Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 5 kayıtlı üye, 39 misafir, 7 mobil kullanıcı
206815
Cevap
10324679
Tıklama
1123
Öne Çıkarma
Cevap: 🔥 Dolar 18,82 - Euro 20,32 - Altın 1130 | 05 ŞUBAT 🔥 (10341. sayfa)
T
3 sa.
Yüzbaşı

Alttaki residense yazan bina yeni değilmiş . Geçen sene yenilenmiş< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @benmisim
B
2 sa.
Binbaşı

Büyük şehirlerin çarşı merkezleri böyle binalarla dolu Dışı yenilenmiş içi 40 yıllık.

Bi kere içine girdiğiniz binada 1x1 metre ufacık asansör , demir kalorifer boruları , eski usül kalorifer petekleri falan varsa inanmayın o bina eksidir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Tek_Kisilik_Muhalefet
B
2 sa.
Binbaşı

Gaziantep BŞB Fatma Şahin Canlı yayında İslahiye ilçesinin (67.000 nüfus) yarısının yıkıldığını söyledi. :(((< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E
2 sa.
Yarbay

ilk depremde yanal ivme 0.66g miş.
ilk depremde hasar alıp ikinci depremde yıkılmış olabilir.
Bu mesajda bahsedilenler: @ozbey08
A
2 sa.
Yarbay

Bu işlerde Türk insanı balık hafizadilir kanunu işliyor maleawf. Bulduğugum mahallede 99 deprediminde kolonları full çatlak bina vardı. Zamanının en pahalı evlerinden biriydi. Deprem sonrası çatlaklar kapatıldı. 4-5 sene sonra olayı hatırlamayanla a güzel bir şekilde satıldı. Bir tane eski malık kalmadı.. İçinde oturanlar ne güzel lüks listede merkezi yerde oturuyoruz diye pek mutlular. Olası İstanbul depreminde o binanın yanında olsam kaçarak uzaklasarim zira çökecek ilk bina..
Nasıl oluyor derseniz yorum yapmak istemiyorum..


Bu ülkede herşey KILIFINA UYDURULUYOR. İNSAN HAYATI ÇOK UCUZ. PARASI OLAN HER ZAMAN DAHA ÖNEMLİ. Gerisi boş.. Giden canlar. Bir kaç sonra yine unutulacak ve aynen devamm.... Üzgünüm ama gerçek bu..

İzmir depremini hatırlayan kaldı ki???..
Ya Düzce??
Yeni bunlar..

Ateş düştüğü yeri yakıyor ve orda kalıyor. Bu kadar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Tek_Kisilik_Muhalefet
B
2 sa.
Binbaşı

4 yıl önce depremden dolayı yıkım kararı çıkan 6 katlı bina halen yıkılmadı ve hala içinde oturanlar var. O binanın Yan binasında da Belediye başkanı oturuyor.

Ülkenin özeti.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @acquiles
V
2 sa.
Yarbay

Kardeşim 3-5 katlı evde yıkılıyor işte. Yeni binalardan bile yıkılanlar var. Mevzuatta uygun yapılsa bile yıkılıyor. 7 şiddetinde yıkılmasa 7,4 de 7,4 yıkılmasa 7,6 da yıkılıyor. Depremin kaç şiddetinde olacağının garantisi yok.

Japonya gibi 9 şiddetine dayanıklı çok katlı binalar yapılmaya kalkılırsa onunda maliyeti inanılmaz büyük. 2 katlı müstakil evlerden oluşan site yapmak daha ucuza geliyor.

Türkiye olarak çok katlı bina yapmayı apartman yapmayı beceremiyoruz. Zaten, apartman kavramı Türk milletinin yaşam şekline de ters. Apartman son 50 yılın dayatması. Öncesi apartman diye bir şey yok.

Türkiye, ABD gibi maksimum 2 katlı ev mimarisine geçmeli. İstediğin kadar mevzuatta uygun yap, deprem şiddetli ise 3 ve daha yüksek katlı binaları yıkıyor işte. Çok katlı binalar yıkıldığı zaman enkaz çalışmasıda zor oluyor. 2 katlı ev yıkılsa dahi enkaza müdahalede sorun olmuyor.

Bu saatte sonra siyasilerden beklentim;

Ulusa sesleniş konuşması yapılacak ve Türkiye'de 2 katlı binadan daha yüksek bina artık yapılmayacaktır. Buna izin yoktur. Sadece devlet kurumları çok katlı bina olabilir.

Hem deprem bölgesi olup hem de bu kadar geniş arazisi olup apartman denen saçma mimaride yaşayan tek milletiz.

Çok katlı bina bize uygun değil. Bizim işimizde değil. Güvenli şekilde yapamıyoruzda, denetleyemiyoruzda. Güvenli yapılsa maliyeti müstakil evli site yapmaktan daha pahalıya gelecek.

Cumhurbaşkanımızdan tek istediğim şudur; çıksın ve desin ki; Türkiye gerçek anlamda yatay mimariye geçecek. Öyle 5 katlı falan değil. Tek kat veya 2 kat. Vatandaşımızın yaşayacağı evler artık bu şekilde yapılacak. Maksimum 2 kat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 6 Şubat 2023; 23:51:8 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Tek_Kisilik_Muhalefet
E
2 sa.
Binbaşı

Cumhurbaşkanı bu dediğini kaç kere söyledi? İstanbul'a ihanet ettik, bundan sonra belediyelerce yatay mimariye uygun ruhsat verilecek dedi. Uygulama bunun tam tersi oluyor! Söylemekle yapmak/yaptırmak arasında çok ama çok büyük bir fark var! Hadi özel sektörü geçtik TOKİ bile deprem bölgelerinde 7-8 kattan aşağı proje yapmıyor!

Canım yandaş müteahhitler bir arsayı 8 ev yerine 32 eve kullanıyor, maliyet meselesi! Karşı çıkmak hiç kimsenin haddine değil, alan razı-satan razı!


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Virtual Reality
V
2 sa.
Yarbay

Yatay mimari anlayışları 5 katlı bina. Hayır kardeşim 5 katlı binada yıkılıyor işte. Mevzuata uygun yapılsa bile belli bir şiddetten sonra yine yıkılıyor. Geçer anlamda yatay mimari tek veya iki katlı yapılardır.

Siyasilerin bunu açıkça dile getirmesi lazım. 2 kattan yüksek bina yapmak yasaktır.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Erzurum lu
Q
2 sa.
Yarbay

Bence hükümete fazla yükleniliyor.
En azından bu sefer takdiri ilahi demediler.
namkör olmamak lazım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
2 sa.
Binbaşı

Daha dur bakalım…

99 depremiyle karşılaştırıp vefat edenleri 3 günde hamdolsun çıkardık , rabbim hatalarımızı affetsin. mimariye ihanet ettik. Ama bizden daha iyisi yok

bunları önümüzdeki günlerde duyarız.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Qantas
B
2 sa.
Binbaşı

Nurdağı otobanındaki tüneller çökmüş :(( Cüneyt Özdemirin programına çıkan kişi dağ yollarından gidebildiklerini söyledi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by__metallica -- 7 Şubat 2023; 0:25:19 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

M
48 dk.
Er

Konu sahibi @BluePassenger Antep deydi. Yssiyor mu?
Bilen var mi?
Bu mesajda bahsedilenler: @BluePassenger
A
37 dk.
Yarbay

Bal gibi siyaset yapıyorsun, alttan alta hükümetin suçu ihmali yok demeye getiriyorsun. Japonya'da aynı deprem olsa en fazla 200-300 kişi hayatını kaybederdi. Bizde sayı Allah korusun 30-40 binleri bulabilir. Bu arada "karşı taraf yapıyor siyaseti" diyerek zaten ayrışma yapıyorsun. Karşı taraf diye bir şey yoktur, farklı fikirler vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali222 -- 7 Şubat 2023; 1:29:30 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kerimcem
A
18 dk.
Yarbay

5 katlı binalar hatta biraz daha yüksekleri tekniğe uygun yapılırsa yıkılmaz. Zemin ıslahı, fore kazık ve tünel kalıp yöntemiyle yapılsın kolay kolay yıkılmaz. 1999 depreminde Ataköydeki emlak bankası siteleri yüksek katlı olmasına rağmen bir şey olmadı. Eski tekniğe göre ama tünel kalıpla yapılmış binalar bunlar. Aradan 35-40 yıl geçti, şimdi teknik daha ileri.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Virtual Reality
B
1 dk.
Binbaşı

İşin ucu hep maliyete çıkıyor. Yıkılan binaların büyük kısmında sorun temel değil zaten. Numune alın o betonların dayananımı c12 bile zor çıkar. Beton demeye utanıyorum. Un ufak olmuş.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ali222
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.