Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
406
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Google Cardboard Kullanımı

S
Spinata Konu Sahibi
4 yıl (595 mesaj)
Hepinizin bildiği gibi Google sanal gerçeklik gözlüğüyle beraber kullanıma sunduğu cardboard'un kullanımıyla ilgili bilinmesi gereken herşeyi yazmaya çalışacağım. Çoğu kişi ya gözlükteki mercekleri doğru takamadığı için yada uygun barkodu okutup konfigürasyonu kuramadığı için pek umdukları gibi çıkmıyor.

Öncelikle "Merceklerin Gözlüğe Doğru şekilde takılması gerekiyor." Maalesef donanım haberde bile bu konu üstün körü geçilmiş.

Merceklerin şişkin olan kısmı telefonunuzun ekranına bakacak şekilde olmalı. Merceklerin düz olan tarafı ise sizin gözlerinize bakmalı. Aksi taktirde sadece ortadaki ufacık bir alanı net görüyorsunuz. Geriye kalan büyük bir alan flu yani bulanık çıkıyor.

YANİ ÖNCELİKLE MERCEKLER DOĞRU TAKILMALI. MERCEKLERİN BOMBELİ KISMI TELEFON EKRANINI GÖSTERECEK. DÜZ OLAN KISIM SİZİN GÖZLERİNİZE BAKACAK.

Sonraki adım doğru Konfügirasyon. Cardboard uygulamasını çalıştırdıktan sonra ayarlar kısmından gözlük yapılandırmasına geliyorsunuz. Burada telefonunuzun kamerasından gözlüğünüzün üzerindeki barkodu okutmanızı istiyor. Envai çeşit vr gözlükleri olduğu için bazen uyumsuz olabiliyor. En iyisi googledan "google c1-glass barkod" yazarak aratın. arama ana ekranında görselleri işaretleyip (5.1 ve 5.2 ve büyükler için iki ayrı barkod vardır.MUTLAKA TELEFON EKRANINIZIN İNÇ DEĞERİNE GÖRE DOĞRU BARKODU SEÇMELİSİNİZ. ZATEN İKİ SEÇENEĞİNİZ VAR. YA 5.1 İNÇ VEYA DAHA KÜÇÜĞÜ YA DA 5.2 VE DAHA BÜYÜĞÜ. BU İKİSİ ARASINDA SİZİN İÇİN DOĞRU OLANI SEÇECEKSİNİZ. AKSİ TAKTİRDE EKRANIN BİRİ KONYAYA ÖTEKİ HANYAYA BAKAR!!!) doğru olan barkoddan emin olduktan sonra (başka gözlüklerde çıkabilir siz yine de emin olun) telefonunuzu bilgisayar ekranındaki barkoda okutturun. Cardboard uygulaması ayarlar kısmında görünen yazı "google c1-glass" olmalı.

Sonuç olarak Cardboard uygulamasından hakkıyla faydalanmak için bu iki şeye çok çok dikkat etmeniz gerekir.

1- MERCEKLERİN BOMBELİ KISIM VE DÜZ KISIMLARININ BAKTIĞI YERİN ÖNEMİ
2- BARKODU OKUTTUĞUNUZ KONFÜGİRASYONNUN TELEFONUNUZUN İNÇ'İ İLE UYUMLU OLMASI (5.1 İNÇ' E KADAR GOOGLE C1-GLASS)

Bu ikisini tam yaptıktan sonra cidden Cardboard bu imiş diyorsunuz.

BENCE BUNLARDAN SONRA CİDDİ CİDDİ AYRICA VR ALMAYA BİLE GEREK YOK!Son olarak abarttığımı düşünebilirsiniz fakat ben bu ayarları bulana kadar epey bir uğraştım. Hemen pes etmeyin. Göreceksiniz bakın telefonunuz ne biçim görsel bir şölen sunuyor.

İlk başta bende doğru ayarları yapamadığım için soğumuştum.

YOKSA GERÇEKTEN MÜTHİŞ BİR UYGULAMA
V
Veronicaa
4 gün (743 mesaj)
Bende Bobo Vr z4 mini var. 2017 senesinde almış pek kullanmamıştım. Bugün Half life alyx izleyince bir an heveslenip kutusundan çıkardım biraz vr video izleyeyim dedim ama sıkıntılar yaşadım. En bariz sıkıntı şu ki her türlü ayara rağmen(mercek aralığı ve telefonun gözden uzaklığı) tek görüntü alamıyorum çift görüyorum. Bunun sebebinin gözlüğü yanlış tanıması olduğunu düşünüyorum. Çünkü barkodu taratınca bobo vr 2 plus yazısı çıkıyor. İnternetten barkod bulup taratmayı deneyeceğim. Bakalım olacak mı? Gelişmeleri buraya yazarım.
Gelişmeler:
Gözlüğün yanında gelen qr kodu okutunca böyle tanıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
İnternetten Bobo vr z4 barkodu bulup okuttum böyle tanıdı:

< Resime gitmek için tıklayın >

Daha sonra tekrar denediğimde yine çift gördüm ve sinirlerim bozuldu. Bobo vr sitesinden özelliklerine baktım ve bendekiyle karşılaştırdım.
Bendeki:

< Resime gitmek için tıklayın >
Vision kısmına dikkat!
Bobo vr sitesindeki:

< Resime gitmek için tıklayın >
Dikkat ederseniz hyperopia kısmında bendekinde 400 orijinal sitesinde 500 yazıyor. Bu çift görmeye etki eder mi hiçbir fikrim yok ama dikkatimi çekti.
Tüm bunlar bir kenara farkettiğim başka bir detay ise vrda nokta ve yazıları çift görüyorum ama derinlik hissi olan şeyleri 3 boyutlu görebiliyorum. Mesela şunu:

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Veronicaa -- 25 Mart 2020; 18:56:56 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
Spinata Konu Sahibi
4 gün (595 mesaj)
Vay be Onca yılın ardından ben bile unutmuşum Sahi benim bir cardboardım vardı, kartondandı parçalandı gitti. Aslında o zaman uygun fiyatlı ne güzel uzaktan kumandalı alternatifler vardı. Hevesim kaçtı. Yine de iyi kötü güzel bir deneyim yaşadıydım.

Çift görme olayının nedeni büyük ihtimal sizin tlfonunuzun ekran inç'i ile vr setinizin kinin uyuşmaması veya programın vr ayarları ile sizin yine telefon ekranınızın uyuşmaması.

Ben doğru ayar yazılımlarını, deneme yanılma yoluyla bulabilmiştim. Ve hatırladığım kadarıyla biraz uğraştırmıştı.

Çünkü bende de ilk seferde çift gösteriyordu.

Sonuçta ben çift görme sorununu telefon inçiyle alakalı olduğunu bulmuştum, ve o inc için uygun yazılımı olan sürücüleri indirmiştim.

Meseal bendeki 5.1 ekran idi ama kullandığım ayarlar hep 6 ve üzeri idi. Sonunda bi yerden uygun inç ayarlarını buldum.

Sizin ekranınız kaç inç? ve yazılımınız veya sürücünüz kaç inç ekranı destekliyor?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Veronicaa

V
Veronicaa
3 gün (743 mesaj)
Hocam ekran 5.5 inç 1920*1080.
Farklı uygulamalar ile denedim ve uygulamadan uygulamaya değiştiğini farkettim. Bazılarında çift bazılarında tek görüyordum.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mj.govrshadow
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.candlify.vrplayer
Bu iki uygulamada daha başarılı sonuç aldım. İkinci uygulamada fov değerini vb ayarlayabiliyorsunuz. Anladığım kadarı ile sıkıntı gözlük veya telefon değil. Tamamen ayar yapabilmekle alakalı. Gözlüğün üzerindeki ayarlar bir yana yazılımın da ayarları önemli. Deneme yanılma ile biraz başarıya ulaştım. Boş vakitte detaylı bakacağım.
Siz yazılım ve sürücü demişsiniz. Yazılım ve sürücü derken tam olarak neyi kastettiniz anlamadım.
Son olarak cevap verdiğiniz için teşekkürler :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Spinata

S
Spinata Konu Sahibi
3 gün (595 mesaj)
Rica ederim ne demek.

Yazılım derken cardboard uygulamasının kendi ayarlarını demek istiyorum.

Sürücü derken de tabi varsa bilmiyorum, sizin vr gözlüğünüzün uygulaması demek istedim.

Yalnız sıkıntılı bir ekran oranınız var. 5.1 ve 6.1 destekleri var bildiğim kadarıyla.

Dediğim gibi burda önemli olan telefon ekranınızın büyüklüğü. Bu büyüklüğe uygun ayarları indirip uygulamalısınız.

Programlarda muhakkak hangi ekran büyüklüğüne uygun olduğu yazması gerekir.

Siz anladığım kadarıyla 6.1 kullanmaya çalışmışsınız. Bu yüzden çift görmeniz doğal.

5.1 ve üzeri olanları arayıp bulmaya çalışın. Boşuna 6.1 üstünü ayarlamaya çalışmayın. Ne yaparsanız yapın olmuyor. Ben denedim olmadı. İlginç bir şekilde hep çift gördüm.

Önce doğru ayarları bulup indirip kurup, daha sonra da uygun focus ayarlarını filan yapmanız gerekiyor. Daha öncede bahsettiğim gibi beni epey bir uğraştırmıştı ama sonunda değmişti diyebilirim.

Karton olmasına rağmen bilhassa oyun ve uygulamalarda inanılmaz başarılı bulmuştum.

vr box bar mesela. Burda 5.5 desteği varmış. Bunu deneyin veya bunun gibi bulduklarınızı, illa sizin makineniz olacak diye bir şey yok aslında.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Veronicaa

V
Veronicaa
3 gün (743 mesaj)
Sağolun hocam artık deneme yanılma ve araştırma yaparak doğru ayarları bulmaya çalışırım. İyi forumlar, sağlıcakla kalın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Spinata
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.