Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
7
Cevap
65
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Google'ın yapay zekasının Wikipedia'ya güvenmesi skandalla sonuçlandı

U ugur7seven Konu Sahibi
2 yıl (3072 mesaj)

İnternet dünyasının en büyük arama motoru Google'ın yapay zekası bu kez baltayı taşa vurdu diyebiliriz. Vice News'in haberine göre arama devi Google'ın yapay zekâsı California Cumhuriyetçi Partisi'nin ideolojisini "Nazizm" olarak göstererek büyük bir skandala yol açtı.

 


Google: Bu tip vandallıkları tespit edecek teknolojimiz var


Google'da herhangi bir arama yaptığımızda, konuyla ilgili bilgilerin Wikipedia'dan alınarak ekranın sağına kart şeklinde yerleştirdiğini biliyoruz. Featured Snippets adı verilen bu özellik Google'ın arama motoruna eklediği yapay zekânın bir ürünü ve çoğu zaman oldukça işimize yaradığı bir gerçek.

 

Geçtiğimiz hafta bir Wikipedia kullanıcısının California Cumhuriyetçi Partisi'nin sayfasına ideoloji olarak "Nazizm"i eklemesi, Google'ın arama sonuçlarındaki karta bu ibareyi de eklemesine yol açtı. Bir hafta boyunca görünen bu "Nazizm" ibaresinin Perşembe günü kaldırıldığı öğrenildi.


Google konuyla ilgili olarak: "Wikipedia'daki vandalizmin arama sonuçlarımızda görünmesine üzüldük. Arama sonuçlarını listelemeden önce bu tür kötüye kullanımları tespit eden sistemlerimiz mevcut ancak bazen hatalar olabiliyor ve bu da bunlardan biri." açıklamasını yaptı. ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Kevin McCarthy bu gelişmenin skandal olduğunu belirtirken, California Cumhuriyetçi Partisi'nin Google'a karşı nasıl bir tavır sergileyeceği ise henüz bilinmiyor.

 

 Haberi Portalda Gör


S smart1978
2 yıl (15398 mesaj)
Onemli olan fark edilmesi . Duzen var kacis yok.
S SigSauer6
2 yıl (287 mesaj)
Wikipedia kapandı, bir günde cahil kaldık.(!)


Bu mesaja 1 cevap geldi.

1 1BilimAdamı
2 yıl (2868 mesaj)
Yapay zekaya yalan öğretilmemiş henüz, hala çocuk gibi gördüğünü direk söylüyor.
O Omisis046
2 yıl (1409 mesaj)
Moderatörler farkedemeyince istediği şeyi ekliyorlar tabi.
O ozgurrdunya
2 yıl (293 mesaj)
Araştırana kaynak çok okuduktan sonra.
Bu mesajda bahsedilenler: @SigSauer6

A Artunç
2 yıl (270 mesaj)
Bizde Wikipedia yasaklı olduğu için bir sıkıntı olmuyor.
Bu tip sıkıntılar olabilir adamlar gerekeni yapıp sonucu çözüme kavuşturmuş ancak birilerini ne kadar tatmin etti onu bilemeyeceğim..
İ interwap
2 yıl (5209 mesaj)
Biri özgürce veri girmiş.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.