Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
10652
Cevap
653248
Tıklama
9
Öne Çıkarma
Grand C4 Picasso (2007-2013) İlk sürüş izlenimi..

J jetranger Konu Sahibi
14 yıl (272 mesaj)
Arkadaşlar, " almak üzereyim, alıyorum " filan derken Grand C4 Picasso'mu bu gün İzmir'de Alsancak Oto'dan teslim aldım.. Aracı almadan önce görüştüğüm diğer bayilere göre eski Vectra'mın takasında olsun, yeni arabamın fiyatında olsun daha uygun teklifler veren Alsancak Oto'ya ve bu şirkette muhatap olduğum satış temsilcisi Murat Bey ve şirketin satış müdürü Ali Rıza Bey'lere gösterdikleri yakın ilgi ve kolaylıklardan ötürü teşekkürü bir borç biliyorum..

Gelelim Grand C4' e.. ( Dial Up ile bağlandığımdan resimlerini daha sonra upload edeceğim..) Arabayı teslim aldıktan sonra bugün 30 km si şehir içi, gerisi otoyolda olmak üzere 120 km kadar yol yaptım. Biliyorum , tam bir değerlendirme için bu mesafe oldukça az ama yine de ilk sürüş izlenimi için sanırım yeterlidir.
Öncelikle belirteyim, bu araba " ben koltuğa oturur, marşa basar giderim" kafasında olanlar için sanırım birkaç numara büyük gelir. Türkiye'de satılan tek versiyonu en üst donanım seviyesinde olmamasına rağmen kullanıcısından en azından asgari bir bilgisayar bilgisi ve yeni teknolojiye uyumlu olma kriterlerini yakalamış olmasını istiyor..
En azından tüm fonksiyonlarını uygun kullanabilmek için bu böyle.. Yoksa vitese takıp gaza basan herkes kullanabilir şüphesiz. Ama sonra burada " ah şu arabadan hiç memnun değilim, şöyle arıza çıkardı, böyle problemli" diye şikayet etmeyelim. Yeni nesil otomobillerde ve dolayısı ile Citroen 'de de bahis konusu olan hataların çoğunun eksik teknolojik intibaktan, yani kullanıcı hatasından kaynaklandığını düşünüyorum..

Koltuğa oturup yola ilk çıktığımda arabanın uzak ön camıve kesintisizyan görüşler nedeni ile kendimi bir otobüs kullanıyor gibi hissettim. Ama bu çabuk geçiyor ve iç dış hacim ve ölçülere kolay alışıyorsunuz. Direksiyon göbeğinin dönmemesi kullanımda hiç bir farklılık ve handikap yaratmıyor. Görüş genişliği yüzünden arabanın sürati de hiç hissedilmiyor diyebilirim. 60 la gittiğinizi zannettiğiniz anda ekranda 90 km yi görünce şok oluyorsunuz ve ekranın hata yaptığını düşünüyorsunuz..
110 HP HDI motor sandığımdan daha güçlü çıktı. Standart kullanmada klima da full açık olmasına rağmen hiçbir problem yaşamadım. Hele rodajdan sonra daha da performanslı olacaktır.
Buna karşın MCP yani otomatikleştirilmiş manuel şanzıman için normal otomatik vites şanzımanları kadar düzgün diyemeyeceğim. Yani vites atışlarında sizin yerinize bir robotun debriyaja bastığını hissediyorsunuz. Dolayısı ile vites değişimlerinde çok küçük bir boşluk hissi oluşuyor. Bu alışana kadar biraz farklı bir duygu yaratıyor.. Ama şanzıman " auto " kullanımda çok çabuk ve kısa aralıklarla 6 ncı vitese geldiğinden bu histen hemen kurtuluyor ve bu viteste arabanın yağ gibi akışı ve sessizliği ile mest oluyorsunuz...

Oto yolda hız sabitleyici, hız sınırlayıcı vs.. hepsini denedim.. 95 km ye ayarladığımda yaklaşık 45 km boyunca sadece bir kez uzun bir inişte km 96 oldu o kadar. 95 i ip gibi tutuyordu. Bu sürüşte ortalama tüketimi bilgi ekranında 6.9 L olarak okudum. Ama gerçek değerlerin yaklaşık 5000 km sonra ortaya çıkacağını biliyorum..
Sonuçta şu kısa kullanımda ilk kez bir Citroen kullanan birisi olarak arabayı çok beğendiğimi, yolda çok arabaya tepeden baktığımı, süspansiyonun ne demek olduğunu öğrendiğimi, evin önünde pek çok kişinin meraklı sorularını yanıtladığımı söyleyebilirim.
Deneyimim arttıkça arabamın iyi ve kötü yanlarını burada sizlerle paylaşacağımdan emin olabilirsiniz..
Herkesin gönlündeki arabaya sahip olmasını diliyorum...
Saygı ve sevgilerimle....< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

Herkese selamlar.

Bugün başımdan geçen ilginç bir olayı anlatmak istiyorum. Haftanın 2-3 günü çıktığım, birden yükselen ve kıvrılarak ilerleyen oldukça dik b...
Yoruma Git
Yorumun Devamı synthesizer - geçen yıl +6
Bütçenize uyan bir araç bulur musunuz bilemem. Ama şöyle bir gerçek var. Kimse bana bir daha ne hatchback ne de sedan bir araba aldıramaz. çoğu SUV dan bile daha ferah ve...
Yoruma Git
Yorumun Devamı barthez77 - 3 yıl +2
Merhaba Citroen Grand C4 Picasso 2008 model 7 kişilik versiyon sahibiyim. Aracı 2017 Aralıkta aldım. Araçta iç kapı döşemelerinin yapış yapış olması problemi vardı bu problemi ç...
Yoruma Git
Yorumun Devamı yckoc2004 - 2 yıl +2

L LİTEON
14 yıl (2127 mesaj)
JETRANGER kardeşim eline yüreğine sağlık pek güzel yazmışsın hayırlı olsun dileklerimle allah kaza bela vermesin arabandan mennunsan ne mutlu
T terapist70
14 yıl (1478 mesaj)
Jetranger, sıcağı sıcağına bize bu bilgileri verdiğin için teşekkürler..Ben bu arabanın en çok performans , yüksek hız stabilitesi, viraj kabiliyeti ve tabiki yakıt tüketimini merak ediyorum..İşçilik ve iç-dış dizayn benim için 10 numara..
J jetranger Konu Sahibi
14 yıl (272 mesaj)
Temennileriniz için teşekkürler. Ben de arabanın daha zorlu koşullarda vereceği performans ve sürüş güvenliğini merak ediyorum. Ancak 3-5 bin km yapmadan zorlamak istemem. Ayrıca yukarıda yazdıklarıma ilaveten direksiyonun yavaş hızlarda (40-100 km) arası oldukça hassas olduğunu, süspansiyonun yumşaklığının aile tarzı kullanın için çok konforlu ama spor kullanım için biraz yetersiz kalabileceğini, geri aynasının ölçü olarak küçük kaldığını, genel bilgi ekranının (bizim donanımda) daha yüksek çözünürlü yapılabileceğini de söylemek isterim.
Grand C4 kesinlikle bir aile arabası. Spor ve atak kullanıcılar daha farklı modelleri tercih etmeliler bence. Kalabalık veya çocuklu aileler ise bu arabada tüm beklentilerini bulabilirler.

Son olarak Citroen yetkililerini de uyarmak isterim. Bu çok güzel arabadan kimsenin haberi yok. Fiyat ve beklenti parametresi açısından benzersiz olan bu arabanın hiç bir yerde reklam ve tanıtımına rastlayamadım. Büroşürü son derece yetersiz.. Test sürüşü bile mümkün değil. Bende 2 gün içinde görenler böyle bir modelin olduğunu bilmediklerini söylüyorlar. Hiç duymamış ve görmemişler..
(Gerçekte bana da bu forumda bir arkadaş söylemese belki şu anda başka bir araba almış olacaktım..)
Citroen biraz tanıtmalı bu aracı...
L LİTEON
14 yıl (2127 mesaj)
JETRANGER kardeşim bu güzel arabanın güzel resimlerini bizimle paylaşırmısın
merakla bekliyoruz
S senco
14 yıl (81 mesaj)
jetranger kardeş hayırlı uğurlu olsun, Allah kazasız belasız günlerde ailenle beraber kullanmayı nasip etsin
K kickboxmuaythai
14 yıl (1854 mesaj)
Hayırlı Uğurlu olsun İyi seçim oldu bence Allah.(c.c) Kazadan,beladan korusun.Güle güle kullanın. Resim bekleriz
L LİTEON
14 yıl (2127 mesaj)
ee kardeş resimler nerde
Y Yavuz
14 yıl (3853 mesaj)
Yeni aracın hayırlı uğurlu olsun. Seçiminden dolayı seni tebrik eder, kazasız ve belasız sürüşler dilerim. Ayrıca Citroen ailesine katılmandan dolayı da hoşgeldin diyorum.
L LİTEON
14 yıl (2127 mesaj)
Jetranger kardeşimiz cavap vermediğine göre kesin arabasıyla geziyodur tadını çıkartıyodur
K kickboxmuaythai
14 yıl (1854 mesaj)
quote:

Orjinalden alıntı: jetranger

Arkadaşlar, güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. Allah kimseye kaza bela vermesin.. Herkese güvenli sürüşler diliyorum.
Resimlere gelince, dial up ile bağlandığımdan resim upload etmek çok zaman alıyor.. Ama birkaç tane koymaya çalışayım..

http://i132.photobucket.com/albums/q34/Iskarmoz/DSC01657a.jpg

http://i132.photobucket.com/albums/q34/Iskarmoz/DSC01658a.jpg

http://i132.photobucket.com/albums/q34/Iskarmoz/DSC01660.jpg

Umarım linkler çalışır..
Hepinize güzel bir pazar günü diliyorum. Esen kalın..Maşallah Maşallah ! Çok güzel Allah nazardan saklasın siyah olduğu iyi olmuş çok yakışıklı görünüyo İnşallah garajınız vardır.Bendede siyah bora var çok kirleniyo çünkü malesef:( Tekrar hayırlı olsun abi
K Kentiaman
14 yıl (173 mesaj)
Dostum, doğru tercihinden dolayı tebrikler güzel ama şimdi aracını koruma zamanı. Öncelikle büyükçe bir nazar boncuğu almanı ve aracın görünen bi yerine asmanı tavsiye ederim.
Benden kullanıcı yorumu bekleyen arkadaşlar c4 Fan club ta yorumlarım mevcuttur. Orada sesimizi yükseltebilirsek daha etkili olacağımızı düşünüyorum.
K kecekece
14 yıl (794 mesaj)
jetranger
aracın bir kez daha hayırlı ve uğrlu olsun
kafana takılan bişi olursa,cvplamalamaktan memnun olurum
L LİTEON
14 yıl (2127 mesaj)
jetranger kardeşim araban tekrar tekrar hayırlı olsun.araban yakııyo arkadaşa katılıyorum nazar boncuğu flan al
K kickboxmuaythai
14 yıl (1854 mesaj)
Nazar boncuğumu??? Arkadaşlar bırakın Allah aşkına bir cam parçasından nazarı engellemesini beklemek..... Yer gök dua üzerinedir. Edinilen bir nimet için şükür etmek gerekir. Dolayısıyla Boncuk Cıncık bi işe yaramaz. Şaman kültürüdür bizde yeri yoktur. Saygılar


Bu mesaja 1 cevap geldi.

F fthavc
14 yıl (1845 mesaj)
hayırlı olsun. bu arada fotoğraf yüklesen iyi olur=)
D dogancan67
14 yıl (310 mesaj)
bu arabalar çok hoş yaaaa
K Kentiaman
14 yıl (173 mesaj)
Arkadaşlar bu yüzden bu forumda yazmak istemiyorum lütfen seviye...
nazar bir kültürdür inanırsın inanmazsın, haa ben inanmasam bile bu araba yüzünden inanasım geliyor var mı ötesi???
J jetranger Konu Sahibi
14 yıl (272 mesaj)
Arkadaşlar çok teşekkür ederim. Daha iyileri sizlerin olsun.. Allah herkesin gönlüne göre versin.
Nazar boncuğuna gelince: benim de batıl inançlarım pek yoktur ama bu arabaya uzun yıllardır astığım her yerde uğur getirip koruduğuna bir sebepten inandığım eski nazar boncuğunu taktım. Ayni boncuk eski arabamda da daha önce kullandığım başka araçlarda da takılı idi.. Hanım da ilaveten ön tamponun soluna, arka tamponun sağına iki adet yapışanından taktırdı..:)
Dolayısı ile boncuk konusunda önerilenler zaten fazlası ile yerine gelmiş oldu...

Evet. Park ettiğim yerlerde görenler bu arabanın ne olduğunu soruyorlar. Tanıyan , bilen henüz yok. Citroen'in bu arabayı tanıtması, bunun için reklam yapması bence şart. Hele test sürüşü muhakkak sağlanmalı. Süren ve durumu müsait olan her kes bu arabayı sürdükten sonra kesin alır...
K kecekece
14 yıl (794 mesaj)
jetranger,
sürücü koltuğuna oturduğunda,hiçbir otomobilde olmayan,dikey tasarlanmış A direkleri ve kocaman kelebek camından dolayı ''sıfır kör nokta'' olayını farkettinmi?ayrıca bu otomobil sınıfının en geniş cam hacmine sahip olup,6,4 metrekare cam alanına sahip.bu da size maximum ferahlık ve görüş açışı sunuyor.
ayrıca geri vitese taktığında,hangi tarafı görmek istiyorsan,ayna kumandasını o yöne aldığında, o yöndeki ayna otomatik olarak arka teker hizasına gelecektir,ve ileri vitese taktığında tekrar eski ayar seviyesine gelecektir.
bunları farkettinmi?