Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Eskimo ve Kızılderili Amerikan Tarihi

G Guest-94E0EF87A Konu Sahibi
3 ay (486 mesaj)
Eskimolar, ve Kızılderili Amerikalılar kaç sene önce bu kıtaya geldiler ve maceraları nasıl başladı?
N Nat Alianovna
3 ay (1623 mesaj)
Eskimo ve Kızılderililerin ataları yaklaşık 14.000 sene önce Buz Çağı'nın sonunda günümüzdeki Bering Boğazı'ndan geçerek Amerika'ya yerleştiler. Kanada o zamanlar kalın bir buz kütlesiyle kaplı olduğu ve büyük ölçüde donmuş haldeki sular çekildiği için yayan olarak bu geçişi yapabildiler. Buz Çağı sona erince yayan geçme şansı da ortadan kalktı zira buzullar eridi ve deniz seviyesi yükseldi.< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

G Guest-94E0EF87A Konu Sahibi
3 ay (486 mesaj)
Kimi teorilere göre Moğol kimilerine göre Çin kökenli oldukları söyleniyor. Sizin fikirleriniz neler hocam? Bir de genetik olarak Sibiryalılara benzedikleri belirtiliyor gen haritalarında genelde. Özellikle Yakutlar ve çeşitli Moğol grupları bu konuda kayda değer.
Bu mesajda bahsedilenler: @Nat Alianovna

N Nat Alianovna
3 ay (1623 mesaj)
Eskimolar ve Kızılderililer Moğollarla akraba addediliyorlar diye biliyorum. Çok makul ve ayakları yere basan bir teori. Bulunulan coğrafyaya adaptasyondan ve seçilimden meydana gelen aralarındaki bir takım farklılıklara rağmen genel anlamda yaşantıları, giyimleri, kabiliyetleri ve fenotipleri çok benziyor. Genetik bağlantılar da bulunuyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Dark Crystal

K krstarica
2 ay (12241 mesaj)
Kızılderililerin bugün bile "oba" kültürünü taşımaları, binlerce yıllık çeşitliliğe rağmen bambaşka kıtalarda yaşam sürdürmeleri bile bazı ananelerin aynı kalmasına engel olamamış.

Orta Asya Moğol ya da Türki kavimlere dayandığını söylemek "ispatlı tarih" olmasa da pek de zırvalamak sayılmaz. Zira dediğim gibi bugün bile kullandıkları lokal dillerde, yemek, barınma gibi alanlarda Orta Asya kavimleriyle büyük benzerlikle taşıyorlar.

Tabi bir de şu soru var? Bu kavimler yarı-göçebe bir yaşam tarzı da benimsemiş olsalar da, onları buzlarla dolu o kıtaya sürekleyen şey aslında ne idi? Alaska üzerinden dönemin koşullarına göre 10 bin-20 bin yıl önce av ya da besin amaçlı macera aramaya gitmiş olamazlar. Tek sebep bu olmamalı. Keza toprak kavgası tek sebep olamaz. Asya dünyanın en büyük kıtası hali hazırda.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

G Guest-94E0EF87A Konu Sahibi
2 ay (486 mesaj)
Hocam her şey ortak tek fark Altay dilleri, Amerind- Eskimo Aleut dillerine benzemiyor.

Bunlar dışında Çin-Moğol kökenli olduğuna dair varsayım var ki Dna ve Y-rna çalışmaları büyük oranda doğruluyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @krstarica
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.