Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 2 kayıtlı üye, 1 misafir
401
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Gears 5 (Çıktı) [PC ANA KONU/TÜRKÇE] (21. sayfa)

2
2K
6 sa. önce (12297 mesaj)
Oyunu yeni bitirdim. En zor seçeneğin bir altında bitirdim ve gerçekten keyifli bir zorluğu var. Öyle 1 kurşunda ölme saçmalığı yok ama çatışmalar çok heyecanlı geçiyor. Açıkçası zorluk ayarının yüksek oynanacağı bir oyun olmuş. Gears 4'de karakterlere bir türlü ısınamamıştım zaten bunun çoğu kişi yaşamış olacak ki oyunun belli bir yerinden sonra başka karaktere geçiyorsunuz. Gears 4'de Marcus hariç kim ölse zerre umurumda olmazdı fakat bu oyunda Jack'i bile benimsedim.
Robot bile olsa kendini feda ettiği yerde hüzünlendim.
Oyunun belli bir yerine kadar öyle oynuyordum orta halli bir oyun geliyordu ama bir yerden sonra temposu oldukça arttı ve çatışma senaryoları zevkli bir hale geldi. Günümüzde çoğu oyunun açık dünya olması beni rahatsız ediyor ki ne kadar anlamlı bir şekilde dolu o oyunlar tartışılır. Daha kompakt yerlerde geçen hikayeler beni daha çok bağlıyor. Bir de saf bir aksiyon oyunu başka bir şey olmaya çalışmıyor. Her zaman eski formül yeni şeyler eklesin diyenlere hak veriyorum ama ilk oyundan beri oynayan biri olarak bu beni rahatsız ederdi. Ama karşı çıkanlara da haksızsınız diyemiyorum.

Jack ve özellikleri oldukça yerinde bir özellik. Gears 4'de olduğu kadar çok yok ama robotlar ile tekrar savaşıyorsunuz. Gears 4'de olduğu kadar olmaması yerinde bir tercih olmuş ama keşke hiç olmasa. Çünkü robotlara vurduğunuz zaman yaratıkların aksine pek tepki vermiyorlar ve havaya sıkıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Oyunun bazı bölümleri baya geniş, yan görevlerde mevcut. Fakat öyle dolu dolu yerler değil ve yerinde bir tercih olmuş. Yine de görevleri yapması ve bunun karşılığında Jack'in yeni özellikler kazanması güzel. Bu bölümlerde gezmezseniz oyun süresi daha da kısa sürebilir. Benim için 22 saat sürdü belki daha düşük zorluklarda oynarsanız ve Gears'in konusu çok derin olmadığı için okumazsanız daha da kısa sürebilir. Ama öyle 8 saatlik bir oyun değil zaten hiç olmadı. Kaldı ki Gears'in online kısmı her zamanki gibi dolu ve keyifli. Steam üzerinden çok satmamış ama cross play olduğu için oyuncu bulma konusunda hiç sıkıntı yok.

Konuya gelirsek klasik bir Gears konusu farklı şeyler denemeye çalışacak gibi oluyor ama yine klasik Gears konusuna bağlanıyor.


Neredeyse ilk oyundan beri sürekli bir hammer of dawn'ın günü kurtarması ve bir şekilde onu tekrar çalıştırmaya çalışma bölümleri olması artık can sıkmaya başladı. Bir de bazı yerlerde çalıştırdık yendik gibi olmasın diye bir bahane bulmaları umarım artık biter.

Gears'i bitirmeyeceklerini biliyoruz ama oyunda olanlar Gears 6'ya bir hazırlık gibi olmuş. Dizi sezonu gibi bitiyor, ben bitmeden önce bir bölüm daha olacak diye bekledim.

Myrrah'yı postere koymak biraz kandırma gibi olmuş sadece halüsinasyon olarak görüyoruz. Tamam ortada yeni bir queen var ve spoiler olurdu ama onu da zaten sadece bir iki bölüm görüyoruz.

Cole, Marcus, Clayton gibi eski, tanıdık kişileri görmek güzel ama artık onlara yakışır bir son yapıp öldürmeleri gerekiyor artık yeni bir seri ve çoğu 'işte öldü' dediğim yerde tekrar hayata döndürdüler. Sonlara doğru yapacağınız bir seçim hariç kimseye pek bir şey olmadı koca savaşta. Özellikle Cole sonda olduğu gibi dev yaratık ağzında ölseydi güzel bir veda olurdu.


Son olarak oyunu Ultimate aldığım için erken erişime açıldı ama erken erişimde videoların takılması ve topladığım itemleri oyunun saymaması dışında sorun yaşamadım. Birkaç achievement'da çalışmıyordu. Fakat şu an için tüm sorunlar düzeldi zaten sürekli ufak ufak güncellemeler geliyor. Performans konusunda bir sıkıntı yaşamadım ama güçlü bir bilgisayara sahip olduğum için fikir vermek açısından yararı olacağını sanmıyorum. Grafiklerin de bir bütün olarak çok iyi gözüktüğünü söylemek isterim. Texture kalitesi olarak da iyi ama öyle aman aman bir şey sunmuyor fakat hava şartları ve ışıklandırma olarak gerçekten harika bir iş çıkarmışlar. Umarım Steam'de az sattığı için Gears 6 sadece Xbox'a özel olmaz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M
mteren
2 sa. önce (376 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Provisioner

Oyunu güzel güzel oynuyordum arkadaşlar pc ultimate yoluyla yüklemiştim herhangi bir optimizasyon sorunu v.s yoktu yağ gibi akıyordu , beni hard rage durumuna sokan , neredeyse gamepass i iptal ettirme durumuna getiren(oyunu kaldırmayı geçtim) opsiyonel madenleri araştırma kısmında oyun bir anda kapandı , oyuna tekrar girmek istediğimde ya hiç bir tepki vermiyor ya da windows-mağazaya zaten yüklü olan"Oyun Hizmetleri" uygulamasının sayfasına yönlendiriyor işin garibi hiç yüklemeyle ilgili bir ibare yok yavan bir sayfa , Xbox-Beta uygulamasında yüklü diğer tüm oyunlar sorunsuzca çalışıyor ancak Gears 5 kesinlikle , hiç bir şekilde tepki vermiyor !

Şimdi oyunu yüksek boyutundan dolayı tekrardan indirmek benim için sorun değil 60 GB + boyuta rağmen... Sorun sizin de tahmin edeceğiniz üzere "Save Files !" oyunda epey bir ilerlemem vardı ve side-main tüm görevlere koşturmuştum eğer ki bu aptal microsoft sistemi(vermeyi vaat ettikleri harikulade , bir de sorunsuz verebilse) belki bir kaç mb lık save i tutmaz/kaldırırken sormaz ise benim için oyun da , gears serisi de dramatik şekilde biter

Son çare olarak oyunu sıfırlama (kendisi kaldırıp tekrar yüklüyor sanırım) veya direkt kaldırıp manuel olarak yükleme yoluna gidersem sizce tüm kayıtlı ilerlemeyi kaybeder miyim yoksa kayıtlı veri saklanıyor mu ? Tahminen de olsa bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
Anlattığın problem birebir haziran ayında FH4'te başıma geldi. Oyunun sonlarına gelmiştim üstelik. Araştırmadığım forum site kalmamıştı. Defalarca microsoft destek sayfalarına yazdım cizdim ama nafile.

En sonunda oyunu sinirlenip kaldırdım. İki ay sonra eylülde tekrar game pass alınca bir daha indireyim dedim Fh4'ü. Oyuna girebildim bu kez ve tüm kayıtlarım, ilerlemem duruyordu. Herhalde save dosyasını origin gibi bulutta falan muhafaza ediyorlar.

İnternetin hızlıysa dene derim. Muhtemelen sorun olmayacaktır





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R
RushComeBaby
47 dk. önce (2478 mesaj)
Hocam 2 konuda katılmıyorum.

Birincisi;


Robotların vurulmasındaki tepkisiz olması konusu. Vücudundaki sülüklere sıkarsanız bakın nasıl tepkiler vuruyorlar. Bazıları Bülent Kayabaş'ın ölüm sahnesinden daha dramatik ölüyorlar.


İkincisi;


Cole'u feda edemezlerdi. Çünkü Amerikan Popüler kültüründe her zaman yan karakter olan zenciler günün sonunda hayatta kalırlar. Bu motto öyle işlemiş ki oyunun sonlarında seçim yaptığımız zaman Dal'ı seçmiştim.


Diğer dediklerinize katılıyorum. Eski seriye aşina olanlar, birde gerçek mücadele isteyenler en zor seviyede veya sizin gibi benim gibi bir alt zorluk seviyesinde oynamalı. Tabii checkpointlerin saçmaladığı anlarda bayağı sövüyorsunuz ölünce. Açıkçası bir süre sonra tekrar en zor seviyede co-op olarak oynamayı düşünüyorum sağlam bir arkadaş bulursam.




Bu mesajda bahsedilenler: @2K