Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
705
Cevap
9663
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: Erdoğan'dan Suriyelilere vatandaşlık açıklaması (36. sayfa)

Ş
şazenuş
4 yıl (2935 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >


bunlara sorumluluk verilecek, çalışma hakkı sağlanarak sisteme entegre edilecek. Taslak çalışma devam etmekle birlikte, Türkiye’deki 3 milyona yakın Suriyelinin 2 milyonu kadınlar ve çocuklardan oluşuyor. Kadınlar genelde çalışma hayatının dışında. Bu 2 milyon kişiyi isihdam etme imkânı yok. 1 milyon kadar erkeğin de 500 bini çocuk ya da engelli. İstihdamda değerlendirebilecek yaklaşık 500 bin kişi var. Bunların içinde teknik elemanlar bulunuyor. Elektrik, sıva, seramik ustası vb. ara elemanlar gibi. 10-15 bin kadar doktor, mühendisin bir bölümünün Avrupa’ya gittiği, yine de hatırı sayılır bölümünün Türkiye’de kaldığı belirtiliyor.

AMAÇ VE KRİTERLER

Suriyeli sığınmacıların 11.5 milyar dolar olarak tespit edilen ve kalıcı halen gelen maliyeti, kamu bütçesine getirdiği yük kadar, hükümetin sosyo-ekonomik açıdan düşük kesimlere yönelik harcamalarını ve bunlarla etkileşimini de sarsacak niteliğe ulaştı.

Kriterlere gelecek olursak; birinci hedef doktor, mühendis gibi beyaz yakalılar. İkincisi, ara eleman olarak çalışacak teknik iş yapanlar. Kayıtdışı çalışan bu insanların istihdam sistemine entegre edilmesi amaçlanıyor. Üçüncü olarak, farklı nedenlerle Avrupa’ya gitmeyen zenginler, nakit parası olanlar var. Bu insanlar da yatırıma yönlendirilecek.

NASIL VATANDAŞ OLACAKLAR?

-Suriyeliler vatandaşlığa peyderpey alınacak. İlk etapta aranan mesleki nitelikler göz önünde bulundurularak 30-40 bin kişi vatandaşlığa geçecek.

- Toplamda 300 bin kişinin Türk vatandaşı olması hedefleniyor. Varsa, bu kişilerin Türkiye’deki aile fertleri de vatandaşlık hakkı kazanmış olacak.

- Vatandaşlığa geçenler 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde oy kullanamayacak.

- Mevcut hükümlere göre, vatandaşlık hakkı için yabancıların Türkiye’de 5 yıl kalmış olmaları gerekiyor. 5 yıldan az süre Türkiye’de olan Suriyelilerin de vatandaş olabilmesi için düzenleme yapılabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H
hulkibey
4 yıl (203 mesaj)
Yahu Tayyip BİZZAT ve açık açık söyledi kendi ağzından, yalan mı söyledi reisiniz? Çıkın da deyin ki bizim reisimiz yalan söyledi; o iş öyle değil. Aslında yanlış/eksik biliyormuş RTE... Yine mi kandırıldı yoksa haşmetba'ab?

Mülteci statüsü ile oturma/çalışma izni statüsü birbirinden farklıdır. Mülteci tek bir amaç için yabanci ülkede bulunur; o da kendi ülkesinde kontrolü dışında gelişen olaylardan dolayı canı tehlikededir ve can tehlikesi geçene kadar serbest dolaşıma KATILMAMAK üzere kendisine GEÇİCİ sığınma hakkı verilir. Can tehlikesi geçtiği anda EVİNE ÜLKESİNE DÖNMEK ZORUNDADIR.

Türkiye Cumhuriyeti'nde, belli bir süre YASAL olarak çalışma ve oturma iznine sahip olan, toplumsal ve kültürel dokuya uyum sağladığını ispat etmiş ve belli nitelikleri sağlayan insanlardan talep edenlere, BELLİ KURALLAR çerçevesinde, vatandaşlığa geçiş her medeni ülkede olduğu gibi zaten vardır. Burada kriter belli süre boyunca o ülkede "kalmış olmak" yani fiziksel olarak bulunmak değil, o süre boyunca yasal oturma/çalışma izni ile ülkeye doğrudan katkı sağlamış olmak demektir. 5 yıl boyunca mülteci kamplarında yan gelip yatmak, orada burada kaçak çalışmak, sokakalarda dilenmek, hırsızlıkla karnını doyuruyor olmak bu kapsamda değerlendirilemez.

Bu saydığınız vatandaşlığa geçiş şartları ancak yıllara sair oturma/çalışma izni statüsüne sahip yabancılar için geçerli olabilir, onda da Suriye'li, Alman, Uganda'lı ayrımı yapılmaz. Burada sorun olan bir kesimin sırf Suriye'li olduğu için bu süreçte ayrıcalıklı ya da öncelikli değerlendirilecek olmasıdır. Bu böyle olmadığı sürece zaten sorun yok, ama AKP'nin daha önceki tüm uygulamaları gibi bu da AKP'nin ABD'den aldığı talimatler ve kendi çıkarları doğrultusunda KATAKULLİ ile Suriye'lilere ayrıcalık tanınayak Türk vatandaşlarının hakkını gasp edeceği gün gibi aşikar. Bunun da savunulacak yanı yok.

Zaten gidişat tipik AKP kandırmacası. Önce açık açık "Suriyeli'leri vatandaşlığa alacağız, onlara ev de vereceğiz" diye açıklamayı yap, tepki ölç. Sonra gelen tepkiye göre yan çiz "biz öyle demedik, aslında şöyle demek istedik" diye kıvır. YEMEZLER!
Bu mesajda bahsedilenler: @şazenuş

H
hulkibey
4 yıl (203 mesaj)
Ümmetmiş... Yesinler ümmetinizi. Çok ümmetsiniz de, Mısır'ın Gazze'deki müslüman kardeşlerine sınır kapısı neden kapalı? Neden hristiyan ABD'nin kuyruğundan ayırlmaz Suudi Arabistan? Neden Katar ile Birleşik Arap Emirlikleri kanlı bıçaklı düşman? Araplar neden isyan edip halife Osmanlı'ya savaş açmışlar zamanında?

Bakın, İstanbul'da, Bağdat'ta islamcı teröristlerin canlı bombalarıyla masum müminler ölürken suudi ümmetiniz neler yapıyor:
http://www.mynet.com/magazin/detay/guncel/suudi-prens-10-mankenle-bodrumda-alem-yapti/86843/

Bakın bizim saf müsliman halkımızın hac için umre için verdiği paralar nerelere gidiyor, nasıl kullanııyor:
http://www.dailymotion.com/video/x4jxaqd

Ha diyecekseniz bunlar münferit, buyurun bu da çetelesi:
http://odatv.com/subyancilik-uyusturucu-fuhus-seks-skandallari-sampiyonu-suud-ailesi-1207161200.html

Ama suudi ümmetiniz bunları kendileri için yapmıyor elbette. Yapılan bu eserlerin hepsi ümmet için, halk için, hiçbiri kişisel değil. Neticede yaptırdıkları bugün kendilerine nasip oluyor ama kendilerinden sonra gelenler bırakılacak, ümmetin hizmetine kalacak. Bir dakika bu laflar tanıdık geliyor sanki...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulkibey -- 13 Temmuz 2016; 11:39:03 >


Bu mesajda bahsedilenler: @sangokudbgt

H
Habidin
4 yıl (225 mesaj)
Şimdi sizin evinize akşam oturmaya misafir gelse 2-3 saat sonra sıkılırsın. Gelen misafir diyorki "bu aksam biz burada kalalım. çok geç oldu." diyor. sabah oluyor. kahvaltı hazırlayıp önüne koyuyorsun. sonra muhabbete başlıyor. öğlen oluyor. "e acıktım ben öğlen yemeği yok mu" diyor. sonra akşam oluyor ve bu hala gitmiyor. hatta kuzenlerini yegenlerini çağırıyor. hatta gelirken pijamalarını da getirmelerini söylüyor. ertesi akşam da sizde kalıyor. sonraki günlerde. Bu devirde kim kabul eder bunu

anası babası bile 3-5 gün kalsa sıkılıan insanlar şimdi süriyelileri hükümet istiyor diye kabul ediyor. ula birz düşünün be bir beyninizi yorun.
B
Buzmavisi
4 yıl (942 mesaj)
Adamlar Avrupa'dan ABD'den talimatı almışlar artık. Yapacak bir şey yok.

Kukla hükumet kuklalığına devam ediyor sadece.
H
Hümiyettin
4 yıl (11660 mesaj)
Suriyelilerin nitelikli olması hiçbir şey ifade etmiyor. Türk vatandaşları arasında nitelikli insan kıtlığı yaşanmıyor. Hükumetin ilk önce kendi insanlarına iş imkanı sağlaması gerekiyor.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.