Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
25
Cevap
0
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Enerji sektörü: Elektriğe yüzde %40-45 zam yapılmalı

@ @WP VOLK@N Konu Sahibi
2 hafta (2158 mesaj)
Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, artan maliyetler nedeniyle önümüzdeki dönemde elektriğe yüzde 40-45 bandında zam yapılması gerektiğini söyledi. Kuyan “1 Temmuz’da yüzde 15 zam yapıldı. Ekim ayında yüzde 15’lik bir zam daha bekliyorduk. Ama bu zammın olmaması özellikle perakende ve tedarik şirketlerini oldukça zora soktu." ifadelerini kullandı.


Hammadde fiyatlarının artışı, kuraklık ve döviz kurundaki yükseliş dünyada olduğu gibi Türkiye’de de enerji şirketlerinin maliyetlerini 2-3 katına çıkartıyor.
Sektör temsilcileri artan talepler, fiyat ve maliyet baskısının elektrik dağıtım ve üretim şirketlerini zora soktuğunu söyledi.
Özellikle sanayi sektörünün elektrik enerjisini çok ucuza aldığına dikkat çeken temsilciler önümüzdeki dönemde yüzde 45 zam yapılması gerektiğinin altını çiziyor
Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, artan maliyetler nedeniyle önümüzdeki dönemde elektriğe yüzde 40-45 bandında zam yapılması gerektiğini söyledi. Burak Kuyan “1 Temmuz’da yüzde 15 zam yapıldı. Ekim ayında yüzde 15’lik bir zam daha bekliyorduk. Ama bu zammın olmaması özellikle perakende ve tedarik şirketlerini oldukça zora soktu. Ocak ayında ise yüzde 25’lik biz zam bekliyorduk. Artan maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zam yapılmasına ihtiyaç var.

“Tarifelerin maliyetlerin altında kalacağını görüyoruz”

Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık, elektrik üretiminde ithal kömür fiyatlarının büyük rol oynadığını söyleyerek, ithal doğalgaz ve maliyetlerle birlikte tarifelerin maliyetlerin altında kaldığını söyledi.
Aşık sözlerine şöyle devam etti: “İthal kömürde spot fiyatlara baktığımızda ton başına 237 dolarlara çıktığını görüyoruz ki bu Nisan ayında 80 dolardı. Elektrik ürettiğinizde buradan çıkan maliyet elektrik piyasası tavanına tehlikeli ölçüde yakın ve daha üstünde. Yani santraller kömür stokları bitince kömür maliyeti nedeniyle çalışamaz hale gelebilirler.
İthal doğalgaza baktığımızda burada durumlar biraz daha farklı. Bu sene su az olunca doğalgaz tüketimimizde doğal olarak arttı. Öncelikli olarak son çeyrek için 15-18 milyar metreküp doğalgaz bulmamız gerekiyor. Maliyetler içerisinde bu gazı ne şekilde tedarik edeceğimiz çok önemli.
Tarifelere baktığımızda mesken tarifesi Ekim ayı için 1488 lira olduğunu görüyoruz ve bu da 166 dolara geliyor. Sanayiye baktığımızda 2.358 lira 263 dolara denk geliyor. Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaz baktığımızda da 2.724 lira yani 303 dolara denk geliyor. Genel hatlarıyla baktığımızda tüm tarifelerin yapılan zamlara rağmen maliyetlerin altında kalacağını görüyoruz.”

“Sanayi sektörü elektriği çok düşük fiyattan alıyor”

Enerji Ticaret Derneği Başkanı Burak Kuyan, sanayi sektörünün elektriği çok düşük fiyatlardan aldığının altını çizerek “Sanayicimiz çok ciddi miktarda düşük fiyatla elektrik kullanıyor. Bunu söylediğimizde tepki çekiyoruz ancak bu bir gerçek. Burada ciddi bir sübvansiyon var ve bu ne kadar sürdürülebilir cevabını vermek zor. Piyasadaki dengeler tutmuyor. Bu da kar marjları daralan üretim santrallerinin borçlarını ödeyememesi, bankacılık sektörünün üzerine yük binmesi gibi sorunları doğurabiliyor. Bu yüzden zincirleme halkada mutlak süratle doğru adımların atılması gerekiyor. Bu adımlar atılmazsa Türkiye için zor süreçler olur.” dedi.

“Enerji sektöründe ciddi kaos ve kriz var”

Enerjideki artan talep ve kuraklığın ciddi fiyat maliyet baskısı yarattığını söylene Burak Kuyan “Dünyada yaşanan enerji krizinin Türkiye’ye de yansımaları oluyor. Doğalgaz ithal eden ve kuraklık yaşayan bir ülkeyiz. Enerji sektöründe ciddi kaos ve kriz var. 1 yıl öncesine kadar bu kadar olumsuzluğun bir araya gelebileceğini kimse aklına getiremezdi. Bunlar tabii maliyet ve fiyat baskısı oluşturmaya başladı.” dedi.
Kuyan, “Piyasadan alınan elektrik maliyeti ve sattığınız maliyetin fiyatını karşılamıyor ve zarar ediliyor. Bu yüzden de tedarikçilerle perakendeciler sanayici ticarethane gibi farklı müşterileriyle yeni sözleşmeler yapmak ve K1 portföy dediğimiz zorunlu tedarik noktasına göndermek zorunda kalıyorlar.” açıklamalarında bulundu.

“Stokları bitince kömür santralleri maliyet nedeniyle çalışamaz hale gelebilirler”

Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık, “Türkiye’deki durumu anlamak için biz elektriği nerden üretiyoruz ona bakmak lazım. Kurulu gücümüzün yüzde 32’sini hidroelektrik santrallerinden karşılıyoruz. Yüzde 46’sı termik santrallerden. Yüzde 10 yerli kömür kalanı da ithal kömür ve doğalgazdan üretiyoruz. Son kalan yüzde 22 ise yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz.


Kaynak:

https://www.bloomberght.com/enerji-sirketleri-fiyat-baskisinin-altinda-eziliyor-2289496Enflasyon neden %15 çıkıyor o zaman?
Yoruma Git
IraArel - 2 hafta +9

R Redeemertr
2 hafta (505 mesaj)
%100 yapılsın, yıl içinde tekrar tekrar zam yapmaya uğraşmasınlar
I IraArel
2 hafta (3806 mesaj)
Enflasyon neden %15 çıkıyor o zaman?
S Six Feet Under.
2 hafta (3856 mesaj)
Umarım yapılır. Her zam haberinde içimin yagları eriyor.
N nexus can
2 hafta (400 mesaj)
Ulan bi elektrik birde interneti anlamam icinde neredeyse sifir iscilik var sanki elektron bunlar anasini satim. bakkal amca anlayisi ile millete pazarliyorlar. avrupada internet bedava onuda gectim enerji cok ucuz ama bizim ulkede firma sanki kapidan iceri cuvalla getiren isci maliyetinde enerji veriyor. yazik gercekten cok yazik.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


L Leipold
2 hafta (1553 mesaj)
Yapilsin bencede, uzerine de vergileri silinsin Enerji sirketlerinin. Vatandastan her faturada kesilip devlete odenmesi gereken miktarlar da odenmemeye devam etsin. Birde adres verebilirlerse Sn. Enerji Sirketi patronlari, sirayla aksamlari evlerine gitsin vatandas...
A AMC
2 hafta (14197 mesaj)
E ozaman abonelikleri iptal edelim bari nasıl ödeyecez
D Dxdiag36
2 hafta (695 mesaj)
Muhalefetin birşey yapmasına gerek yok.Akp kendi kendini bitirecek.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A amacsızpanda
2 hafta (685 mesaj)
https://www.amerikaninsesi.com/a/dunyayi-saran-enerji-krizi-turkiye-yi-nasil-etkileyecek-/6266441.html

Güzel bir yazı. En azından boş beleş sallayacaginiza okuyun.

Dünyada enerji alanında ciddi bir fiyat artışı var.

50 60 larlarda gezinen petrol 84 doları görmüş
Kömür fiyatları 4 kat artmış
Spot piyasada gaz fiyatları 200 lü dolarlardan 2000 li dolarları görmüş.

Peki bizim devlet ne yapıyor ?

Misal yakıtta şu an ÖTV hiç alinmadigini biliyor musunuz? Benzinde ÖTV sifirlandi , motorinde 13 kuruş kaldı. Devlet sadece yakıt ÖTV sinden bu sene 46 milyar TL gelirden oldu.

https://www.haberturk.com/esel-mobil-sistemi-devre-disi-kalmak-uzere-3215686-ekonomi

Ayrıca bakın linkteki yazıda ne diyor. BOTAŞ gazı ortalama 280 dolardan alıyor . Vatandaşa ise 166 dolara satıyor. Aradaki fark devlet tarafından sübvanse ediliyor.

Peki bu fiyat artışları devletin suçu mu? Bizden kaynakli mi? Hayir.

Ama devlet yine bunu vatandaşa yansitmamak için elinden geleni yapıyor. Daha ne yapmasını bekliyorsunuz?

Hele de 2 senedir pandemi yüzünden bu kadar hengame ile uğraşırken daha ne bekliyorsunuz?

Ha pardon bunları siz konusmazsiniz.

Gezi
Darbe
Savaş
Covid
Bugünkü durumlar

V.s

Bunlar bu ülkenin ekonomisine etki edemez. Bunların hiç bir etkisi olamaz. Değerlendirmelerinizde bunlar hiç bir şekilde hesaba katılmaz.

Şu an devlet vatandaşı için tüm şartlarını zorluyor.

Ama işte maalesef bunu anlatamiyor. Sizin gibiler de verin coşkuyu verin.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

T tdsi
2 hafta (631 mesaj)
Devlet vatandaşı için bütün şartları zorluyor aynen ödemelerde baya zorlanıyoruz.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


A alex59
2 hafta (968 mesaj)
Bu gidişle 2023 e kalmayacak bunlar gidişat onu gösteriyor.
E El Prezidente
2 hafta (2448 mesaj)
daha yeni başlıyoruz bekleyin bakalım... burada özelleştirmeleri savunanların hepsini teker teker görecem.
S seramit
2 hafta (3 mesaj)
Yakında emekli maaşlarını alamayan biricik partici amcalarım teyzelerim artık her gördüklerine çıkar dedikleri telefonların vergilerine muhtaç kalacaklar, ne yapalım sonuçta onlarda emeklilik yaşı 41 di bizde 65 biz zaten onların kafasını anlayana kadar kıtlıktan ölürüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seramit -- 13 Ekim 2021; 0:3:21 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


- -MoDeStUs-
2 hafta (17391 mesaj)
Katılmıyorum bu arkadaşa.Bence en az % 80-90 zam yapılmalı.Türk halkı zengin bu kadar zam küçük düşürür bizleri.
A amacsızpanda
2 hafta (685 mesaj)
Siz a-politik ama herkes partici oluyor Hemi?

Yorum bu kadar< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C captain_turkiye
2 hafta (3953 mesaj)
Bunu da yıllardan beri karneyle ekmek, tüp kuyrukları diyen zihniyetin fanatiği söyleyince çok komik oluyor.

Sizin mantığınıza göre sizin döneminizde ekonomi iyiyse tamamen sizin başarınız, kötüyse tamamen dış kaynaklı. Geçmiş hükümetler için tam tersi tabi.

O yüzden başkalarına laf etmeden önce kendinize bakmayı öğrenemediniz hala.

Ama yıllardır başkalarına laf atmak oluşturduğunuz algı bugün size karşı kullanılıyor ve sizi iktidandan edecek.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @amacsızpanda

C Cem
2 hafta (6972 mesaj)
gözlerim yaşardı, amanda hükümet ne çok fedakarlık yapıyormuş bizler için... Tühtüh... kıymetini bilmemişiz


şakamısın laaa sen.
Bu mesajda bahsedilenler: @amacsızpanda

Z ZUGATOLI
2 hafta (80 mesaj)
Mağdur olan hep şirketler zaten vatandaş kimin umurunda. Gülermisin ağlarmısın...< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


O OSINOS
2 hafta (385 mesaj)
Birader , bizi yatırın....!! Biz ütüyü her zaman yaparız.. Belli ki önce sizin rahatlamanız lazım.. awk sülükleri..< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >