Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 3 mobil kullanıcı
143
Cevap
3499
Tıklama
27
Öne Çıkarma
Hayal Gücünüzü,Zekanızı Geliştirmek Ve Kültürlenmek İçin:Radyo Tiyatrosu

G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
Merhaba arkadaşlar,yaşı 40'a yakın ve daha fazla olan üyeler yani abilerimiz ve ablalarımız iyi bilirler Radyo Tiyatrosunu. Biliyorsunuz Radyo Televizyon'dan çok daha önceleri de ülkemizde ve dünyadaki önemli kitlesel iletişim araçlarından biriydi hatta o kadar yayvan bırakmayalım Türkiye'de ilk radyo yayını 6 Mayıs 1927 tarihinde yapılmıştır.Daha çok bilgi için tıklayınız Şimdi az çok radyo tiyatrosu nedir,ne değildir onların açıklamasını yapalım ve birkaç fotoğrafla süslüyelim.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >Radyo Tiyatrosu Nedir?
Radyo tiyatrosu adından da anlaşılacağı gibi görselliğin olmadığı, sadece sesli olarak oyunların oynandığı, arkadan gelen ses efektleriyle radyo yayını ile dinleyicisine tiyatro izliyormuş hissini yaratan, tiyatronun birebir canlı ortamı dışında etkili bir şekilde izlenebileceği iletişim platformu.

Önemli etkileri
Günümüze göre iletişim teknolojilerinin kısıtlı olduğu yıllarda radyo, önemli bir yayın aracıydı. İletişimin yanında kurgusal içerikli programlar yayınlama isteği radyo tiyatrosunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra yaygınlaşarak bir radyo klasiği haline gelmiştir.

1938 yılında H. G. Wells'in Dünyalar Savaşı isimli kitabını radyoya uyarlayan Orson Welles, oyunun yayınlandığı ABD'de kısa süreli bir panik yaşanmasına sebep olmuştur. Oyunda, marslıların Dünyayı işgal ettiği konusu bir haber bülteni şeklinde işleniyordu ve bunun sadece bir radyo tiyatrosu olduğu daha sonra anlaşıldı.

Türkiye'de ilk radyo tiyatroları 1950'li yıllarda İstanbul Radyosunda yayınlanmaya başladı. Ekrem Reşit Rey, Haldun Taner, Behçet Necatigil gibi isimler ilk radyo oyunu yazarlarındandır.

Görme engelliler için radyo tiyatrosunun önemi
Özellikle bu engel türüne sahip kişiler, görsel sunum açısında sinema, tiyatro gibi sanatsal etkinliklerde kullanılan görsel temalı sessiz ifadesel anlatımlar nedeniyle konu edilen olayın kompozisyonunun algılanması açısında ciddi eksiklikler oluşturduğundan, daha doğrusu görsel anlatım tarafının ağır bastığı durumlar yüzünden konuyu kavramakta zorluk çekecekleri için, radyo tiyatrosu bu grup açısından oldukça önemlidir.

Genellikle TRT Radyo 1 de ve TGRT Radyoda yayınlanan radyo programları insanın zekasını ve hayal gücünü oldukça geliştirir.Radyo tiyatroları genelde sürükleyici yapıya sahiptir. Dinleyen kişi tiyatrodan kendini alamaz.Türk yazarlar tiyatrolarında köy yaşamı, aile, dostluk vb. konuları işler. Yabancı meslektaşları konuya daha edebi yaklaşır.

Radyo Tiyatrosunda sesini duyacağınız ve geniş kitlelerce tanınmış ünlü oyunculardan bazıları
→Şener Şen
→Kamran Usluer
→Sezai Aydın
→Tijen Par
→Yıldız Kenter
→Kayhan Yıldızoğlu
→Savaş Dinçel
→Zeki Alasya
→Metin Akpınar
→İlyas Salman
→Bilge Zobu
→Metin Serezli
→ve şu an aklıma gelmeyen birbirinden değerli birçok güzide sanatçı...

RADYO TİYATROSUNDA BULUNAN OYUN TÜRLERİ
→Aile
→Komedi
→Polisiye
→Dram
→Suç
→Gizem
→Gerilim
→Korku
→Macera
→İslami
→Biyografi
→Tarih
→Yaşam
→Çocuk


KALİTELİ RADYO TİYATROSU OYUNLARINDAN BAZILARININ YOUTUBE LİNKLERİ(MUTLAKA BİR TANESİNİ AÇIP DİNLEYİNİZ SONUNA KADAR PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ)

Victor Hugo-Bir İdam Mahkumunun Son Günü
Dostoyevski-Beyaz Geceler
Gogol-Palto
Lev Nikolayeviç Tolstoy-Geç Kalan Adalet
Balzac-Albay Chabert
Victor Hugo-Sefiller
Jack London-Deniz Kurdu
Marcel Ayme-Paspas Altındaki Anahtar
Mark Twain-Bir Eskimo Kızının Romanı
Dostoyevski-Timsah
George Orwell-Hayvan Çiftliği


RADYO TİYATROSU İLE İLGİLİ SİTELER,YOUTUBE KANALLARI VE OYNATMA LİSTELERİ
http://www.radyotiyatrosu.net/ - Bu sitede kategori olarak oyun seçebiliyorsunuz sitenin alt menüsünden özellikle oyun arayanlara tavsiye edebileceğim en büyük kaynak.
https://www.youtube.com/user/alpaygani - Youtube'da ki en iyi radyo tiyatrosu kanallarından biri hatta benim için birincisi diyebilirim bolca radyo tiyatrosu içeriyor.
https://www.youtube.com/channel/UCIjE1S6vK_1306u_vHege0g
https://www.youtube.com/channel/UCYBcgox3htNzgB5Fp69JVow Hem radyo tiyatrolarına hem de sesli kitaplara ulaşabileceğiniz kaliteli kanallardan biri.
http://www.mbirgin.com/?c=Cevap&TopicID=714&t=radyotiyatrosutgrtfm&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber Geniş bir arşive sahip kaliteli sitelerden biri(paylaşan:qzerty Teşekkürler kendisine)

https://www.youtube.com/watch?v=Vo95w36Xmzg&list=PLM3IdM055qdAtxn-EJeFXzHRFMCTKE9Zv En iyi radyo tiyatroları oynatma listesi
https://www.youtube.com/watch?v=Ejy7bfLoBhs&list=PLM3IdM055qdB2D6sFhfKbhmVSR4gmCjpC Polisiye radyo tiyatroları oynatma listesi

Bir sürü radyo tiyatrosu ve Sesli kitabı ister indirip ister indirmeden dinleyecileceğiniz Yandex linkleri(Ozgur561'e çok teşekkürlerhttps://yadi.sk/d/dAEIl4otkQzeJ
https://yadi.sk/d/wR5fWtFaPgSya

KONUNUN AÇILMASINDAKİ AMAÇ
Daha önce belki denk gelen olmuştur Forum yönetiminden Radyo tiyatrosu bölümünün açılmasını rica etmiştim ve sağolsun yönetici arkadaşlarımızdan @serkanertekin konuyla ilgilendi ama şimdiye kadar bir netice alınamadı ne yazıkki.Ben de böyle bir konu açarak sizi böylesine sanatsal bir faaliyeti tanıtmak istedim eminim aranızda dinleyenler de vardır mutlaka,şimdiye kadar dinlemeyenler dinlemeye başlarlarsa çok güzel bir alışkanlık edinebileceklerini söyleyebilirim.Üstelik forumda dolaşırken,oyun oynarken bile dinleyebilirsiniz sadece kulağınızla dinleyip görmenize gerek olmadığı için.Biliyorsunuz forumun özellikle bu bölümünde başkasının iyiliği için konu açan üye sayısı pek fazla değil ve birilerinin elini taşın altına koyması lazım ben sahip olduğu bilgiyi paylaşmayan buraya gülüp eğlenmeye veya başkalarıyla dalga geçmeye gelen insanlara katılmayarak(malumunuz bunlardan yeterince var)sahip olduğu bilgiyi paylaşan,insanların yararı için emek veren arkadaşlardan olmayı seçiyorum herkese de bu yoldan gitmeyi tavsiye ederim.Herkese sevgiler,saygılar.Konuyla ilgili her türlü sorunuzu Özel mesaj yoluyla veya buraya yazarak sorabilirsiniz.


NOT:Linklere baktım Tolstoy'un Geç Kalan Adalet isimli oyununa denk gelip haklı olarak "bu ne biçim ses" diyen veya daha ağır ithamlarda bulunmuş olan varsa aranızda kusura bakmasın gereksiz arkadaşın biri ilk 2 dakikaya kendi sesini ekletmiş ve birçok kanaldakinde böyle normalde sezai aydın seslendiriyor o bölümü onu da buldum ve düzelttim linki kusura bakmayın tekrardan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 27 Temmuz 2017; 1:15:53 >

Eyvallah çok yararlı bir konu olmuş.
Yoruma Git
fuujitsu - 3 yıl +14
Evet,kız arkadaşımla kavga ettik ve karneme zayıf geldi konularının arasında hor görüldü bu kadar önemli bir konu yorum falan atılmasını istemiyorum daha çok insana ulaşmak is...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-68F639DEB - 3 yıl +11
Görsel tiyatro ego kasmakdan baska bişe değil

Radyo tiyatrosu buyuk yetenek ister
Yoruma Git
Vatikanli Mumin - 3 yıl +8

V
Vatikanli Mumin
3 yıl (2196 mesaj)
Görsel tiyatro ego kasmakdan baska bişe değil

Radyo tiyatrosu buyuk yetenek ister

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


F
fuujitsu
3 yıl (1191 mesaj)
Eyvallah çok yararlı bir konu olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
Evet,kız arkadaşımla kavga ettik ve karneme zayıf geldi konularının arasında hor görüldü bu kadar önemli bir konu yorum falan atılmasını istemiyorum daha çok insana ulaşmak istiyorum ama pek mümkün değil sanıyorum bu yaş grubuyla.
G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: fuujitsu

Eyvallah çok yararlı bir konu olmuş.

Teşekkür ederim,iyi dinlemeler.
B
BillyBibbit
3 yıl (16 mesaj)
emeğine sağlık Hocam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


D
delisakir6
3 yıl (286 mesaj)
Çok teşekkür ederim paylaşımın için . Arada böyle konular görmek sevindiriyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A
A.S.I.
3 yıl (1651 mesaj)
Hayvan çiftliğini kesinlikle dinleyeceğim. Kitabını okumak istiyordum ama kitaplarla aram pek iyi değildir. Çok teşekkürler böyle bir konu açtığınız için
G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
Teşekkürler arkadaşlar değerli yorumlarınız için,ilerleyen günlerde de yararlı konular açmayı sürdüreceğim bir aksilik olmazsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-68F639DEB -- 10 Haziran 2017; 0:56:54 >


Bu mesajda bahsedilenler: @delisakir6 , @A.S.I. , @BillyBibbit

S
samsung54
3 yıl (220 mesaj)
Dinleyince ne etkisi oluyorr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: samsung54

Dinleyince ne etkisi oluyorr

Dinleyip gözünde canlandırmaya çalışırsan olayları hayal kurmuş olursun hayal kurarsan hayal gücün gelişir hayal gücün gelişirse zekan da gelişir özellikle sağ beyine ciddi bir şekilde olumlu etkisi var.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
samsung54
3 yıl (220 mesaj)
Gunde bi saat sabah dinlesem ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MichealCorleone

G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: samsung54

Gunde bi saat sabah dinlesem ?

Olur tabi niye olmasın istersen haftada bir kere dinle önemli olan bu alışkanlığı edinmiş olmak.
Q
qzerty
3 yıl (194 mesaj)
Ben de uykuya dalmak için ara sıra dinlerim. Hatrı sayılır bir arşivim de var.

Kendisi de bir radyocu olan

http://www.mbirgin.com/?c=Cevap&TopicID=714&t=radyotiyatrosutgrtfmSite ve içeriğini tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qzerty -- 27 Temmuz 2017; 9:40:49 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: qzerty

Ben de uykuya dalmak için ara sıra dinlerim. Hayri sayılır bir arşiv de var.

Kendisi de bir radyocu olan

http://www.mbirgin.com/?c=Cevap&TopicID=714&t=radyotiyatrosutgrtfmSite ve içeriğini tavsiye ederim.

Teşekkür ederim,izniniz olursa ekliyorum diğer sitelerin arasına


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Q
qzerty
3 yıl (194 mesaj)
Tabii...

Tebrik ederim güzel konu olmuş....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MichealCorleone

D
dj dikkat
3 yıl (250 mesaj)

G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: qzerty

Tabii...

Tebrik ederim güzel konu olmuş....

Sağolun
G
Guest-68F639DEB Konu Sahibi
3 yıl (427 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kareli defter

bize ne

https://forum.donanimhaber.com/dunki-konusmanin-devami-cikma-teklifi-ettim-ss-li-acil-taktik-lazim--126843862 asıl "bize ne" olan bu sanıyorum
E
Erich Fromm
3 yıl (147 mesaj)
Hocam çok ilgimi çekti aydınlatıcı bir konu olmuş çok teşekkürler linkleri gezineyim biraz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >