Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
HP Laptop fan sorunu başladı, ne yapabilirim? Kendim yapabilir miyim?

M MonitörKertenkelesi Konu Sahibi
6 ay (2667 mesaj)
Arkadaşlar 3 senelik garantisi biten bir HP laptopum var. Ben çalışır durumda iken elektrik süpürgesi ile tuş araları temizliyordum fanına da tuttum tozlar kalmasın diye. Ama cihaz üç beş gün sonra sesli çalışmaya başladı fandan dolayı. Açılışta ve yüksek güç isteyen bir şey başlayınca fan gürültülü çalışıyor ama bir şe takılıyor gibi gürültülü. Sanıyorum yörüngesi kaydı. Bunun sorununu fanı değiştirmeden çözme yolu var mı?
S soqo
6 ay (1120 mesaj)
Merhaba @MonitörKertenkelesi

Tabi ki yapabilirsiniz. Ancak incelik isteyen bir iştir. Elinizin biraz yatkın olması gerekiyor. Ayrıca bir kaç aparat gerekli. Bir işlem yapmadan önce lütfen örnek videolar izleyin.

https://www.hepsiburada.com/kingsdun-14-lu-hassas-tamir-amacli-cok-amacli-tamir-seti-p-HBV00000BR1MW?magaza=elektronik%C3%A7elebi&wt_gl=cpc.6822.shop.yapi-market-mekanik-el-aletleri-ssc&gclid=Cj0KCQjwt4X8BRCPARIsABmcnOqEWNzXbvT4SOTyBHtYyWYe-ukqyCcnzvCC4miqAaoc_sL17Enpnd8aAo2iEALw_wcB


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MonitörKertenkelesi

M MonitörKertenkelesi Konu Sahibi
5 ay (2667 mesaj)
Hala cesaret edip başlayamadım. Fan bazen gürültü yapsa da bazen gürültüsüz geçiyor günleri. Tam orta karar bir dönüş yapacağı zaman sesli dönüyor. Mesela chrome açıkken çoğu zaman gürültü yapıyor veya ilk açılışta. Ama yüksek hızlı oyunlarda ve fan hızlı döndüğünde fanın ivmesi yerine oturuyor ve az ses çıkartıyor. HP laptoplara has bir şey olduğu için deneyimliyim, kasaya vurmak fan sesini kesiyor diye sürekli vura vura önceki laptopumun ayarlarını bozmuştum, şimdi kendi haline bırakıyorum. Çok büyük cesaret edersem bir gün fan değişikliğine gideceğim. Youtube videolarından izledim kolay gibi de değil gibi de. Bir kere denedim ama kasayı açamadım ve zorlamadan bıraktım. Malum aynı laptop 5 katı fiyata çıkmış yenisi ateş pahası. HP Servis sırf değişik için 1.250 lira para iste sırf fan için. Fanın piyasa fiyatı 45 lira ben değiştirsem bedavaya gelecek. Tamircilere güvenmiyorum fan ses yapmıyor diye tamir etmiş gibi yollayan oldu, değiştirdiğinden de emin olamıyorsun. Ayrıca HP servisten orijinal fanın fiyatını sordum 550 lira dediler!!! Bu HP Apple'dan bile pahalı ekipmak satıyor hayretler içindeyim. Söylediğiniz aparatı elimde bulundurup bir gün fan dayanılmaz olur ise gözümü kapayım dalacağım. Çok konuştum dolmuşum biraz:((
Bu mesajda bahsedilenler: @soqo

O Oliver Wood
5 ay (188 mesaj)
Merhaba , Laptop modeli nedir hocam ? benim cihaz acer onun fanı temizlemek için bütün kasayı sökmen lazım herşeyi HP bu kadar uğraştırırmı bilemem Dediğiniz gibi tamircilere kesinlikle güvenilmiyor ama resmi bayi versek onlar ateş pahası fiyat biçiyor bu durumda kullanıcı kendi çözmeye çalışıyor yıllardır böyle elektronik konusu Türkiye de maalesef. Üst taraftaki el seti gibi bende set yok bi tornavida çok başlıklı var oda yetiyor çok korkmanıza gerek yok ama olurda açarsanız statik elektrik geçirmeyen eldiven takmaya çalışın ve açağınız masada öyle olsun
İ istanbuli
5 ay (1237 mesaj)
Fana ulaşmanız çoğu modelde kolaydır. Tam model adıyla aratırsanız video bulursunuz youtube üzerinde. Soteye yatmış vidalar olabiliyor. Bazı modellerde bakır ısı bloğuna dokunmadan fan kolayca sökülüyor ,belki çıkış kısmında toz birikmişse ısı içeride kalıp iyice zorlanıyordur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M MonitörKertenkelesi Konu Sahibi
4 ay (2667 mesaj)
Dostum fan kendi kendine düzeldi!!!! Dediğim gibi fanın bozulmasına sebep olan devrinde sorun yaratmak olmuştu, yani elektrik süpürgesi ile çektirince sanırım yerinden oynadı. Bilgisayar ilk açılışta ve ara ara internet tarayıcım açıldığında çok ses yapıyordu. Ama yüksek devirli oyunlara çıkınca fan yerine oturuyor ve normal ses yapıyordu. Bir gün TV'ye bağlayıp oyun oynamak istedik ve oyun açıkken adaptörü çıkarmışız bu da dahili düşük ekran kartına geçmesine neden oldu. Haliyle fan inanılmaz hızda ekran kartını soğutmak için çalıştı. Öyle bir ses çıkıyordu ki çok korkutucu bir sesti, dedik fan öldü, bu bilgisayardan artık hayır gelmez, lanet olsun. Bilgisayarı kapattık acilen. Sonra adaptörü taktık ve yaşayıp yaşamadığına baktık. Çok garip ki fan tamamen normale dönmüştü ve o günden sonra fan hiç gürültülü çalışmadı! Her musibette bir hayır var derler bu olsa gerek!!

Bu mesajda bahsedilenler: @istanbuli
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.