Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 1 mobil kullanıcı
9
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Gemici Eğitimi Ve Sonrasında Yükselmek..

G
gktgemre
5 ay (101 mesaj)
Arkadaşlar merhabalar. Denizciliğe karşı sevgisi olan biriyim. Bunun üzerine amatör denizci belgesi aldım ancak yetmedi. Sorum şu. İzmir'de yaşıyorum ve yakında gemici eğitimi kursu açılacak. Ona katılıp başarılı olursam sanırım 12 metreye kadar balıkçı veya ticari tekne kullanma yetkisi de veriyor. Ben bu kursa katılıp sınavları geçince sonrasında yat kaptanlığı veya sınırlı vardiya zabitliği için ugraşmaya kalkarsam sınavlardan muaf mı olacağım? Veya daha temel bir soru sorayım. Ben bu eğitimi alabilir miyim.) Herhangi bir belge filan gerekiyor mu? Çok konu var anlamak için çok okumam gerekiyor ve benim okumaya pek zamanım yok bu dönem sınavlarımdan dolayı. Şimdiden çok teşekkürler..
G
gktgemre
5 ay (101 mesaj)
T
tekbey
5 ay (128 mesaj)
Her yeterlik için belli bir eğitim seviyesi ve girilen sınavları geçmek şart. Gemici belgesi ile gemicilik yapabilirsiniz ama vardiya zabitliği olmaz. 2 yıl çalışma sonrası kaptan onayıyla ustagemici belgesi alınır. Zabitlik için ilgili okulları veya eğitimi tamamlayıp sınavları geçmek gerekir, muteakiben de çalışma yıllarınızı tamamlayıp yine sınavları geçerek kaptanlığı kadar gidilebilir. En iyi ve ayrıntılı bilgi için Gemi Adamları Yönetmeliği'ni inceleyiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
gktgemre
5 ay (101 mesaj)
Hocam siz çok bilgili birine benziyorsunuz lütfen sorumu cevaplayın ben fen bilgisi öğretmeniydim istifa ettim pilotluk eğitimi aldım İngilizce'm var dört yıllık üniversite mezunu istiyorlarsa karşılıyorum. Denizcilikle hiç alakam yok. Sadece amatör denizci belgesi ve kısa mesafe telsiz belgem var. Gemici eğitimi alıp 2 yıl çalışıp ilerleyebilirim değil mi? gerekli süreler çalışıp eğitimler alıp sınavlara katılırsam kaptanlığa kadar gidebilirim değil mi? Yani kaptan olma niyetim yok ama işte garip bi heves:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @tekbey

T
tekbey
5 ay (128 mesaj)
Yönetmeliğe pek hakim değilim incelemeniz lazım. Şu an bizim sistemde veya Türkiye'de sınırlı kaptan, kaptan ve uzakyol kaptan tanımları var. Uzakyol kaptan güverte bölümünde ulaşılabilecek en üst yeterlik olup makineci olunması durumunda bu uzakyol başcarkçıdır. Gemici bir gemide (kargo, konteyner, yolcu, tanker vs) en alt yeterlik olup kaptan onayıyla ve 2 sene çalışmayı muteakip usta gemici olursunuz. Daha sonra sınırlı zabit olma imkanınız var fakat müfredata uygun bir eğitim görüp (denizcilik eğitim merkezlerinde) sınavı geçmeniz gerekir. Müteakiben de sınırlı kaptan, vardiya zabitliği kaptan, uzakyol zabitlik ve kaptanlık var. Bu şekilde temel bir eğitim ve universite denizcilik eğitimi yoksa çok uzun ve zor bir yol. Örnek olarak bir uzak yol kaptan; Universitenin denizcilik fakültesinden mezun olup önce uzakyol vardiya zabiti (en az 2 yil) sonra 1. zabit yani 2. kaptan (en az 2 yil da o) ve uzakyol kaptanı olur. Tabii geçişler hep sınavla (ayrıca ingilizce sınav da var) ve 2 yılda bir de sağlık kontrolü olur. Bu yolda pes eden, ara veren veya farklı işlere de meyil eden cok denizci vardır.

Ama bu işi amatör olarak düşünüyorsaniz sahilden bir fiber tekne, yat vs için tabii bunlara gerek yok. 24 mt ye kadar amatör denizci ehliyeti almanız gerekir ve yeterlidir. Onlar da sizde varmış zaten.

İncelemeniz için yonetmelik linki aşağıda:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180210-9.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tekbey -- 13 Aralık 2018; 17:58:32 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @gktgemre

G
gktgemre
5 ay (101 mesaj)
Yorumlarınız benim için çok değerli teşekkür ederim.. Bugün iki kursu aradım gemici eğitimi 1600 lira dediler. Hastane sağlık raporu 300 lira söylendi. Ocak içinde eğitime başlarım büyük ihtimalle. Bana önereceğiniz bir şey var ki? Veya gemici yerine başka bi eğitim önerir misiniz?

Yönetmeliği en kısa zamanda okuyacağım. Çok uzun ancak onu okuyacak kadar zamanım yok şu an:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tekbey

T
tekbey
5 ay (128 mesaj)
Gemici ticari gemilerde güverte bölümü en alt yeterlik olup güverte işleriyle (boya, bakım, vardiya tutma vs) görevlidir. Şu an Türkiye koşullarında firmasına göre maaşları 3000-5000 TL arasında değişmektedir. Üniversite mezunu olup Ingilizcem de var dediğinizden Sınırlı vardiya zabitliğini de zorlayabilirsiniz: Bunun için:Gemici, usta gemici veya güverte lostromosu yeterliğine sahip olup, en az otuz altı aylık

deniz hizmetine sahip bulunmak ve Sözleşmede öngörülen A-II/3 müfredat programlarına uygun

eğitimi yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında tamamlamak veya,

c) Yetkilendirilmemiş denizcilikle ilgili okulların güverte ile ilgili bölümlerinden mezun olup,

ilave olarak Sözleşmede öngörülen A-II/3 müfredat programlarına uygun eğitimi yetkilendirilmiş

eğitim kurumlarında görmek ve en çok dört ayı liman seferi olmak üzere toplam on iki ay deniz

eğitimini gemide tamamlamak veya,

ç) Sözleşmede öngörülen A-II/3 müfredat programlarına uygun eğitim veren en az lise

düzeyinde yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından mezun olmak ve en çok dört ayı liman seferi

olmak üzere toplam on iki ay deniz eğitimini gemide tamamlamak.Bunlari da araştırabilirsiniz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G
gktgemre
5 ay (101 mesaj)
Çok teşekkür ederim.)
Bu mesajda bahsedilenler: @tekbey

C
caous
5 ay (19 mesaj)
seamanfan.com adresinden alınmıştır

https://seamanfan.com/post/kaptan-maaslari

Kaptan Maaşları
Gemi kaptan maaşları Tanker ve konteynır maaşları ve kontratları farklıdır. 4 ay kontrat bunlar. +1 maaş prim var bi kontratta.

kuru yük gemilerinde 6 ay kontrat +1 maaş şeklinde

Kaptan maaşları tanker riskli mevzu olduğundan maaşlar kuru yük gemilerinden farklı diye bilmekteyim.

Bu arada adamların maaşlarına aylık maaş diye bakmamak lazım. zira yüzen bir fabrikayı sevk ve idare ediyorlar 24 saat. mesai 8 saat değil-18 saat filan bazen, gemi hiç durmaz. hafta tatilin yok, hafta 7 gün, 7 sinde de iş… akşam eve gidip sıcak yatağında yatamıyorsun, sevdiklerinle belki aylarca telefonlaşamıyorsun bırak görmeyi. gemide kumanya azalır, biter. alakasız ücralardan gelmiş 15-20-30 sıkıntılı adamla aylar boyu metal bir yığının içinde takılıyorsun toprağa basmadan. bunlar hep oluyor.
A
aktassa
4 hafta (665 mesaj)
Hocam selamlar.
Aman haaa. Gemici ehliyeti ile zabitlik apayrı şeylerdir. Bahsettiğim zabitlik uzakyol zabitliği veya kaptanlığı. Yani sizin hayaliniz olan şey.

Gemicilik eğitimi ile en fazla güverte lostromosu yani bilinen adı ile reis olabilirsiniz. Onca yılınız geçer. Yaş kemale erer. Yine başarılı olacağınız sınav sonucunda en fazla 750dwt veya 3000dwt yakınyol zabiti olabilirsiniz.

Uzakyol için işin içerisine IMO Model Course 7.01 veya 7.02 ler giriyor.

Onun için de kurslar var tabi. Ama kaptan olma hayali ile gemici kurslarına gitmeyiniz.