Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
85
Cevap
0
Tıklama
215
Öne Çıkarma
Cevap: Gerçek Enflasyon ve Alım Gücünü Hesaplıyoruz (5. sayfa)

M mgora
6 ay (343 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Teknode

Anaaa vatan hainleri enflasyon hesaplıyor. Tez başları vurulaaaa.
Derhal evden çalışma ve karantina sonlandırılsın.Vatandaş evde excel tablosu yapıp uyanıyor , 2 tur metrobüse binsinler kendilerine gelirler.
R Redeemertr
6 ay (403 mesaj)
Bence tuik enflasyonu fazla bile göstermiş, ben hep 50 liralık aldığım için benim enflasyonum sıfır
M Mirror of Deception Konu Sahibi
6 ay (447 mesaj)
Önceki yıllarda aldığım bazı ürünleri de ekledim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T teknoCat
6 ay (2458 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: SM01_VXG

Lan gecen yılın başında 25 tl olan ayçiçek yağı, 40 tl ye dayandı.. Daha ne olsun.. enflasyonub bilmem de fiyat artışı %50 vardır. Bu gözümle gördüğüm fiyat artışı. Abur cuburlar 1 tl den 2 tl ye dayandı resmen.
Forumda bana yazan Kütahyalı bi akpliden esinlenerek cevap yazıyorum :YAĞDAKI ARTİSIN SEBEBİ PANDEMİ ARZ AZALDI CUNKU. YURTDIŞINA SAVAS DRONU SATİYORUZ İHRACAT YAPIYORUZ KUDURR KUDURRhttps://mobile.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/144488180

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoCat -- 11 Temmuz 2020; 21:35:44 >


B Ben sero
6 ay (680 mesaj)
Buna benzer bir konu açacaktım. Kişiye özel enflasyon sepeti diye. Şöyleki

1 senede kullandığınız ürünlerin sepeti

Bu konu biraz istatistiksel olduğu için veri anlamında çok kişiye ihtiyaç var. Amaç işi rakama dökmek.

Misal

2019 maaşı 5000

Giderler
Kira 1500
Faturalar vs...

Bu tabiiki önemli konu. Ancak ülkede enflasyon eskidende vardı. Hemde ziyadesiyle. Ancak şimdi işsizlik ve düşük ücret sorunu var. Mesela 2009 da ilk işim 2 kat asgari ücreti ile olmuştu. Şimdi prim alamadığım zaman ortalama aynı gibi. Aslında en büyük problem önceden sadece enflasyon iken şimdi enflasyon+işsizlik+düşük ücret oldu. Kısaca oranladığımızda ülkenin bir gıdım ileri gitmediği hatta üni mezunları için çok geriye gittiği dönem.

Önceden iş bulmak için b.şehire gelmek yeterliydi. Şimdi b.şehirde olacan, üni mezunu, tecrübeli olacan bulursan düşük maaşa çalışırsın. Yani anlayacağınız üzere bizler için birinci mesele iş ve ücretler oldu. Önceki dönemle en büyük farkımız okumamış kesimle benzer ücretleri almak. Düşünün artık artmayan ücretlere rağmen canavar olmuş bir enflasyon. 90 larda hiç olmazsa şu tabir vardı. Enflasyon oranında zam.
Ama en önemli gösterge bana kalırsa dolar bazında asgari ücret. İşsizliği çözelim diyorlarsa 200 dolara gelmesi gerekir. Zaten eninde sonunda gelecek. Düşünsenize 1400 tl maaş alıyorsunuz. Varlık fiyatları ona göre şekil alacak. Yani kiraların dolar bazında getirisi, ev fiyatları dolar bazında düşecek. Bir egea için 70 80 ay çalışalacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


V Venomv
6 ay (125 mesaj)
80gram çikolata 60 grama düşürüldü gramajda %25zamlanmis oldu. buna rağmen fiyatı da arttı 80gram 2tl ydi 60 gram 4tl oldu. (%100) %25+%100=%125

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.