Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
7
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
FIZIK SORULARIM (BIRAZ FAZLA BAKARMISINIZ) BİR BAKIN YAV

B burak0- Konu Sahibi
3 ay (5 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Soldaki eleman düzlemde dönceği için açısal hız kazanmayacak mi bu yüzden de normal hızı diğerine göre daha az olur dedim cevap C


< Resime gitmek için tıklayın >

CEVAP B


< Resime gitmek için tıklayın >

Şöyle düşündüm iki uzaklık da artarsa oran değişmez falan dedim ama yanlış geldi cevap b< Resime gitmek için tıklayın > CEVAP B
< Resime gitmek için tıklayın > CEVAP D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak0- -- 25 Nisan 2021; 20:17:18 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


W walt09
3 ay (968 mesaj)
Bu işlerden elimizi ayağımızı keseli çok oldu ama forumda rastgele takılırken denk geldi, ilk sorunu kendimce yorumlamak istedim. Hem bu şekilde konuyu da üst sıralara taşımış oluruz ve geri kalan sorularına gençler yardımcı olur belki, olamazlarsa gecenin ilerleyen saatlerinde gelip onları da yorumlamaya çalışırım:


Şimdi şu ışık demeti göndermeli basit harmonik hareket sorusu için:

1.öncül doğrudur.

Çünkü basit harmonik hareket soruda da ima edildiği üzere 2 boyutlu bir düzlemde düzgün dairesel hareket yapan bir cismin tek boyutlu bir düzlem üzerinde ki yansımasıdır. Yani aynı cisim üzerinden bu hareket birbirinin aynısıdır. Yani bu hareketi tanımlayan periyot, frekans, açısal hız gibi sayısal veriler bu ki hareket için AYNI olmalıdır.

Geri kalan öncülleri şekil üzerinden devam edelim:

< Resime gitmek için tıklayın >
W walt09
3 ay (968 mesaj)
Sorularını blok halinde fazla fazla atınca gençliğin gözünü korkutmuşsun galiba, herneyse geri kalanlara tek tek bakmaya çalışıp mantıklı şekilde yorum getirebildiğim kadarıyla çözmeye çalışayım ben:


< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi walt09 -- 27 Nisan 2021; 0:35:21 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

W walt09
3 ay (968 mesaj)
Sıradan devam edelim:

Manyetik alana giren yüklü cisme etkiyen manyetik kuvvet altında düşey hareket sorusu:

< Resime gitmek için tıklayın >
W walt09
3 ay (968 mesaj)
Tek yarık deneyi ve su dalgaları sorularını çözmem için konuya tekrardan bir göz geçirmem lazım ki geç oldu.

Bu iki soru kalsın, yarın çözülmemişse konulara tekrardan bir göz gezdirip tekrar çözmeye çalışırım, çözebilirsem de çözümlerini yapıp yollarım.

Son kalan momentum korunum sorusunu çözelim:

Momentum kütle merkezinin olduğu noktada değerlendirilir:


< Resime gitmek için tıklayın >
T this is me trying
3 ay (39 mesaj)
Bu çözülmüş ama ben bunda direkt mavi baqü formülünü kullanmayı daha pratik buluyorum o yüzden atayım dedim. Bir de ilk öncülün doğru olmamasının sebebi yük negatif olsaydı evet cisim yukarı doğru gidecekti ama yapacağı çembersel hareketteki yarıçapın büyüklüğü aynı olacaktı yani alt tarafta D-C arasına kadar gelmişse yukarıda da A-B araısna kadar gelebilir.

< Resime gitmek için tıklayın >
T this is me trying
3 ay (39 mesaj)
Bu sorunun formülünü yanlış biliyormuşsun sen. O d uzaklığına bağlı değil kesinlikle saçak genişliği, dikkat et. Yazdığım gibi leyla bölü d(w)ana diye ezberliyorum ben. Ayrıca o d uzaklığı azalırsa saçak genişliği değişmez ama ışık kaynağı perdeye yaklaştığı için saçakların parlaklıkları artar ya da uzaklaştırılırsa parlaklık azalır. Hatta ek bir bilgi daha vereyim, ışık kaynağı yukarı ya da aşağı kaydırılırsa saçak genişliği yine değişmez ama merkezi saçağın konumu aşağı ya da yukarı kayar ya da yerinde sabit durur. Yani kesinlikle sorularında şuraya buraya kayar diyemezsin ama olabilir sorularında üçünü de söylerse doğru kabul edebilirsin.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi this is me trying -- 27 Nisan 2021; 9:27:21 >


K Kiwinax
3 ay (1 mesaj)
Hocam kaç yaşındasınız bilmiyorum ama bilgilerini hala hatırlamanız güzel bir şey çoğu kişi sınavdan sonra tüm bilgilerini unutuyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @walt09
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.