Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir, 4 mobil kullanıcı
142
Cevap
0
Tıklama
5
Öne Çıkarma
(Güncel: 16.03.2020) LENOVO Z5 L78011 - TAM DESTEK / Türkçe rom / unbrick / imei vd.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
Merhaba arkadaşlar.
Uygun fiyatı, şık tasarımı ve parlak rengi ile son dönemde tercih edilen LENOVO Z5 L78011 için kısıtlı kaynaklardan bir araya topladığım ve anlattığım tüm işlemleri bizzat uyguladığım yani tecrübelerimi paylaştığım bu rehberi hazırladım. Diğer paylaşımlarımı da aynı çerçevede hazırladığımı takipçi arkadaşlar bilirler.

Bu ürünün henüz avrupa versiyonu çıkmadı. O yüzden romda Türkçe dil desteği yok. Şuanda custom rom ise tek bir versiyon için yayınlanmış durumda. Daha önceki Lenovo modellerinin dışında (z2 pro, z2, z90) zor bir süreç ile Türkçeleştirme yapılıyor. Cihaz üzerinde işlem yaparken bir şekilde imei numarasını kaybedenlerin yeniden BTK'ya kayıtlı numaralarını telefonlarına yazabilmeleri için imei yazma sürecini de izah edeceğim.

Anlatacağım işlemlerdeki ilgili tüm dosyaları, resimleri, dokümanları ve bazı romları depomda topladım. Linki:https://mega.nz/#F!OgYAAQbA!zHlTVqkz-ljCZ1UIz87yYA

Anlatımını yaptığım tüm işlemler için Windows 10 işletim sistemi kullandım. Windows XP, 7 ve 8’de de işlem yapılabilir fakat driver sorunu yaşayabilirsiniz. Hangi sistemi kullanırsanız kullanın sürücü imzalamasını mutlaka kapatın.

İŞLEMLERLE İLGİLİ SORUMLULUK KULLANICIYA AİTTİR.
================================================


Yeni eklenen konular;
2020-03-16 - Sorunsuz olarak Pixel rom kurulumu (https://mini.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/142414408 )
2018-10-29 - 9092 moda geçiş için kolay çözüm eklendi. (Konu başlığı 2, bölüm d)
2018-10-29 - Bildirim sorunu çözümü (konu başlığı 7)

ÖNEMLİ NOTLAR;
a) Telefona kurulum yaptığım stock romlarda (3.9.075, 3.9.200 ve 4.0.390) orjinal recovery çalışmamaktadır.
b) 3.9.200 ve 4.0.390 romlarında "oem kilit açma" seçeneği bulunmamaktadır.
c) Türkçe rom için "L78011_ZUI_3.9.075_ST_180605_qpst_TURKCE_eklenmis.rar" dosyasını telefonunaza kurmalısınız. Dosyanın şifresi -1907fb-
ç) Türkçe rom kurabilmek için oem kilidini kaldırmalısınız.
d) Oem kilidini kaldırmak telefonunuzu garanti dışı bırakır.
e) QFIL uygulamasında "Configuration" menüsünde "Download Configuration" ekranında "reset after download" seçili olmalıdır. "Devices Type" alanı "eMMC" olarak seçilmelidir.
f) "Oem kilit açma" seçeneği 3.9.075 versiyon romda geliştirici seçenekleri içerisinde yer almaktadır.
g) 3.9.075, 3.9.200 ve 4.0.390 versiyon romlarda google play bulunmamaktadır. En basit kurulum için stock romdaki APP STORE uygulaması kullanabilirsiniz.
ğ) 3.9.075 Türkçe rom üstüne 3.9.200 ve/veya 4.0.390 güncellemesi yaptığınızda Türkçe dil sistemde kalıyor fakat bazı programlar çalışmayabiliyor. 3.9.075 Türkçe romda kalmanızı tavsiye ederim.
h) 3.9.075 versiyon Türkçe rom yaklaşık %75 civarında türkçeleştirilmiş. 3.9.200'e update edildiğinde bu oran yaklaşık %50'ye, 4.0.390'a update edildiğinde ise yaklaşık %30'a düşüyor.
ı) Sistem üzerinden güncelleme yapmak için en az %30 şarja ihtiyacınız vardır.
i) Orjinal rom kullanıyor olsanız dahi bootloader kilidi açıksa otomatik güncelleme alamazsınız. Güncelleme işlemini manuel olarak yapmanız gerekmektedir.
j) Orjinal rom kullananlar Settings (ayarlar) > Apps&Notifications (uygulamalar&bildirimler)> Apps Manager (uygulama yönetimi) adımından istemediğiniz uygulamaları kaldırabilir veya kaldırılamayanları kapatabilirsiniz, durdurabilirsiniz. Bu yöntem ile 25 tane uygulamayı temizledim. Root hakkınız yoksa şu an Çince uygulamalardan kurtulmanın en kolay yolu bu gibi gözüküyor. Aynı ekranda sağ üst köşede yer alan menüden "show system (sistem göster)" seçildiğinde sistem uygulamalarına da ulaşabilirsiniz.
Not: Yukarıda anlattığım konuların bazı önemli ekran görüntülerini depomdaki resimler klasöründe görebilirsiniz.

Anlatacağım konu başlıkları;
----------------------------

1- Androide ve sisteme erişme ayarları
a) Geliştirici seçeneklerini açmak
b) Usb hata ayıklama modunu aktif etmek
c) Oem kilidini açmak
ç) Bootloader kilidini kaldırmak
d) Bootloader kilidini yeniden eklemek (aktif etmek)
2- Tuş kombinasyonları ve mod geçişleri
a) Recovery moda giriş
b) Fastboot moda giriş
c) QFIL dosya flashlama menüsü girişi
ç) Diag mod aktivasyonu
d) 9092 moda geçiş (imei düzenleme)
3- QFIL ile UNBRICK (rom yükleme) işlemi // port 9008
a) Stock rom yükleme (fabrika romu / orjinal rom)
b) Türkçe rom yükleme (Custom rom (düzenlenmiş rom / piyasa romu))
4- OTA rom kurulumu
a) Otomatik rom güncelleme
b) Manuel rom güncelleme
5- IMEI numarasını yedekleme // port 9092
6- IMEI numarasını değiştirmek // port 9092 (ILLEGAL İŞLEMLERDE SORUMLULUK KULLANICIYA AİTTİR.)
7- Diğer ayarlar
a) Bildirim sorunu çözümü (test ediniz)

================================================

1- Androide ve sisteme erişme ayarları
a) “Geliştirici seçenekleri”ni açmak
- Telefonunuzun AYARLAR – SİSTEM - TELEFON HAKKINDA bölümüne girip ZUI VERSION bölümünü 6-7 defa hızlıca tıklayınız. İlgili menü AYARLAR – SİSTEM müsünü altında açılmış olacak.
b) “Usb hata ayıklama modu”nu aktif etmek
- Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra bu menü içinden aktif edebilirsiniz.
c) "Oem kilidini açmak" aktif etmek
- Sadece destekleyen rom versiyonunda mevcuttur. Geliştirici seçeneklerini açtıktan sonra ilgili menü içinden aktif edebilirsiniz.
ç) Bootloader kilidini kaldırmak
Not: Bu işlem sırasında telefonunuzdaki tüm veriler kaybolacaktır. Yedek almayı unutmayınız.
- Öncelikle geliştirici seçenekleri içinde yer alan "oem kilidini açmak" seçeneğini seçiniz.
- Fastboot menüye geçiş yapınız.
- Telefon bilgisayara bağlı iken "fastboot flashing unlock" komutunu çalıştırınız. Telefonun garanti dışına çıkacağı konusundaki uyarı mesajına onay vermeniz gerekiyor. Artık telefonunuz açılırken ilk ekranda bir uyarı mesajı ile karşılaşacaksınız. İlgili mesaj telefonunuz garanti kapsamı dışına çıktığını belirtiyor. İki defa güç tuşuna bastığınızda bu bilgi mesajını daha hızlı geçebilirsiniz.
d) Bootloader kilidini yeniden eklemek (aktif etmek)
Not: Bu işlem sırasında telefonunuzdaki tüm veriler kaybolacaktır. Yedek almayı unutmayınız.
- Fastboot menüye geçiş yapınız.
- Telefon bilgisayara bağlı iken "fastboot flashing lock" komutunu çalıştırınız. Telefonun garanti dışına çıkacağı konusundaki uyarı mesajına onay veriyorusunuz. Artık telefonunuz eski haline geri geldi.


2- Tuş kombinasyonları ve mod geçişleri
a- Recovery moda giriş
a1) Telefon kapalı ve bilgisayara bağlı iken; SES KISMA + GÜÇ tuşlarını kullanınız. Açılan menüden recovery menüyü seçiniz.
veya
a2) Telefon açıkken ve android sistemindeyden "adb reboot recovery" komutunu kullanınız. "usb hata ayıklama modu" açık olmalıdır.
Not: adb komutu ile mod geçişi yapmak için depom içinde yer alan "minimal_adb_fastboot_v1.4.2.exe" uygulamasını bilgisayarınıza kurmalısınız.

b- Fastboot moda giriş
b1) Telefon kapalı ve bilgisayara bağlı iken; SES KISMA + GÜÇ tuşlarını kullanınız. Açılan menü Fastboot menüsüdür.
veya
b2) Telefon açıkken ve android sistemindeyden "adb reboot bootloader" komutunu kullanınız. "usb hata ayıklama modu" açık olmalıdır.
Not: adb komutu ile mod geçişi yapmak için depom içinde yer alan "minimal_adb_fastboot_v1.4.2.exe" uygulamasını bilgisayarınıza kurmalısınız.

c- QFIL dosya flashlama menüsü girişi
c1) Telefon kapalı ve bilgisayara bağlı değilken SES AÇMA + SES KISMA + GÜÇ TUŞU’dur. Telefon anlık olarak açılıp kapandığında bilgisayara bağlayın. Bilgisayarın telefonu algılaması uzun sürebiliyor.
veya
c2) Telefon açıkken ve android sistemindeyken "adb reboot edl" komutunu kullanınız.

ç- Diag mod aktivasyonu
ç1) Şuan tuş kombinasyonunu bulamadım.
veya
ç2) QFIL ile sistem yüklendikten sonra telefonun bilgisayar bağlantısını kesmeyin. Sistem tamamen açıldığında QFIL uygulamasında yer alan TOOLS menüsü altında "QCN Backup Restore" seçeneği mevcut. "Enable Multi-SIM" seçeneği seçili iken çift sim kartın imei bilgisini yedekleyip düzenleyebilirsiniz. Yedeklemek için "Backup QCN" geri yüklemek için "Restore QCN" tuşlarını kullanınız. Geri yükleme işlemi öncesinde telefonda yer alan kaydı silmeniz/sıfırlamanız şart değil. İşlemleri bitirdiğinizde telefonu kapatıp açmanız gerekmektedir.

d- 9092 moda geçiş (imei düzenleme)
Depoya "fastboot_edl.7z" isim ile eklediğim dosyayı indirip, telefonunuzda usb hata ayıklama modunu aktif ederek, telefonu pc'ye bağladıktan sonra "edl.cmd" dosyasını çalıştırınız. Telefon kapandığında 9092 moda geçecektir.


3- QFIL ile UNBRICK (rom yükleme) işlemi // port 9008
Not: Bu işlem sırasında telefonunuzdaki tüm veriler silinecektir. Yedek almayı unutmayınız.
A) Stock rom yükleme (fabrika romu / orjinal rom)
a- Eğer bilgisayarınızda kurulu değilse; depomdan "Qualcomm_USB_Drivers.7z", "LenovoUsbDriver.exe" ve "dotNetFx40_Full_x86_x64_en.zip" dosyalarını indirip kurulumunu yapınız. QPST versiyonunuz eski ise depomadan "QPST.WIN.2.7.451.2.zip" uygulamasını kurunuz.
b- Kurmak istediğiniz rom dosyasını depodan indiriniz.
Not: Türkçe roma geçiş için "L78011_CN_OPEN_USER_Q00016.0_O_ZUI_3.9.075_ST_180605_qpst.zip" dosyasını indirmelisiniz. Güncel fakat ingilize rom kullanmak için "L78011_CN_OPEN_USER_Q00016.0_O_ZUI_3.9.200_ST_180721_qpst.zip" dosyasını indirmelisiniz.
c- İlgili rom dosyalarını zipten çıkartınız ve QFIL programını çalıştırınız.
ç- QFIL uygulamasında "Configuration" menüsünde "Download Configuration" ekranında "reset after download" seçili olmalıdır. "Devices Type" alanı "eMMC" olarak seçilmelidir.
d- QFIL ana menüsünde "flat build" seçilmeli ve "browse" alanından romu açtığınız klasördeki "prog_emmc_ufs_firehose_Sdm660_ddr.elf" dosyasını seçmelisiniz.
e- Load XML butonundan ise yine rom klasöründeki "rawprogram0_safe_data.xml" dosyasını seçiniz. Açılacak ikinci pencereden ise "patch0.xml" dosyası seçilmelidir.
f- Telefon EDL/yükleme moduna alınmalı ve telefon bilgisayara bağlanmalıdır. Eğer "select port" satırında port bilgisi gelmez ise "select port" menüsüne girip, ilgili port tanımı yapılmalıdır.
g- Port seçimi yapıldıktan sonra "Download" tuşuna basınız. İşlem bittiğinde telefonunuz yeniden başlayacaktır.
ğ- IMEI değiştirmek istiyorsanız, telefonu bilgisayardan ayırmayın ve telefon açılınca konumda yer alan IMEI değiştirme bölümüne devam ediniz. // port 9092
h- Çince uygulamaları kaldırmak ve google play yüklemek için "önemli notlar" inceleyiniz.
Not: Şu an telefonunuza rom tarafında yapılması gereken işlemler tamamlandı. Türkçe rom işlemi için aşağıdaki işlemlerle devam ediyoruz.
Not: Çince uygulamaları kaldırmak ve google play yüklemek için "önemli notlar" inceleyiniz.
B) Türkçe rom yükleme (Custom rom (düzenlenmiş rom / piyasa romu))
a- Öncelikle "Oem kilit açma" işlemini yapmalıyız.
b- Bootloader kilidini kaldırmalısınız.
c- "L78011_ZUI_3.9.075_ST_180605_qpst_TURKCE_eklenmis.rar" dosyasını indirip, ilgili romu kullanarak A şıkkındaki c, ç, d, e, f, g ve ğ şıklarını uygulamalısınız.
Not: Bu romda çince uygulamak yok ve google play yüklü geliyor.


4- OTA rom kurulumu
a) Otomatik rom güncelleme
Not: Eğer bootloader kilidiniz açık ise bu işlemi yapamazsınız.
Ayarlar > sistem > sistem güncelleme menüsüne girdiğinizde güncel rom taraması başlayacaktır. Bu işlem kapatılabildiği için özellikle bilgi vermek istedim.
b) Manuel rom güncelleme
İlgili güncelleme dosyasını "update.zip" ismiyle telefona kopyalayıp "ayarlar > sistem > sistem güncelleme" ekranında sağ üst köşeden güncelleme paketi alanını seçtiğinizde işlem başlar. Yeniden başlat butonu çıktığında işlem tamamlanmış olacaktır. Depomda paylaştığım "update_4.0.390_OTA.zip" dosyasını bilgisayarınıza indirip "update.zip" olarak telefona kopyalayıp sisteminizi sorunsuz olarak güncelleyebilirsiniz.
Not: Bootloader kilidiniz açık olsa dahi bu işlemi yapabilirsiniz.


5- IMEI numarasını yedekleme // port 9092
a- Geçici olarak 3 numaralı adımdan işlem yapılabilirsiniz. Tuş kombinasyonu veya tuş kodunu öğrendiğim zaman sayfaya ekleyeceğim.
b- Telefonunuz 9092 porttan bilgisayara bağlı iken qfil uygulamasından "tools" menüsüne girip "qnc backup restore" adımını seçiniz.
c- Browse bölümünden imei dosyasını yedekleyeceğiniz alanı seçiniz.
d- "Enable Multi-SIM" seçeneği seçili iken çift sim kartın imei bilgisini aktarmış olursunuz.
e- Backup qcn tuşuna basıldığında imei bilgisini yedeklemiş olursunuz.


6- IMEI numarasını değiştirmek // port 9092 (ILLEGAL İŞLEMLERDE SORUMLULUK KULLANICIYA AİTTİR.)
Numara oluşturmak için;
Kayıtlı numaranızı telefonunuzda *#06# ile görüp ve not ediniz.
Varsayalım ki; 8 01 23 45 67 89 01 23 ama qnc dosyasındaki
hex değeri; 8 10 32 54 76 98 10 32 şeklindedir. Arama yaptıktan sonra değiştireceğiniz rakamları kontrol ederek işlem yapmaya özen gösteriniz.
Hex editördeki satırdaki karakter sayını 32den 64 veya 128e çıkarttığınızda tüm numarayı tek satırda görebilirsiniz.
NOT: Gördüğünüz kayıt numaranız; 0 12 34 56 78 90 12 34 olsun. Toplam 15 karakter. İlk numaranın ardına A harfi geldikten sonra geriye kalan her çift sayı tersinden yazılmalıdır. Yani qnc dosyamıza yazacağımız numara şu şekilde biçimlendirilmiş olur;
Çevrilmiş numaramız; 0A 21 43 65 78 09 21 43 olur.
a- Geçici olarak 3 numaralı adımdan işlem yapılabilirsiniz. Tuş kombinasyonu veya tuş kodunu öğrendiğim zaman sayfaya ekleyeceğim.
b- 5 numaralı adımda anlattığım yedekleme işlemini yaptıktan sonra seçtiğiniz klasördeki “.qnc” dosyasını depomda yer alan “HxDSetupTR.zip” uygulaması ile açınız. CTRL+F tuşları girdiğiniz ekranda HEX DEĞERİ bölümünü seçerek telefonunun arama menüsünde *#06# ile karşınıza çıkan sayının ilk rakamı ne ise 08'den sonra o sayıyı ekleyip sonuna A yazın. Yani ilk sayı 5 ise 085A, ilk rakam 9 ise 089A aratın.)
c- CTRL+F ile bulduğunuz birinci bölüme oluşturduğunuz birinci kayıt numaranızı, ikinci bulduğunuz bölüme ise oluşturduğunuz ikinci kayıt numaranızı girip dosyayı kayıt ediniz.
d- İlgili “.qnc” dosyasını "qnc backup restore" ekranından restore qnc butonu ile geri yükleyiniz. Diğer telefonlardaki gibi sıfırlama işlemine gerek yoktur.
e- İşlemleri bitirdiğinizde telefonu kapatıp açmanız gerekmektedir. *#06# ile kontrol edebilirsiniz.


7- Diğer ayarlar
a- Bildirim sorunu çözümü (test ediniz)
1) Settings (ayarlar) -> Notifications (bildirimler) -> Notifications (bildirimler) -> Select application (uygulama seç) -> Allow Notification (bildirime izin ver)
2) Security (güvenlik) -> Permissions (izinler) -> Autostart Apps (başlangıç uygulamaları) -> Select application (uygulama seç) -> Accept (onayla)
3) Security (güvenlik) -> Accelerate -> Gear wheel in the upper right corner (sağ üst köşede dişli çark) ->
3a) -> Disable Auto release memory (otomatik serbest bırakma belleğini devre dışı bırak)
3b) -> Accelerate protection list (koruma listesi) -> + in the upper right corner -> Add application (sağ üst köşeden uygulama ekle)


Not: Lenovo z5 bende kısa süre kaldığı için yapabildiğim çalışmalar ve alabildiğim notlar bu kadar.

Bana aynı telefondan bir tane daha gelirse bu konuya ekleyeceğim başlıklar;
a) Root olmak
b) Twrp recovery
c) Custom rom yükleme (düzenlenmiş rom / piyasa romu)
d) Özel işlemler; uygulama çokla, çift tıklama ile uyandırma vb.

TÜM BU KONULARA AİT YAPILAN İŞLEMLER SIRASINDA OLUŞACAK SORUNLARDAN VE BU BİLGİLERİN İLLEGAL İŞLEMLER İÇİN KULLANILMASINDA TÜM SORUMLULUK KULLANICIYA AİTTİR.

NOT-1 : Lütfen bu kadar uzun yazmana gerek yoktu demeyin. Sanki hiç bilmeyene anlatır gibi anlattım. Eksiğim veya hatam varsa bildiriniz hemen düzeltirim.
NOT-2 : İstanbul’da ikamet etmekteyim. Bu kadar detaylı anlatımlarıma rağmen risk almak istemeyen arkadaşlarımız 75_TL işlem ücret mukabilinde kargo ücretleri telefon sahibine ait olmak üzere bana gönderebilir.
NOT-3 : Diğer Çin menşeili cihazlarında yazılımsal sorunlarıyla ilgilendiğimi hatırlatmak isterim. Forum imza bölümünden takip edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -1907fb- -- 16 Mart 2020; 9:38:6 >


cafer1649 bu mesajı paylaştı

G
gökhanyılmaz
2 yıl (165 mesaj)
Hocam detayli bilgi icin tesekkur ederim. Size bir sorum olacak. Telefon uyku moduna gecince bildirim gelmiyor taki telefonu elinize alip kurcalamaya baslayana dek. Bunun bir cozumu var mi. Benim room orjinal ingilizce olani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: gökhanyılmaz

Hocam detayli bilgi icin tesekkur ederim. Size bir sorum olacak. Telefon uyku moduna gecince bildirim gelmiyor taki telefonu elinize alip kurcalamaya baslayana dek. Bunun bir cozumu var mi. Benim room orjinal ingilizce olani
arkaplan uygulamalarını gördüğünüz ekranda bildirim gelmesini istediğiniz uygulamaları kilitleyin. uygulamanın sağ üst köşesinde kilit simgesi var. ona basın. muhtemelen çözüm olacaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R
relaxa
2 yıl (151 mesaj)
Kitap gibi maşallah 😜😜

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
teşekkür ederim :)
umarım faydalı olur.
Bu mesajda bahsedilenler: @relaxa

G
gökhanyılmaz
2 yıl (165 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: -1907fb-

arkaplan uygulamalarını gördüğünüz ekranda bildirim gelmesini istediğiniz uygulamaları kilitleyin. uygulamanın sağ üst köşesinde kilit simgesi var. ona basın. muhtemelen çözüm olacaktır.

Alıntıları Göster
Resim atma sansiniz var mi ornek amacli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: gökhanyılmaz

Resim atma sansiniz var mi ornek amacli

Alıntıları Göster
"Kilit kapalı" olursa bildirim almaya devam edersin.

Denemende fayda var.

Not: Lenovo'yu sahibine teslim ettim. Görsel başka bir cihaz ait.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G
gökhanyılmaz
2 yıl (165 mesaj)
Tesekkur ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E
erdogan69
2 yıl (100 mesaj)
Konu içi teşekkürler....Global rom gelecek mi?
Benim aldığım kişi türkçe custom rom yüklemiş... ama telefonu kurduğumda sms uygulaması yoktu. bende android mesaj uygulaması kurdum... Fakat bunada bazen sms geliyor bazen gelmiyor...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: erdogan69

Konu içi teşekkürler....Global rom gelecek mi?
Benim aldığım kişi türkçe custom rom yüklemiş... ama telefonu kurduğumda sms uygulaması yoktu. bende android mesaj uygulaması kurdum... Fakat bunada bazen sms geliyor bazen gelmiyor...
umarım işinize yarar :)global rom gelecektir çünkü avrupa pazarına da girecek. ama herhangi bir süre veremiyorum.

paylaştığım custom rom sorunsuz çalışıyor. arkadaşımın herhangi bir şikayeti yok, bende yarım gün kadar denemiştim.sms sorunu uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. istersen başka uygulama dene yada verdiğim romu kur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


H
husbos
2 yıl (53 mesaj)
Bu cihazın bildirim alma ayarları çok karışık olsa gerek. Dediğiniz gibi son uygulamaları kilitlemek bir nebze faydalı oluyor ama bi süre sonra tekrar bildirim gelmemeye başlıyor. Pil optimizasyonlarından uygulamayı kaldırdım. Bütün bildirim erişimlerini verdim. Ayrıca cihaz içinde Security diye bir uygulama var bu uygulama kendi kendine açılan uygulamalara müdahale edip kapatıyor onu da devre dışı bıraktım ama hala bütün bildirimleri yerli yerinde alamıyorum. Hele ki uzun süre işlem yapılmazsa iyice uyku modunda geçiyor WhatsApp bildirimi bile gelmiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H
husbos
2 yıl (53 mesaj)
Bildirim ayarları için kesin çözüm bulabilen varsa paylaşsın lütfen!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G
gökhanyılmaz
2 yıl (165 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: husbos

Bu cihazın bildirim alma ayarları çok karışık olsa gerek. Dediğiniz gibi son uygulamaları kilitlemek bir nebze faydalı oluyor ama bi süre sonra tekrar bildirim gelmemeye başlıyor. Pil optimizasyonlarından uygulamayı kaldırdım. Bütün bildirim erişimlerini verdim. Ayrıca cihaz içinde Security diye bir uygulama var bu uygulama kendi kendine açılan uygulamalara müdahale edip kapatıyor onu da devre dışı bıraktım ama hala bütün bildirimleri yerli yerinde alamıyorum. Hele ki uzun süre işlem yapılmazsa iyice uyku modunda geçiyor WhatsApp bildirimi bile gelmiyor
Ayni sikintilari bende yasiyorum ama cozum bulamadim tel uyku moduna gecince ozellikle whatsap ve face de sorun oluyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: gökhanyılmaz

Ayni sikintilari bende yasiyorum ama cozum bulamadim tel uyku moduna gecince ozellikle whatsap ve face de sorun oluyor

Alıntıları Göster
cihazınız rootlu ise güvenlik uygulamasını silebilirsiniz.

veya

cihazınız rootlu ise whatsapp ve facebook uygulamalarını güvenli uygulama statüsü verebilirsiniz. İlgili uygulamaları "/system/priv-app" içine taşıyınız.bu iki işlemden biri belki çözüm olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @husbos

H
husbos
2 yıl (53 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: -1907fb-

cihazınız rootlu ise güvenlik uygulamasını silebilirsiniz.

veya

cihazınız rootlu ise whatsapp ve facebook uygulamalarını güvenli uygulama statüsü verebilirsiniz. İlgili uygulamaları "/system/priv-app" içine taşıyınız.bu iki işlemden biri belki çözüm olur.

Alıntıları Göster
maalesef root lu değil. root nasıl atabiliriz . aydınlatır mısınız ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: husbos

maalesef root lu değil. root nasıl atabiliriz . aydınlatır mısınız ?

Alıntıları Göster
henüz root işlemini test etmedim. o yüzden bilgi veremem.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G
gökhanyılmaz
2 yıl (165 mesaj)
Yeni bir rom cikmis android 9 surumu. Haberiniz var mi incelediniz mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


X
xxxcem
2 yıl (1875 mesaj)
böyle bi cihazın bu durumda olması cok garip,
global rom bile cıkmadı cihaza milletde pek ugrasmıyor andr 9 atmıs biri onu izledim sadece.
1800 bandında satıyor getirenler 6-64 ü ,ben imei cözsem 2-3 sene kullanacagım sanırım cihazı


aldıgım kılıf ve cam:
https://www.aliexpress.com/item/Colorful-Stone-Phone-Cases-For-Lenovo-Z5-Case-Cover-Granite-Marble-Pattern-Silicone-TPU-Soft-Back/32901529163.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69d54c4dQsfpW2
1.8$ almısım ,fena değil tam kapatıyor köşeleri fakat kargoda üst taraf biraz ezilmiş %100 oturmadı üstü cok az bi yamukluk var üstüne agırlık koyup bekledigim halde yumusuk silikon kılıf

https://www.aliexpress.com/item/Giigohg-for-Lenovo-Z5-case-funda-Lenovo-Z5-cover-Carbon-Fiber-Brushed-Silicone-Slim-Armor-case/32905451791.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69d54c4dQsfpW2
1.9$ almısım,kılıf oldukca sert ve üstteki kılıfdan bi tık daha uzun tam koruyor daha sağlam hissiyatı var

https://www.aliexpress.com/item/Full-Cover-Tempered-Glass-for-Lenovo-Z5-S5-ZUK-Z2-Pro-K8-Note-Glass-Film-For/1000006326299.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.69d54c4dQsfpW2
1.15$ almısım,ön taraf gibi cam güzel fakat ortasında garip bir ıslaklık var gibi ve parmak izlerini cok gösteriyor sürekli temizlemek gerekiyor,adama yazdım fotograf istedi attık bekliyorum elinde daha kalitelisi varsa ona bakacagım birde...


Bu mesaja 2 cevap geldi.

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
aradığın çözüm ilk mesajda :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @xxxcem

-
-1907fb- Konu Sahibi
2 yıl (1696 mesaj)
aradığın çözüm ilk mesajda :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @xxxcem