Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
31
Cevap
4991
Tıklama
18
Öne Çıkarma
Her yıl yeni bir iPhone yerine Apple hissesi alsaydınız şimdi ne kadar paranız olacaktı?
M
6 gün
Moderatör
Konu SahibiApple'ın çıkardığı her yeni iPhone modelini satın almak yerine, aynı miktarda Apple hissesi alsaydınız ne olurdu? Twitter'da (X) dolaşan bir gönderi, böyle bir strateji ile yüz milyonlarca dolar kazanılabileceğini iddia ediyor ancak TechCrunch yazarı Haet Jan Kamps'e göre bu matematik yanlış, fakat temel düşünce mantığı doğru.Ayrıca Bkz.Redmi Note 13 Pro serisi kalp atış hızını ölçebilecekOrijinal gönderide şöyle bir ifade yer alıyor: "2007'den bu yana Apple'ın çıkardığı her yeni iPhone modelinin değeri kadar Apple hissesi satın almış olsaydınız, 17.000 doları 367 milyon dolara dönüştürmüş olurdunuz. Tim Cook bunu size asla söylemeyecek".https://twitter.com/sumitkbehal/status/1701661608349687950Kamps ise ilk iPhone söylentilerinin yayıldığı dönemde Apple hisselerine 20.000 dolar harcamış olsaydınız bile, bugün en iyi ihtimalle 1.5 milyon dolara sahip olacağınızı söylüyor.

İşte doğru hesaplamaPeki hesaplamanın doğrusu ne? Apple her yeni iPhone çıkardığında en üst düzey modelinden bir tane satın alsaydınız yaklaşık 16.000 dolar veya enflasyonu hesaba kattığınızda 20.000 dolar harcamış olurdunuz.

Kamps'ın hesaplamalarına göre, her seferinde bir iPhone satın almak yerine aynı miktarı Apple hisselerine yatırsaydınız, bugün yaklaşık 147.000 dolar paranız ya da 131.000 dolar civarında bir kârınız olacaktı.
Kaynak:https://techcrunch.com/2023/09/15/one-meeeelion-dollars-muuhahahahaha/

 Haberi Portalda Gör

siradan bir nenemin daşşa olsa dedem olurdu konusu
Yoruma Git
shegenli chingen - 6 gün +81
Onun yerine SASA hissesi almış olsaydınız şimdi dolar milyoneri olmuştunuz 😀
Yoruma Git
uchihaitachi - 6 gün +26
Tabi bu hesabın bir değişkeni daha var. O da kişi sayısı. Şayet bu taktiği şu ana kadar uygulamayan herkes dışında siz uygulasaydınız tamam o kadar kar ederdiniz. Ama herkes bunu yapsaydı bu sefer iph...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Spider_hip - 6 gün +22
U
6 gün
Yarbay

Onun yerine SASA hissesi almış olsaydınız şimdi dolar milyoneri olmuştunuz 😀< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

J
6 gün
Yarbay

Hayat olsaydı etseydiklerle yaşansaydı şimdi Allah bilir neler olurdu neler yaşanırdı yada yaşanmazdı.
S
6 gün
Yarbay

Tabi bu hesabın bir değişkeni daha var. O da kişi sayısı. Şayet bu taktiği şu ana kadar uygulamayan herkes dışında siz uygulasaydınız tamam o kadar kar ederdiniz. Ama herkes bunu yapsaydı bu sefer iphone satışı hiç olmayacağı için batan bir şirkete yatırım yapmış olurdunuz :) Onun yerine asıl AMD hisselerine içim yanmıştı. Gümbür gümbür geldiği belli idi. Onu alanlar kısa sürede iyi kar etmiştir.
S
6 gün
Yüzbaşı

siradan bir nenemin daşşa olsa dedem olurdu konusu< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
U
6 gün
Er

Saçma bir haber, herkes aynı şeyi yapsaydı zaten Apple hisseleri o kadar çıkmazdı.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
O
6 gün
Yüzbaşı

Hisse aldıkça değeri yükselir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Umut.Gulac
S
6 gün
Teğmen

Sürekli bunun yerine şunu alsaydınız şöyle zengin olurdunuz böyle kral oldunuz falan filan güzellemelerini milletçe ne zaman terk edeceğiz acaba..< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

P
6 gün
Binbaşı

Peki ya halamızın bıyıkları olsaydı?
U
6 gün
Yarbay

Telefon almasaydın hissesini alsaydın,
Kahve içmeseydin hissesini alsaydın,
Saat takmasaydın hissesini alsaydın vs vs

EBENS
6 gün
Yüzbaşı

Zaman makinasını icat ettim mi gelsin paracıklar.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

C
6 gün
Binbaşı

len ya bu :D

Bu mesajda bahsedilenler: @shegenli chingen
P
6 gün
Yarbay

@ozbey08 hocam haber tam olarak senin alanın.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ozbey08
S
6 gün
Yarbay

Daha genç yaşlarımda pavyona harcadığım parayı bugünlere biriktirsem yalıda yaşıyordum şimdi 😂😂< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

J
6 gün
Yüzbaşı

alsak mı?yoksa geçmi kaldık?K
6 gün
Er

Doğru hesap da doğru değil. Her sene iphone alan kişi, bir yıllık iphone'u da iyi fiyattan satıyordur. Farz edelim ki yeni iphone alirken eskiyi de hiç satmıyor. Yaklaşık 20 yılda, iphone yerine hisse almamakla 3,5 milyon lira zararı oldu. Bugün bu parayla Türkiye'de orta - alt gruba hitap eden bir evi anca alırsınız.

Araba almayıp benzine, bakıma, mtv'ye, ötv'ye, lastiğe, sigorta-kaskolarına, muayenesine ödediğiniz paralarla, çok daha fazla birikim yapabilirsiniz.

Bu mesele Nasrettin Hocanın işine döner. Hoca kar etmek için eşeğin yemini bir avuç azaltmış. Sonra bir avuç daha, bir avuç daha derken, eşek nalları dikmiş. Biz de kar edeceğiz derken eşekten olmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kadizade44 -- 18 Eylül 2023; 1:49:54 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

S
5 gün
Yarbay

Aslında hiç her sene iphone almaya da gerek yoktu ki. Şu ilk nesil iphonedan 4-5 tane alıp hiç açmadan kutusunda tutsaydınız. Zaten şu anda tanesi 150-200 bin dolardan gidiyor açık artırmada. Yani Apple üzerinden en kolay zengin olma yolu o olurdu :)C
5 gün
Yarbay

ihtiyacımız olmadığı halde ihtiyaç gibi algılıyoruz. bu teknoloji sigara gibi. faydası yok ama bağımlı oluyoruz. köleyiz kabul edelim.
H
5 gün
Yüzbaşı

İphone alanlar zaten hisse de satın alıyor. Apple'ın bu kadar savunulmasının başka bir açıklaması olamaz.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

İ
5 gün
Yüzbaşı

Bana göre bugün bazı yakıtlı araçlara gömülen 1.5 milyon lar gibi. Halbuki o parayı yatırıma çevir 200-300 binlik araçla gez ileride adam gibi elektrikli araç al. Zor tabi komşun otoparka 1,5-2 milyona 4x4 çekmiş senin araç sırıtıyo yanında. O zamnlar samsung e250 vardı onunla mı gezseydi millet iphone 1 varken. iphone 2 varken samsung galaxy s ile mi gezecekti insanlar. Bom boş hesaplamalar.

Yatırım tavsiyesi değildir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.