Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
0
Cevap
0
Tıklama
3
Öne Çıkarma
iki defa İstanbul'u kurtaran Mustafa Kemal Paşa bu defa da vatanı kurtaracaktır.

E ebavamqko Konu Sahibi
10 ay (969 mesaj)
Bundan tam 97 yıl önce 1921'de İstanbul'da yayımlanan Tevhid-i Efkâr Gazetesi.

Daha Ortada Cumhuriyet yeni devlet falan yok. Savaşın tam ortası.

Gazete Çanakkale'de İstanbul'u kurtaran Atatürk'ün Sakarya'da da vatanı kurtaracağını yazıyordu.

Velid Ebüzziya'nın Tevhid-i Efkâr Gazetesi Ankara'ya Yunan ilerleyişininbaşladığı 21 Ağustos 1921'de Sakarya Savaşı arifesinde ilk sayfaya madalyon biçiminde bir Atatürk fotoğrafı yerleştiriyor.

Onun hemen üstüne siyah kalın harflerle "Mustafa Kemal Paşa mutlaka muzaffer olacaktır" diye yazıyor.
Hemen altına da -daha küçük harflerle- bunun gerekçesini belirtiyor:

"Çanakkale'de iki defa İstanbul'u kurtaran Mustafa Kemal Paşa bu defa da vatanı kurtaracaktır.
Çünkü Mustafa Kemal Paşa bütün bir ümmetin ve bütün bir milletin azm-i istihlas ve i'tilasını (kurtuluş ve yükselme azmini) temsil etmektedir. "

Fotoğrafın altına ise şöyle yazıyor: "Milletin azim ve irade-i istihlas ve necatini (kurtuluş iradesini) temsil eden ve ürkünç düşmanları Anadolu'nun harim-i ismetinde boğacak olan Mustafa Kemal. "

Yazının devamında da Atatürk'ten söz ediliyor onun Çanakkale'de; Arıburnu'nda ve Anafartalar'da "İstanbul'u iki defa kurtardığı" belirtiliyor. "Savaşın ve tesadüfün akla gelmeyen garip cilvelerinden biri ortaya çıkmadıkça Mustafa Kemal Paşa Sakarya'da mutlaka galip gelecek ve bu zaferiyle yalnız düşmanı değil milletin makûs talihini de yenecektir" deniliyor

< Resime gitmek için tıklayın >DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.