Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 2 mobil kullanıcı
34
Cevap
0
Tıklama
26
Öne Çıkarma
Fırıncılar derneği, İBB'yi Valiliğe şikayet etti: Ücretsiz ekmek dağıtımına son versinler

S sarkat Konu Sahibi
10 ay (241 mesaj)
İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zeki Sarıhan ekmeğin siyasete karıştırıldığını öne sürerek İBB'yi şikayet ettiklerini açıkladı.

Son zamanlarda peş peşe zamlanan ekmek fiyatları İstanbul'da 2 lirayı gördü. Fırınlar ekmeği 2 liraya satarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Halk Ekmek'in 1 liraya satması bazı fırıncıları sinirlendirdi. İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zeki Sarıhan, 4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek İBB'ye bağlı İstanbul Halk Ekmek (İHE) Anonim Şirketi'nin yaptığı faaliyetler ile ekmeği siyasete alet ettiğini öne sürerek şikayetçi olduklarını açıkladı.
Halk Ekmek'in kamu imkanlarını kullanarak sokak ve caddelere yerleştirdiği büfelerde ekmek satmasının fırınlara karşı haksız rekabet ve adaletsizlik olduğu savunuldu.
Dilekçede, "İstanbul'a yakışmayan görüntüler oluşturan hijyen kurallarına aykırı ekmek satışı yapan büfelerin" kaldırılması istenerek "650 büfenin kaldırılması sonucu; ekmek, 9 bin zincir market ve 150 bin civarındaki bakkal, market ve benzer yerler aracılığı ile satışa sunulmalıdır" önerisi getirildi. Ayrıca dernek, "İhtiyaç sahiplerine şova yönelik ücretsiz ekmek dağıtımına son verilmesini" de istedi.

https://www.birgun.net/amp/haber/firincilar-dernegi-ibb-yi-valilige-sikayet-etti-ucretsiz-ekmek-dagitimina-son-versinler-335098?__twitter_impression=true< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Akp seçim zamanı makarna, kömür, kahve, çay, şapka, havlu vs vs dağıtıyorken de bu sektördekiler içinde böyle dediniz mi?
Yoruma Git
sarkat - 10 ay +46
İbb bedava ekmek dağıtmıyor zaten.

Dar gelirli aileler kart ile halk ekmek alabiliyor sadece.
Yoruma Git
amadeus99 - 10 ay +36
Akp belediyesini şikayet etmişler mi hiç?
Yoruma Git
The Red Fox - 10 ay +35

R Redeemertr
10 ay (537 mesaj)
benim gördüğüm kadarıyla fırınlarda ekmek her zaman kapış kapış gider, ekmek mi satamıyorlar da ağlamışlar yoksa birilerinden emir mi almışlar?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

M mechatengu
10 ay (320 mesaj)
Haklılar.

Belediyenin işi ekmek yapıp/dağıtıp fırıncı batırmak değil.

Dar gelirli vatandaşa ekmek yedirmek istiyorlarsa günlük üzerinde tarih yazan kupon dağıtsınlar vatandaş da gitsin bu kuponlarla ekmeğini istediği fırından(öyle anlaşmalı vb değil) indirimli ya da ücretsiz olarak alsın.

Hem fırıncı kazansın hem de vatandaş ucuza ekmek yesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 22 Şubat 2021; 21:59:1 >
Bu mesaja 4 cevap geldi.

A amadeus99
10 ay (8880 mesaj)
İbb bedava ekmek dağıtmıyor zaten.

Dar gelirli aileler kart ile halk ekmek alabiliyor sadece.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mechatengu

T The Red Fox
10 ay (1975 mesaj)
Akp belediyesini şikayet etmişler mi hiç?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R RevengeRain
10 ay (248 mesaj)
Valla burada fırıncılar haklı. Serbest piyasaya aykırı tamamen.

Ben para kasmak için fırıncı açayım ama sen halkın ve benim ödediğim vergilerle benim yarı fiyatıma ekmek sat hatta bazen bedava dağıt.

Kendi ödediğim vergiyle bana rakip/kazancımı baltalayan kurumları fonlamak beni hafif şey hissettirirdi. İlla yardım yapacaksan yukarıda dendiği gibi ekmek kuponu dağıt, vatandaş o kuponlarla istediği fırıncıdan ekmek alabilsin.Yine de her şeye rağmen İmamoğlu belediyesi AKP belediyelerinden 10 kat daha iyi, AKP'liler duyar kasmaya kalkmasın.

İmamoğlu eleştirilecekse onu da biz eleştiririz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevengeRain -- 22 Şubat 2021; 22:13:5 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

S sarkat Konu Sahibi
10 ay (241 mesaj)
Akp seçim zamanı makarna, kömür, kahve, çay, şapka, havlu vs vs dağıtıyorken de bu sektördekiler içinde böyle dediniz mi?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mechatengu

A Aberrant Warden
10 ay (72 mesaj)
Halk ekmek satışları tavan yapmış durumda. Geçen seneye göre 2-3 kat daha fazla satıyor, bu da fırınların 2-3 kat daha az satması demektir. Bizim burada halk ekmek nerde bilmezdim, artık önünde upuzun kuyruklar oluyor oradan anladım nerede olduğunu< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Redeemertr

S sissil
10 ay (7321 mesaj)
Hijyen yokmuş halk ekmekte.halk ekmek kapalı poşet satıyor. Ulan haftasonu ekmek aldım fırından adam eliyle poşete koydu. Ben mi körüm yoksa bu şerefsizler mi yalan söylüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sissil -- 23 Şubat 2021; 0:5:8 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A ARES007
10 ay (2666 mesaj)
Fakire Kuru ekmeği de çok görmeye başladılar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T tla776
10 ay (100 mesaj)
Kirk yillik kurumda ucuz veya ucretsiz ekmek verildiğini yeni mi ogrenmiş bu saflar. :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R Redeemertr
10 ay (537 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Aberrant Warden

Halk ekmek satışları tavan yapmış durumda. Geçen seneye göre 2-3 kat daha fazla satıyor, bu da fırınların 2-3 kat daha az satması demektir. Bizim burada halk ekmek nerde bilmezdim, artık önünde upuzun kuyruklar oluyor oradan anladım nerede olduğunu
sayıları kaynakları ile verir misiniz?
P Periah
10 ay (6801 mesaj)
Aslında birşeyleri bedava dağıtmak sorunun çözümü değil tersine sorunu büyüten bir konu. Asıl sorun ekmek fiyatlarının artışı. Asıl sorun her alandaki yüksek vergiler. Asıl sorun genel olarak yükselen fiyatlar ve önüne geçilemeyen eflasyon.

Herşeyden önce defalarca kez söyledik ve yine söylüyoruz. Türkiye'de asıl çözüm bedavacılık değil tersine devletin her alandan elini çekip oralar için harcadığı devasa kaynağı maaş vergilerinde kdv ve ötvde indirim yoluyla halkın cebine aktarması. Vergiler düşer, bürokrasi azalır ve bu sayede yolsuzluk ve sırf çalışıyor gibi gösterip tonlarca havadan para yiyen asalaklar temizlenirse genel bir refah sağlanır.

Ekonomi büraokrasi, vergiler, adam kayırmacılık, hukuksuz ihaleler ve bürokrasi yüzünden çalışamaz hale geldi.

devlet kaynakları o kadar kötü kullanılıyor ki bir sürü ek vergi ile kamburlarımız her geçen gün büyüyor bunun çözümü size sus payı olarak atılacak 1 tane ekmek değil üstüne o ekmek sizin paranızsa. Asıl sorun devletin kendisi devlet sadece denetleme alanında bulunmalı. BDDK, KİK, RTÜK ve diğer pekçok denetim kurumu özerk hale getirilmeli. Devletin görevi kimsenin tekel haline gelmemesini sağlamak olmalı bugünse tam tersi devlet eliyle tekeller yaratılıyor ve bunun için orta sınıfı yokeden vergiler kullanılıyor.

Bu arada fırıncılar derneği, şu derneği, bu odası. Bu tarz kurumların esas amacı tekelleşme ve fiyatları arttırmaktır. Rekabeti ortadan kaldırıp halkı pahalı yemek zorunda bırakmaktır. Bu nedenle denetim kuryumları en çok böyle öberkleşmiş odalar ve derneklere karşı tetikte olmalıdır. Çünkü ekonomiye ve serbest piyasaya zarar vermek dışında çok bir işlevleri yoktur. Aidat adı altında haraç toplayıp, yaptıkları meslekte insan sayısını sınırlı tutarak fiyat düşüşünü engellemek temel amaçlarıdır.

Şunu sakın ama sakın unutmayın gerçek kapitalizm sadece sıradan vatandaşa değil. Girişimci ve para babalarına karşı da acımasıuz olan kapitalizmdir. Gerçek kapitalizm ne zenginlerin neden fakirlerin hiçkimsenin gözünün yaşına bakmaz özünde. Kapitalizmde batmak zengin olmak kadar doağl birşeydir. Eğer kaptializmi zenginin dostu olarak görmeye başlamışsanız o kapitalizmde sorun var demektir. Gerçek bir kapitalizmde şirket sahipleri yaptıkları ufak hatalarda bile bedeli iflas ile ödemek zorunda kalırlar. Fakat son 10 yıllarda devletler halkın vergilerini kullanarak malesef patronların hatalarının bedelini iflasla ödemelerinin önünü kapatıyor. Buda kapitalizmi hasta hale getirip, tekelleşme riskini arttırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 23 Şubat 2021; 1:2:57 >


D darkmoon34
10 ay (3460 mesaj)
40 yaşındayım ben bildim bileli halk ekmek her daim fırınlardan ucuz satmıştır. Refah partisi ,fazilet partisi yada ak parti zamanı hepsinde. Ben öyle hatırlıyorum en azından..

40 yıldır ucuz satılan ekmek ne olduda şimdi sıkıntı yarattı...
İşte bunlar bana samimi gelmiyor İstanbul belediyesi ak parti de iken şikayet edilmişmi ihe yada refah partisideyken fazilet psrtisndeyken ... Edilmişse affola ama sanmıyorum.. Ne olmuşda şimdi sıkıntı olmuş ekmeğin ucuz dağıtılması..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R RundeLL
10 ay (574 mesaj)
Bence ekmek üretimini ya tamamen devlet üstlenmeli ya da hiç bulaşmamalı ama üretim yapılan yerleri çok sık ve katı kurallar ile denetlemeli.

Devlet üretirse hijyen ve belli standartlara daha iyi uyma konusunda çok güzel olur ama işsizlik biraz artabilir çünkü çok temel bir meslek ve bu işten geçinen çok insan var. Fakat eğer devlet üretmeyecekse denetimlerini çok sıklaştırmalı çünkü fırınlardaki ekmeklerin hakkaten ekmek olmak ile alakası yok. Üstelik hijyenik ortamlar da değil genellikle.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R Rindaman
10 ay (7760 mesaj)
Arkadaşlar normalde ekmek yemiyorum ama bu aralar sardık işte ekmeğe.

Pandemiden dolayı bunun örneklerini görüyorum, fırıncılar ekmeklerini poşede koyduğu zaman ekmekler çok geç bayatlıyor ve adamların satışları düşüyor.

Bu adamlar istiyor ki "ekmekler bayatlasın ve atılsın biz de marketlere sabah akşam yeni ekmek yollayalım."


Bir markete gidiyordum bu uygulamayı her zaman yapmıyorlar. Poşetliyi görmeyince o marketten vazgeçip öbürüne gidiyorum onda da iki gün bulsam

üçüncü gün poşetli ekmek bulamıyorum..

Memlekette bir çok esnafta olduğu gibi bazı fırıncılar da haindir. Normalde akşama taze ekmek bulamazsın ama poşetli olunca daha öğlen üretilmiş gibi

ekmeği alıp gidiyorsun. Bunu fırıncı bırakır mı yanına?
G Guest-7EE534877
10 ay (312 mesaj)
Videoyu izlemek için tıklayınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7EE534877 -- 23 Şubat 2021; 3:51:56 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mechatengu
10 ay (320 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: sarkat

Akp seçim zamanı makarna, kömür, kahve, çay, şapka, havlu vs vs dağıtıyorken de bu sektördekiler içinde böyle dediniz mi?
Evet dedim.

CHP li belediye başkanını eleştirmek için AKP li mi olmak gerekiyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mechatengu -- 23 Şubat 2021; 5:31:21 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

S sarkat Konu Sahibi
10 ay (241 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: mechatengu

Evet dedim.

CHP li belediye başkanını eleştirmek için AKP li mi olmak gerekiyor?

Alıntıları Göster
< Resime gitmek için tıklayın >
Çıkar göster< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >