve elimizdeki aşıları etkisiz kılacak mutasyon çıkmadan önce dünya üzerinde %60-70 civarında toplumsal bağışıklık sağlanmalı. Bu salgının kökünü kurutamayacağız zaten kökünü kuruttuğumuz şeyler parazitlerin %99.9'u bir de Çiçek hastalığı fakat şu 2 senede düzenli aşılama ile bu hastalığın endemik bir hastalık olmasını sağlayabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrikliarabasever -- 10 Haziran 2021; 13:5:56 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @12 Angry Men

1 12 Angry Men
4 gün (10906 mesaj)
Bilgilendirme için teşekkür ederim hocam.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Elektrikliarabasever

N naymann
4 gün (62 mesaj)
Neyse ki İngiltere bize kapıları kapadı yoksa turist uğruna yanmıştık...

E Elektrikliarabasever
4 gün (1028 mesaj)
"İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, geçen hafta yaptığı açıklamada Hindistan mutasyonunun çok daha hızla yayıldığını söylemişti.
Hancock, “Hindistan mutasyonu aşı olmayanlar arasında çok ciddi bir şekilde yayılacak” demiş ve insanların aşı olması çağrısını yinelemişti."

Üstteki metin 3 hafta önceki haberden İngiltere bekliyormuş zaten bu yükselişi ve hocam ilk mesajı editledim koruma oranlarını yazdım fakat az insan üzerinde bakılmış daha fazla insan şart.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elektrikliarabasever -- 9 Haziran 2021; 23:34:11 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @12 Angry Men

1 12 Angry Men
4 gün (10906 mesaj)
Teşekkür ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @Elektrikliarabasever

D DaggeredByRuhtan
4 gün (2397 mesaj)
Korkarım ki Hindistan varyantı da ülkemize kırıp geçirecek

B BekirHan
4 gün (3025 mesaj)
Hindistan' daki kontrolden çıkmışlık virüsün çok hızlı yayılmasına ve çok fazla bedene girip çok fazla mutasyona uğramasına neden oldu. Haliyle İngiltere Hintli göçmen nüfusu yüksek bir ülke. Acaba bir etkisi olmuş olabilir mi?

Bu mesajda bahsedilenler: @elit-insan

A apolyonn
4 gün (468 mesaj)
Nufusun cogu aşılanmis ama vaka sayisi neredeyse 2 kat artmış. Bu aşilara karsi direnc gösteren yada etkilenmeyen bir mutasyon çıkarsa insanoglunun vay haline< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M mladenbmv
4 gün (970 mesaj)
vaka konusunda tum dunya ulkelerı yalan atıyorlar bence hemen hemen hepsı cok kısa surede vaka dustu dıye acıldılar.yaz gelıyor ınsanları bır sekılde kısın evde tuttular yazın tutamıycaklar ve buda ulkelere ek malıyet o yuzden vakaları dusuk gosterıyorlar.hındıstana tum ulkeler yasak koyması gerek olulerı suya atıyorlar sonra orda banyo yapıyorlar mutfak malzemelerını yıkıyorlar ınekler bu sudan su ıcıyor nufus kalabalık.dunya ne yazıkkı coronadan sınıfta kaldı.Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DH Misafiri
4 gün (72770 mesaj)
corona haberi yapmayı bıraktıkları an. virüste biter.Bu mesaja 1 cevap geldi.

F Fortune 4
4 gün (1651 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

corona haberi yapmayı bıraktıkları an. virüste biter.
Bırakmazlar en az 5 sene daha bu soytarılık devam eder. Ağzında maske lösemi hastası gibi yürürsün zombie style.. İnsanları güdmek düşündüğünden daha kolay.. insan zekasının ortalaması çok düşüktür ve yine ortalama insan çok korkak ve itaatkardır..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fortune 4 -- 10 Haziran 2021; 9:6:29 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

T trakyAli-1986
4 gün (6379 mesaj)
Asya ülkelerindeki insanlar uzun yıllardır maske ile geziyor ve devlet zorunluluk koymuyor.
Ancak siz kendinizi çok akıllı gördüğünüz için sağa sola cenkirirsiniz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Fortune 4