Bu konudaki kullanıcılar: 2 kayıtlı üye, 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
173
Cevap
0
Tıklama
7
Öne Çıkarma
● GÜNCEL ● Üst Seviye Güç Kaynakları Hangileri ? - Güç Kaynağı Seçimi Rehberi?

M
Muten Baba Konu Sahibi
5 ay (18477 mesaj)
Arkadaşlar merhaba, böyle bir üst konumuz var aslında ama son dönemde güncel olarak ürünleri sıralayalım , bilgisi olanlar da yardımcı olsun bir database şeklinde konu oluşturalım.

Bilgim dahilince size uygun olan güç kaynağını seçmeniz için yardımcı bir konu olabilir, kullanıcı yorumlarını da eklerseniz çok güzel olur.

-----------------

Genel Bilgi

PSU ( Power Supply ) yani güç kaynağı, sistemin temel elemanı diyebiliriz. Sistemin ihtiyacı olan gücü , doğrudan yada dolaylı olarak sisteme aktaran, şehir şebekesinden evimizdeki yada ofisimizdeki priz yardımıyla kullandığımız enerjiyi sistemin ana bileşenlerine doğru ve düzgün, ayrıca gerektiği kadar aktarmaya yarayan bileşendir. Bu sebeple sistemdeki aslında ana bileşen yada kişiye göre değişse de en önemli bileşen diyebiliriz. Bir araç düşünün, elbetteki konforu kalitesi şasesi güvenliği performansı önemli olsada , güç kaynağı enerjiyi sisteme verimli ve düzgün iletmedikten sonra her an için risk altındasınız diyebiliriz.

Bundan 8-10 sene belki daha önce, güç kaynakları tabiri caizse merdiven altı diyeceğimiz şekilde karşımıza çok çıkıyor, hiç bir sertifikasyon yada kontrol olmadan üzerlerine sadece etiket yapıştırılmış sahte diye tabir ettiğimiz ürünleri bolca görüyorduk. Özellikle bu ürünler o kadar kalitesiz oluyorduki bazı çılgınlar bu tip sistemlerde hız aşırtma yapmaya çalışıyor ve zaten sınırında çalışan güç kaynaklarından dumanlar yükselmesine sebep oluyordu Sadece bu şekilde de değil , bu ürünlerde kaliteli diye tabir ettiğimiz korumaların hiç birisi olmadığı için en ufak enerji dalgalanmasında yada sistemin yüke girmesi durumunda dayanamıyor bozuluyorlardı. Benim başıma güç kaynağı yüzünden sisteme zarar gelme gibi bir durum gelmedi çok şükür ama okuduklarımıza göre bunu yaşayanlarda olmuştu. Bu noktada sistemlerinde güvenliği için güç kaynağı seçimi de büyük önem arzediyor.

Eskiye nazaran günümüzde bu anlattığım mevzulardan aşırı korkmaya gerek kalmadı diyebilirim. Teknolojinin gelişmesiyle artık markalaşma ve ürün pazarlama , ar - ge sistemleri arttıkça , özellikle pazarda yer edebilmek adına bir çok firma güç kaynağı işine girdi. Kimisi çok üst seviye ürünler yaptı/yaptırdı i kimisi daha alt seviye ürünler yaptırdı. Ama nereden alındığı belli olmayan kimin ürettiği olmayan güç kaynaklarında aynı handikap sürse bile, geçmişe nazaran bilindik yerlerden alınan bilindik distribütörlerin getirdiği yine göz aşinalığınız olan markaların sınıf sınıf ürünlerini artık görebiliyoruz. Hatta şöyle ki bazı beklemediğimiz firmalardan beklenmedik ürünler bile çıkabiliyor. Giriş ve orta seviyeye hitap eden markalardan Platinum bir güç kaynağı bile görmek mümkün. Çok üst sev,ye diye bildiğimiz bir markadan da verimlilik sertifikası olmayan ürün görmek mümkün. Yukarıda dediğim gibi firmalar sınıf sınıf ürün üretirler yada ürettirirler. Yani aslında en bilindik markalar üretim konusunda başka firmalarla iş birliği içerisinde olurlar.

Andyson,high power,sitec,cwt,enermax,fsp,xilence,delta,electronix,superflower,flextronics,seasonic .. vb. ana üretici firmalar var. Bunlar içerisindense son dönemde superflower,flextronics ve seasonic üretim kalitesi anlamında üst çıtadaki isimler diyebilirim. Piyasada gördüğümüz üst sınıf diye bildiğimiz ürünlerin çoğu bu firmaların üretimi.


https://www.jonnyguru.com/

Bu sitede, kısmen tarafsız ( ) incelemeleri bulabilirsiniz. Ülkemizde güç kaynağı inceleyebilecek kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Jonnyguru da bir çok ürünün karşılaştırmalı incelemelerini bulabilirsiniz. Sadece alt sınıf ürünlerin incelemesini bulmanız zor doğal olarak :)

Farklı bir konuda psu daki rail yani kanal sistemi. Görüyoruz hep 12V tek kanaldan veriliyor güç. Eskiden çoğu güç kaynağında bu 4 yada 6 kanal şeklinde görürdük ama özellikle kullanıcıların kanal dağılımını iyi yapamadıklarından dolayı üst seviye sistemlerde koca koca psu'lar ile sistemlerini kullanamamalarına şahit olduk. Bundan sonraki süreçte artık tek kanal sistemine geçti üreticiler ve iyi de oldu. Ama yine de ben bu durum maliyet anlamında üreticiyi rahatlatmış olsada, kaliteden ödün verilmediği sürece dual rail'in daha güvenli olacağını düşünüyorum.

Diğer bir konu verimlilik. Sertifikasyon programında ürünlere sadece göstermiş olduğu verimliliğe göre değer verilir. Yani bir ürünün gold sertifikası olması onu iyi bir ürün yapmaz sadece verimli bir ürün yapar. Psu dan iyi anlayan bir hocanın da dediği gibi ^' Araçların 100km deki ortalama yakıt tüketimi (enerji verimliliği diyebiliriz) her nasıl araçların kalitesi hakkında bir veri sunmadığını,(ne yani 5.0 lt tüketimli clio ,7.0 lı tüketimli bmwden iyimi?)sadece tüketim miktarını ifade ettiğini aynı şekilde psularda setifikanında enerji verimliliğini ifade ettiğini kabaca örneklendirebiliriz ' Ama tabiki gold sertifikası bulunan bir güç kaynağının hiç sertifikası olmayan bir ürüne göre kalite anlamında daha kötü olduğunu da düşünmeye gerek yok.

Verimlilik önemli , yani Psu alırken verimli olmasına önem gösterirseniz, belli bir zaman kullanımdan sonra size elektrik sarfiyatı olarak olumlu dönüş yapacaktır. Ne kadar verimli ise güç kaynağı , sistemin ihtiyacına en yakın gücü çeker şebekeden ve okadar oranla da enerji kaybına yol açar. Buraya kendi kullanım değerlerimi ve hesaplamayı koyuyorum sizde hesaplayabilirsiniz.



< Resime gitmek için tıklayın >





Sistem boştayken : 150W Çekiyor prizden : 0.15KWH
Sistem yükteyken : 450W Çekiyor prizden : 0.45KWH

Günlük ortalama boşta 8 saat yükte 2 saat toplam 10 saat kalıyor desem ;

8x0.15:1.2KWH
2X0.45:0.9KWH

Toplam : 2.1KWH günlük tüketim desek onuda çarpalım 30 la , 63KWH yapar.

Şuanda 1KWH yi 0.57 birimden alıyoruz.

63X0.57 : 35.91 + KDV : 42.37 : Ivırla zıvırla Trt ye verdiğimiz parayla 45TL aylık ortalama elektrik yakıyor.

Bronze yerine platinum güç kaynağı kullansaydım prizden çektiğim elektrik ortama %10 daha düşerdi. Bunu da fiyattan düşsek buda 6-7 lira desek senelik 80TL daha kar etmiş olurdum.

Velhasıl sistemi günde 8-10 saat açık duranlar kaliteli güç kaynağı kullanmayarak o parayı elektrik dağıtımcısına veriyor, bronze yerine platinum alınsa kendini 2-3 senede çıkarıyor.Hadi bilemedin 4 senede çıkarsın psu sürekli değiştirilen bir bileşen depil alındığı zaman uzun süre kullanılıyor forumda 10 yıldır aynı güç kaynağını kullanan çok üye vardır. Bu sertifikasız yada sadece 80Plus olanlar ile Gold olanlar içinde geçerli. Değerleri ortalama kabaca verdim 3e 5e takılıp öküz altında buzağı arayacaklar konuya yazmasın.






Garanti konusunda en iyi deneyimi yaşamak istiyorsanız corsair ve evga tarafına bakmak en akıllıca çözüm. Belli bir seviyeye kadar hiç fan açmayan corsair modelleri ise en sessiz ürün grubu diyebilirim. Yukarıda verdiğim sitede 9 ve üzerinde puan alan ürün grupları , evladiyelik diye tabir ettiğimiz yıllarca kullanılacak ürün grubudur diyebilirim.




Arkadaşlar Linustechtips sitesini biliyorsunuzdur. Eğlenceli içerikleride olan bir site. Daha öncesinde Psu ların kalite/seviye listesi olarak paylaşımlar yapmışlardı. Son dönemde çalışmayı genişletip güncellemişler. Emeklerine teşekkür ediyoruz bende burada paylaşıyorum , çok faydalı bir kaynak. Orjinal bağlantıya * BURAYA * tıklayarak ulaşabilirsiniz.


SINIFLARINA / YAPI KALİTELERİNE / GÜVENLİKLERİNE / VERİMLİLİKLERİNE / TÜM ÖZELLİKLERİNE GÖRE YAPILAN GENEL SINIFLANDIRMA



Sıralamada kendi içlerinde markasal olarak bir sıralama yok arkadaşlar. Sıralamayı seviye gruplarına göre değerlendirebilirsiniz. İlk 3-4 Grupta kalan bir güç kaynağınız var ise eğer, üst seviye kaliteli bir ürün grubu güç kaynağına sahipsiniz diyebiliriz. Daha aşağısında kalanlara da kötü demek yanlış olur en azından bizim ülkemizde, malesef onların 1 birimine biz 6 brim belki daha fazlası ödediğimiz için, tepe ürün grubu güç kaynakları çoğu kişi için sadece hayal'de kalıyor ve daha düşük ürün gruplarına bakmak durumunda kalınıyor. Hayırlısı olsun diyelim ve listeye geçelim. Liste daha önce benzeri vardı zaten güncellemişler. Bu haliyle benimde gayet mantıklı bulduğum bir liste diyebilirim. Mutlaka eksik noksan vardır ama üst seviye bir çalışma, faydalanmayı düşünmek daha güzel.





Seviye S (SUPER) - Bu sınıf, son yıllarda piyasaya sürülen her bakımdan en iyi güç kaynaklarını kapsıyor.



Antec High Current Pro Platinum 🔥
Cooler Master V-Platinum 2019 🔥
Corsair AXi 2013 - AXi 2014 - AXi 2018 🔥
Delta GM 🔥



Seviye A+ - İleri seviye kalite isteyen kullanıcılar ve çoklu kurulumlara açık olan sistemler için biçilmiş kaftan



BeQuiet Straight Power 11 - Dark Power Pro P10 - Dark Power Pro 11 🔥
Bitfenix Formula Gold - Whisper 🔥
Cooler Master Masterwatt maker 🔥
Corsair RMi - HXi - HX Platinum - AX1200 2010 🔥
Deepcool DQ-M 🔥
Enermax Platimax Digifanless - Revolution D.F 🔥



Seviye A - İleri seviye oyun ve iş sistemlerine sahip olan kullanıcıların tam da aradığı kalite



Aerocool Project 7 🔥
Asus ROG Thor 🔥
BeQuiet SFX-L 🔥
Cooler Master V Semi-Modular - Masterwatt Maker MiJ - V-Gold 2013 - V-gold 2018 - V-platinum 2013 🔥
Corsair RMx 2015 - RMx 2018 - AX 2013 - RM 2019 - HX Gold 750w+ - TXM 2017 (Gold) - Vengeance Silver - SF Platinum - SF Gold - AX 2018 🔥
Cougar GX-F Aurum - GX-F 🔥
Enermax Platimax D.F 🔥
EVGA PS - G2 - P2 - T2 - GM 🔥
Fractal design Ion+ Platinum - Ion+ SFX Gold 🔥
FSP Aurum PT - Aurum Xilenser - Aurum Pro - Hydro G - Hydro G Pro - Hydro X - Hydro PT - Hydro PTM 🔥
Gamdias Astrape P1 - Kratos 🔥
Gigabyte apgm 🔥
Kolink Continuum 🔥
Mistel MX 🔥
NZXT E 🔥
Phanteks Revolt X, AMP 🔥
Rosewill Capstone - Lightning - Silent Night 🔥
Sama Armor Gold - Armor Platinum - Forza Titanium 🔥
Seasonic Focus GX - Focus GM - Focus PX - Focus SGX - Prime Platinum - Prime Titanium - X - XP - XP2 - XP3 - Snow Silent - Prime Gold - Prime Fanless - X Fanless 🔥
Super Flower Golden Green - Leadex Gold - Leadex Platinum - Leadex Titanium - Leadex II - Leadex III (-650w) 🔥
Thermaltake Toughpower Grand Gold - Toughpower Grand Platinum - iRGB Plus - DPS Gold - GF1 🔥
XFX Pro Black Edition Limited - XTS 1000w - Pro Black FM 750w+ 🔥



Seviye B+ - Tek ekran kartı ve orta seviye oyun / iş kurulumları için uygun




BeQuiet Pure Power 10 400w+ - Pure Power 11 400w+ - Straight Power E10
Cooler Master MWE Gold
Corsair CX 2017 - RM 2013 - CS Gold
Cougar GX-S 2017
Deepcool DQ-ST
Enermax Revolution X't II
EVGA G+ - G1+ - GS - GQ 850w+ - GD 2017
FSP Dagger
Gigabyte GH - GX
Nox Hummer X Gold - GD
Riotoro Onyx, Engima Bronze
Rosewill Photon <=750w
Silverstone Essential Gold semi-modular - Nightjar
Vivo 24K
Xilence Performance X



Seviye B - Giriş / Orta seviye arası , uzun süreli kullanımda sorun çıkarmayacak kalitede




Antec Edge - TruePower Classic
BR ONE Rainbow
BeQuiet System Power 9 400w+ - Power Zone
Cooler Master MWE Bronze V2 - MWE 80+ V2 - MWE Bronze V1 600w+ - Masterwatt
Corsair CXM 2015 - CXM 2017 - HX650 Gold - GS Bronze - Vengeance Bronze, CX 2012 750w+ - CXM 2012 750w+
Cougar LX
Deepcool Quanta
Enermax Revolution X't
EVGA B2 - G5 <1000w - GD 2019 - GQ <=750w
Fractal Design Integra M
FSP Raider II
Gigabyte P650H
Lian Li SFX-L
Rosewill Capstone G - Quark - Tachyon - Photon 850w+
Seasonic S12G - G
SilentiumPC Supremo L2, Supremo M2
Super Flower Leadex Silver - Eco Silver
Thermaltake BlueEvo 2.0 - Toughpower Grand RGB - Smart Pro RGB
XFX Pro XXX - Pro XTR - Pro Black FM 750w - TS Gold
Xilence Performance A+
Zalman EBT



Seviye C - Etliye sütlüye karışmayan standart kalem sistemlere.




BeQuiet Pure Power 10 <400w - Pure Power 11 <400w - Straight Power E9
Bitfenix Fury
Cooler Master GM - GX Storm - MWE Bronze V1<600w
Cougar STX - VTX
Corsair CX 2012 <=600w - CXM 2012 <=600w - VS 2017
EVGA BQ - G1 - NEX Gold
Fractal Design Tesla R2
FSP Raider - Aurum 92+ - Aurum CM - Hydro GE - Hexa 85+
Gigabyte BH, PB500
NOX Urano TX - Urano VTX
OCZ ModXStream Pro
Rosewill Glacier - Fortress - TFX Bronze - TFX Gold
Seasonic S12iii
Silverstone SFX Bronze except V3
Thermaltake Paris



Seviye D+ - Bazı sıkıntılı durumlarda tehlikeli olabilecek standart seviye




Asus ROG Strix
Antec Earthwatts Pro Gold - Earthwatts Pro Platinum - High Current Gamer Gold - Neo Eco Gold - High Current Gamer Extreme
EVGA G3 - G5 1000w
Enermax Revolution SFX
FSP Dagger Pro
Riotoro Enigma G2
Seasonic Focus FM - Focus Plus FX
Silverstone SFX gold - Strider Gold Evo - Gold Evolution - Strider Gold S
Superflower Leadex III 650w



Seviye D - Bazı sıkıntılı durumlarda tehlikeli olabilecek standart ve bir altı seviye




Antec Earthwatts - EA Green - Neo ECO - Basiq VP - Basiq BP - Basiq VP-F - High Current Gamer Bronze
BeQuiet Pure Power L9 - Pure Power L8
Bitfenix BPA
Cooler Master Masterwatt Lite
EVGA W1 - BT
Enermax NaXn 82+
FSP Hexa - Hyper - Hammer
Fractal Design Integra R2
Rosewill Hive S - Arc - Arc M
Seasonic S12ii - M12ii - M12ii Evo
Silverstone SFX Bronze 3.0 - Strider Essential Bronze
Thermaltake London - Toughpower - Smart 80+ - TR2 - Smart M
XFX XT - TS Bronze - ProSeries Bronze - Core
Xilence Performance C
Zalman GS - GT



Seviye E - Tüm senaryolarda sıkıntı çıkarabilecek , zorunlu olmadıkça uzak durulması gereken





BR ONE BR-X
Corsair VS 2012
Cooler Master Elite - Realpower - B2
Diablotek Tamamı
EVGA N1 - N2
L-C Power Tamamı
Linkworld Tamamı
Logisys Tamamı
MS-Tech Tamamı
Rasurbo Tamamı
Rhomburtech Tamamı
Sempre Tamamı
Speedlink Tamamı
Tacens Tamamı
Thermaltake Litepower
Trust Tamamı
Ultron Tamamı


Bütün bu listelerin içerisinde olmayan bir ürün grubu kullanıyorsanız, kim kime yaptırmış üretimi neresi vb. bilgileriniz yok ise, hafif riskli bir serüven yaşıyorsunuz demektir





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 31 Aralık 2019; 13:0:34 >

Avrupalılar şöyle para kazanıyor, biz böyle para kazanıyoruz, biz zar zor PSU alıyoruz vs hikayelerini geçelim. Burada konumuz bizim ya da Avrupalıların satın alma gücü ve/vey...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ehhalil - geçen ay +8
Sizin hakkınızda gıybet yapıldığını söyleyemem. Başka bir şey konuşuyorduk laf dolaştı bir şekilde size geldi. Daha doğrusu, o kişi bahsettiğimiz konuyla bağlantı kuracak şekilde sizden de bahsetti. Yazdığı şey, bana göre gıybet denilebilecek nitelikte değil. Zaten sizinle ilgili detaya da girmedi. Yöneticilikten gelen alışkanlık gereği olsa gerek, sizi izlemiş. Belki de aktif yöneticilik yaptığı dönemde izlemeye almış da olabilir, bilmiyorum. Bir şekilde dikkatini çekmişsiniz anladığım kadarıyla. Sizden bahsedince merak edip problemli biri mi diye sordum ve sadece bir konuda yaşadığımız diyalog ve tutumunuza istinaden bende olumlu izlenim bıraktığınızı da belirttim. Yazdığım mesajı da harfiyen burada size aktardım:


Burada (sizin deyiminizle) bir "yangına(gıybete) körükle gitme" durumu var mı yani?
Yoruma Git
Yorumun Devamı ehhalil - geçen ay +5
Muten kardeş, ben senin gibi bir liste yayınlamadığım için elimi taşın altına sokmamış mı oluyorum? Ben zamanım oldukça foruma bakıyorum, gerek herkese açık olarak, gerekse özelden...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ehhalil - geçen ay +4
Benim bağcı ile işim yok. Burada bağcı sen olduğuna göre, benim de seni tanımadığıma göre, seni niye dövmek isteyeyim ki?
Ben sana üzümü soruyorum, sen bana elma anlatı...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ehhalil - geçen ay +4
"Bazı sıkıntılı durumlarda tehlikeli olabilecek standart seviye" adlı seviyede taş gibi PSU'lar var.
Örnek olarak bir tanesini ele alarak soruyorum:
Asus ROG Strix
Yoruma Git
Yorumun Devamı ehhalil - geçen ay +4

2
2019daDHyekatilmak
5 ay (965 mesaj)
Sillver ile gold arasında %15 nasıl fark ediyor?





< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


L
L.J
5 ay (12661 mesaj)
Corsair SF600 Platinum 600 wattlarin en iyisidir. SFX olmasindan oturu digerlerinden pahalidir ancak Platinum ve SFX yapabilmek icin son derece kaliteli malzeme kullanilmistir. Almadan once cok arastirdim(cok pahali malum) o nedenle oraya kesinlikle yazilmali.

XFX 550 Watt Core Edition 80+ Bronze kullandim gene, 10 sene kadar kullandim ve kesinlikle cok cok iyi bir PSU oldugunu soyleyebilirim. Sattigim kisi de halen kullaniyor. Ozellikle 14cm'den kisa psu arayanlar icin cok cok ideal.

Evga G3 750 Watt Gold olani gene, piyasadaki en guvenilir en garanti urunlerden bir tanesi.
RM750x yazilmis zaten.

Bir de verimliligi ekonomik olarak dusunmek cok mantikli degil senelik uc bes kurus para icin verimlilik kasmak anlamsiz. Ancaaak, iyi malzeme kullanilmis bir PSU zaten direkt Gold seritifikasina cikiyor. Yani platin gold sertifikali PSU'larin kotu olma sansi cok dusuk. Bunu soyleyen de ben degilim Johnny Guru kod adli sahis

Dusuk watt urun grubunda da SF450 Gold en iyi secenektir kalite olarak Daha kaliteli bir 450 watt PSU bulamazsiniz pek.





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 26 Aralık 2019; 16:54:9 >


M
Muten Baba Konu Sahibi
5 ay (18477 mesaj)
Valla zaten ürünün sertifikası olması kalitenin düşük olmadığını gösterir ama direk belirleyici değil inşa kalitesinde, sertifika olarak gold olmayıp çoğu gold dan daha verimli ürünlerde var göz önünde bulundurmak lazım ama sertifikası var diye bodoslama atlamamak da lazım.

Verimliliği ekonomik olarak düşünmeyip napalım hocam bir açıklarmısın





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

L
L.J
5 ay (12661 mesaj)
Gold ile plat arasında 200 tl fark varsa elektrik faturası için plat sertifika almak saçma.





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Muten Baba

M
Muten Baba Konu Sahibi
5 ay (18477 mesaj)
Ben onu demiyorum ama, fark anlaşılmaz zaten orada.





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @L.J

A
Aerosol 34
5 ay (7041 mesaj)
çok yararlı bir konu eline sağlık genel'de sistem toplanırken psu seçimi hep arkaplanda bırakılır ama ilk alınacak ve kaliteli olması şart olan parçalardan biridir çünkü sistemi bu arkadaşa emanet edeceksiniz.




V
V1CT0RY
5 ay (11343 mesaj)
ASUS Thor görmek isteriz.




T
ThE LoSt
5 ay (11035 mesaj)
Seasonic 620W 80+ Bronz Tam Modüler İndirimlerle uygun fiyata almıştım 500 lira civarıydı sanırım, üst seviye japon kapatisörler, sessiz yük durumuna göre reaksiyon gösteren fan modülü, günümüz şartlarında yeterli güç çıkışları ve yeterli seviyede 12 kanal güç beslemesi, 5 yıl garanti süresi, kendisi ispatlamış firmanın 600/650w arasında alınacak bir model olduğunu düşünüyorum fiyatı akrenlerine göre bir miktar fazla olsa da indirimlerle ulaşılabilir fiyat etiketine sahip oluyor +150 tl fark ile duruma göre 750w modeli yada focus plus 650w değerlendirme altına alınabilir.




S
sething
5 ay (10157 mesaj)
iyi psu patlamayan psu değildir
patlarken patlatmayan psu dur

iyi psu orta yükte verimli psu değil
tüm yüklerde min max verim aralığı düşük olandır

iyi psu sessiz çalışıp patinaj çeken değil
hem sessiz hem rahat çalışan psu dur

bu sonuca göre en iyi psu frisby dir..

paranız yetmiyor corsair...




_____________________________

Eski kullanıcı adı: selahattın ısık

Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
sething
5 ay (10157 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Gold ile plat arasında 200 tl fark varsa elektrik faturası için plat sertifika almak saçma.
çokça kez asıl fiyat farkı marketing den kaynaklanır..

onun dışında olması gereken

benzer mimarideki gold ve platinyumun full yükte dayanabildiği süre ve bu esnada tüm yüklerde koruduğu verimlilik seviyesi önemli.

ev kullanıcısı sadece tüketiyorsa uçuk farklar vermesi fantazi

ama ev veya kurum

tüketirken aynı zamanda ağır senaryolarda içerik üretiyorsa sınıflar arası tercih kesinlikle önem arz eder..




_____________________________

Eski kullanıcı adı: selahattın ısık



S
sething
5 ay (10157 mesaj)
corsaircileri kızdıralım

supernova g2 gold

corsair hx serisini karada havada tarlada döver..

ve psu fan çalıştırmadan mekanı terkeder..




_____________________________

Eski kullanıcı adı: selahattın ısık



Bu mesajda bahsedilenler: @Muten Baba

T
Timeguard
5 ay (8936 mesaj)
Güzel konu.

Bu nasıl acaba fiyat çok uygun Gigabyte G750H 750W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı 449tl

https://www.qp.com.tr/gigabyte-g750h-750w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

M
Muten Baba Konu Sahibi
5 ay (18477 mesaj)
Yani şimdi ne diyeyim bilemedim

Bende eski Corsairci yeni fsp ci gönülden evga cı olarak ne desem boş aralarında en kötü benim ki fsp





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L
L.J
5 ay (12661 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Güzel konu.

Bu nasıl acaba fiyat çok uygun Gigabyte G750H 750W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı 449tl

https://www.qp.com.tr/gigabyte-g750h-750w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi
PSU konusunda garanti ve satis sonrasi hizmet onemli. Gigabyte'in en rezil oldugu konu garanti rma satis sonrasi hizmet konulari. Ben daha simdiye dek garantisi olsa dahi degisim veya tamirat yaptirabildigimi hatirlamiyorum herhangi bir Gigabyte anakart veya ekran kartina. Sirf bu nedenle onermem.

Yine sirf bu sebepten EVGA listede tepeye oynar.




M
Muten Baba Konu Sahibi
5 ay (18477 mesaj)
Sonunda anakartın cpu soketlerini doldurdum şuan içim rahat çok şükür




F
FelixSteiner
5 ay (748 mesaj)
EVGA Yarı modüler 750GQ Gold Sertifikalı kullanıyorum 3 yıldır. Zamanında Amazon üzerinden getiren bir forum üyesinden 320 tl ye almıştım. Müthiş bir güç kaynağı




T
Timeguard
5 ay (8936 mesaj)
Bloklu arkadaş mesaj atma görmüyorum kişiliği bozuk insanlarla arkadaşlık yapmıyorum.





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


U
uyandirmaprojesi
5 ay (174 mesaj)
650w +80 veya 700 +80 uygun fiyatlı PSU önerir misiniz.




X
xgny58x
5 ay (1630 mesaj)
Zamanında EVGA 650W P2 almışım. İyikide almışım kaç yıl oldu bana mısın demedi.