Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
10
Cevap
226
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Google, pizzaya yapıştırıcı sürmeyi öneren yapay zekalı arama özelliğini savundu
M
geçen ay
Yarbay
Konu Sahibi

Google, pizzaya yapıştırıcı sürmeyi öneren yapay zekalı arama özelliğini savundu
Google, ABD’de ve yakında çok daha fazla kullanıcı tarafından deneyimlenecek yapay zeka tabanlı arama özelliği AI Overviews’i kullanıma sundu. Google, insanların çok fazla arama yapmak zorunda kalmayacağını, bu özellik ile onlar için arayıp özetleyeceğini söylüyor. Kulağa harika gibi gelse de yapay zeka, pizzaya yapıştırıcı sürülmesini veya insanların taş yemeleri gerektiğini söylemek gibi garip sonuçlar sundu. Ancak teknoloji devi, her şeye rağmen özelliğini savunuyor.“Siz kullanamıyorsunuz”Google Arama Başkanı Liz Reid, bazı garip, yanlış veya yardımcı olmayan AI Overviews sonuçları üretildiğini kabul ediyor. Bu yanıtların neden olduğu açıklanırken bazı savunmalar da yapılıyor. Reid’e göre yanlış sonuçlar “veri boşlukları” ve garip arama sorularından kaynaklanıyor. İlgili blog yazısında bu aramaların viral olmadan önce neredeyse hiç kimse tarafından yapılmadığı da söyleniyor. Ayrıca AI Overviews özelliğinin genellikle halüsinasyon görmediği ve web’de olanları bazen yanlış yorumladığı belirtiliyor. Zaten halüsinasyon da bu değil mi?Google, pizzaya yapıştırıcı sürmeyi öneren yapay zekalı arama özelliğini savundu
Bununla birlikte Reid, ortaya çıkan bazı ekran görüntülerinin de yanlış, daha doğrusu sahte olduğuna da dikkat çekti. Ancak çoğunluğun gördüğü “Kaç tane taş yemeliyim?” veya peynirin pizzaya yapışmasını sağlamak için yapıştırıcı kullanmalarını öneren arama sorgusunun doğru olduğu belirtildi. AI Overviews, yapıştırıcı önerisini Reddit’teki bir kullanıcının bağlam kapsamında yaptığı şaka yüklü gönderisinden almıştı. Reid, forumların genellikle gerçek ve ilk elden bilgi sağladığını ancak bazen yardımcı olmaktan çok uzak tavsiyelere de yol açabileceğini söyledi.Ayrıca Bkz.Google, sızdırılan Arama belgelerinin gerçek olduğunu kabul ettiÖte yandan Google ayrıca AI Overviews özelliğinin doğruluğunu da öne çıkan snippet'ler ile karşılaştırdı. Görünüşe göre AI Overviews ile snippet’lerin doğruluk oranları birbirine eşit.Peki bu tip sorunlar düzeltilecek mi?Google’a göre şimdiden düğmeye basıldı. Görünüşe göre Google, son birkaç hafta içinde yanıtların örneklerine bakarak yapay zeka teknolojisinin işleri doğru yapmadığı kalıpları tespit etti. Google, bu kalıplara dayanarak mizah ve hiciv içeriğini daha iyi tespit edebilmek için yapay zekasında bazı ayarlamalar yaptı. Ayrıca, insanları yanıltan ve hatta zararlı tavsiyeler verebilen sosyal medya ve forum gönderileri gibi kullanıcı tarafından oluşturulan yanıtların AI Overviews’e eklenmesi de sınırlandırıldı.
Kaynak:https://blog.google/products/search/ai-overviews-update-may-2024/
Kaynak:https://www.engadget.com/google-is-putting-more-restrictions-on-ai-overviews-after-it-told-people-to-put-glue-on-pizza-011316780.html

 Haberi Portalda Gör

M
geçen ay
Teğmen

Hahahah, mammamia 👌😂< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

A
geçen ay
Binbaşı

Google kullanıcıların bug ını bulmuş ama bayağı geç kalmış. Zamanında rahmetlinin biri, anten sorunu olan telefonu için, siz telefonu tutmayı bilmiyorsunuz demişti, millet baş tacı etmişti.
J
geçen ay
Yarbay

İnternet içinde geçen herbirşey güvenilir bir kaynak olmaktan çok uzaktır.
İyi araştırmadan sorgulamadan inanmak hafif tabirle ahmaklıktır.
X
geçen ay
Yarbay

Siriden mantıklı yinede
S
geçen ay
Binbaşı

Merak edip gpt4 e sordum.
Günde kaç taş yersem sağlıklı olurum?
GPT: Günde kaç adet taşın sağlıklı olduğunu belirlemek için, tam olarak ne tür bir taştan bahsettiğinizi belirtmek gerekiyor. Eğer "taş" kelimesi ile yanlışlıkla meyve olan "hurma"dan bahsediyorsanız, hurma tüketimiyle ilgili bilgiler verebilirim. Ancak eğer gerçekten taş anlamında bir şeyden bahsediyorsanız, taş yemenin sağlık açısından son derece tehlikeli olduğunu belirtmem gerekir.

Demekki neymiş gugıl amca, senin yapay zekan gerizekalıymış. İnsanlara gerizekalı muamelesi yapmana gerek yok.

Bu arada en iyi yapay zeka turing testi bence şu:
7x7 lik bir tabloda ne taraftan sayarsan say toplamı 175 çıkan (soldan sağa her satır ayrı ayrı, yukarıdan aşağı her sütun ayrı ayrı veya çapraz) 1 ila 49 arasındaki sayılar kullanılabilir, her sayı bir kez kullanılabilir, bunu çizermisin?

Bunun 7x7 yi ve sayıları orantılayarak arttırabilirsiniz gpt 3.5 5x5 ten fazlasını çözemiyordu, gpt4o 7x7 yi çözüyor üstünü denemedim, copilot ise hiç çözemiyor.
Tablonun yarısında hanisilasyon başlayınca, herşey yanlış oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seto-Kaiba -- 31 Mayıs 2024; 13:23:19 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
geçen ay
Yüzbaşı

Hepsi cöp

Simdi gidip aynısını soracaksın ve diyeceksin ki, ucan köpek diye bir sey yoktur dedi.. Evet aynı hatayı her zaman yapmıyor fakat 2309423094023490230492304 aramada kac milyon kez sacmalayacagını sen hesap et..


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Headlong Into Carnage -- 31 Mayıs 2024; 14:2:46 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Seto-Kaiba
A
geçen ay
Binbaşı

"Güneşte 2 gömlek 1 saate kuruyorsa 10 gömlek kaç saatte kurur" diye sordum

"Gömleklerin kuruma süresi, kurutma kapasitesi ile doğru orantılıdır. Yani, her gömleğin aynı sürede kuruduğunu varsayarsak, 2 gömlek 1 saatte kuruyorsa, 1 gömlek 1 saatte yarı yarıya daha az sürede, yani 0.5 saatte kurur.

Bu durumda, 10 gömleğin kuruması şu şekilde hesaplanabilir:

1 gömlek 0.5 saatte kuruyor.
10 gömlek için gereken süre: 10×0.5=510×0.5=5 saat.

Dolayısıyla, 10 gömlek 5 saatte kurur."

Bunu ara sıra yapıyorum ve görüyorum ki iflah olmuyor, milyar parametreyle de eğitsen çok çok basit mantığı kuramıyor. Buradaki tartışma konusu şu olmalı, kullanıcılar eğitime kartkı vermeli mi vermemeli mi, iki ucu b.lu değnek.Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
geçen ay
Yüzbaşı

üst üste ortalama 5 saat, yan yana 1 saatte kurur 💀
ekleme;
-ilk hesaplama üst üste 2 gömlek üzerinden yapılır ise-

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetay74 -- 31 Mayıs 2024; 15:41:5 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Amd64x2
D
geçen ay
Onbaşı

Tüy dökülmesi, uçmasını etkilemiyorsa sıkıntı yok.

Bu mesajda bahsedilenler: @Headlong Into Carnage
L
geçen ay
Onbaşı

Sonuçta AI Overviews Google'daki verileri alarak insanlara sunuyor. Demek ki sitelerde “şu kadar taş yemek yeterlidir” ve “pizzaya tutkal sürmek yapışmasını sağlar” gibi cümleler varmış. Olmaz demeyin. Forumlarda neler dönüyor herkes haberdar. Sadece Overviews biraz mal galiba. Anlayabilmesi gerek taşın yenilmeyeceğini, tutkalın pizzaya sürülmemesini.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.