Arama butonu
Hangi ülke Türkiyenin dostudur ?
 Sonuçları gör
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
17
Cevap
350
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Hangi ülke Türkiyenin dostudur ?
T
3 hafta
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Sizce hangi ülke Türkiyenin dostudur veya dostu sayilabilir ?
Bence avrupada ispanya ve macaristan olabilir (Türkiyenin kara listesindeki Pkkli isimleri bir tek ispanyada gözaltina aliyorlar)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tarafsiz Goz -- 20 Kasım 2023; 11:57:2 >

L
3 hafta
Yüzbaşı

Her sakalli gördüğünü baban zannetme.Pkk tutukluyor diye İspanya'ya cici diyemezsiniz.Hee devletin iç tüzük ve kanunları farklı.İsvecde terör örgütü kapsamına girmeyecek birisi katarda asılabilir.
Yüzyıllar boyunca kralını kesip ,prensesini optugumuz için çoğu dünya ülkesi bizi sevmez.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
N
3 hafta
Binbaşı

Dost düşman ülke yoktur devletlerin çıkarları vardır< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

T
3 hafta
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Batı çokmu masumdu ?
Roma imparatorluğu barışlamı aldı toprakları yada haçlı seferleri yada 20.yüzyılda dünya savaşlarında akıl almaz katliamların yaşandığı avrupa ?
Sevmemelerinin sebebi Türkiyenin güçsüz olması ve ihtiyaçlarının olmaması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tarafsiz Goz -- 20 Kasım 2023; 12:21:5 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @lithran
V
3 hafta
Onbaşı

Memleketimizin dostluğuna güvenilmez.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

N
3 hafta
Moderatör

Her ne kadar çıkarlar da zamanla değişse de ve çok farklı şekillerde tanımlanabilse de Türkiye'nin (ya da başka herhangi bir ülkenin) bir dostu var mı sorusu ortaya atıldığında aklıma hep eski İngiliz devlet adamı ve başbakanı Lord Palmerston'ın ünlü reelpolitik sözü gelir:


< Resime gitmek için tıklayın >
Çevirisi; ezeli müttefiklerimiz ve ebedi düşmanlarımız bulunmuyor, takip etmekle yükümlü bulunduğumuz çıkarlarımız ezeli ve ebedidir.

Bu milletlerarası politikada - en azından politik realist kuramcılar veya Alman Şansölyesi Otto von Bismarck gibi reelpolitik uygulayıcıları - arasında bir düstur sayılır. Bu yaklaşım "dost veya düşman ilişkilerinin" katı ve gayet faydasız olabilecek bir çerçevede yerleşik biçimde kalmasından ziyade çıkarlara öncelik verir ve çıkar ve fayda odaklı bir politik esnekliği vurgular. Bu anlamda bugünkü "dostlar" bir gün potansiyel bir hasım, "düşmanlar" da günün birinde potansiyel bir müttefik veya ortak olabilirler.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

A
3 hafta
Binbaşı

Sen kimin dostuysan odur dostun. Menfatin olmadan hiç dost edin mi, edinmediğine göre niye dost arıyorsun. Senin dost dediğin olgu senin menfatine olandır.

Genelde dost deyince Azerbaycan anlaşılıyor. Dost olduğunun kanıtı nedir, kanıta bak hizaya gel, aynı ırktan olduğu için dostmuş. Ee, başka ne dostluğunu gördün dostunun, bir açıkla da gülelim. Azerbaycan'ın örneğin Gürcistandan daha dost olduğunun kanıtı nedir? Gürcistan olmasa cimri dostun Azerbaycan ile öpüşüp koklaşma gösterisi nasıl yapacan?

Hamasi nutuk atmaya gerek yok, ne kadar ekmek o kadar köfte.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 20 Kasım 2023; 13:32:46 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

0
3 hafta
Yarbay

dost demeyelim ama, tarihte en az zıtlık yaşadığımız ülkelerden biri sanırım Azerbaycan'dır (o bile vize uyguluyodu bize düşünün)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 20 Kasım 2023; 14:24:32 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
N
3 hafta
Binbaşı

Dostu varsada rte sayesinde kalmadi< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

D
3 hafta
Yüzbaşı

Aynı apartmandaki çok sevdiğin alt komşun veya çok sevdiğin yeğenlerinin babası dayın bile çıkarı kadar dostundur. Ülkeler arası dostuk olabileceğine inanmak da ne bileyim bu devirde saflıktan öte bir şey.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
3 hafta
Yüzbaşı

KKTC dışında geri kalan yalan. O da bizi yan devletimiz olduğu için. Azerbaycan'a falan da güvenmeyin daha düne kadar Rusya'nın yamağıydı.P
3 hafta
Yarbay

Yanlış düşünüyorsunuz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Donald Trump
A
3 hafta
Binbaşı

Dostuluk öyle bir şey değil. Vize konusu dostlukla ilgili değil, idare ile alakalı bir şey. Dostluk menfaate dayalı olmayan şeydir. Örneğin Azerbaycan Kıbrıs'ı tanısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 20 Kasım 2023; 19:4:12 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @01001101
0
3 hafta
Yarbay

mesajımın başında peşin olarak "dostluk demeyelim" dedim zaten üstad kime neyi anlatıyon :)< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @asau
S
3 hafta
Yarbay

Devletler arası dostluk olmaz menfaat kesişmeleri olur.

Mesela sen eyyyyyyyt yapacağına gazın yüzde 5 10 nunu fransaya eşantiyon vereceğim de bakalım ne oluyor izle. Anında kadim dostluğumuzdan bahsedilmeye başlanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinirli ve Süratli -- 20 Kasım 2023; 19:35:26 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

H
3 hafta
Yarbay

Eğer ülkenin halkını diyorsanız Türkiye'yi gerçekten seven bir tek Pakistan ve Azerbaycan vardır diye düşünüyorum. Ama bu tabii çıkarların ortak ve ebedi olduğu anlamına gelmez.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
3 hafta
Binbaşı

Azeri Sinan oğan nasıl döndü, seçimlerde, nasıl güvenecen dost diye.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @hitokiri_johndoesai
V
3 hafta
Binbaşı

Ülkelerin dostluğu olmaz çıkarları olur. Çıkarlar çatışırsa düşman olursun.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.