Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
142
Cevap
0
Tıklama
18
Öne Çıkarma
Cevap: Evrime inanmayan biyoloji hocaları hk. (8. sayfa)

V
Verminouss
2 ay (77 mesaj)
O kadar boş yazmışsın ki, tamamen bayt israfı. Tabi canım DNA'dan önce hiç bişey yoktu Hani ribozom, kendi kendini kopyalan proteinler filan hayal ürünü hep:). Yüzde 2-10 meselesine onu söyleyen açıklasın.

Şark kurnazlığı yapıyorsun, sürekli kaygan zemin üzerinde durup laf salatası yaparak bir halt elde edebileceğini sanıyorsun. Mükemmelliğin tanımı ne? Ne kadar hata olsaydı mükemmellikten çıkmış olacaktı? Tabi hatasız diyemedin şimdi lafı çevirmeye çalışıyorsun. Böyle muallak, tanımı belirsiz şeylerle uğraştırma beni. Önce net ol, bastığın zemin sağlam olsun. Bütün bilim dünyası şok olmuş DNA karşısında, ahahaha. Şimdi hangi bilim adamının söylemediği sözü söylemiş gibi yapacağını düşün. Çoklu hesap kullanıcısı troll seni ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Verminouss -- 1 Nisan 2020; 19:58:0 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @thunder11

S
Swift.
2 ay (211 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ibrahim.42

Kuranda hata yoktur. Her şeyin bir hikmeti açıklaması var. Art niyetli olmamak ve objektif olmak şartıyla.Merak ettiğiniz her şeyi aşağıdaki siteden bulabilirsiniz.
https://sorularlaislamiyet.com/

Ayrıca diğer deliller için bu linkleri bırakıyorum.
https://feyyaz.tv/category/yaratilis-delilleri
https://feyyaz.tv/category/kuranin-mucizeleri
https://feyyaz.tv/category/kuranin-bilimsel-mucizeleri
https://feyyaz.tv/category/kuranda-merak-ettikleriniz
https://feyyaz.tv/category/kuranin-gaybi-haberleri
https://feyyaz.tv/category/resulullaha-iman
Ben Kuranı defalarca kez okudum. Hem de anladığım bir dil olan Türkçe ile, mantıksız arapça cümlelerle değil. Dolayısıyla oldukça dindar olan yaşam biçimini sonlandırdım. Çünkü insan aklına ve mantığına hakaret boyutunda saçmalıklarla dolu. Senin de Müslüman olma sebebin islami bir ülkede doğmuş olmandır. Bunu reddedebilir misin?

Kuran baştan aşağı insan tarafından yazılmış bir kitaptır. İlk ayetinde sana X isimli dul kadını helal kıldık diye ayet gönderen bir Allah bana daha çok kişisel çıkarlarını ve nefsini kurnazca yöntemlerle ilerletmeye çalışan bir insanın uydurması gibi geliyor.

İslamiyer ve Hristiyanlık bu iki din insan uydurmasıdır, ve insan evladının başına beladır. Senin burada evrimi reddettiğin gibi senin dedelerin de zamanında rasathane yakıyorlardı bu sebepten ötürü.

Bu sebepten ötürü zaten Müslümanlar hep Almanya gibi dinsiz ülkelerde yaşamaya gitmiyorlar mı? Hangi Müslüman çok zengin abu dabiye gidiyor? Hepsi seküler ülkeleri istiyorlar. Eğer İslam doğru bir din olsaydı, seküler eşcinsel kafir ülkeler cezalandırılırdı Allah tarafından. En iyi yaşam standartlarına sahip olmazlardı.

Son 100 yılda Müslümanların aldığı nobel sayısına bak bir de dinsiz kafirlerin aldıklarına bak. Kesinlikle İslamla alakası yok değil mi? :)

Müslüman ülkeler içerisinde en fazla dinsizlik ve laiklik emareleri gösteren TC yabancıların en fazla gelmek istediği ülkelerden. Yani hiçbir Müslüman dindar Pakistana Somaliye gitmiyor, hepsi İslam alemi içinde dinsizliğin batılılaşmanın en kuvvetli olduğu Türkiyeye gelmek için kılı kırk yarıyor. Bu bile anlayana çok şeyi açıklıyor ama Müslümanların sadece pek azı duygularına ters gelen düşünceleri kabul etme olgunluğuna ve zihinsel gelişmişliğe sahip. Zaten Müslüman ülkelerin IQ ortalamaları kıyaslandığında fark daha da belirginleşecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
Swift.
2 ay (211 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: thunder11

Mesajları geçmişten itibaren okuyabilirsiniz bunların hepsinin imkansızlığı izah edildi. İki atomun çekim kuvvetini kanıt olarak vermişsiniz. Bilime ilgili birisinin böyle bir kanunu delil olarak vermesi bilim ve mantık açısında utanç verici birşey malesef.

Size geçmiş mesajlardan alıntı yapıyorum ki bu inancının ne kadar zorlama olduğunu anlayasın. Sen topları atom olarak da düşünebilirsin.

"
Ilk canlının cansız dan oluşmasınin rastlantı ile olması olasılık ihtimallerine göre imkansızdır.

Manyetik özelliği olan ve üzerlerinde 1 ve 2 yazan birbirini çeken milyarlarca minik metal top düşünün. (1-sol elli aminoasit 2-sağ elli aminoasit)

Bunlardan sadece 1 yazanların tesadüfen bir araya gelerek sonsuza kadar birbirine yapışarak hareket etse harmanlansa konuşan gören yürüyen sonra kendini kopyalayıp aynısıni yapan bir robot olurmu.

Olur dersen hücrede olur insan da olur. Olmaz dersen hücrede olmaz insan da.
"

Bakterilerin bölünüp çoğalmaları için DNA gerekir.

ALbinonun tanımına bakarsanız mutasyonun DNA ya mükemmelleştiren bir bilgi eklemesi olmadığını anlarsınız hatta evrimi çürütür.

Albino nedir:
Bu hastalığı taşıyanlara albinizm ya da albino denir. Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır. Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akvaryum balıklarında da sık olarak görülmektedir


Hakaretlerinizi şikayet etmiyorum ki mesajlarınız silinmesin sizden önceki tartıştığım arkadaş sizden daha bilgili idi ondan yardım alabilirsiniz tartışmaya dahil olmak isterseniz.

İnsanların çekik gözlü olması, farklı ten renginde olması evrimin değil bir tasarımcının ispatıdır. İlk canlının nasıl olduğunu gözlemleyemeyip evrimle anlatamayacağınız gibi insanlar arasındaki farkın nasıl oluştuğunu gözlemleyemeyeceğiniz için evrimle anlatamazsınız sadece iddia edersininz. Cansızdan canlının olasılık ihtimallerin altüst ederek oluştuğunu iddia eden biri bunu daha kolay kabul eder buna itirazım yok.
Albino neden evrimi çürütüyor? YA birader allah aşkına git 2 3 makale oku tarafsız olanından. Ne saçmalıyorsun kimse mükemmel mutasyondan bahsetmedi 1 milyar mutasyoj oluyorsa 1 tanesi yararlı oluyor o da hayatta kalmak için çok ciddi bit avantaj sağlıyor, diğer insan gruplarına ve hayvanlara karşı üstünlük kurmayı sağlıyor.

Mesela senin bu kadar kalın kafalı muhafazakar olman da doğal seçilimle açıklanabilir. Benim gibi görüşünü değiştirebilen insanlar bulunduğu mevkileti bırakırken senin gibi körü körüne giden insanlar ne olursa olsun vazgeçmiyorlar toprağından ailesinden vs. dolayısıyla hayatya kalma yarışında büyük bir avantaj elde ediyorlar.

Şikayet edebilirsin,zaten sen etmezsen başkası edecektir dine laf atıyor diyerekten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S
Swift.
2 ay (211 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: thunder11

Merhaba bunu hakaret olarak algılamayın sizin kendinizi hipoteziniz alanında baya bir geliştirmeniz bilgi edinmeniz lazım.

Çünkü hücre bölünürken dizilimde hata demek hele %2 demek yaklaşık 80.000.000 yerde değişiklik demektir. Böyle bir değişiklik yoktur hele %10 sakın bunu biyoloji bilen birinin yanında söylemeyin size gülerler. Ben sesli güldüm.

Hücre bölünürken dizilim mükemmel bir şekilde kopyalanır bak evrimağacı sitesi bu kopyalama ile ilgili ne yazmış

https://evrimagaci.org/kuantum-segirme-mutasyonlar-sandigimiz-kadar-rastgele-olmayabilir-5321
Eğer milyarlarca harften oluşan bir yazıyı, bir kağıttan bir diğer kağıda kopyalayacak olsaydınız, muhtemelen birkaç harf hatası yapardınız. Dolayısıyla DNA'mızın, 3 milyar nükleotitten oluşan genomumuzu kopyalaması sırasında hatalar yapması sizi şaşırtmayacaktır. Ancak insanların kağıttan kağıda kopyalama yaparken yaptıkları hataların bahanesi, "can sıkıntısı" veya "yorgunluk" olacaktır. Peki ya hücrelerimizin bahanesi ne? Bilim insanları, DNA'nın neredeyse hiç hata yapmayacak şekilde özelleşmiş nükleotit kopyalama mekanizmasının neden arada sırada hatalar yaptığını bir türlü anlayamıyorlardı. Şimdi ise cevaba bir adım daha yakınlar.

Bak DNA nın kopyalanmasında ki mükemmellik evrimcileri bile çaresiz bırakıyor. Sen her bölünmede %2, %10 değiştirdin

Maymun ve İnsan DNA sı arasında ki evrimcilerin bahsettği fark %1 dir. oda yaklaşık dizilimde 40.000.000 değişiklik demektir. Ama bu değişikli hastalığa ve bozulmalara yol açan rastgele bir değiklik olmayacak maymunu insana çevirecek bilgiyi ihtiva edecek. Mutasyon dediğimiz aktör bu bilgiyi ekleyecek aktör hiçbir zaman olmadı ve değildir. Senin bahsettiğin %2 ve %10 ların ne anlama geldiğini anlarsın umarım

Aminoasidi bırak mutasyona bak gibi birşey demişsin ya yaşın çok küçük eğitimini tamamlamadın yada biyolji alanında yetersiz bilgi ile tartışmaya girme hatasını yaptın. Tavsiye youtube girin hücre ve hücre organellerinin görevini araştırın. Ayrıca DNA nın kopyalanması olayını araştırın sonra hata varmı diye kopyalama işlemi sonrası kontrol edilme olayına bakın

wikipedia dan sana kaynak
https://tr.wikipedia.org/wiki/DNA_ikile%C5%9Fmesi

DNA ikileşmesi (veya DNA replikasyonu) tüm organizmalarda meydana gelen ve DNA kopyalayarak kalıtımın temelini oluşturan biyolojik bir süreçtir. Süreç, bir adet çift iplikli DNA molekülüyle başlar ve iki özdeş DNA'nın oluşumuyla son bulur. Orijinal çift iplikli DNA'nın her ipliği, tamamlayıcı ipliğin üretiminde (yarı korunumlu replikasyon olarak adlandırılan bir süreç) kalıp görevi görür. Hücresel proofreading ve hata kontrol mekanizmaları replikasyonun neredeyse hatasız gerçekleşmesini sağlar

Çoğalmanın genel tarzı açıklık kazandıktan sonra araştırmalar, DNA sentezinin tüm ayrıntıları üzerine yoğunluk kazanmıştır. Günümüzde bilinen, DNA'nın kendini eşlemesi için sayısız enzim ve birçok proteine gerek duyduğudur. Sentez sırasındaki olayların karmaşıklığı bu araştırma alanının son derece aktif kalmasını sağlamıştır.

kalın harfle yazılan yeri oku ve rastlantıların insan gibi bir canlıyı inşa edip edemeyeceğini sorgula evrimin batıl bir inanç olduğunu anlarsın.
Bak işte yine sığ düşündün. Ben ne dedim? RNAlardan bahsettim, tek başına yaşayan RNA diye vurguladım. Yani insan RNAsı değil. Bunlar çok ilkel yapıdadırlar ve genetik materyalleri muhafaza edebilen enzimleri olduğunu duymadım. Eğer aksi yönde kanıt bulabilirsin paylaş.

Onu boşver, kimi bakteriyofajlarda %10u bile geçebilen bir gen programlama durumu söz konusu, her ne kadar sonuçları pek bir işe yaramasada.

Sonuç olarak; günümüz insan dnasının çalışma şekline bakıp ilkel yapıdaki canlıların çalışma sistemimi karşılaştırmak tam da **** fanboylarına yaraşır bir davranıştır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

İ
ibrahim.42
2 ay (127 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Swift.

Ben Kuranı defalarca kez okudum. Hem de anladığım bir dil olan Türkçe ile, mantıksız arapça cümlelerle değil. Dolayısıyla oldukça dindar olan yaşam biçimini sonlandırdım. Çünkü insan aklına ve mantığına hakaret boyutunda saçmalıklarla dolu. Senin de Müslüman olma sebebin islami bir ülkede doğmuş olmandır. Bunu reddedebilir misin?

Kuran baştan aşağı insan tarafından yazılmış bir kitaptır. İlk ayetinde sana X isimli dul kadını helal kıldık diye ayet gönderen bir Allah bana daha çok kişisel çıkarlarını ve nefsini kurnazca yöntemlerle ilerletmeye çalışan bir insanın uydurması gibi geliyor.

İslamiyer ve Hristiyanlık bu iki din insan uydurmasıdır, ve insan evladının başına beladır. Senin burada evrimi reddettiğin gibi senin dedelerin de zamanında rasathane yakıyorlardı bu sebepten ötürü.

Bu sebepten ötürü zaten Müslümanlar hep Almanya gibi dinsiz ülkelerde yaşamaya gitmiyorlar mı? Hangi Müslüman çok zengin abu dabiye gidiyor? Hepsi seküler ülkeleri istiyorlar. Eğer İslam doğru bir din olsaydı, seküler eşcinsel kafir ülkeler cezalandırılırdı Allah tarafından. En iyi yaşam standartlarına sahip olmazlardı.

Son 100 yılda Müslümanların aldığı nobel sayısına bak bir de dinsiz kafirlerin aldıklarına bak. Kesinlikle İslamla alakası yok değil mi? :)

Müslüman ülkeler içerisinde en fazla dinsizlik ve laiklik emareleri gösteren TC yabancıların en fazla gelmek istediği ülkelerden. Yani hiçbir Müslüman dindar Pakistana Somaliye gitmiyor, hepsi İslam alemi içinde dinsizliğin batılılaşmanın en kuvvetli olduğu Türkiyeye gelmek için kılı kırk yarıyor. Bu bile anlayana çok şeyi açıklıyor ama Müslümanların sadece pek azı duygularına ters gelen düşünceleri kabul etme olgunluğuna ve zihinsel gelişmişliğe sahip. Zaten Müslüman ülkelerin IQ ortalamaları kıyaslandığında fark daha da belirginleşecektir.

Alıntıları Göster
Bende çok sorguladım taklidi bir imana sahip değilim. Hertürlü vesvese ile uğraştım çok sorguladım. Verdiğim linklere en azından bir kere şans vermenizi isterim. Herşeyin cevabı var inanın. Ben cevaplardan tatmin oldum. Olmasam bende inançsız olurdum.

Sizin adınıza üzüldüm . Taklidi iman malesef bu zamanda yıkılmaya mahkum.

Herşeye dünya gözüyle bakmışsınız. Hocam burada kral olsak dahi en fazla 100 sene yaşayacağız . Ki zaten yaşamımız belli ayrıca birçok sıkıntı ,hastalık insana bu dünyada lezzet vermez aklını uyutmadan. Her lezzetin sonu var bitecek. İnançsizliga göre yok olup gideceğiz . Bir daha değerlendirin lütfen geri dönüşü yok bu hayatın malesef.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


T
thunder11
2 ay (14 mesaj)
Hakaret ve demagoji başladığına göre itiraz edecek bilimsel açıklamanız tükenmiş demektir. Zaten pek de gelmedi. Kendi kendini kopyalayan protein mi? Hani bilimden konuşacaktık. DNA, RNA olmadan kendi kendini kopyalayan proteine örnek gösterir misiniz. (Bu soruyu da geçiştireceğini biliyorum öyle bir şey yok cevap verirsen rezil olursunuz)

Sizi yazılarımla dövdüğümün farkındayım kusura bakmayın.) Bilimsel olmayan hakaretli yazılarınıza artık cevap vermeyeceğim. Yazılarımı tekrar tekrar okuyabilirsiniz gereken bilimsel veriler ve cevaplar orada var.
Evrim Allah olmadan anlatma çabasıdır sonucu da böyle küçük düşmektir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Verminouss

T
thunder11
2 ay (14 mesaj)
Yanlış anlama senin biraz daha olman lazım. Evrimci arkadaşlarının yorumlarını oku yada araştırma yap kendi tezin üzerine biraz bilgilen. Mikro biyoloji çalış. Ve hayal ürünü şeylerle de gelme. Günümüzdeki bilimin keşfettiği var olan verilerle gel. Sana ödev İlkel dediğin canlının yapısını incele . Sana cevap yazmak israf oluyor artık geçmiş yazılarımı okuyabilirsin orada sana bütün cevaplar var.

Ben sana bilimsel yazılar yazıyorum sen 3 cümle kuruyorsun biri hayal ürünü olmayan bir şey, diğeri hakaret, bir diğeri de hatalı..
Bu mesajda bahsedilenler: @Swift.

V
Verminouss
2 ay (77 mesaj)
Hakaret mi? Alındın mı canım benim? Tamamdır seninle alay ettiğim doğru ama hakaret filan yok.

Mükemmelliğin resmini niye çizemedin Abidin? Sahi ya nedir mükemmellik, neye göre mükemmel? Mükemmellik diye bir şey bilimin neresinde geçiyor Abidin?

Ha sen RNA'yı proteinden saymıyor musun? Ribozim ne bilir misin? Bilgi içeren linklere alerjin olması beni ilgilendirmiyor. Kendi kendini kopyalayan ilkel yapılar için buyur, okursan ekime okumazsan kasıma:
https://www.newscientist.com/article/mg21128251-300-first-life-the-search-for-the-first-replicator/

Senin gibi yüce bir bilim insanının bilimsel makaleye karşı alerjisi olur mu? Senin bu makaleleri seve seve hatim etmen lazım. DNA self-repearing olayının evrimini ne yapacağız:
https://pubs.acs.org/action/cookieAbsent

Hadi bilimsel arkadaş, makaleni bekliyoruz bu arada.

Cehaletinle çok dövdün beni abi yapma gözünü seveyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Verminouss -- 1 Nisan 2020; 22:12:38 >


Bu mesajda bahsedilenler: @thunder11

P
prf23
2 ay (141 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: thunder11

Ah ah çok sığ ve basit bir tuzak soru oldu. İnşallah bu tuzak sorunun devamını getirecek ilmi zemine sahipsindir. Benim sorularımı hep geçiştiriyorsun %2 - %10 saçma mı değil mi? Kopyalamanın işleyişini biraz anlatayım da oradan "hah işte bak hata var" gibi yanılgıya düşmeyesin. Yanlış anlama soruların ve iddialarını destekleyecek bilgiye sahip değilsin normalde yazmam senin gibilere ama başkaları da okuyup istifade eder diye yazıyorum.

Hücre kopyalama sırasında yeni DNA molekülleri ortaya çıkar. Bu moleküller hatalara karşı denetleyici enzimler tarafından defalarca ve sürekli olarak kontrol edilir. Milyonlarca sayfalık veri kopyalanıyor dikkatini çekerim. İlk kopyalamada yapılmış bir hata varsa ki bu hataların teki bile son derece hayati sorunlara sebebiyet verebilir o nedenle derhal tespit edilir ve düzeltilir. Hatalı DNA kodu yerinde alınır yerine doğrusu getirilir ve monte edilir. Bütün bu işlemler çok büyük bir hızla yapılır, dakikada yaklaşık 3.000 basamak nükleotid üretilirken bir yandan da tüm bu basamaklar görevli enzimler tarafından defalarca aşağı ve yukarı kontrol edilir ve gereken düzeltmeler yapılır. Bazen dış etkenlerden dolayı (radyasyon v.b) hata artar ve dikkat et aynı doğrultuda düzeltici enzimler DNA dan gelen emirler ile salgılanır çoğalır. Sonuçta kusursuz bir kopyalama olur. Yani işçileriyle aletleriyle muhteşem bir fabrika tasarımı var önümüzde bütün tedbirler alınmış. Evrimcileri çaresiz bırakan işte bu KUSURSUZ KOPYALAMA İŞLEYİŞİ dir.

Kopyalama işlemi o kadar kusursuz işler ki, hata oranı 3.000.000.000 (üç milyar) basamakta yalnızca bir basamaktır. Bu tek hata da herhangi bir probleme sebep olmadan vücuttaki daha üst kontrol mekanizmaları tarafından yok edilir. Bu hata öyle senin beni tuzağa çekmek istediğin gibi değil yani. Öyle olsaydı ortalıkta bir sürü insanların gözü sırtında, 2 başlı, 4 ayaklı gezmesi lazımdı.

İşin en ilginç tarafına dikkatini çekmek istiyorum, DNA nın hem kopyalanıp oluşmasını sağlayan hem de yapısını hatalara karşı denetleyen bu enzimlerin, yine DNA da kodlanmış olarak bulunan şifre yani bilgilere göre ve DNA nın emri ile ve kontrolünde üretilmiş proteinlerdir.. Ortada içiçe geçmiş birbirinden ayrılmaz öyle muhteşem bir dizayn ve sistem vardır ki, böyle bir sistemin adım adım oluşan tesadüflerle bu hale gelmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Çünkü enzimin olması için DNA nın olması, DNA nın olması için de enzimin olması, her ikisinin olması içinse hücrenin de, zarından diğer bütün kompleks organellerine kadar eksiksiz olarak var olması gerekir.

Canlıların birbirini izleyen “yararlı tesadüfler” sonucunda “adım adım” geliştiklerini öne süren evrim teorisi, bahsedilen DNA-enzim paradoksu tarafından kesin biçimde çürütülmektedir. Çünkü DNA’nın ve enzimin de aynı anda var olması gerekmektedir. Bu ise apaçık bir yaratılışın varlığını gösterir.

Bir insandaki 30-40 trilyon hücre var ve bu işlem bu kadar hücrede kusursuz gerçekleşiyor. milyarlarca insan ve bu 30-40 trilyonu çarp. Oluşan devasa rakam içinde genetik hastalıklı olanların yok denecek kadar sayısına bak ve de tek gende sorun olması nedeniyle mükemmelleşme değil hasta olduklarını da göz önüne al. Evrimin elinde tek hücreden trilyonlarca hücreyi inşa edecek ve oradan insana gidecek yolculuk için trilyonlarca faydalı rastlantı genetik hatalarla mutasyonlarla insan olmuştur demesinin akıldan uzaklığını anla. Böyle bir bilgi DNA ya bu şekilde eklenemez. Eklenemiyor zaten. Dikkat edersen kimse Radyasyon riski olan yere gitmek istemez. Neden? Onlar da biliyor ki neticesi yararlı ve mükemmelleşme olmayacak hayati tehlike olacak.
Bu yaziyi okuyup da anlayan bir kisi evrim iddialarinin mantiksizligini anlar. Allah razi olsun. Cok huzel bir aciklama degerli kardesim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.