Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
14
Cevap
0
Tıklama
14
Öne Çıkarma
Fiberin Maliyet-sizliğine rağmen Telekomun Halka Eziyeti Devam ediyor

Y yukleniyor Konu Sahibi
5 ay (2353 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >

Gördüğünüz cihaz 7 terabit interneti taşıyabiliyor Türk Telekom yurtdışı çıkışı şuan 10.7 Terabit'dir . 7 terabit yurtdışındaki tek bir verimerkezlerinin ulaşabileceği pik hızlardan biridir . Ülke olarak baktığımızda yetersiz bir hızdır . Geçen sene bu hız 7 terabit iken pandemi sonrası 10.7 Terabit'e çıkarıldı . Bu Türkiye'nin toplam yurtdışı çıkış kapasitesi değildir . Superonline Turknet ve yabancı menşeli verimerkezlerininde kendine özel yurtdışı çıkış kapasiteleri var.

Bunun yanında dünyanın en büyük 13. ekonomisi olarak gösterilen Türkiye, sabit geniş band internet sıralamasında yunanistan ve ermenistanın gerisinde 100.sırada ve gittikçe geriye düşmekte . Böyle bir saçmalık olabilir mi ?

Gördüğünüz 6 sıralı kartın her biri 512 ila 2048 porta sahip . 2048 eve fiber ulaştırabiliyor . 6 ile çarpın 3072 veya 12888 eder .

Ayrıca 40 km menzili var

Komple bu cihazın maliyeti telekoma maximun 2000 dolar kabloyla ıvır zıvırla maliyeti 20 ile çarpalım 40.000 dolar etsin hane başı 3072 port 13 dolar eder. Hadi salladım attım 130 dolar olsun hane başı .

Buda yıllık bir haneden alınan ücrete denk gelir ki bu altyapı yıllarca sorunsuz çalışacak . Gerekirse telekom net ortalama maliyeti belirlesin bizden bu parayı peşin alsın karşılığında 1 yıllık hizmet versin eziyet çekmeyelim .

Üstelik kazı yapılmadan veya az kazı maliyeti ilede fiber her haneye çekilebilir .

En kötü havai bakır olarak her evde bakır altyapı var mı var . Bu altyapı nasıl eve geliyor . Santral - Saha Dolabı bu alanlara kadar yer altından geliyor ve bunların boruları geniş bakır + fiber kablo rahat geçer ayrıca boşta yedek borularda var .

Saha Dolabından sonra ne oluyor hop havalanıyor kablolar direkler üzerinden evlere gidiyor . Bakır kablo uçuyorsa fiber niye uçamazsın onuda uçaralım .

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Aha şimdi oldu uçuyor artık . Kabloyu uçurdukmu nasıl sonlandıracağız diyenler olacak direklerin üstünde telekom kutuları ne işe yarıyordu evlere regletlerle dağıtım sağlıyordu .

Bu kablonun maliyeti bakır olandan daha düşük .

Aynısını fiber kasetlerle evlere kadar ulaştırabilirler . Fiber kasetlerin maliyeti yok sayılır .

En önemlisi köylerde çocuklar EBA'ya bağlanamıyor bile . Üste bahsetmiştim fiberin 40 km menzili var diye . Çoğu köye havai bakır kablolar gidiyor onların yanında havai fiber kablo çekmek çokmu zor . Hatta fiber çekmekle kalmasınlar köyde her hanenin rahatça erişebileceği ücretsiz wifi alanları koysunlar . Parasını da bizden İnternetden Eğitim Vergisi diye kessinler .Havai fiber çekmeye belediyeler izin vermiyordu görüntü kirliliği yaratıyor bahanesiyle ama asıl niyetlerinin kazı izni için her metre başına para koparmak olduğunu biliyoruz....
Yoruma Git
Yorumun Devamı Bluepower - 5 ay +5

B Bluepower
5 ay (2868 mesaj)
Havai fiber çekmeye belediyeler izin vermiyordu görüntü kirliliği yaratıyor bahanesiyle ama asıl niyetlerinin kazı izni için her metre başına para koparmak olduğunu biliyoruz. Son zamanlarda havai fiber çok çekiliyor bu sorun aşıldı sanırım ama havai fiberin dezavantajı bakır kablo gibi koptuğunda tamir etmesi kolay olmadığı için sokakta bir bina yıkıldığı sırada kablo zarar görürse problem oluyor en ideali devletin interneti temel hak yapıp servis sağlayıcılarına belediyeye ücret ödemeden istediği gibi kazı yapma izni sağlaması elektrik ve su altyapısında olduğu gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bluepower -- 13 Eylül 2020; 18:24:18 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

W weeba
5 ay (161 mesaj)
Hakkı ne yapacaksın fiberi?
E ens1252
5 ay (1821 mesaj)
Turknet 2 mahallede her sokağa eski yeni bina demeden bina cephesinden turkuaz marka drop fiber kablo çekiyor. Kablolar 3 mm kalınlığında her binaya bırakıyor. Türk telekom böyle bir çalışma yapmıyor. Bakır kabloları değerlendiriyor. Eski kabinleri Tip7 dolap ile değiştirip vdsl vermek daha kolay onlara göre

Kablo yapısı bu şekilde

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ens1252 -- 13 Eylül 2020; 20:7:18 >


R Rhalith
5 ay (75 mesaj)
Hocam belediyede uzun süredir çalışan tanıdığım böyle bir durumun olmadığını, kazı izni tamamen firmaların bahanesi olduğunu. Belediyenin tek şartının "sokağı nasıl aldıysanız öyle bırakın yani asfalt dökün, çökme göçme olmasın." olduğunu belirtti.

Türk Telekom bakır kabloları sökmekle uğraşmak istemediğinden VDSL getiriyor çoğu yere sonra Fiber getirdik diye övünüyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @Bluepower

C ctn48
5 ay (172 mesaj)
vdsl bile yok sokaktaki 15-20 senelik hurda dolabın 10metre önündeki altyapıdan turuncu fiber kablo geçiyo 1 tane dolap getirip koymadılar
E erkaninn59
5 ay (2252 mesaj)
doğru düzgün hizmet etmeyi isteseler çoktan yaparlardı her tarafı fiber, adamlar hizmet etmek istemiyor, olanla işi götürmek istiyorlar yapıyorlarda, devlet bu işe doğru düzgün bir el atmazsa hiç bir şekilde adam akıllı gelişmeyecek bence, 2023te her evde 100 mbps hız olacak dediler benim bu söze %1 bile güvenim yok istanbul gibi büyük bir şehirde bile şehrin göbeğinde hala adsl kullanan insanlar oluyor eski tip saha dolaplarını görüyorum arada yazık yani güzelim telekom mundar oldu araplarda soyup soğana çevirdiler şirketi kendileri yapmadıkları gibi başkalarınında önlerine takoz koyuyorlar
A ayhann06
5 ay (1378 mesaj)
Telekombank oldular artık ne kadar az yatırım ne kadar fazla cepte para o kadar bankalara akıyor !!!! vatandaşın rezilliği hizmet kalitesi vs kimsenin umurunda değil ! önemsenmiş olsa eminim kibinlerce şikayet gidiyor ve bir çözüm arayışında olurlardı...ankara da 4 yıldır 2000 btk şikayetim var onlarca cimer ve açık kapı şikayetim var ve hiç bir şekilde olumlu küçücük bir ilerleme kaydedemedim..!!! ADAMIN var mı yok mu !! siyasi adam telekomda mevkii sahibi yetkili gerisi boş ... adam 3 gün önce intihara kalkıştı internet yüzünden !!!


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Y yukleniyor Konu Sahibi
5 ay (2353 mesaj)
Bu yıl yatırım çalışmasına aldık yapılacak denmiş bizim muhtara önceden tarih veriyorlardı o tarihler geçince tarihte vermemeye başladılar sende tık yok mu abi yalandanda olsa yaparız felan demiyorlarmı


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ayhann06

A ayhann06
5 ay (1378 mesaj)
hocam yaparız diyorlar o kısım da sorun yok ama ne zaman dediğim de hemen olmaz seneye olsun dediğim de de zor diyorlar anlayın artık uzun bir vade bekliyor malesef !!!


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @yukleniyor

Y yukleniyor Konu Sahibi
5 ay (2353 mesaj)
bende tarih veriyorlardı o tarihler geçince artık senin gibi diyorlar yapacağız ama nezaman
Bu mesajda bahsedilenler: @ayhann06

Y yukleniyor Konu Sahibi
5 ay (2353 mesaj)
sende benim gibi bir konu aç bence


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ayhann06

A ayhann06
5 ay (1378 mesaj)
3 yıldır ortalama bu sitedeyim geniş anlamda bayağı bilgi sahibi oldum sayılır.artık akışına saldım olursa ekime olmazsa ...! diyorum bu ülke de kafayı yememek elde değil ! hangi kuruma el atsan elinde kalır o yüzden ruh sağlığı vs açısından saldım çayır ...
Bu mesajda bahsedilenler: @yukleniyor

E e_capkan
5 ay (13621 mesaj)
turk telekomun ne yaptığı belli değil.
adsl olan(belki vdsl max24) sokağa yeni kabin koymak yerine 2-3 tane apartmana fiber çekmişler bizim mahallede.
1 tanesinde tanıdık otuyor .binada 4 ev ve 1 dükkan var. 2 tane abone var sadece.
N NaziErBaşı
5 ay (63 mesaj)
Böle cahil bir ülkenin halkına az bile. Devlet koyucak 1 mbps internete 1000tl 100 mbps internete 100000tl olarak tarife düzenlemesini.Bu halkın hak ettiği bu.Cahillerin hakkı budur.Cahilliği destekleynlerin hakkı bu olamlıdır.Koyucak fiber kablo döşeyen şirkete %1 milyon vergi zammı ölümüne gericilik yaşasın cahillik😍DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.