Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
522
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Hulusi Akar: F-35 programına dönmek istiyoruz
@
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini vurgulayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun" dedi.

< Resime gitmek için tıklayın >
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya'dan alınan S-400'lerin kontrol sürecinin devam ettiğini, ikinci paket alımı için görüşmelerin ise sürdüğünü belirterek, bu konu nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD ile sorunun diyalog ile çözülmesi gerektiğini söyledi. Akar ayrıca, Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini vurguladı.

Ankara’da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Akar, Türkiye'nin artan riskler karşısında hava savunma ihtiyacının ortaya çıktığını ABD'den Patriot'u ve Fransa-İtalya yapımı SAMP-T'yi almak istediğini ancak bunun mümkün olmaması nedeniyle S-400'ün temini yoluna gidildiğini söyledi.

'F-35 İÇİN CİDDİ ZAMAN VE ENERJİ HARCADIK'

Türkiye'nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini vurgulayan Akar, "F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım" dedi.
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin alınmasına karşı çıkan ve bunun F-35 savaş uçağının bilgilerini alabileceği endişesi taşıyan ABD, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Türkiye'ye yönelik bazı yaptırımlar açıklamıştı.

Kaynak:https://www.birgun.net/haber/hulusi-akar-f-35-programina-donmek-istiyoruz-330374Aslında bu F-35 ve S-400 meselesi son 18 yılda izlenen hayalci ve hesapsız dış politikanın sonucu.

Mesela Türkiye 2004 yılında Kofi Annan planını desteklemeseydi ve Rumların tek taraflı AB'...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Long Nightt - 2 yıl +4
@
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Trump ile yumuşak birkaç yaptırım elde etmiştik.Ama Trump'un giderayak çıldırması,yakında ABD senatosunda verdiği kararlarında sorgulanmasına hatta Türkiye yaptırımlarının ağırlaştırılmasına kadar varacak.

Türkiye,tam bir çıkmazda.Ne ABD'ye güvenebilir ne de Rusya'ya.(Düştüğümüzde gördük,1 devlet Türkiye'nin yanındayız demez mi?)

Ocak 20'den itibaren filmin kopacağını şubat-mart itibariyle Türkiye'de hissedileceğini düşünüyorum.

Videoyu izlemek için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @WP VOLK@N -- 14 Ocak 2021; 23:12:52 >

B
2 yıl
Binbaşı

Tr de görünmeyen finansal amborgolar var. Trumpın iki sözü ülkeye 10 f35 projesine bedel oldu. Millet aç ne yapsın onun bunun uçak projesini.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

R
2 yıl
Yarbay

Edit: Yarın karalarım.L
2 yıl
Yüzbaşı

Aslında bu F-35 ve S-400 meselesi son 18 yılda izlenen hayalci ve hesapsız dış politikanın sonucu.

Mesela Türkiye 2004 yılında Kofi Annan planını desteklemeseydi ve Rumların tek taraflı AB'ye alınmalarına mani olsaydı bugün D.Akdenizde elimiz daha kuvvetli olacaktı.Dahası Yunanlılar Lozan ve Paris anlaşmaları çerçevesinde kendisine bırakılmayan kayalıkları ve adacıkları işgal ederken anında tepki gösterseydik muhtemelen Yunanlılar bu yerleri işgal etmeye,silahlandırmaya cesaret edemeyecek ve kendi kara sularında gösteremeyeceklerdi.Böylece şuan F-35 konusunda da sıkışmış olmayacaktık.

2011 yılında da Amerika'nın ve İsrail'in laflarına inanıp Şam rejimini devirmeye çalışmasaydık Suriye ile aramızda hiçbir problem olmayacaktı.Doğal olarak Türkiye sınırlarından kendisine yönelik bir füze saldırısı tehditinin ağırlığını hissetmeyecek ve apar topar S-400 almak zorunda kalmayacaktı.

Bu iki argüman elbette daha detaylıca ele alınabilir ancak bizim bugün bu iki silah sisteminde çıkmaza girmemizin nedeni 18 yıldır izlenen hayalci ve hesapsız dış politika yüzündendir.S
2 yıl
Yarbay

Bence s400 almamız kesinlikle şart. Hatta daha fazla almalıyız.
S400 u olan ülkenin sahasına uçak falan giremez bu kadar net.
Yunanistan da nato ülkesi ve s300 leri var. Neden ona bişey denmiyor?
Bu f35 sorunu bir şekilde hallolacak ama bakalım. Bir şekilde diyorum çünkü tam bir çıkmaz. abd ile müzakere edilmesi gerekiyor fakat adamlar nato zirvesinde kalayı basıyor bize.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

G
2 yıl
Yüzbaşı

Aklın yolu bir paşa haklı doğru söylemiş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Y
2 yıl
Yüzbaşı

f35 bize gelecek ama bu sene ama 3 sene 5 sene sonra

nasıl olur bilemiyorum ama gelecekDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.